Býk - M1

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Býk - M1

#16

Příspěvek od kavka »

V refraktoru 10 cm ji vidím běžně i uprostřed města
(1200 obyvatel ;)).
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Býk - M1

#17

Příspěvek od MaG »

Váš kalibr dalekohledu nemám (100-250 mm) ale když jsem koukal tím metrem, tak filamenty byly velmi dobře patrné i přes horší seeing :)
Nebylo to tak detailní jak na forkách, ale byla jich tam snad desítka..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Býk - M1

#18

Příspěvek od Tomek »

nuny napsal: Včera jsem M1 pozoroval 200mm Newtonem. Podmínky nebyly nic moc, ale i přesto byly vidět bočním viděním nějaké detaily. Na takový objekt by to chtělo větší průměr..



Snímek M1 v rozlišení 4961x4990


Tos fotil ty?
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Býk - M1

#19

Příspěvek od MMys »

Jedna drobná poznámka:

Pokud vkládám na svůj WEB cizí obrázek, tak by se mělo dodržovat toto:

1) Buď použít přímý link na zdroj (tedy nezkopírovat snímek k sobě na WEB)

2) Pokud již z nějakého důvodu musíš snímek zkopírovat, měl by být uvedený zdroj snímku, a autor by měl dát svolení k použití na Tvém WEBu.

To jsou elementární pravidla slušnosti. A navíc je pak každému jasné, čí snímek to je. I když tady je znalému člověku víceméně jasné, že rozhodně ne tvůj. Ovšem začátečníka to dokonale zmate, jak je vidět ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Býk - M1

#20

Příspěvek od Tomek »

MMys napsal: Ovšem začátečníka to dokonale zmate, jak je vidět ;)To bylo dobrý, Martine! ;D

Pozn. Právě proto jsem se na zdroj snímku opisně zeptal... 8)
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Býk - M1

#21

Příspěvek od Kubajz »

Tak pánové(a dámy),o viditelnosti a pozorování např. centrální hvězdy v M57 jsem se kolem dočetl až až,tak teď se pochlubte s pozorováním centrálního pulsaru v M1 ;D ;D ;D
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Býk - M1

#22

Příspěvek od Myzer »

Kubajz napsal: Tak pánové(a dámy),o viditelnosti a pozorování např. centrální hvězdy v M57 jsem se kolem dočetl až až,tak teď se pochlubte s pozorováním centrálního pulsaru v M1 ;D ;D ;D
Neviem preco sa tvaris ako keby to bolo absolutne nerealne, pozorovanie pulzaru v Krabej hmlovine ma mnoho spolocne s pozorovanim centralnej hviezdy v M57. Takisto dosahuje 16. magnitudu a je potrebne vyprazit zvacsenie, aby sa ciastocne eliminovalo jasnejsie pozadie. Je potrebne si dat navyse pozor na jednu blizku hviezdu, aby nedoslo k zamene. Osobne som ho este nevidel, ale polmeter a kvalitny seeing standartne postacuju (za mimoriadnejsich okolnosti je vidiet aj v mensom dalekohlade).
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Býk - M1

#23

Příspěvek od Kubajz »

:)to sem chtěl slyšet.Jen mě zaujalo že tento(alespoň podle mého názoru)dost zajímavější objekt než centrální hvězda M57 tu nikdo nerozebíral.Údaje v literatuře jsou taky dost rozporuplné,obvykle se píše spíš o její naprosté nedostupnosti(citace:Tato malá hvězdička...není amatérskými dalekohledy v žádném případě pozorovatelná.Zdroj:Hvězdy,Joachim Herrmann),ale při mag 16 se mi to také zdálo divné ::)asi v dané literatuře neuvažují možnost 0,5metrového amatérského dalekohledu :P
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Býk - M1

#24

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Neviem preco sa tvaris ako keby to bolo absolutne nerealne, pozorovanie pulzaru v Krabej hmlovine ma mnoho spolocne s pozorovanim centralnej hviezdy v M57. Takisto dosahuje 16. magnitudu a je potrebne vyprazit zvacsenie, aby sa ciastocne eliminovalo jasnejsie pozadie. Je potrebne si dat navyse pozor na jednu blizku hviezdu, aby nedoslo k zamene. Osobne som ho este nevidel, ale polmeter a kvalitny seeing standartne postacuju (za mimoriadnejsich okolnosti je vidiet aj v mensom dalekohlade).

To hovoris teraz ? ::) :o
Netusil som, ze je to tak "lahke". Mohli sme sa o neho aspon pokusit. (teleskopicku MHV som mal +17mag, takze v dosahu). No nic ... tak nabuduce.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Býk - M1

#25

Příspěvek od ladis »

M1 je velmi pekny objekt pro pozorovani! V newtonu 200/1200 vypada pri zvetseni 48x jako zhruba centimetr velky velmi jasny mlhavy oblacek, u ktereho se da definovat tvar. Je to velmi zajimavy pohled, ale dnes me v relativni tme za mestem naprosto odrovnala M42, ktera mi vyplnila temer cele zorne pole 25mm okularu! Letici ptak s kridly protahlymi az k okraji, temny zaliv a pod nim jeste jedn mensi, v trpaezu jsem krom 4 hvezd videl i naznak jakychsi vlaknitych struktur. Alespon tak se mi to zdalo. Je OBROVSKY rozdil pozorovat M42 z mesta a z mista za mestem! Uz v triedru to byla doslova vypalovacka oci a to bez prehaneni ;-)

Navic jsem dnes poprve videl v dalekohledu (newton 200) M31, M21, M110, fakt nadhera, krasny to pohled, vyplnene opet temer cele zorne pole 25mm okularu! Velmi me potesil pohled i na NGC 663 - prekrasne rozlehla hvezdokupa plna hvezd, bocnim pohledem vystupovaly v centru desitky dalsich "jiskricek"... M103 me malinko zklamala, naopak celist mi doslova klesla pri pohledu na hvezdokupu M35 v Blizencich! Prekrasna hvezdokupa znacne zaplnujici zorne pole 25mm okularu, stovky hvezd, skutecne uchvatny pohled!

Jeste jsem se snazil pozorovat Eskymaka (NGC 2392), ale za nic na svete jsem ho nebyl schopen vyhledat, i kdyz jsem mel predem vytiskle podrobne mapy z CdC. Snad priste... Jak je tezke vyhledat "Eskymaka"? :-)

Jelikoz mi po 3 hodinach pozorovani jiz mrzly nohy, nestihl jsem jiz M78 v Orionu a jeste jsem si neodeprel pohled na Saturna, ktery vsak velmi "plul" v neklidnem vzduchu, byl skutecne nijak excelentni seeing... Ackoliv jsem na Saturnu rozlisil dva temne atmosfericke pasy, cassiniho deleni jsem za boha nemohl spatrit ani pri zvetseni 200x a to i pres chvilkovou stabilizaci plovouciho obrazu. Cim to? Nemam zaclonit dobsona?

Dnesek vidim jako velmi vydareny a poprve jsem poradne proveril skvele moznosti meho dobsona 200/1200 na DSO!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Býk - M1

#26

Příspěvek od Kubajz »

vyhledat eskymáka by neměl být problém,sám sem ho vždy bez problémů našel i ve městě se 130mm newtonem.Hledal sem jí od delty geminorum.Od této hvězdy je jakýsi deltoid na jihovýchod s vrcholem v deltě(hvězdy kolem4 nebo 5mag) no a přibližně uprostřed kratší,východní strany tohoto deltoidu(jen lehce na východ) je eskymák,při malém zvětšení jen rozmytá hvězdička,při větším kotouček.A u té M35 tě také musel zaujmout NGC2158,vůči rozlehlé M35tce je velmi kontrastní svou kompaktností a malými rozměry(úhlově)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Býk - M1

#27

Příspěvek od michal.b »

Tak jsem se na M1 kouknul v pondeli. Zapsal jsem si nasledujici poznamky:

Mlhovina je viditelná jako jasná mlhavá skvrna oválného tvaru, přičemž je patrné vnitřní esovité zjasnění. Nejlepší pohled a optimální kontrast mezi mlhovinou a pozadím nabízí 50tinásobné zvětšení. Náznaky filamentů jsou slabé a nezřetelné, pouze bočním viděním a s použitím UHC filtru. Filtr mlhovinu zeslabí, avšak dá vyniknout určitým detailům. Při delším pozorném zkoumání se mi zdá, jako by okraje byly roztřepené.

Kresba a nejake dalsi info v mem denicku:
http://www.nitelite.eu/observing/m1.htm
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Býk - M1

#28

Příspěvek od Kubajz »

Tak k tomuto objektu sem konečně dostal při prvním testu mého nového 10"dobsona dostatečně daleko za městem.Mlhovina M1 dosti výrazná a jasná,typický bramboroidní tvar.Okraje mi přišli také poněkud roztřepené,filamenty sem neviděl,bohužel nemám jěště UHC filtr :'(.Také Eskymák v Blížencích výrazný,s větším zvězšením dobře patrná i vnější obálka.Ale milým překvapením byly rozhodně mlhoviny v Orionu,vedle klasicky famózní M42 také dobře viditetelná blízká reflexní mlhovina NGC 1975 se zajímavýmy tmavými strukturami,M78 a dále dvojice kolem Dzéty Orionis NGC 2024 a 2023,což mě dost překvapilo.Neméně překvapený sem byl když na mě již v hledáčku vykoukla M33,ale to už je zase jiná kapitola :)Zkrátka větší průměr se vyplatí 8)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Býk - M1

#29

Příspěvek od JHA - Durko »

V noci 21.1.07 pri vypnutom verejnom osvetleni som 10" newtonom videl jasne tvar M1 a aj pomerne slusne naznaky vnutornej struktury (samozrejme identifikovatelnych iba na zaklade poznania fotiek).Kiez by takych "poruchovych" noci bolo viac...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Býk - M1

#30

Příspěvek od Myzer »

JHA - Durko napsal: V noci 21.1.07 pri vypnutom verejnom osvetleni som 10" newtonom videl jasne tvar M1 a aj pomerne slusne naznaky vnutornej struktury (samozrejme identifikovatelnych iba na zaklade poznania fotiek).Kiez by takych "poruchovych" noci bolo viac...
Pozorovat vnutornu strukturu Krabej hmloviny je slusny vykon. Obycajne to ide dost tazko a detaily su neurcite (okrem jedneho jasnejsieho kosakoviteho filamentu). Mimochodom dufam, ze to vypnutie verejneho osvetlenia nebola nahoda a ze to bude znovu trvaly jav v nasom regione. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět