GSO 880 + Canon EOS 350D: problemy s ohniskom

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MTau
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 02. 2005, 17:09

GSO 880 + Canon EOS 350D: problemy s ohniskom

#1

Příspěvek od MTau »

Mam nasledujuci problem a potreboval by som poznat nazor skusenejsich:
Chcem fotografovat cez GSO 880 (10" newton) na EOS 350D. Na fotaku mam adapter
bajonet/T2 a na T2 zavit je nasrobovany coma corrector. Cele je to zasunute do 2" okularoveho
vytahu. Zaostrit s tym samozrejme nejde, lebo ohnisko je prilis blizko k tubusu. Ked som prilozil telo
fotaku priamo k okularovemu vytahu, tak chybali este odhadom asi 2 mm, cize ked pripocitam redukciu
plus kruzok na uchutenie 2" okularu, tak sa dostanem na hodnotu 2,5 az 3 cm (presnejsie odhadom asi 2,7 cm).
Viem, ze existuje niekolko rieseni, ktore su spominane aj tu na fore, chybaju mi ale niektore informacie k nim
(svoje otazky uvadzam v zatvorkach),
takze sa neviem rozhodnut a ako som uz spominal, privital by som nazor (radu) skusenejsich:

1./ skratit tubus
+ nenakladne riesenie
jednoduche
- nevratne riesenie
menej zozbieraneho svetla z hl. zrkadla (prejavi sa to ?)
na zaostrenie pri pouziti okularov bude asi treba predlzovaciu trubicku (ma to nejaky vplyv na kvalitu zobrazenia ?)

2./ posunut ok. vytah a sek. zrkadlo blizsie k hl. zrkadlu
+ nenakladne riesenie
jednoduchsia praca na tubuse nez pri skracovani
vratne riesenie
- menej zozbieraneho svetla z hl. zrkadla
na zaostrenie pri pouziti okularov bude asi treba predlzovaciu trubicku

3./ pri fotografovani pouzit barlow
+ ziadne zasahy do tubusu
ziadna zmena pri beznom pozorovani oproti sucasnosti
- cena 2" barlow clena (este ako-tak unosne)
dalsi opticky clen (ako to ovplyvni kvalitu obrazu ?)
menej svetla
ak pouzijem 2x barlow, bude posun ohniska dostatocny ?

4./ kratsi okularovy vytah
+ ziadne zasahy do tubusu
- cena (to uz je na mna vela)
na zaostrenie pri pouziti okularov bude asi treba predlzovaciu trubicku

To je asi tak vsetko, co ma napada, alebo som na nieco zabudol?
Trochu ma tiez znepokojuje, ze ak aj nejako vysuniem ohnisko o tych 2,7 cm, stale nebudem mat miesto na pripadny
mimoosy hladacik (Off-axis guider). Ako by ste to cele riesili vy?
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

GSO 880 + Canon EOS 350D: problemy s ohniskom

#2

Příspěvek od HonzaS »

Ahoj,

nejdrive bych zkusil , kolik je vlastne potreba ubrat mm na okularovem vytahu tak, ze si napriklad opatris nekolik sad sroubku pro uchyceni primarniho zrcadla. Na zacatek bych volil sadu nastavovacich sroubu M6 x 20 a M6 x 35 vcetne zajistovacich, ktere jsou M5 (alespon na me GS600), doporucuji imbusy, dobre se s nimi pracuje, zaroven si k tomu kup pruziny - celkem postacujici jsou napr. do klesti na stromky (jsou dostatecne dlouhe a maji prijatelnou tuhost).

Takze takto muzes priblizit primarni zrcadlo asi tak o 3 cm, bude se to trochu viklat, ale na otestovani to staci a je to zatim bez zasahu do konstrukce dalekohledu.

Potom se asi rozhodnes co s tim, ja bych asi urizl tubus u primaru. Pokud se rozhodnes dat tam OAG, tak pocitej na zaostreni jeste minimalne 40mm, podle typu OAG. Ja jsem si osobne na newtonu OAG rozmyslel, uz by mi to zacalo dost vinetovat kvuli kombinaci velke stetelnosti newtona a velke vzdalenosti roviny od sekundaru. Ale v zasadni rade je nutne take pocitat s vyraznou komou pri OAG pointaci z kraje zorneho pole, kde je kamera pripevnena jeste pred komakorektorem. Tuto radu mam od MMys, plati pro soustavy F/4, tvoje je F/5, takze to mozna pujde i kdyz se ti muze stat, ze bude OAG zrcatkem trochu stinit velky APS-C sensor C350D.

PS: pri testovani dlouhych sroubu jen dej velky pozor, aby ti ty srouby netlacily skrze objimku primo do zrcadla, je tam manipulacni prostor asi 10mm !!!

HonzaS


ED80, Dobson 16" a další bordel
Odpovědět