Ostření při astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

Ostření při astrofoto

#136

Příspěvek od Alien »

Ahoj, také jsem si nechal vyrobit Bahtinova, vyřezáním vodním paprskem z duralu, 1,5 mm, takže v podstatě vypadá jako ta Martinova, hrubé hrany jsem již obrousil pilníkem a smirkovým papírem. Chci se zeptat, má nějaký smysl masku ještě nastříkat černou matnou barvou nebo to je zbytečná práce ? Díky.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Ostření při astrofoto

#137

Příspěvek od MartinV. »

Ahoj Radku. Vliv to na nic mít nebude. Max. z důvodu povrchové úpravy proti příp. oxidaci ... časem.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

Ostření při astrofoto

#138

Příspěvek od Alien »

Diky, myslel jsem, jestli nebudou dělat neplechu odrazy na vnitřních stranách vyřezaných drážek, které jsou po přebroušení celkem lesklé.

Ještě bych se chtěl zeptat na zkušenosti a typy na ostření přes H-alfa filtry, kdy toho asi není moc vidět. Dá se také použít Bahtinov, eventuelně je lepší pomoc softwaru jako DSLR focus nebo se používají jné metody ?
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Ostření při astrofoto

#139

Příspěvek od MartinV. »

Nevím jak Honza.ho, který mi v Liticích říkal, že jasné hvězdy jdou přes H-alfu vidět tak já neviděl ani tu Vegu na kterou jsem chtěl v LV zaostřit. Bahtinovu masku při fotografování s Ha lze použít, ale už v kombinaci dalších metod. Konkrétně třeba pokusných expozic a postupného přiblížení. U této metody jsem skončil když jsem fotografoval srpkovou mlhovinu. http://dslr-astrophotography.cz/ngc6888Ha.html
V případě zaostřovacího programu to půjde mnohem líp resp. pohodlněji.

MartinV

Edit: Bude lepší si to Radku vyzkoušet a uvidíš sám co ti líp padne do ruky. Jinak k tomu tvému prvnímu odstavci. Já mám ty hrany taky lesklé a neboj nemusíš mít strach. Jak zaostříš a uděláš příp. expozici uvidíš sám. Difrakční paprsky jsou jak žiletky a po stranách další jemné difrakce. Viz. animovaný gif na mém webu:
http://dslr-astrophotography.cz/focussing_3.html
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#140

Příspěvek od Konihlav »

jen takova otazka, "aby rec nestala", zkousel nekdo pouzit Bahtinovu masku i na dalekohled typu Newton ??? nebo je to uplna blbost a bude tam tisic difrakcnich paprsku navic?

nebo ostrite proste vsichni podle difrakcnich paprsku od drzaku sekundaru?

diky ;-)
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Ostření při astrofoto

#141

Příspěvek od Vejr »

Ja ji na Newtonovi (150/750) pouzivam a ty paprsky jsou krasne videt. Rozhodne si nemyslim, ze bych sice zaostril idealne (otazka je, jak to s mym vybavenim lze nejlip), ale je to rozhodne mnohem lepe, nez jsem to mival driv. Takze masku si nemohu vynachvalit
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#142

Příspěvek od Karell »

Ano, na naší 305/1500 jsme minulý týden Bahtinovu masku zkoušeli, sám jsem ji vyřezal z obrázku z generátoru do kartónu, přestože není vůbec nejpřesněji vyřezaná, funguje zcela určitě. Jen čekáme na vhodné podmínky na potvrzení při focení, protože byly podmínky takové, že bylo možné skládat difrakční paprsky z hvězd s nižší magnitudou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ostření při astrofoto

#143

Příspěvek od MilAN »

to: Konihlav : Je daleko jednodušší rozhodování, kdy jsem v ohnisku a kdy na které straně, je to velmi citlivé n aostření , takže je to velmi rychlé a spolehlivé.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#144

Příspěvek od Konihlav »

OK, diky za informace. Ja si Bahtinovu masku "cvicne" objednal pred nedavnem a v Chorvatsku i prvne vyzkousel, kdyz jsem nebyl stale spokojen s ostrosti a od te doby ji nedam z ruky. Pouzivam ji ted na refraktoru.

Jenze bych mel ted dostat Newtona 6" tak si rikam, zda Bahtinov ano ci ne, zda to nedela nejaky "bordel" kdyz tam je drzak sekundaru...

takze odpoved je "Ano" tedy ano jde to a ano bordel to nedela.

Jeste me napadlo, zda je ku prospechu mit masku s centralnim stinenim (aby ty prouzky nebyly pres drzak sekundaru) nebo neni = je to jedno. ;-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ostření při astrofoto

#145

Příspěvek od MilAN »

Je to naprosto jedno - buď ty proužky uprostřed  schová sekundár  nebo je tam nemáš vyrobené :)
Bordel to nemůže nadělat, pokud máš pavouka 4 ramenného, tak ho hezhy schováš strukturou masky - stačí ji jen správně natočit aby pavouka překryla.
Masce se  nevyrovná žádný sw, který graficky  nebo číselně vyhodnucuje obraz hvězdy při ostření - taková je moje zkušenost s touto maskou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#146

Příspěvek od Konihlav »

MilAN: jo diky.

Mas pravdu v tom, ze to je naprosty zazrak!!! Taky uz ji nikdy z ruky nedam! ;-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#147

Příspěvek od MMys »

No já to budu muset taky vyzkoušet, když to všichni tak chválíte Zatím jsem spoléhal vždy na oko, případně SW.

Máte někdo zkušenost, jak se to chová při delším ohnisku (řekněme metr a více) při horším seeingu ? To je nejkritičtější problém, protože vlivem seeingu se mi mění průměr hvězdy při jednotlivých krátkých (sekundy) ostřících expozicích, a já pak nevím, kam jet. Předpokládám, že asymetrie paprsků při rozostření zůstane zachovaná a mohlo být daleko jednoznačnější.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Ostření při astrofoto

#148

Příspěvek od Konihlav »

Martine je to daleko jednoznacnejsi. Uz STOP ostreni pres SW a ocnimu prumerovani hodnot FWHM a MaxPixel a to jsem si rikal, ze je ta maska pro DSLRmany a ja jako CCDman to mam jednodussi. No nebyla to pravda :-)

fakt mi to otevrelo oci!

myslim, ze i na ty delsi ohniska to bude prinosem, resp. ze tam to bude prinosem URCITE :-)
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Ostření při astrofoto

#149

Příspěvek od ladaS »

Ahoj,
já tu Bahtinovu masku používám už asi rok s N200/800 a jsem s ní naprosto spokojený. Pavouk vůbec nevadí, schová se pekně za ty proužky. Zaostření je podle mých představ a trvá to jenom chvilku. Co se vlivu seeingu týče, tak i v horších podmínek to bylo v pořádku, pokud byl seeing špatný, tak to nevím, protože v tom případě nefotím. :)
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Ostření při astrofoto

#150

Příspěvek od Vejr »

Konihlav: pavouk vubec nevadi, tech hran na masce je mnohem vic, takze paprsky od pavouka s pehledem prehlusi. Navic to muzes natocit tak, aby byly v zakrytu... Jinak to centralni stineni je z pohledu masky uplne jedno. Ale je dobre ho tam mit, nebot je zbytecne mit diry v miste, kde je stejne zrcatko A pokud je tam misto der plocha materialu, je ta maska stabilnejsi, mene se prohyba. Ale to je asi tak jediny duvod, o kterem vim
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Odpovědět