Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2904
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2236

Příspěvek od Homer »

To je pravda, chemická kotva snese totéž co beton, ne-li víc. Podmínkou je, aby byl vyvrtaný otvor dobře vyfoukaný od prachu a zajištěna tak dokonalá součinnost obou materiálů. Při armovaném betonu nebo betonu s drtí ovšem může nastat případ, kdy se člověk jako naschvál trefí do armatury nebo kamene. Myslím, že se to ledakomu z nás nejednou stalo :-/.
Takže proč to vlastně dělat nadvakrát a kupovat ne úplně levnou chemickou kotvu. Stačí si zhotovit příslušnou šablonu, šrouby v části, která zůstane v betonu, navařit příčně nějakými zbytky pro lepší soudržnost a naráz zabetonovat. Další variantou při dostatečně velkém pilíři je vynechat pro každý ze šroubů kalich ( kousek plastové trubky, která se druhý den vytáhne ) a ty potom třeba jeden po druhém přesně zabetonovat ( šablona ) klidně hned druhý den po vytažení trubek. Bude se to líp dělat. Trubky můžou mít nahoře dvě proti sobě provrtané díry pro lepší pootočení a vytažení pomocí kusu kulatiny.
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 59
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2237

Příspěvek od re »

Díky za info. Já jsem to právě u současného pilíře dělal tak jak píšeš, šablona, do toho jsem chytil šrouby a zabetonoval. Docela se mě ale líbí varianta s těmi kalíšky. No ještě mě zbývá pár dní času, tak popřemýšlím.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2238

Příspěvek od MMys »

No já bych ty nějaké 3-4 díry na M30-ky teda vrtat nechtěl, zjara jsem vrtal díru 40mm skrz betonovou podezdívku (ztracené bednení vyplněné betonem) a docela jsem si užil. A to jsem na to měl půjčenou opravdu velkou Makitu.

Ne že by to na ty chemický kotvy nedrželo, to bude, ale může ti to při vrtání ujet, pak to budeš dohánět větší dírou a lepidlem.

Já jsem si uříznul kus lamino desky, do ní jsem si vyvrtal přesně otvory pro ty závitové tyče, prostrčil je tam, nechal koukat co nemá být zabetonované (aby nepropadly, tak shora zajistil matkami), a položil na povrch betonu. Po zvrdnutí jsem to sundal. Jako bonus k pravidelnému rozestupu jsem měl ještě i hladký povrch sloupu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 59
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2239

Příspěvek od re »

Jasně, přesně jak píšeš, stejný postup jsem použil na hvězdárně v Poličce, šablonu použiji i letos.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2240

Příspěvek od Ekolog »

Udělal jsem si přesnou šablonu, tu jsem srovnal na sever pomocí průhledítka a mušky, směr zaměřil teodolitem, do šablony osadil závitové tyče, vyrovnal šablonu do vodováhy a zabetonoval. Závitové tyče byly svázány s armaturou pilíře a spojeny do prostorové sítě. Nasadili jsme montáž, tu jsem srovnal a sedí to. Do pilíře nevrtat, lepší je přesně závitové tyče usadit a zabetonovat. Hlavně pořádně hutnit.
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 59
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2241

Příspěvek od re »

Tak jsem se po více než tříletém odkládání dal do stavby nové hvězdáničky, včera jsem dal dohromady konstrukci pro kopuli, ještě chybí nějaké výztuhy a bude se moci potahovat. Průměr je cca 3,4m, šablony jsou samonosné z polyuretanu, tl.5cm.

Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2242

Příspěvek od Kami »

Tak jsem se po více než tříletém odkládání dal do stavby nové hvězdáničky, včera jsem dal dohromady konstrukci pro kopuli, ještě chybí nějaké výztuhy a bude se moci potahovat. Průměr je cca 3,4m, šablony jsou samonosné z polyuretanu, tl.5cm.



Pěkné...........
Gratuluji k rozhodnutí se stavbou hvězdárničky. Už bylo na čase..... ;D
Bude dost velká? Časem (s jídlem roste chuť) se nenafoukne.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 59
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2243

Příspěvek od re »

No byly jiné povinnosti, velikost je dána polyuretanovým pláštěm, měl jsem původně představu průměr 4m, ale tato bude vyhovovat. A do budoucna určitě nic většího nebude, takže kopule bude stačit, čímž chci říct, žádnou další hvězdárnu stavět nebudu... ;)
Uživatelský avatar
Ondra Trnka
Příspěvky: 65
Registrován: 17. 08. 2005, 06:01

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2244

Příspěvek od Ondra Trnka »

Páni stavitelé, mám dotaz ohledně stavby malé pozorovatelny. Zatím jsem jen ve fázi teoretických příprav. Mám vyhlídnuté místo a zatím se přikláním ke stavbě dřevěného domku s odsuvnou střechou s malou pracovničkou a pozorovatelnou (vše pod 25 metrů čtverečních). Konstrukci zatím zvažuji buď z trámků, pobitých zevnitř osb a z venku palubkami, případně místo trámků rámovou konstrukci. Založení na betonových patkách a sloup samozřejmě samostatně na pořádný železobetonový blok.
Má otázka se však týká sesedání půdy. Na vybraném místě totiž nyní roste středně velký ořešák, který bych chtěl odstranit. Vrásky mi dělají kořeny, protože i když bych vydoloval pařez, dřevo kořenů bude stejně tlít roky a terén bude trochu sesedat. Může být tohle problém pro stavbu pozorovatelny? ocelové patky pod trámky bych asi stejně volil stavitelné, protože co jsem tu zatím četl, tak se vždy hodí mít možnost upravit domeček do roviny kvůli odsuvné střeše. Ale nevím co by to mohlo dělat se sloupem pod montáží. Je pravda, že ten nebude přímo na místě pařezu a ustavení je možné upravovat, ale přeci jen, má někdo s něčím podobným zkušenost? Nebo to běžné základy "skousnou" a netřeba to řešit?
Díky
Orion UK Europa 200/900; WO ZenithStar 80 II ED APO; Pentax 7x50; Pentax 8x42 DCF CS
Pentax XW 30, 20, 14, 7, 3,5mm; BDP Ortho 9, 6mm; Barlow 2,5x
EOS40D; QHY5
Takumar50/1,4; Jupiter135/3,5; Sonnar180/2,8; Tair300/3,5;...
EQ6SS; Giro-II mini
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24393
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2245

Příspěvek od MilAN »

Hlava montáže je vždy  v dost velkém rozsahu stavitelná, takže, pokud by k nějakému posuvu/náklonu došlo, lze časem doseřídit. Toho bych se určitě nebál, zvláště, pokud bude sloup zabetonován do  nezámrzné hloubky. Jediné, co bych řešil, je  zachovat nějakou možnost vypodložit pojezdy po eventuálním sednutí  patek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ondra Trnka
Příspěvky: 65
Registrován: 17. 08. 2005, 06:01

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2246

Příspěvek od Ondra Trnka »

Díky MilANe. Tak nějak jsem si to myslel, ale raději jsem se zeptal.
Orion UK Europa 200/900; WO ZenithStar 80 II ED APO; Pentax 7x50; Pentax 8x42 DCF CS
Pentax XW 30, 20, 14, 7, 3,5mm; BDP Ortho 9, 6mm; Barlow 2,5x
EOS40D; QHY5
Takumar50/1,4; Jupiter135/3,5; Sonnar180/2,8; Tair300/3,5;...
EQ6SS; Giro-II mini
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2904
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2247

Příspěvek od Homer »

Strom pořádně obkopat a ven s ním i se silnějšími kořeny. Slabší části už vem čert. Pokud by to bylo prostorově možné, tak díru po pařezu upravit a využít pro pilíř - tj. dokopat do 1 - 1,2m hloubky, vyšalovat a vybetonovat pilíř. Patkami pokud možno do rostlého terénu. Na základové spáry drenážní vrstvu z propustného, nenamrzavého materiálu ( štěrkopísek, drť ). Zbytek viz MilAn.
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 59
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2248

Příspěvek od re »

Vážení kolegové,
chtěl bych vás požádat o radu, názor.
U stavby nové hvězdárničky potřebuji vyřešit podlahu. Situace je taková, že mám plánovány betonové patky ve výškách cca 25 - 50 cm nad terén. Na patky se bude kotvit dřevěná konstrukce, na kterou přijde posadit kopule atd. Podlahu plánuji ve výšce betonových patek. Nyní mám namyšleny tři varianty:
1) Podlahu udělat jako rošt z fošen, prostor pod podlahou nechat volný
2) Podlahu udělat uzavřenou např. z OSB desek, prostor pod podlahou nechat volný
3) Podlahu udělat uzavřenou např. z OSB desek, ale mezi patkami vybetonovat sokle, prostor vyplnit (hlína štěrk), odizolovat proti vlhkosti.

Varianty 1 a 2 jsou stavebně jednodušší, ale v prvním případě mám obavy, že roštem bude proudit vzduch přes štěrbinu ven z kopule což asi není to pravé ořechové. Varianta z OSB desek by toto řešila, ale do volného prostoru pod podlahou může zafoukávat sníh, což taky asi nebude ono. Varianta 3 by byla asi to to nejlepší.

Prosím o názory, rady. Díky moc.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24393
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2249

Příspěvek od MilAN »

Nejsem stavař, ale volil bych 2. Prostor pod stavbou volný, s vysypanou vrstvou štěrku. Kvůli sněhu eventuelně zašalovat palubkami, ale bez dotyku s terénem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2287
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2250

Příspěvek od peta62 »

Ja bych pocitem volil radeji tu 3, ale byt Vami probral bych s nejakym odbornikem stavarem. Asi ne kazdy bude mit zkusenosti s hvezdarnami, ale urcite Vam detailne popise vlastnosti jednotlivych variant tak, abyste s jistotou vybral tu pravou.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět