StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#46

Příspěvek od KaoS »

Jinak zajímavý námět pro expedici, v roce 1991 byla u komety pozorována prachová stopa, byla delší deseti stupňů a široká 2 minuty, geometrie letošního návratu je stejná, takže by nebylo od věci zkusit jí s nějakou velice dlouhou expozicí zachytit ;)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#47

Příspěvek od Myzer »

MaG napsal: Ahoj.

Slunce vám nepřeje. Slun.vítr vylétl na 650 km/s a Kp index je 4-5. V podstatě probíhá slabá geomagnetická bouře.

Co se tmavosti oblohy týče, sám jsem zvědav, až to někdy zažiju, kde je jaká tma. Váš popis, že je vidět před sebe na zem mně zaujal. Soused právě dojel z Arménie a jak tam tak v létě na Ukrajině popisuje, že není vidět na nataženou dlaň.

Možná je to věc adaptace, ale očekával bych, že když leží ve spacáku pod širákem, že adaptovaný byl ;)

Snad jsou na Zemi i temnější místa. Kanáry mají krom rel. opravdu velmi tmavé oblohy přece tu výhodu vysoké nadmořské výšky, ne?
Diky za informacie. Tvoj sused predsa len nie je astronom a myslim si, ze podobne javy nevie objektivne posudzovat.

Vcera cast nasej vypravy na vrcholoch konecne pocitila ako chuti excelentna obloha. Ked sa po polnoci zacali v Malom voze objavovat rozne zjasnenia a Mliecna cesta siahala od Polarky ku Capelle, nikto nevedel co sa to deje. Rano sa na vychode objavilo obrovske pismeno X - zodiakalne svetlo pretinalo zimnu Mliecnu cestu. Hranicna magnituda sa pohybovala tak okolo osem magnitud a vyhladali sme velmi vela objektov a vsetky som videl tak ako nikdy predtym.

etyl napsal: Osobne si myslim, ze niekde na Ukrajine vo vyssich polohach, kde nie je blizko nejake mesto musi byt tma vacsia ako na Havaji.
Nemam cas sem teraz vkladat ten gulajuci sa smajlik. Maximalne tak v jaskyni. :D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#48

Příspěvek od MaG »

Myzer napsal:
Uvidíme, tu Ukrajinu zkusím brzy realizovat. Když mi vyjde počasí (to bude zásadní rozdíl od Kanárů), tak se vám určitě vyrovnám :)

Díky za report, na takový sem dlouho čekal!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#49

Příspěvek od Dominik »

Myzer napsal:
Vcera cast nasej vypravy na vrcholoch konecne pocitila ako chuti excelentna obloha. Ked sa po polnoci zacali v Malom voze objavovat rozne zjasnenia a Mliecna cesta siahala od Polarky ku Capelle, nikto nevedel co sa to deje. Rano sa na vychode objavilo obrovske pismeno X - zodiakalne svetlo pretinalo zimnu Mliecnu cestu. Hranicna magnituda sa pohybovala tak okolo osem magnitud a vyhladali sme velmi vela objektov a vsetky som videl tak ako nikdy predtym.

Tak, konečne je to tu sláva vášmu výletu! ;)

No neviem či už budete chcieť pozorovať na Slovensku a inde v okolí. Ale inač super držím palce!

(viem, že ste sa z tohoto príspevku veľa nedozvedeli a nemá informačnú hodnotu, ale z mojej strany je to teraz už výnimka) :)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#50

Příspěvek od Pavuk_ »

mpe napsal: Připojuji Myzerův průběžný StarLaPalma status report při příležitosti poloviny doby trvání naší expedice.

-----

Po dlhej náročnej ceste, počas ktorej som z lietadla videl gloriolu i bočné Slnká, sme konečne pristáli na ostrove La Palma. Počas cesty z letiska k domu a až doteraz som na ostrove videl veľmi priaznivo riešené pouličné osvetlenie, ktoré vôbec neruší, žiadne guľové kryty alebo reklamné panely. Pozorovacie podmienky v nižšej nadmorskej výške a na vrchole sú porovnateľné, preto ak je jasno, nemá v dôsledku šetrenia energiou cestovať hore. Problémom však je, že počasie je veľmi premenlivé a dole sa zatiaľ objavila iba jedna noc (a 2/3 ďalšej), kedy sa dalo nerušene pozorovať od večera do rána (pozoroval som APO tripletom a triedrom – 50 objektov a 100 tmavych hmlovin v Strelcovi, Skorpionovi, Hadonosovi, Orlovi a Stíte). Ani hore to v poslednom čase nie je žiadna sláva a štyri predchádzajúce noci, kedy vôbec nerušil Mesiac, sme nevyužili podľa mojich predstáv. Iba s prvou nocou z nich môžem byť trochu spokojný, druhú som strávil skoro celú na vrchole a bolo zatiahnuté. Tretiu noc na to, že tam boli veľké ďalekohľady som nevidel skoro nič a bol som sklamaný z toho, že aj keď pred tým prešiel sice cez nás nejaký ten oblak, predčasne sme to zabalili pri excelentných pozorovacích podmienkach. Štvrtú poslednú noc som strávil dole a chystal sa tu pozorovať. Počasie ma však zahnalo dovnútra a neskôr začalo pršať. Keď som to zistil a išiel bez adaptácie rýchlo schovať techniku, pomýlil som si ďalekohľad s kaktusom. Túto noc poslednú celú nerušenú Mesiacom sa určite chystáme hore, tak dúfam, že sa to celé zlomí. Budem pozorovať Mliečnu cestu, ktorá je tu v práve toto časovú obdobie vidieť veľmi priaznivo – od večera do rána.

Čo sa týka oblohy, nemôžem povedať, že by som tu ešte utrpel nejaký šok (čo som si predtým myslel). Pri pohľade voľným okom to pre mňa nie je až taký výrazný skok oproti najlepším pozorovacím podmienkam, ktoré som zažil inde v Európe a prakticky ma tu ešte nič neprekvapilo. Neviem či je to tým, že som už dopredu vedel do čoho idem, je zvýšená slnečna aktivita alebo je to proste realita. Obloha je obyčajne svetlá, iba jednu noc som mal skutočne pocit, že je tmavšia a vyzerá proste inak. Dostal som sa bez diskusie na hraničnú magnitúdu 7,8. Mal som tušenie aj o osmičke, ale nemôžem to ešte potvrdiť. V okolí sa po adaptácii dá všade pohybovať aj bez červenej baterky, aj keď je v prostredí niekoľkých prekážok. Nie že by som si nevidel na nohy, dokonca aj v dialke 20 metrov dokážem na tmavej ceste rozoznať tmavomodré auto. Obloha je napriek popísaným skutočnostiam najlepšia akú som videl, hviezdy sa objavujú po celom horizonte a nie je vidieť žiadne svetelné znečistenie – nejaká čapica je rozoznateľná iba ak sa nachádza nízka oblačnosť a opar, ktorý rozptyluje svetlo. Ak sme na vrchole nad súvislou vrstvou oblačnosti, tá je zospodu osvetlená a prakticky nič cez ňu neprenikne. Mliečna cesta obyčajne padá kolmo do mora a zistil som, že ak biely papier A4 nasmerujem do Labute, ruka na nom vrha zretelny tien. Zodiakalne svetlo je vidiet rano i vecer, vratane protisvitu a zodiakalneho mostu a to som skusal aj bez adaptacie, ked som si predtym isiel domov uvarit nejake jedlo a vysiel som von na terasu.

Snažím sa písať objektívne a preto musím uviesť na mieru predchádzajúce krehké príspevky, ktoré sa tu už objavili. Hovorím iba za seba a nemôžem povedať, že by som bol úplne spokojný s tým čo sa tu deje. Na to kde sme nevyužívame efektívne čas. Sme rozdelení na tri domy a komunikácia sa stráca, preto ak sa má niečo robiť systematicky, dá sa to zrejme zvládnuť iba individuálne v rámci skupiny. Okrem pohľadu cez malé kvalitné refraktory som ja a vlastne celý náš dom Casa Margarita videl väčšími Dobsonmi iba málo objektov a skoro všetko iba tie základné, žiadne výnimočné ako napríklad Simeis 147 alebo Cave nebula. 250 mm Dobson je v El Topo a táto skupina je dosť izolovaná a vidíme sa s nimi iba málo, 350 mm Dobson má zase technické problémy. Na ostrove sme zatiaľ navštívili za týždeň iba málo oblastí a to nás ešte čaká celá Caldera, vulkány, observatória a kúpanie, teda záležitosť tak na štyri dni. Pritom sa má ešte v noci pozorovať, tak neviem ako sa to bude všetko stíhať. Kamera Astropix za 3000 euro, ktorá mala ostatným sprostredkovať autentické zábery sa ešte nerozchodila. Čiastočné zatmenie Slnka sme nevideli, pretože sa tu práve vtedy vyskytli vysoká oblačnosť. Možno ja mám inú mierku, ale zatiaľ to tu nie je podľa mňa tá pravá astronomická nirvána. Tento článok si prečítali aj ostatní z môjho domu a potvrdili to.

P.S. Uvítame ďalšie aktuálne informácie o slnečnej aktivite.

Myslim, ze myzer urcite poopravi svoje pesimisticke vyhlasenia po vcerajsej noci ;D

Je tu urcity chaos a preto uprednostnujem pozorovanie vo dvojic max trojici. Predvcerom sme boli sami s Janekom na odlahlom vrchole Pico de la Cruz vo vyske cca 2350m a napozorovali sme spustu novych objektov, konecne som zazil noc s PLNOU adaptaciou na tmu, bez turistov a reflektorov aut., nebudem sa rozpisovat teraz tu v cafe...

Vcera bola noc N - noc otvorenych hub,
Myzera som vytiahol s nami na vrchol (spat sa moze aj doma) a myslim ze nelutoval... MHV 8.1 (!) potvrdena, seeing bol 0.5" (!) a bezne zvacsenie bolo 530x, rano sme sa pozerali na Eskimaka s 1060x a bol nadherny.
Bola to velmi produktivna noc (ako aj moje predosle) a konecne sa opat "makalo".

Moj dobson mal 1. tyzden obdobie vychytavania much, ale uz funguje na plny vykon a podava skvele obrazy aj pri 1000x (!).

Objektov je tolko ze neviem co skor ale zhrniem najlepsie: centralna hviezda M57, blizka galaxia IC, Carodejnica, Conus, M1 aj zo strukturou vlakien (!),
Eskimak komplet ako na fotke (!), Abell 21, B33, male riasy v Gem atd atd atd
Myzer vcera nasiel filament zo Siemeis 147

Zodiakalne svetlo pred koncom astron noci je tak silne ze sa musim otacat aby ma nerusilo (vrha tien).
Zodiakalne pasy vyzeraju ako dalsia mliacna draha a pri urcovani MHV nam znizuju kontrast pozadia (uvazujeme ze by bolo dobre to kozmicke smetie nejako povysavat ;D), proste tam kde su sa nepozoruje uff zazitokov je neurekom... nemam kedy spat, cez den vylety v noci pozorovanie ...

Astropix funguje, ale chalani mali problemy s napajanim a odberom avsak myslim ze uz to zvladli azacnu produkovat data nie som fotogram (tych je tu viac nez dost)

Obloha vcera 100% zodpovedala popisu Bortle 1, o tom nikto nepochyboval.
LbA

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#51

Příspěvek od LbA »

Kua chuapi. No co povedat? Konecne ste mali excelentnu oblohu...
Normalne zavidim, hlavne to zodiakalne svetlo Na Kolonici az take nieje... Minuly tyzden tiez vyzeralo ako dalsi pas mliecnej cesty, malo krasnu zelenkavu farbu ale tien urcite nevrhalo ...
Uz len to poviem, ze cakame na foto
Heh nech vam pocasie a obloha vydrzi.. ;)
Uživatelský avatar
etyl
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 02. 2005, 06:11

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#52

Příspěvek od etyl »

Myzer napsal:

Diky za informacie. Tvoj sused predsa len nie je astronom a myslim si, ze podobne javy nevie objektivne posudzovat.

Vcera cast nasej vypravy na vrcholoch konecne pocitila ako chuti excelentna obloha. Ked sa po polnoci zacali v Malom voze objavovat rozne zjasnenia a Mliecna cesta siahala od Polarky ku Capelle, nikto nevedel co sa to deje. Rano sa na vychode objavilo obrovske pismeno X - zodiakalne svetlo pretinalo zimnu Mliecnu cestu. Hranicna magnituda sa pohybovala tak okolo osem magnitud a vyhladali sme velmi vela objektov a vsetky som videl tak ako nikdy predtym.


Nemam cas sem teraz vkladat ten gulajuci sa smajlik. Maximalne tak v jaskyni. :D

To si teda totalne mimo. Nepisal som o MHV, ale o tme, ktora bude taka, ze si neuvidis na koniec ruky, co sa ti na havaji nikdy nestane. Jedine tak v jaskyni.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#53

Příspěvek od MaG »

Pánové nehádejme se, každopádně měli na Kanárech tmu jak ... no to už bych byl asi neslušný. M.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#54

Příspěvek od Rudy »

Pavuk_ napsal:


Obloha vcera 100% zodpovedala popisu Bortle 1, o tom nikto nepochyboval.
Tak na toto som cakal, chalani! Uz sa tesim na vase reporty a samozrejme na osobne stretnutia.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#55

Příspěvek od KaoS »

Jak vás tak poslouchám, tak bych se tam nejraději přestěhoval ;)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#56

Příspěvek od Maros »

Pre mna doslova nepredstavitelne...nebol som na ziadnej vyprave za tmou.Najlepsie podmienky som zazil na slovensku jednu noc ked vypadlo osvetlenie na nejaku hodinu vo velkej oblasti a podmienky boli vyborne ,nizky seing...Vtedy som mal usta otvorene a nevedel kam skor kuknut..ani zdaleka to vsak nebolo tak ako ta vasa posledna noc o ktorej ste zatial pisali.. :)
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#57

Příspěvek od Janek8 »

Tak prvni grupa (Janek, Igi a Dalibor) dorazila v poradku domu. Mam odpozorovano asi 9 noci nahore, 10 hodin zaznamu na diktafonu a nekde v madridu jsem prisel o zavazadlo ( a s nim o pulku dobsonu).

Jinak k podminkam: 850x zvetseni na newtonu 250/1200 je velmi vymluvne... :)

Dam sem par veci az je zpracuju.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#58

Příspěvek od igi »

na astro.sci.muni.cz uz dalibor umiestnil par fotiek (hlavne okolie antara stoji za to, vsak sa na tom aj namakal, niekolko noci...), inak osobne mozem povedat ze najvacsi rozdiel bol vidiet az v teleskope, ked ste pozreli na oblohu tak si poviete ze je nejaka svetla, potom do okularu a vidite hmloviny v plejadach (priamym videnim), M42 komplet cela, aj tie slabe partie (tu sme moc nepozerali, lebo nam rusila adaptaciu ;)), ja osobne som po par nociach so svojim "prckom" 114/500 uz kaslal na Messierove objekty (ani M76 nebola ziadna vyzva) a zacal som vyhladavat NGC, IC a ine chutovky. O exkurzii po observatoriu sa nebudem rozpisovat, to je nadlho, ale je to zazitok na cely zivot a tak trosku lutujem ze som nestudoval astrofyziku...
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#59

Příspěvek od VK »

Kdybys mohl tu exkursi po observatoři sepsat a dát na internet, bylo by to príma. Rád bych si o tom přečetl.

V. K.

P. S.: astrofyziku ještě můžeš studovat dokud žiješ a myslí ti to ... ;)
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#60

Příspěvek od igi »

Myslim ze Myzer si na exkurzii robil poznamky, tak to snad spise. Ja len naznacim: okukali sme William Hershell Telescope (4,2m), solarny teleskop, na ktoreho meno si teraz nespomeniem, GTC, znamy tiez ako GRANTECAN (10,4m!!!!) - najvacsi opticky teleskop, a dva cerenkovove teleskopy MAGIC, kazdy 16m...
Len este podotknem ze GRANTECAN bude uvedeny do prevadzky buduci rok a bezni turisti nemaju sancu ho vidiet - my sme mali specialnu vynimku :D
K tomu vsetkemu culy rozhovor so sprievodcami, ktorym bolo zjavne po chuti ze vieme o com sa bavime...
Odpovědět