StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#61

Příspěvek od Pavuk_ »

predchvilou soms a vratil z cesty a uz zarezavam v praci...

dovolte mi reagovat na par prispevkov (zaroven to budu moje posledne tu, odmlcim sa na nejaku dobu pokym nespracujem tolko informacii, zazitkov a skusenosti, ktore som absorboval pocas uplynulych 17 dni)... priznam sa, ze zo slzou na krajicku som pozeral z lietadla ako sa vzdaluje ostrov z dohladu... mam dalsi plan ale o tom az potom ;)

Myzer pisal: Vcera cast nasej vypravy na vrcholoch konecne pocitila ako chuti excelentna obloha. Ked sa po polnoci zacali v Malom voze objavovat rozne zjasnenia a Mliecna cesta siahala od Polarky ku Capelle, nikto nevedel co sa to deje.

ano, bola to noc, ked sme hladeli s otvorenou hubou,
podobne noci nastali este min. 3-4x takze sme mali dost casu a priestoru kvalitne popozorovat, iba tak pre informaciu, MHV nikdy neklesla pod 7.5-7.6, bezne 7.8 a pocas excelentnych noci sa vysplhala na 8.0-8.1

SQMko ukazovalo hodnoty v rozmedzi 21.67- 21.35 v zavislosti na aktualnych podmienkach a dalsich faktoroch (spracovavam merania, ukazuje sa ze original SQM ma svoje "muchy" - na amastre sa o tom vedie aktualna diskusia, takze teraz sa k tomu nebudem vyjadrovat...)

09/24/06 - 23:41:40, etyl napsal:
Osobne si myslim, ze niekde na Ukrajine vo vyssich polohach, kde nie je blizko nejake mesto musi byt tma vacsia ako na Havaji.



Nemam cas sem teraz vkladat ten gulajuci sa smajlik. Maximalne tak v jaskyni.

Pripajam tiez smajlik no comment - mat kvalitne podmienky ... na to nestaci iba absencia svet.znecistenia t.j. cista prirodna tma, ale aj vynikajuca priezracnost (nadm. vyska) a vyborny seeing ... preco 1. najvyznamnejsie europske a jedno z troch svetovo najvyzn. observatorii (Chile, Havaj) je na La Palme, kde stavaju najvacsii opticky dalekohlad na svete (!!!) nestavaju na ukrajine ? :))))) 75% jasnych noci a 0.5" seeing hovori za vsetko ;))))

O tom, ze sme videli Bortle 1 nemoze byt najmensich pochyb... s akciou som plne spokojny, videl a zazil to, po com som vzdy tuzil ... kvalitnu oblohu s MHV 8+ a mohutnym X nad hlavou (rozumej mliecna draha so zodiakalnym pasom a protisvitom velkym skoro ako pegasov stvorec

Kto videl svitanie v 2400m a ten "hmlu" pod sebou (rozumej za jasneho pocasia jemny opar v nizine) pochopil, ze pozorovanie pod 1500m sa nevyrovna tomu nad 2400m

etyl: To si teda totalne mimo. Nepisal som o MHV, ale o tme, ktora bude taka, ze si neuvidis na koniec ruky, co sa ti na havaji nikdy nestane. Jedine tak v jaskyni.

Precitaj si co pise O'Meara v knihach DeepSky Companion... volne povedane: stretavam sa s tym, ze vela navstevnikom sa zda obloha svetla i ked su podmienky "top", je to typicky jas prirodnej oblohy, ktora nikdy nie je a nemoze byt uplne cierna"...
dodavam: pani zabudnite na virtualne planetaria vo vasich hlavach a radsej sa pokochajte pri najblizsej vhodnej prilezitosti pod skutocne tmavou oblohou...

k exkurzii:
vdaka kontaktom Jenika Hollana a nasledneho odporucania od Javier Díaz (sef OTPC na Instituto de Astrofisica de Canarias) som kontaktoval Administratora ORM s ktorou som dohodol den a cas exkurzie (velmi sympaticka Ana ;).
Musim povedat, ze vsetci boli velmi mily a vysli nam maximalne v ustrety, exkurzia po 4 pracoviskach bola uplne zadarmo trvala 4h. Prekvapilo ma s akym nadsenim sa nam vsetci venovali - musia mat svoju pracu (astronomiu na ORM) naozaj radi a zaroven urcite pracuju vo velmi dobrych podmienkach.

Na zaver sme este poobedovali v jedalni observatoria (co je tiez vynimka)... az sme sa za usami oblizovali. Zlaty klinec bolo, ze nas prideleny hlavny sprievodca bol astronom amater a clen Amaterskej astronomickej spolocnosti na La Palma (!).

zazitkov bolo habadej, budem to pisat este mesiac ;)

Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#62

Příspěvek od Myzer »

Tak bohuzial jeden z prispevkov nepodstatneho charakteru, ktore nerad pisem, je tu.

Pavuk_ napsal: Myslim, ze myzer urcite poopravi svoje pesimisticke vyhlasenia po vcerajsej noci ;D
Ktore?

Pavuk_ napsal: Myzera som vytiahol s nami na vrchol (spat sa moze aj doma) a myslim ze nelutoval...
Myzera na akcii nikto nevytahoval, iba si vtedy zavolal na mobil. Ja som chcel ist spat (lebo som predtym pozoroval cele dve noci - 16 hodin a cez dva dni som dospal  spolu 6 hodin) ale nakoniec som isiel hore aj tretikrat za sebou. Po prichode dole som navyse nesiel spat, ale vyrazil som s nasou skupinou na cely den na sopky - narocna cesta! To tebou napisane v zatvorke "spat sa moze aj doma" som vobec nepochopil, tvoj prispevok bol zrejme napisany s inym umyslom nez informovat ostatnych, skoda, neviem vobec preco. V tej icafe si asi nemal cas si to po sebe precitat. Ja tymto prispevkom uvadzam iba vsetko na pravu mieru.

Pavuk_ napsal: nemam kedy spat, cez den vylety v noci pozorovanie ...
mhm

Okrem toho, co som napislal v predoslom prispevku 24.9. je vsetko pravda a stojim si za tym. Pisal som to cez obed aj s pripomienkami ostatnych a vsetci sa na tom nakoniec zhodli.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#63

Příspěvek od Janek8 »

Prave mi dorazilo druhe zavazadlo postou :-)
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#64

Příspěvek od igi »

Ja len potvrdim Pavukove slova, ze Ana bola fakt velmi sympaticka ;D ;D

mam par fotiek a videi z exkurzie, supnem na net...
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#65

Příspěvek od Hadra »

Ahoj na fóru!

Měl jsem to štěstí pobýt také na ostrově La Palma. Přidám tedy krátký příspěvěk a do budoucna jeden z mála - v nebližším období se budu věnovat studiu, rodině a občasnému pozorování + "víceméně  ;) " objektivnímu srovnání expozic v Beskydech pro porovnání...
Nacházel jsem se ve specifické pozici s přítelkyní a dvěma dětmi - nejmladší účastník výletu měl 1rok a 9 měsíců a první dny mu zabrala přirozená adaptace  :) . Zvolený kompromis mě nakonec uspokojil. Už jsem něco v minulosti pocestoval a podstatné bylo prožít a vrátit se... Strávili jsme 4 dny u oceánu v Puerto Naos.
Vidět ostrov bylo stejně zajímavé jako obloha v noci nad ním.

Astroinfo stručně: Podařily se mi 4 noci (2 pozorovací s Pavukem) na vršku + 2 u domu cca 1000 m.n.m. Ostatní příležitostná koukání neuvádím. Fotografoval jsem objektivy 35mm - 200mm na diapozitiv Kodak Elite chrome 200. Čistý expoziční čas 12h ex. 5 - 25min.  
První noc mě překvapila "světlost" oblohy, potom se vše urovnalo. Každý jeden objekt byl fantastický a nikdy předtím jsem ho tak neviděl - pozoroval jsem nesystematicky. Překvapila mě např. v 110 achromátu M17 ve Střelci, která byla vidět jako ekvivalent v mém dobsonu 200/1200, oba při zvětšení 44x. Klasické objekty (M42,M31 ....) bych hodnotil o 2 řády výše - mám představu jak můžou vypadat...
Taky jak může vypadat hodina v autě v polože "ležím" s dobrou muzikou na vrcholu a přímým viděním M33 - ..no jak v raketoplánu (básn. řečeno).

Ostatní: Sklamala mě paela (vařím lépe), ryby výborné, ostatní nic moc - ale to byla moje představa... Zdráhal jsem se dát za zmrzlinu pro děti 1,2e ale když jsem viděl jak to tam nakládají dal jsem si taky.

Překvapení: Nejlepší obloha, zatáčky a tunel jak po cestě do Středozemě...
Nejhorší - jednoznačně cesta vlakem kvality EC z mnichova - to vůbec nebudu popisovat, ještě jsem to nerozdýchal a byl bych těžce zaujatý - článek do novin, či na web ale jednoznačně bude...

Závěr: Pro mě ochutnávka z více směrů  :). Chtěl bych poděkovat Pavukovi za trpělivost - byl náš řidič a ostatním za návštěvy a grilovačku pod opravdu tmavou oblohou  :). Vše nechám doznít a pokud něco vyleze z diapozitivů, dám na web.

                           Díky a mějte se
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#66

Příspěvek od Myzer »

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#67

Příspěvek od Myzer »

Na google video je prakticky vsetko z celeho sveta, staci iba vyhladavat.

Mali sme stastie: ;D

http://video.google.com/videoplay?docid ... q=La+Palma

http://video.google.com/videoplay?docid ... q=La+Palma
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#68

Příspěvek od Pavuk_ »

Dalibor Hanžl dostal ocenenie Česká astrofotografie měsíce - Říjen 2006 - za fotku - Antares - urobenu na expedicii StarLaPalma2006,
gratulujeme
http://www.astro.cz/cam/2006/10/
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#69

Příspěvek od FunTomas »

LbA napsal: ...Konecne ste mali excelentnu oblohu...
Normalne zavidim, hlavne to zodiakalne svetlo :)...http://www.photoastronomique.net/geant/ ... 311-59.gif
Laurent Laveder z Monts d'Arrée, Bretagne, Francúzko, 1.11.2006, 5:00, Canon 350D, Sigma 10-20 mm, f=10 mm f/4.0. 60 sec exp., 1600 ISO

Ked pozriem na tie svetla na horizonte, tak na fotografovanie zodiakalneho svetla asi zdaleka netreba mat tmu ako v rohu.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#70

Příspěvek od Myzer »

Co je to astronomicka nirvana? :)

"Bola to zvláštna noc, jedna z tých na ktoré sa nezabúda. Teploty boli aj vo vyššej nadmorskej výške na prekvapenie príjemné a po celý čas panovalo úplné bezvetrie. Pozorovacie podmienky po polnoci kulminovali, priezračnosť bola excelentná a nad okolitým Atlantikom neboli vidieť žiadne oblaky. Seeing prakticky neexistoval (0,5“) a ráno sa nad východným obzorom objavilo veľké písmeno X – zodiakálne svetlo pretínalo tajomnú Mliečnu cestu. Medzi naklonenou pyramídou zodiakálneho svetla a Mliečnou cestou bola v Malom psovi vidieť tmavšia oblasť. Eridanus sa premenil na dlhý prúd pomerne jasných hviezd smerujúci až k južnému obzoru, kde svietila biela najjasnejšia hviezda súhvezdia Achernar. Keď sa v Malom voze začali objavovať neznáme zjasnenia a Mliečna cesta siahala od Polárky ku Capelle, nikto nevedel čo sa to vlastne deje. Mliečna cesta bola veľmi široká a obloha okolo nej mala nerovnomerný jas. Prenikala aj do takých pre ňu netradičných súhvezdí ako Trojuholník alebo Pegas. Niekde v priestore medzi Denebom a Capellou boli ľahko rozoznateľné tri tmavé dlhé pásy, prakticky rovnobežné. Hviezd bolo vidieť veľa, hranica tých najslabších siahala k ôsmej hviezdnej veľkosti. Orión smeroval ráno postupne bližšie k zenitu, Veľký voz práve vychádzal. Ráno sa na juhovýchode nižšie pod Síriom objavil ešte Canopus, druhá najjasnejšia hviezda na oblohe a potom po nejakom čase začalo rýchlo svitať. Tak som si na La Palme predstavoval skutočnú noc a prakticky všetky pozorované deep-sky objekty som videl tak, ako nikdy predtým."

http://www.astronom.cz/astropo/lapalma/nirvana.htm
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět