Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1966

Příspěvek od Bill »

No kdybych si kopuli někdy pořídil, tak ji zevnitř vylepím tenkým polystyrénem.

Ale nemám - tak raději neradím. Ale na plechové dveře od garáže to funguje dobře :-)

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2904
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1967

Příspěvek od Homer »

Bill:
ono v případě kopule nejde jen o vlastní kopuli ale i o přístroje v ní. Úvaha s polystyrénem co se týče kopule je v zásadě správná - už to zde proběhlo, jen ten materiál není právě nejvhodnější z pohledu odolnosti.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1968

Příspěvek od Bill »

Já tomu rozumím - ale podle mne po mírné izolaci kopule se zmenší rychlost ochlazování, která má za následek kondenzaci na všem.
Problém je v tom, že když mám vzduch o určité relativní vlhkosti, tak při snižování teploty roste relativní vlhkost až na hranici rosného bodu. V podstatě to chce rychleji větrat, než chladit Ale je fakt, že když to kondenzuje i venku, tak už by pomohlo jenom udržet vyšší teplotu uvnitř.

Ale jak říkám, je to čistě teoretická úvaha, navím, jak by se to chovalo v praxi. Ono možná je i lepší, když většina vody kondenzuje na kopuli a vyteče ven a méně zůstane na přístroje?

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2904
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1969

Příspěvek od Homer »

No, myslím že teoretizovat ani nemá moc smysl, je to problém občasný a řešení je nasnadě - zachovat přirozenou infiltraci prostoru která se dá urychlit nuceným větráním a případně vhodně doizolovat kopuli, to už tu několikrát zaznělo. To je tak asi všechno, co se s tím dá rozumného dělat...
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1970

Příspěvek od BiF »

Tak na to ti bude stačit i ta nižší řada, přesně ten, co mám v kopuli:
http://www.shopelektro.cz/frekvencni-me ... -starvert-...
Tak Martine.

Tímto ti mnohokrát děkuji za rady, měnič jsem koupil, sám připojil (metodou "buď je to dobře, nebo to hold shoří" ) a zatím vše funguje jak má...

Dík.

edit:
Přestože to vše funguje, radši se na něco zeptám: po několikerém pročtení manuálu jsem dospěl k názoru, že jediné, co musím v měniči nastavit jsou:
maximální frekvence (defaultní hodnotu 60Hz jsem přepsal na 50Hz- podle štítku na motoru)
rozjezdový a dojezdový čas

Nic jiného jsem nenastavoval, nechal jsem přednastavené hodnoty. U většiny těch nastavitelných parametrů ani netuším, co znamenají (a že jich tam je...).
Měl bych nastavit i něco jiného?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1971

Příspěvek od MMys »

Pokud ti vše funguje ke spokojenosti, tak ty ostatní parametry nech. Nastav si jen rozjed/dojez a ještě tu maximální frekvenci můžeš klidne nastavit výš, pokud bys potřeboval točit rychleji. To je výhoda frekvenčního měniče, většina motorů funguje i na 100Hz při dvojnásobných otáčkách, než mají na normálních 50Hz. Takže pokud to pro tebe má smysl, klidně můžeš maximum nastavit na 100Hz. Motoru to nijak vadit nemůže, mechanicky by to vydržet měl. Při vyšší frekvenci mají vinutí motoru vyšší impedanci, a tedy poteče spíš menší proud než jmenovitý, shořet nic nemůže Maximálně už to nebude mít požadovaný moment, pokud to měnič nevykompenzuje zvýšením proudu. To tenhle ale asi neumí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1972

Příspěvek od Med »

Ahoj, chystám se na stavbu venkovního pilířku, na kterém bude víceméně napevno EQ6ka. Přečetl jsem tu od vás spousty příspěvků, nechal jsem se i inspirovat zahraničními kolegy a dal dohromady takový nákres. Jenže.. jenže nejsem strojař a proto bych byl moc rád, kdyby se na to podíval i někdo ze zkušených borců a napsal mi třeba v čem může být problém.

Nákres - pilíř na EQ6

Jde mi hlavně o ten způsob chycení montáže - zde na fóru víceméně nacházím jen 3 - 4 šroubovou, dvoudestičkovou variantu, ale tohle řešení (které jsem tu u někoho také viděl) mi přijde jednodušší a bytelnější. Předem díky za reakce...
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1973

Příspěvek od mitovka »

Mám montáž uchytenú na piliery podobne, rozmery by mali sedieť ako som na to zbežne pozrel.

jenže nejsem strojař
Na to že nie si strojár si sa na tom plániku poriadne vyšantil. Som si takmer istý, že si ho robil dlhšie ako som svoj stĺp doviezol zo šrotu, vyrezal, pozváral a zabetónoval do zeme. Nič mu nechýba.
mitovka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24393
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1974

Příspěvek od MilAN »

Předkopkládám, že při té výšce pilíře je to určeno hlavně na foto. Potom si určitě dáš i hledáček na spodní stranu, ne jak je v uriginále.
Osobně mám ten "adeptér" přímo přivařen na trubku. Tohle bych považoval za výhodu jen v okamžiku, že uvažuješ v budoucnu jinou montáž s jiným uchycením než EQ6.

Proč tu trubku nezabetonuješ přímo, tohle s tou patkou mi přijde celkem zbytečné a víc náchylné na rezonance a ty venkovní výztuhy po tmě také není žádná radost. A stačí při betonovaní nalít trochu betonu také do té trubky, a máš to vyztužené. V případě přímé betonáže bych na dolní část té trubky , co bude v betonu, navařil z vnějšku 3-4 krátká ramena na dobré zakotvení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1975

Příspěvek od Med »

Děkuju za reakce.
Som si takmer istý, že si ho robil dlhšie ako som svoj stĺp doviezol zo šrotu, vyrezal, pozváral a zabetónoval do zemeGrafikou se živím, takže jestli si to za dvě hoďky neměl komplet hotový, tak to  se mnou zas tak hrozný nebude Já si to hlavně potřeboval rozmyslet na papíře (...monitoru).
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1976

Příspěvek od Karell »

Děkuju za reakce.
Nechci to přímo betonovat, v budoucnu pravděpodobně změním pozorovací stanoviště, ale je to "někdy..." Stejně tak hořejšek chci mít možnost demontovat kdybych třeba trubku nakonec zkracoval. No nevím, myslel jsem, že to na stabilitu vliv mít nebude.

Měl jsem, vlastně pořád mám, podobný problém, navíc s tím, že pilíř chci použít v budoucnosti i pro jinou montáž. Zvolil jsem toto řešení.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2904
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1977

Příspěvek od Homer »

Pokud je zadáním vyloučení betonáže, nebo použití předem připraveného prefabrikátu, jak zde bylo v minulosti široce diskutováno a sloupek bude dočasný, lze pro minimalizaci zásahu do terénu zvolit zemní vruty.
Buď jeden masivnější přímo pod trubku pilíře, nebo tři menší pod nohy tripodu ala Karell. Vruty lze použít opakovaně, předpokladem je vhodné podloží terénu.
Spojení vrutu a pilíře ponechávám na invenci řešitele, ale nic složitého to nebude :-).
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 910
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1978

Příspěvek od Stanislavxyz »

pro minimalizaci zásahu do terénu zvolit zemní vruty.
No já nevím, zkoušel jsi to? Ten pilíř (podle nákresu) má 1500mm výšku a 220 průměr, na konci bude cca 15kg montáž + dalekohled(y). To chce základ metr v zemi, alespoň ten prefabrikát. Nebo myslíš udělat trojnožku jako má Karell a jenom ji tak lépe přikotvit do země? (Karell myslím kdysi psal, že to má pouze postavené na zemi?) Jako když zapíchnu nohu stativu od teodolitu do země, akorát ještě pevnější? To by možná šlo.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2904
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1979

Příspěvek od Homer »

Pro lepší představu stačí zadat do vyhledávače "zemní vruty" - vyskáče přehršel odkazů, použití, provedení vč. konců, cen, dodavatelů.

Ano, zkusil jsem to, ne ovšem pod pilířem pro dalekohled, mám na tom 4 roky založenu FVE. V každém případě to bude lepší než stativ prostě uložený na podložkách v trávě.

Lze buď zvolit jeden masivní a dlouhý vrut přímo pod pilíř, nebo tři kratší ( 500 - 600 mm ) pod nohy trojnožky jako stabilní, pevné opory. Tato řešení v běžném terénu by měla rozhodně vyhovět.
Obě řešení mají klady i zápory - jeden velký vrut se bude hůře instalovat a bude vyžadovat větší dvoumužný přípravek pro zavrtání, nebude to ovšem ve tmě klopýtací překážka, naopak tři malé se dobře zavrtají, budou asi stabilnější - pilíř může být díky třem nohám i tužší, ale ty nohy budou pravděpodobně překážet.


Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 910
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1980

Příspěvek od Stanislavxyz »

Zemní vruty znám, i když máme FVE na střeše Jen mi to přišlo strašně slabé. Pokud by aly sloužily jako podložky pod nohy, tak souhlasím že to bude lepší než trojnožka na trávě. Já mám mini pilířek pro můj skrovný refraktor 102/1100 (5,5kg + zatím dřevěná azi montáž cca 5kg) jen metr deset nad zem a stejně tolik v zemi, i s prefabrikátem, a nedělal bych to míň. (Až ho budu rušit/přesouvat, zase to holt vykopu...)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět