V čem je smysl vzniku vesmíru ???

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#16

Příspěvek od MIZ »

alex napsal: Zdá sa mi, že vo vesmíre všetko speje k lepšiemu, zložitejšiemu, vyšším organizačným štruktúram - počnúc od samotnej hmoty cez organické štruktúry, končiac duševnou (duchovnou) činnosťou človeka. To se jen zdá. Při lokálním pohledu zblízka. Vše spěje k neuspořádanému stavu s minimem energie. Život je jen taková lokální oklika na tomto směřování.

alex napsal: Náhoda? Toľko náhod môj rozum už neznesie...
Ano, smířit se s tím bývá těžké...
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#17

Příspěvek od Duk »

MIZ napsal:
To se jen zdá. Při lokálním pohledu zblízka. Vše spěje k neuspořádanému stavu s minimem energie. Život je jen taková lokální oklika na tomto směřování.

Ano, smířit se s tím bývá těžké...
No vcelku mě překvapuje, jak někdo dokáže být se vším hned hotov, tím nemyslím konkrétně jen Tebe.
Všiml jsem si, že u některých příspěvků se vyskytuje slovo náhoda jako něco ne zrovna spolehlivého.
Pravda je, že já ve slovo náhoda také moc nevěřím, ač se to zdá možná zavádějící a klidně by se na slovo náhoda nechala vytvořit nová témata.Stalo se mi dřívě několikrát, že jsem k dané záležitosti pronesl to běžné slovo náhoda. Později, když pak jsem se k tomu vrátil opět, už jsem tak přesvědčen nebyl. Našel jsem většinou jistou souvislost
Možná, že ten náš svět, plný náhod má opravdu nějaké souvislosti a určitě k tomu napomáhá věda a výzkum.
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#18

Příspěvek od MIZ »

Tak já se to hlavně snažím brát s nadhledem. K filosofování mám daleko a vědu vidím jako jedinou cestu ke "zchytrání". :)
Člověk má tendenci v ledasčem vidět víc, než tam je, ale spekulace zůstávají spekulacemi. Často si i lidstvo o sobě myslí IMHO zbytečně moc.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#19

Příspěvek od alex.sky »

Duk napsal:
Všiml jsem si, že u některých příspěvků se vyskytuje slovo náhoda jako něco ne zrovna spolehlivého.
 Pravda je, že já ve slovo náhoda také moc nevěřím, ač se to zdá možná zavádějící...Mne sa najviac páči pomenovanie: evolúcia.

Kto to je tá evolúcia ???

Môže za tak úžasné veci, ako je farebný svet biosféry, dedičnosť a variabilta genetického kódu, neustále experimenty s orgánmi (plutvy, prsty, krídla,... infračervené, ultrazvukové, tlakové a hmatové detektory, sluch, zrak!!!,... city, reč - zoznam na pár kníh).

Keby to všetko malo byť len pre potešenie, už to má zmysel :D
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#20

Příspěvek od mkcz »

alex napsal:
Mne sa najviac páči pomenovanie: evolúcia.

Kto to je tá evolúcia  ;) ???

Môže za tak úžasné veci, ako je farebný svet biosféry, dedičnosť a variabilta genetického kódu, neustále experimenty s orgánmi (plutvy, prsty, krídla,... infračervené, ultrazvukové, tlakové a hmatové detektory, sluch, zrak!!!,... city, reč - zoznam na pár kníh).

Keby to všetko malo byť len pre potešenie, už to má zmysel  :D
Ale ono to smysl má, vždy jeden a ten samý a tím je přežití. Každý biologický organismus je naprogramován k "maximalizaci svého prospěchu" ať už to má jakoukoli podobu. U člověka je to trochu komplikováno množstvím forem a projevů ale jde stále o to samé. Život je takový. Ale vesmír žádné integrované vědomí nemá, není živý v biologickém slova smyslu a tudíž náš pojem "evoluce" ve vztahu k vesmíru není zatížen zákonitostmi z biologického světa. Smysl něčemu můžeme přiřknout my sami nebo objevíme zákonitosti, které zřetelně ukazují smysl něčeho. Ale hledat smysl v našem pojetí u něčeho takového jako je vesmír sice můžeme a také to děláme a třeba i na něco příští generace teoretických fyziků přijdou ale zkusme odpovědět z druhé strany:

Existuje nějaký důvod, pro který musí vznik (za prvé) a existence vesmíru (za druhé) mít nějaký smysl, který by se nám (lidstvu) líbil ?

Já myslím, že nemusí. Důvody, vedoucí k jeho vzniku zatím nikdo neobjevil a je velmi pravděpodobné, že existují "hranice úvah" i pro naše teorie těch nejlepších mozků planety, které se kosmologií zabývají. Je to tápání i když na neuvěřitelné intelektuální úrovni. Klobouk dolů. Zcela jistě nás čekají objevy v této oblasti ale proč se vesmír obtěžuje existovat je otázka posazená tak jednoduše a přirozeně a zároveň tak mimo dosavadní pole fundovaných argumentací, že zůstane výzvou podle mého ještě hodně dlouho.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#21

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

Pani kolegovia som prekvapeny z tejto otazky?
Vacsina ludi na svete ma tuto otazku davno zodpovedanu?
Otazka preco vznikol vesmir ma pre nich jedinu odpoved: pre nas, pretoze suvisi s otazkou, kto ho stvoril a na tu maju odpoved BOH (JE UPLNE JEDNO CI BOH TO JE?)
Avsak ta ista vacsina nepozna odpoved na otazku ako vznikol vesmir? Tuto odpoved doteraz hladaju vedci.

Moj stary otec mal na to velmi jednoduchu odpoved a v podstate mi nikdy nemusel odpovedat (nech mu je zem lahka).
Ako vznikol vesmir? To sa spytaj hvezdarov?
A preco vznikol vesmir? To sa spytaj babky ked sa vrati v nedelu z kostola.
;D
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#22

Příspěvek od Maros »

Napr.otazka.Vznikol vesmir z velkeho tresku?Z niecoho maleho vzniklo toto vsetko?Len Zem je aka hmotna,nehovoriac o slnecnej sustave.Velkost nasej galaxie sa da potom uz len tazko predstavit.Ale co potom miestna kopa galaxii a vlastne to vsetko ostatne co je este dalej a je toho este viacej.Vesmir sa rozpina donekonecna,alebo sa zacne opet zmrstovat?Vraj sa bude rozpinat donekonecna a stale to ide rychlejsie.Co je nekonecno?Ked vsetky hviezdy vyhasnu prestanu fungovat fyzikalne zakonitosti(mozno),kam vsetky tie objekty popadaju?Nech budem rozmyslat akokolvek,nic nevymyslim,mozno preto lebo je to vsetko inak.. ???
Uživatelský avatar
Lac
Příspěvky: 32
Registrován: 25. 07. 2004, 16:24

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#23

Příspěvek od Lac »

Odchazime od zadani diskuse - v cem je smysl vzniku vesmiru.

My si uvedomujeme existenci svoji i vesmiru,hledame duvody a souvislosti.
Uvedomuje si to i vesmir,hleda duvod sveho vzniku?
Dalsi moznost je Tvurce,ten zna duvod.Ale kde se on vzal a jaky ma smysl?

V schopnostech nas vsech (lidstva) je uzasny potencial ovladnout vesmir,ale abychom to nezamenili.Vesmir tady byl driv.Takze se klidne muze ukazat,ze vesmir smysl ma,ale my ne.
Lac
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#24

Příspěvek od Duk »

Je zajímavé, že se hodně v tomto tématu objevuje tvůrce, původce, Bůh, prostě nějaká, nějaké cosi, co mohlo, co dalo podnět ke vzniku.
A´t si někdo tvrdí, je-li to vědecké nebo ne, také mě tyto myšlenky napadají.
Počítač (perfektně promyšlená věc), auto (vše funguje jak má), televize, DVD a mohl bych takto vyslovovat další, co jest sice složité, ale funguje, jak má.
Tím se dostávám k samotnému vlastnímu já, já člověk, zvíře, vše funguje jak má, zřejmě jak má.
Jen s jedním rozdílem.
Těm počítačům, televizím a dalším dal někdo pevný řád, jak má vše fugovat, procesy apod.
A teď se vracím na začátek tohoto malého příspěvku, rádo by se dalo použít, ten někdo, tvůrce, stvořitel, Bůh, energie, to je to co důkladně vymyslelo věc, jako je člověk, fauna, flóra a pod.
Budeme-li důslední, kdo byl na počátku, kdo stvořil Onoho, pro nás tak schopného ??????
A kdo Jeho ???
A Jeho ??? ........................................
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#25

Příspěvek od mkcz »

To Duk:

Já myslím, že by bylo velmi zajímavé umět pravdivě zodpovědět tuto otázku:

Je matematika jistý fundament, skrytý v přírodě nebo je to syntetický produkt lidského intelektu, kterým člověk popisuje okolní svět ?

Nemyslíte, že je to dost důležitý moment ? ;)
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#26

Příspěvek od Duk »

mkcz napsal: To Duk:

Já myslím, že by bylo velmi zajímavé umět pravdivě zodpovědět tuto otázku:

Je matematika jistý fundament, skrytý v přírodě nebo je to syntetický produkt lidského intelektu, kterým člověk popisuje okolní svět ?

Nemyslíte, že je to dost důležitý moment ? Myslím si, že je to reakce našeho myšlení k posouzení (pochopení) prostředí ve kterém se nacházíme.
Takže, pokud bych Ti měl odpovědět na Tvůj dotaz, iak nejblíž asi varianta č.2
Co jsi čekal?
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#27

Příspěvek od mkcz »

Matematika je objevování skrytého řádu, který je v přírodě. To znamená, že je zřejmě docela pravděpodobné, že od zatím blíže nedefinovaného okamžiku v minulosti vesmíru, vznikl jakýsi řád. Pro mne zůstává nezodpovězena otázka, zda byl tento řád nutný pro další vývoj nebo ne. Pokud ano, pojďme se bavit o možnosti tvůrce vesmíru, pokud ne a tento řád je jen velmi sofistikovaným vedlejším produktem přírody ale nemá s ní fundamentální sepětí až k úplnému počátku, potom žádný tvůrce nezbytně být nemusí.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#28

Příspěvek od Duk »

mkcz napsal: Matematika je objevování skrytého řádu, který je v přírodě. To znamená, že je zřejmě docela pravděpodobné, že od zatím blíže nedefinovaného okamžiku v minulosti vesmíru, vznikl jakýsi řád. Pro mne zůstává nezodpovězena otázka, zda byl tento řád nutný pro další vývoj nebo ne. Pokud ano, pojďme se bavit o možnosti tvůrce vesmíru, pokud ne a tento řád je jen velmi sofistikovaným vedlejším produktem přírody ale nemá s ní fundamentální sepětí až k úplnému počátku, potom žádný tvůrce nezbytně být nemusí.
Asi chápu, co tím chceš říct, dle našeho myšlení  je v tom samozřejmě souvislost.
Něco podobného, o čem jsem před malou chvílí psal.
Akorát jsi to lépe vyobrazil
Uživatelský avatar
Keramx
Příspěvky: 125
Registrován: 12. 04. 2005, 13:37

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#29

Příspěvek od Keramx »

Jednoduchý to není, jak přijít z vnitřku molekuly na to jak a proč vznikla, kdo jí stvořil a jaký to má smysl..? Rozhodně je to ale dobrá příležitost pro ty uvnitř.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#30

Příspěvek od mkcz »

Keramx napsal: Jednoduchý to není, jak přijít z vnitřku molekuly na to jak a proč vznikla, kdo jí stvořil a jaký to má smysl..? Rozhodně je to ale dobrá příležitost pro ty uvnitř.
Na tom něco bude.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Odpovědět