Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2116

Příspěvek od milo »

Pěkné.
Nevadí ti ta odsuvná střecha na jižní, frekventované straně oblohy?Ahoj,nevadí,rampa je dostatečně dlouhá a střecha lícuje s horizontem lesa,kterej je vzdálenej asi, 200metrů. ;)nevím teď,cca 25 stupňů.Na snímcích není zcela odsunutá,ještě metr jde odsunout.
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2117

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 703033/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Pro uživatele boris Blahovec: celé vlákno je věnované stavbě pozorovatelen či hvězdáren svépomocí. Přečti si ho, udělej si jasnou představu co chceš a potom se obracej s případnou žádostí o radu sem. Určitě se najde dost ochotných ti pomoci. Na nicneříkající, obecné otázky o ničem se odpovědi nedočkáš a vlastně sem vůbec nepatří.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2118

Příspěvek od hamr »

Tak tohle mě jako stavaře architektonicky dostalo! Moc pěkné netradiční řešení :). Prolistujte si ty fotky, dalekohledy na split-ringách.

http://inhabitat.com/kielder-observator ... ent/13058/
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2119

Příspěvek od MilAN »

Zajímavé pojetí, zajímavá architektura, včetně krabicových "kopulí" .Škoda, že není víc fotek z interiéru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 900
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2120

Příspěvek od Stanislavxyz »

Mě se to teda moc nelíbí, ani vzhledově, ani koncepčně. Ty dlouhé a obnažené pilíře pro dalekohledy stejně jako mechanika na otevření poklopu. Přijde mi to podle hesla: "proč dělat věci jednoduše, když se dají dělat složitě"...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 75
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 51

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2121

Příspěvek od Samson »

Mě se teda líbí I ta pustina kolem, ta je taky dobrá (aspoň se to tak jeví, že je to v pustině...)
Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2122

Příspěvek od Karell »

Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2123

Příspěvek od Homer »

Je to takový dřevěný funkcionalismus. Kopule zajímavé, interiéry taky, ale do krajiny mi to nesedí.
Obzvláštní výhrady bych měl k použitému dřevu. Je to sice přírodní materiál do přírody, ale starat se o to a rok co rok brousit a natírat bych teda nechtěl. Pokud ovšem nemají tolik peněz, že tam od jara do podzima zaměstnají natěrače a zaplatí kýble drahých lazur.
Dřevěná plochá madla na zábradlích se jim zkroutí a popraskají. Já osobně jsem na svá balkonová madla ( a to mám balkony z nejodolnějšího evropského dřeva akátu ) musel dát nerezové kryty, stačilo vidět, co s tím dělají vlivy počasí a střídání ročních dob. A v té lokalitě to nebude jiné.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2124

Příspěvek od alda »

Mají svoje stránky: http://www.kielderobservatory.org/
Tak tohle se mi fakt moc líbí, neumím posoudit výhody a nevýhody tohoto funkčního řešení, ale po stránce umístění a hlavně architektury se mi to moc líbí. Na těch videích je vidět radost všech těch lidí okolo, co to mají na svědomí. Super. (jenom ten přilepená satelit to trochu hyzdí )
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 900
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2125

Příspěvek od Stanislavxyz »

Obzvláštní výhrady bych měl k použitému dřevu. Je to sice přírodní materiál do přírody, ale starat se o to a rok co rok brousit a natírat bych teda nechtěl. Pokud ovšem nemají tolik peněz, že tam od jara do podzima zaměstnají natěrače a zaplatí kýble drahých lazur.
Je ještě jiná možnost- nechat to prostě tak... Teda nijak zvlášť to neošetřovat, max. jednou za deset let přetřít nějakým napouštědlem. Záleží jistě na klimatu a hlavně použitém materiálu, ale pro hutné modřínové nebo dubové fošny (40-50mm) by 80- 100 let venku neměl být problém. (A to je vzhledem k životnosti zejména současných materiálů používaných na fasády docela dost.) Jasně, za pár desítek let budou černé, obouchané, povrchově degradované, ovšem funkční. A schválně jsem nepoužil výraz "škaredé", protože znám nemálo lidí, kterým se  stoletá věc líbí právě pro to, že je na ní těch sto let vidět.
Naopak pro některé perfekcionalisty to prostě není- každou chvíli do desky "šťouraj" prstem a říkají si, že to potřebuje natřít...

Mimochodem- pokud to takto nechají, tak za pět, deset let stavba i mnohem lépe zapadne do okolí. Leč nebude už tak pěkná na fotce...

A akát na venkovní zábradlí? To je tedy pěkná buržoazie! Fajnový akát patří do obýváčku a ne na déšť...  ;)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2126

Příspěvek od Homer »

Tak to bych chtěl skutečně vidět dřevostavbu s popsanou "údržbou" po 80-ti rocích :-). Stačilo by těch 10 a bude to černé jako bota a pokroucené. Ostatně udělejte jednoduchý pokus - udělejte si modřínový (dubový atd. ) stolek pro venkovní posezení a nechte ho venku na slunci, dešti a sněhu 10 let.
Uznávám, že i takové dřevo má svůj půvab, umím si to představit někde u staré roubenky u lesa ale ne v tomto případě.

Právě z akátu se vyrábí například stavby na dětských hřištích - tedy na těch  kvalitních. A jistě se ví proč. Ovšem těžko se shání a obvykle to jsou menší profily. Dost se prořeže na kazech  a pak je třeba ještě kvalitně sušit.
Ovšem nechci dál polemizovat a odcházet od tématu, jen vyjadřuji svůj názor skromně podpořený stovkami prolezlých staveb.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 438
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2127

Příspěvek od LaH »

Tuhle podivnou stavbu jsem objevil při pátrání po informacích ohledně Split Ring montáže. Myslel jsem si, že mají standardní JMI NGT 18'', ale podle stránek mají dokonce 20''.
Není to na těch pilotech z ochranářských důvodů? Slovy jako "environmentally friendly" se to na jejich stránkách hemží. Chybí mi už jen dotace z EU. Soutěžilo  "230 architectural firms", to byl ale tendr!
Jako materiál uvádějí místní smrk sitka a očividně místní sibiřský modřín. Co na tenhle materiál říkají kolegové Homer a StanislavX?
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2128

Příspěvek od Homer »

Ani bych se nedivil, že vítr fouká od ochránců přírody a je i možné, že podmínkou souhlasu se stavbou byla tato konstrukce a použité materiály. To může být docela trefný postřeh.

Dřevo vypadá na začátku vždy velmi pěkně, ale za čas...Neumím posoudit právě smrk sitku či sibiřský modřín ale vím, že nejodolnější evropskou dřevinou vůči podnebí je akát a vše ostatní je horší. I když se uživatelé soustředí na napouštění dřeva nějakými oleji či fermežemi a vynechají lazury ( které byť kvalitní a drahé rozhodně nejsou na víc než tak dva roky ), budou muset to dělat u takovéto stavby prakticky průběžně a když dojdou na konec, můžou se vrátit zase na začátek >:( Teda pokud tam nevletí firma s bandou dělníků naráz.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2129

Příspěvek od hamr »

Rozběhlo se to úplně jiným směrem :). Mě zaujala ta architektura, materiál jsem moc neřešil. Vemte si ale třeba Poštovnu na Sněžce, nebo některé dřevěné rozhledny (Boubín) - zkrátka odslouží třeba 20 let a půjdou "do kopru"..............
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2130

Příspěvek od MilAN »

Pokud budu  stavět  v národním parku, tak by mě ani snad nenapadlo to  postavit jinak ( a to bez ohledu na  ochranáře a pod. - i když tady  se budou určitě vyjadřovat a mít svoje podmínky. )
Na oplášťování  a venkovní sloupy modřín - a pokud nějaký hustý, severský ( a nejlépe sibiřský), neměl bych starosti příliš o jeho životnost. Při použití na střešní šindele se běžně udává životnost přes 80 let - a to bez jakéhokoliv nátěru. Vnitřní potom smrk a vodovzdorná překližka. Vše  může být opět bez jakýchkoliv  okrasných úprav. A vzniklá patina dřevu neublíží.
PS: na sibiřský modřín bych se neodvážil použít jakýkoliv nátěr, protože vzhledem k vysokému obsahu přírodní pryskyřice bude přilnavost a i trvanlivost nátěru naprosto minimální.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět