Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1681

Příspěvek od Habl »

Již jsem viděl dost řešení a umístění středních i větších dalekohledů ve zvýšeném podlaží a jediné a nejlepší řešení je umístit takový dalekohled na vhodný oddilatovaný (odělený od stavebních konstrukcí) železobetonový pilíř. Především vyřeší přenášení dynamických kmitů od otáčení kopule, ale skoro nepozorovatelných kmitů od kročejí pozorovatele po podlaze v kopuli. Dávám názorný obrázek řezu objektem a řešení umístění pilíře a většího dalekohledu.
www.prostor-ad.cz/pruvodce/pjih/ondrejov/img/zapfe.gif

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1682

Příspěvek od cocky »

Mýlím se, když si myslím, že jde o nerealizovaný návrh Ing. Josefa Záruby?
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1683

Příspěvek od Habl »

Nemýlíš se skutečně se jedná o návrh ing Záruby... (r.1917) zveřejněný též v knize Dr. Huberta Slouky, "Pohledy do nebe",
ale ten odkaz především znázorňuje v řezu oddělení vlastních stavebních konstrukcí od nosného pilíře dalekohledu.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1684

Příspěvek od Homer »

Tohle se zde diskutovalo už vícekrát. Samostatné pilíře jsou přínosem tehdy, pokud nejsou štíhlé, jinak kmitají. Už to myslím zjistili i někteří zde z AF...
Použitelný pilíř je značně masivní - ostatně to je zřejmé i z Hablova odkazu. Omezí to i použitelnost spodního prostoru - o to asi i kolegovi jde.

- Přidávat další želbet. desku  nemá smysl. Pokud se v současném stropě  
 dráty nezdraví na dálku a beton se nesype, bodové zatížení v řádu
 několika set kg není problém, zvlášť na tak malém rozponu. Zkuste tam  
 tak tři lidi u sebe poskákat a sekáčem kvalitu betonu.
- přemýšlel bych buď o samostatném průvlaku pro pilíř nad tímto betonem
 ve směru kratšího rozponu a samostatné dřevěné roštové podlaze na
 tlumicích podložkách nebo o umístění pilíře přímo na stropě a podlaze
 vynesené po obvodu opět nějak pružně - to podle kvality stropu.




Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1685

Příspěvek od ivanmsk »

Skor do sekcie "Humor" ale inspirativne, nie?
http://blogs.discovermagazine.com/badas ... he-inside/
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1686

Příspěvek od Habl »

Skor do sekcie "Humor" ale inspirativne, nie?
Ne...
"Example is better than precept".

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1687

Příspěvek od MMys »

Kdyby to mělo kolejnice a kolečka, bylo by to super Myslím, že to bude další vývojová fáze.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1688

Příspěvek od MilAN »

A když ukradnou dalekohed, bude z toho pěkná kadibudka Dokonce přenosná
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mojmír Murín
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 06. 2011, 09:09

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1689

Příspěvek od Mojmír Murín »

Takže obdobné riešenie, ako mám ja na refraktor. Odsuvná, niekoľko stokilová "kadibudka" na koľajniciach, len čo v zime, keď teraz je tu cca 1,5 m snehu? A krádež? to by museli so žeriavom.
Uživatelský avatar
PDlink
Příspěvky: 316
Registrován: 26. 08. 2003, 16:25
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1690

Příspěvek od PDlink »

Ako som vyhrabal hvezdaren spod snehu. A toto je dovod pouzitia plechu, lebo tu mame obcas nad 1m snehu  >:(



N 170/1150;N 360/1500; N400/1980; N200/800; Canon 70-200 F4; Canon 300 f4; Canon 350D + "drobotiny"
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 932
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1691

Příspěvek od pepe30 »

Peter to je krasa, v BL by taky naval snehu asi nerozdychali ;D.aspon nezides z cesty ;)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1692

Příspěvek od Homer »

PDlink : aniž bych chtěl vyvolávat jakoukoliv polemiku připomínám, že na horách se stavěly objekty ( byť to nebyly hvězdárny ale obytná a hospodářská stavení ) po staletí a bez plechu. Respektuji toto řešení, ale můj šálek čaje to není.
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1693

Příspěvek od honza.ho »

Dobré ráno všem,

nevěděl jsem přesně kam příspěvek vložit, myslím ale, že tady se neztratí. Po zimě jsem se rozhodl rekultivovat hvězdárnu a "zkontrolovat systémy". Ze začátku to vypadlo dobře, střecha jezdila, montáž se točila, Slunce svítilo ... ... potom jsem vylil 2 hrnečky vody z externí 5.1 zvukovky ("pokus" o reklamaci již probíhá) a zjistil, že mi nějaká potvora překousla 30m UTP kabel od internetu :).

Teď ale spíš k otázce, všude se snažím předem upozorňovat, že v elektronice jsem úplně ztracený, tak raději ještě jednou pro jistotu :).

Snažil jsem se zde najít nějaké hezké elegantní řešení Vaší kabeláže v domečkách, ale nějak se k tomu nemůžu v těch mnoha stránkách doklikat/dogůglit. Nejde mi snad ani o dotažení kabelů (např. podlahou) k sloupu, ale spíše distribuci datových/energetických kabelů na sloupu.

1) Používáte nějaké husí krky? Případně že ano, co spolu táhnout jedním, a co naopak oddělit aby nedošlo k problémům? Možná by mi také bodla informace, jaký maximálně dlouhý kabel používáte například pro hlavní fotografické kamery. Čím chráníte kabeláž venku - resp. co těm potvorám nechutná - nyní už vím, že guma kolem UTP kabelu je na jídelním žebříčku asi vysoko.

2) Přestává se mi líbit používat USB huby, RS232 redukce - často se mi stává, že pustím PC a jedno/dvě zařízení nejsou rozpoznaná. USB Hub, případně jedno připojené zařízení musím potom znovu inicializovat, což neudělám vzdáleně. Napadlo mě a již je nakoupeno, sehnat přímo řadiře do PCI/PCI-E na RS232/USB. Máte s tím někdo ve Vaších budkách zkušenost, přinese to zlepšení?


3)Vzhledem k tomu, že člověk napájí X věcí na které stačí stejné napětí (montáž (Heq5), kamera 1 (qhy9), kamera 2(qhy8L - snad dorazí společně s po 3 vyreklamovanou qhy9) , filtrové kolo ... mi zrovna nevyhovuje používat na každou separátně napájecí zdroj. Neexistuje nějaké jednotné řešení - které se dá sehnat komerčně pro člověka co tomu nerozumí a nedokáže si něco zbastlit doma v obchodě? Laicky řečeno, napájecí adaptér s větvením a dostatečným počtem ampér tak, aby to útáhlo těch pár věcí, které jsou připojené tak či tak k 220V? Trošku se totiž obávám, že mi těch 3+ adaptérů na sloupu dělá občas paseku při focení ... teď tedy těžko soudit zda jde o problém kamery samotné, ale vždy když se dostala k sloupu, do obrazu začaly naskakovat pruhy (přisuzoval jsem to buď elektronice montáže nebo adaptérům).

4) V práci se zabýváme výrobou pláten/produktů do 3D kin. Mám tedy možnost zakoupit motory různé síly (od 50Nm +), které jsou řízené přes RS 232. Dalo by se tedy udělat dálkové odsouvání střechy. Je mi jasné, že na to budu potřebovat opět nějakého elektrikáře což budu řešit asi prostě tak že někomu zaplatím. Za blbost se platí. Jde mi ale o to, jestli náhodou řešení na podobném principu někdo nemáte, nebo neznáte odkaz na někoho ve světě.

Pokud máte zkušenosti, budu vděčný když se s nimi podělíte.
Hezký den, Honza
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1694

Příspěvek od Konihlav »

ad 2 - pouzivam a problemy nemam. Uz z principu, USB HUB mi proste nesmi do baraku, takze na vsech svych astro-laptopech pouzivam primarni (on je tedy v laptopu pouze jeden) USB radic na hlavni CCD + dejme tomu pointacni minikamerku a ostatni zarizeni (USB ci RS232 - castejsi pripad - pouzivam pro spojeni s montazi, protoze ST-4 taky nevedu) mam pres PCI-express (drive PCMCIA) a neni s tim jediny problem.

Jediny co me ale stve je, ze kdyz jsem si chtel loni poridit treti fotolaptop, tak jsem zjistil, ze rozsiritelnost je dnes nulova a PCI-express slot nikde u minilaptopu neni k mani, pokud tedy nechci 17" LCD obrazovku... bizardni, tfuj hnus co to dnes na trhu nabizi za kramy.

ad QHY - az to vse poresis a bude fungovat (protoze ja neprodavam nic, co je sracka nefunkcni, protoze bych nemel klidne spani), tak bych to prodal v bazaru za 50% ceny nove (lepsi neco nez nic) a to jak QHY9 tak tu zcela novou funglovku 8L (tam je velka sance na prodej) a koupil si nejakou normalni mono CCD kameru.
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1695

Příspěvek od honza.ho »

Oni budou Pavle obě fungl nové ...

ona ta QHY9 už vcelku "jede". 1 reklamace byla ta, že měli problém s vlhkostí, nacucal se mi ten jejich vysoušecí pásek a dotkl se desky s elektronikou, což ji zabilo. Poslali novou desku, tu jsem tam strčil a jelo to. 2. reklamace se týkala filtrového kola a tím, že kamera vyčítala jednou za čas jen černotu. FW jsem dostal nové a funguje korektně, včetně ovládání samotnou kamerou (odpadla nutnost tahat RS232 na řízení kola). Jenže neopravili to vyčítání. Včera byl přímo majitel firmy napojený na můj PC a testoval, věděl, že ten problém byl u prvotních kusů a že se vyskytoval za velmi nízkých teplot, jenže doma bylo 20 a cca v půlce testů se mu to objevilo taky, říkal, že se s tím u 500+ qhy9 které prodal nesetkal a bude nutná asi výměna celku.

Tady jde spíš o souhru několika faktorů a negativních zkušeností třeba na celňáku. Uvidím, to patří do jiného tématu. Každopádně díky za postřehy k otázkám.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Odpovědět