Než koupím dalekohled

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
M.Stone
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Než koupím dalekohled

#1

Příspěvek od M.Stone »

Kolegové, jsem začátečník (i se svým synem) a než koupím dalekohled - představu mám asi Dobson, průměr cca 200 mm, cena do 15 tis. - rád bych se podobným přístrojem prošel po obloze. Jestli se najde někdo v Praze a okolí, kdo mi podobný zážitek umožní, budu neskonale vděčen.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Než koupím dalekohled

#2

Příspěvek od johnik »

Přijeďte na MHV, podrobnosti na www.astro.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11409
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Než koupím dalekohled

#3

Příspěvek od MaG »

Zkuste skouknout Pozorovací stanoviště v tématu Pozorování:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... oard=mista

Pravděpodobně nebude problém kontaktovat toho, kdo jej vložil a ten už vás navede zda on nebo někdo jeho známý by vám to předvedl.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
M.Stone
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Než koupím dalekohled

#4

Příspěvek od M.Stone »

M.Stone napsal: Kolegové, jsem začátečník (i se svým synem) a než koupím dalekohled - představu mám asi Dobson, průměr cca 200 mm, cena do 15 tis. - rád bych se podobným přístrojem prošel po obloze. Jestli se najde někdo v Praze a okolí, kdo mi podobný zážitek umožní, budu neskonale vděčen.

Ještě dotaz: firma COMES prodává dobsona GDD 250 E - 250/1250, výroba GSO, cenově to vyjde na nějákých 12 000. Máte s ním, nebo jím podobným nějaké zkušenosti ?



mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

Než koupím dalekohled

#5

Příspěvek od mpe »

M.Stone napsal:
Ještě dotaz: firma COMES prodává dobsona GDD 250 E - 250/1250, výroba GSO, cenově to vyjde na nějákých 12 000. Máte s ním, nebo jím podobným nějaké zkušenosti ?
Měl jsem ho, ale nakonec jsem ho (nerad) prodal kvůli velikosti. K dokonalosti mu chybí lepší výtah crayford, valivé ložisko v azimutu a lepší materiál zrcadla (pyrex/suprax). Taky je ve výbavě jen jeden okulár. Proto je tak levný. Kromě toho zrcadla se ovšem všechno dá dokoupit nebo upgradovat (a i to zrcadlo lze částečně kompenzovat instalováním ventilátoru). Po optické i mechanické stránce jsem s ním byl velice spokojen.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Než koupím dalekohled

#6

Příspěvek od MilAN »

mpe napsal:
Měl jsem ho, ale nakonec jsem ho (nerad) prodal kvůli velikosti. K dokonalosti mu chybí lepší výtah crayford, valivé ložisko v azimutu a lepší materiál zrcadla (pyrex/suprax). Taky je ve výbavě jen jeden okulár. Okulárový výtah Crayford nemá ani S-W, ani GSO- opba mají prakticky identické hřebenmové ostření, na vizuální pozorování dobře vyhovující.
Jeden okulár bych bral spíše jako výhodu- je zbytečné platit za něco, co nechci.
Ložisko azimutální osy pro průměr 200 není nutné. U větších průměrů ano, ale toto laciné řešení není také úplně ideální.
Pyrexové zrcadlo se přizpůsobí okolní teplotě rychleji a má menší tepelnou roztažnost. Může být výhodou při přenášení dalekohledu z velmi teplých prostor ven do zimy. Jinak po optické stránce není rozdíl
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět