N 200/1000 na EQ-5,EQ-5M

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
flogs7
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 04. 2006, 15:07

N 200/1000 na EQ-5,EQ-5M

#1

Příspěvek od flogs7 »

Ahoj,
chci si poridit dalekohled Newton Skywatcher 200/1000. Na internetu jsem na www.celestron.cz nasel set tohoto dalekohledu s montazi EQ-5 za cca 14500. U firmy ATC jsem nasel set tohodle dalekohledu s montazi EQ-5M za cca 16500. Dival jsem se na rozdily EQ-5 a EQ-5M a nasel jsem, ze oproti duralovym noham EQ-5 ma EQ-5M nohy nerezove. Ale bylo mi jednim ucastnikem fora doporuceno nakoupit spise na celestronu.cz. A potom montaz EQ-5M vyrobce skywatcher vubec nenabizi, nenasel jsem ji na jejich strankach, takze nevim, kde ji ve firme ATC sebrali.
Myslite tedy ze by mohla montaz EQ-5 na tento dalekohled stacit? S fotografovanim zatim nepocitam..
Dekuji vsem mockrat za odpovedi
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

N 200/1000 na EQ-5,EQ-5M

#2

Příspěvek od Habl »

flogs7 napsal: Ahoj,
chci si poridit dalekohled Newton Skywatcher 200/1000. Na internetu jsem na www.celestron.cz nasel set tohoto dalekohledu s montazi EQ-5 za cca 14500. U firmy ATC jsem nasel set tohodle dalekohledu s montazi EQ-5M za cca 16500. Dival jsem se na rozdily EQ-5 a EQ-5M a nasel jsem, ze oproti duralovym noham EQ-5 ma EQ-5M nohy nerezove. Ale bylo mi jednim ucastnikem fora doporuceno nakoupit spise na celestronu.cz. A potom montaz EQ-5M vyrobce skywatcher vubec nenabizi, nenasel jsem ji na jejich strankach, takze nevim, kde ji ve firme ATC sebrali.
Myslite tedy ze by mohla montaz EQ-5 na tento dalekohled stacit? S fotografovanim zatim nepocitam..
Dekuji vsem mockrat za odpovedi
Nejslabší stránkou mezi montáží EQ5 a EQ5M jsou právě hliníkové profilované nohy montáže, které asi stačí pro visuální pozorování.Pokud se později rozhodneš i pro využití dalekohledu pro astrofotografii, nebude ti to stačit a budeš muset dále investovat.Nejvíc asi záleží na tvém osobním rozhodnutí co vlastně požaduješ?Tak trochu jsi si odpověděl sám.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
flogs7
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 04. 2006, 15:07

N 200/1000 na EQ-5,EQ-5M

#3

Příspěvek od flogs7 »

No ja bych si klidne EQ-5M koupil, ten set je jen o 2000 drazsi. Ale nikde krome firmy ATC jsem o teto montazi nevidel zminku, tak je mi to podezrele. Jakto ze ji vyrobce neuvadi na svych oficialnich strankach? Tam jsou modely jen EQ-5 a pote uz s motory HEQ-5 a EQ-6. A poradili mi, ze mam dalekohled koupit spis u celestronu nez u ATC, takze nevim..
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

N 200/1000 na EQ-5,EQ-5M

#4

Příspěvek od KoMar »

flogs7 napsal: No ja bych si klidne EQ-5M koupil, ten set je jen o 2000 drazsi. Ale nikde krome firmy ATC jsem o teto montazi nevidel zminku, tak je mi to podezrele. Jakto ze ji vyrobce neuvadi na svych oficialnich strankach? Tam jsou modely jen EQ-5 a pote uz s motory HEQ-5 a EQ-6. A poradili mi, ze mam dalekohled koupit spis u celestronu nez u ATC, takze nevim..
Když se na ty oficiální stránky podíváš, tak tam zmínka o nové verzi s 1,5" nerez nohami je:

http://www.skywatchertelescope.com/2001PEQ5.html ;)

Spíš na těch stránkách chybí množství příslušenství a i nových typů dalekohledů, které jsou pod značkou SkyWatcher prodávané. Technických údajů je tam taky poskrovnu. >:(
Uživatelský avatar
flogs7
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 04. 2006, 15:07

N 200/1000 na EQ-5,EQ-5M

#5

Příspěvek od flogs7 »

No jo, mas pravdu.. Ted jsem si to precetl tepr poradne. Ale jako u montáží jsem to totiž nenašel. Takze ty nerez nohy by asi byly lepsi, ne?
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

N 200/1000 na EQ-5,EQ-5M

#6

Příspěvek od KoMar »

Bohužel ten dalekohled a montáž s nerez. nohama nemám, ale používám Newtona 150/750 na EQ5 s duralovýma nohama. Nedovedu tedy přímo srovnat, ale o té své kombinaci mohu říct, že je pro vizuální pozorování pevná dostatečně. Slabé chvění se projevuje jen při ostření. V silném větru nepozoruji, radši zůstávám doma  ;D.
U 200 mm Newtona samozřejmě přibude hodně setrvačné hmoty navíc, takže problémy více vyniknou. Kromě verze s 1,5" nohama se dá pořídit i verze s 2" nerez nohama (Celestron Advanced). Taky se dá koupit samostatně pevnější stativ. Pokud máš peněz dost, vyplatí se na montáži nešetřit a pořídit si nějakou s motorovým pohonem, jinak ti totiž paralaktika oproti Dobsonovi moc výhod nepřinese (v některých ohledech spíše naopak).
Odpovědět