Robotický dalekohled FRAM

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Robotický dalekohled FRAM

#46

Příspěvek od FunTomas »

Dá sa niekde dočítať, prečo došlo k tak zásadnej výmene techniky?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Robotický dalekohled FRAM

#47

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Asi nejelpší metoda je zeptat se mě tady Existují články, kde něco o FRAMu je, ale jsou to spíš věci o tom, co dělá pro Auger. O hardwaru FRAM jednou snad bude existovat konzistentní text, ale bude anglicky a bude to kus mojí dizertace :)

Stručně bych odpověděl na dotazy:

FRAM ovládá jeden obyčejný počítač s Ubuntu a RTS2 (rts2.org) Petra Kubánka (jediný problém toho softwaru je, že bez Petra je k ničemu, ale on s náma spolupracuje, takže je to super). kromě toho už je tam jenom jednočip (Zelio), který zavírá a otevírá kopuli.

Hlavní příčinou změny HW je že ten předchozí byl na houby.

- Tomu Cassegrainu se hýbal sekundár a byl dost velký problém pro zaměření i fotografování. No a pak se prostě někde v podstatě objevilo to SCT, tak jsme ho tam dali.

- G11ka je sice krásný kus montáže, ale nemá absolutní senzory polohy. Paramountka má "home" senzory, což znamená, že i když se někdy "ztratí", tak se prostě zase najde. pro robotickou observatoř, kam nikdo nemůže jít tou montáží otočit rokou, nedocenitelná věc.

- fotometr je prostě překonaná věc, CCD fotometrie je mnohem přesnější. doba se holt mění

- kamery FLI jsou aušus, závěrka nic nevydrží, USB komunikace je chybová. nebrat.

- filtrové kolo FLI nedokázalo vydržet pouštní podmínky, jednou za půl roku ho musel někdo vyčistit od prachu. nebrat.

- no a G2 na Pentaconu za G4 na Nikkoru jsme vyměnili jenom proto, že to má vyšší výkon - větší dosah díky průměru i kresbě a přitom větší pole díky velikosti čipu.

Obecně celá filozofie prvního FRAMu byla: nejsou peníze, filozofie nových komponent je "musí to hlavně spolehlivě fungovat".
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Robotický dalekohled FRAM

#48

Příspěvek od Peťa »

Díky, to je vcelku vyčerpávající informace. Zkoušel jsem hledat co vlastně FRAM pozoruje, ale nikde jsem nenašel nějaký ucelený přehled pozorovacích programů. V článku na http://gloria.fzu.cz/fram něco je, je to ale částečně přehled "...a tohle umíme taky". Zajímalo by mne hlavně, co z toho jsou projekty kde se na objednávku konkrétního "vědce" sbírají data pro jeho aktuální výzkum a kolik procent kapacity dalekohledu to vytěžuje. Ta problematika je zajímavá a periodicky porůznu kontroverzně diskutovaná, takže by mne zajímal váš odhad, zda je v současné době přebytek nevyužitých robotických dalekohledů, nebo zda vědci usilovně shánějí přístroje které jim něco napozorují. Celkově se mi FRAM velmi líbí jako příklad projektu "za málo peněz hodně muziky".
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Robotický dalekohled FRAM

#49

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak tady je třeba si uvědomit, že FRAM je primárně součástí Augeru, takže prioritu vždy má pozorování pro Auger - tedy pravidelné pozorování standartních polí pro určení závislosti exitnkce na vlnové délce a tzv. "shoot-the-shower", tedy měření extinkce ve směru, kde dalekohkledy Augeru pozorovaly spršku indukovanou kosmickým zářením.

Všechno ostatní se dělá "ve volném čase", kterého je ale celkem dost. Z hlediska většiny "vědců" je FRAM malý dalekohled, který je příliš nezajímá, takže se spíš hledá, co by stálo za to - právě proto bylo super, když kluci přišli s planetkama, kometama a proměnkama a začali si je pozorovat. Pokud někdo přijde s nějakým smysluplnýám programem, tak má u nás dveře otevřené - měli jsme dokonce i akci pro veřejnost "napozorujeme vám co chcete", kam se paradoxně přihlásili i někteří astornomové :)

No a pak to sazmořejmě pozoruje optické protějšky gama záblesků, když už je to robotický dalekohled - ale to skutečně moc času nezabere.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Robotický dalekohled FRAM

#50

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Trocha blesků na obzoru nemůže FRAM odradit od pozorování Bylo to opravdu zajímavý, když jsem ladil polární ustavení a zkoušel různý věci na těch pár kusech oblohy, kde byly nějkaký hvězdy, zatímco na obzoru se několik hodin pořád hustě blskalo. Poměrně netypické podmínky por astronomii ...



Výměna šneků byla zajímavý dobrodružství, protože návod je od výrobce je trochu zmatenej (jsou v něm například přehozený dvě fotky, to jsem si docela dlouho lámal halavu, co dělam špatně, než mito došlo) a s montáží si někdy někdo trochu hrál, takže ne všechny věci byly tam, kde je návod očekával a dva šrouby byly tak zničený, že jsem je musel odvrtat (kolegové se trochu divili, proč potřebuju na opravu dalekohledu vrtačku, tak jsem jenom suše odvětil, že na jemnou otpiku jeto nejlepší nástroj), ale nakonec se to poměrně povedlo - i když to nebylo úplně bez nepříjemných momentů, kterym pořád úplně nerozumim.

Předevšim tedy během rekonstrukce domečku, kterou argenticni provedli souběžně hned potom, co jsem skončil s montáží, se "něco" stalo a montáž pak začala strašně skákat v RA - moje pracovní teorie je, že se prostě nějaký odolný smetí dostalo do toho převodu, protože několikanásobné důkladné čištění nakonec pomohlo, ale stejně to bylo poměrně zvláštní, protože zas tak snadno se tam něco dostat nedá. Dále pak má nyní montíž o dost větší periodickou chybu než dřív (aspoň to tvrdí cassi), což taky úplně nevim, čim je - buď sou ty nový šneky horší, nebo je problém v tom, jak se argentinci chovali k dalekohledu během zmíněné stavby a něco poškodili. Ale nějak to funguje, je to schopný jezdit mnohem rychlejc než předtim a už se to nebude ztrácet (to byl jenom špinavej home senzor, jak se ukázalo) -tak snad to nějakou dobu vydrží. Bohužel, zcela zabránit přístupu prachu na převody prostě rozumně nejde.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Re: Robotický dalekohled FRAM

#51

Příspěvek od Vykuk »

Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Odpovědět