Kuriozity

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Kuriozity

#31

Příspěvek od alex.sky »


Nevedel som kam zaradiť toto video, tak snáď Vám tu nevadí ;)
Celé video si môžete pozrieť na adrese:
http://www.metacafe.com/watch/34669/meteor/
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Kuriozity

#32

Příspěvek od Pavuk_ »

alex napsal:
Nevedel som kam zaradiť toto video, tak snáď Vám tu nevadí ;)
Celé video si môžete pozrieť na adrese:
http://www.metacafe.com/watch/34669/meteor/to patri do inej sekcie nie ? teda astronomickeho humoru
Uživatelský avatar
turansk
Příspěvky: 112
Registrován: 08. 09. 2005, 20:57

Kuriozity

#33

Příspěvek od turansk »

Ked uz tu spominate tie krasne pribehy, tak aj zo Sobotista mame jeden s policajtami. Volakedy sme chodievali pozerat metase na pole pri malofrekventovanej ceste. Samozrejme sa objavili aj strazcovia zakona so svojimi dialkovymi svetlami a snazili sme sa im vysvetlit ze pozorujeme Perzeidy...nuz ako sme tak sme, skoncili sme ako svedkovia perzeovy ;D
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Kuriozity

#34

Příspěvek od Kunzov »

turansk napsal: Ked uz tu spominate tie krasne pribehy, tak aj zo Sobotista mame jeden s policajtami. Volakedy sme chodievali pozerat metase na pole pri malofrekventovanej ceste. Samozrejme sa objavili aj strazcovia zakona so svojimi dialkovymi svetlami a snazili sme sa im vysvetlit ze pozorujeme Perzeidy...nuz ako sme tak sme, skoncili sme ako svedkovia perzeovy ;D


Něco podobnéjo jsem zažil na Expedici v Úpici před pár lety během Perseid, kdy policejní hlídku v autě zaujalo velké množství lidé pohybujících se po pozemku hvězdárny a jeho okolí v už hodně pozdně nočních hodinách, a tak si na nás taky pěkně posvítili.

Něco horšího se mi stalo, když jsem si vyjel s triedrem za město na takové nepoužívané škvárové hřiště. Přifrčelo ke mně nějaké zběsilé MBčko a začalo kolem mě dělat hodiny a najíždět na mě, tak jsem radši zmizel. To bylo fakt nepříjemné...
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 659
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Kuriozity

#35

Příspěvek od Jacquess »

Já jel do školy autobusem v pět hodin ráno, tak nějak klimbám a periferné jsem viděl záblesk - a ono to Iridium, asi tak 0 mag, a druhý den totéž
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

Kuriozity

#36

Příspěvek od eastman »

Koukám, že ti kňouři jsou takový postrach astronomů ;D
Než my ukradli z chalupy mého Skywatchera 150/750, tak jsem ho vytáhl na pole, čekal jsem, až se setmí a slyšel jsem, jak si něco klestí cestu v obilí, takhle rychle jsem ho snad ještě nikdy nesbalil :)
Za ves chodím koukat normálně, je tam dobrá tma, ale když jsme tam druhý den naháněli zloděje, tak už se mi tam pak moc nechtělo. Přemýšleli jste někdy o tom, jak byste se bránili? Nebo snad někdo něco už používáte?
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
3J

Kuriozity

#37

Příspěvek od 3J »

eastman napsal:
Za ves chodím koukat normálně, je tam dobrá tma, ale když jsme tam druhý den naháněli zloděje, tak už se mi tam pak moc nechtělo. Přemýšleli jste někdy o tom, jak byste se bránili? Nebo snad někdo něco už používáte?Pravděpodobnost, že potkám lumpa na poli za vesnicí, je o několik řádů menší než že mě přepadnou v Praze na ulici. ( kolegu takhle tři ukrajinci okradli a zmlátili ve čtyři odpoledne na sídlišti Bohnice před panelákem ,když šel domů )
A pravděpodobnost, že se dovolám na poli pomoci , je několika násobně větší než uprostřet Václaváku.
Taková bachyně je mnohem větší riziko.
Takže si s bezpečností při pozorování hlavu nelámu, to by našinec nesměl vůbec opustit byt a i tam mu vlezou.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Kuriozity

#38

Příspěvek od VK »

eastman napsal: Koukám, že ti kňouři jsou takový postrach astronomů ;D
Než my ukradli z chalupy mého Skywatchera 150/750, tak jsem ho vytáhl na pole, čekal jsem, až se setmí a slyšel jsem, jak si něco klestí cestu v obilí, takhle rychle jsem ho snad ještě nikdy nesbalil :)
Za ves chodím koukat normálně, je tam dobrá tma, ale když jsme tam druhý den naháněli zloděje, tak už se mi tam pak moc nechtělo. Přemýšleli jste někdy o tom, jak byste se bránili? Nebo snad někdo něco už používáte?
Proti tomu se dá použít několik prostředků:

1. pozorovací stanoviště - pokud je na Tvém pozemku - oplotit.
2. chalupu pojistit; tak aby pojistka zahrnovala nejenom nemovitou část chalupy, ale i zařízení domácnosti. To jde. Pro účely pojistného plnění za odcizení dalekohledu udělat fotografie dalekohledu a montáže, archivovat si doklady o ceně dalekohledu (běžný postup u všech cenností).
3. chalupu opatřit bezpečnostním zámkem, okna zamřížovat. Pozemek oplotit.

Sice to všechno stojí peníze, ale jsou to účelně vynaložené peníze.

Na internetu - je to už 5 let - jsem někde na serveru Policie ČR našel rady, jak zabezpečit sezónně užívanou nemovitost. Určitě to odtamtud úplně nezmizelo.
3J

Kuriozity

#39

Příspěvek od 3J »

Myslím, že šlo spíš o možnost napadení při pozorování venku ne o zabezpečení nemovitosti.
Já u sebe jako Pražák nosím plynovou pystoli ráže 6 mm, malinkatý šestiraný bubiňáček co se vejde do dlaně. Funguje to jako sprej se slzákem a navíc to dá ránu. Teda koupil jsem si ho když jsem dojížděl do práce přes celé město, upřímně řečeno do přírody ho nenosím . Vůbec mě to nenapadlo cítím se tam mnohem bezpečněji.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Kuriozity

#40

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Tož totok neřeším, pozemek hvězdárny je důsledně oplocený, prostřižené díry jsem zaplátoval a tmavá menšina si dovnitř navíc nedovolí, když jsem na místě, je to maloměsto a dost lidí se zná a hlavně znají mě...mají asi přirozený respekt a nikdy jich není tolik, aby si troufli (tj. víc jak 15...) ;D Co se týče pozorování za městem na kopci, je to 5 km mimo civilizaci, vedle lesa, chodí tam normálně srnky čenichat ke spacáku, když se dýl nehýbu, občas nějaký prase, ale nic zvláštního...tak daleko do volného prostoru od lesa většinou nelezou...ale minulý rok v Tatrách, to byla jiná, poslední chata v osadě, polovina neobsazených, na stromě před chatou medvědí drápy, na velké pasece (cca. 500 m) to bylo nejlepší, aspoň sem viděl, kdy mám začít utíkat.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Lefty86
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 09. 2006, 22:27

Kuriozity

#41

Příspěvek od Lefty86 »

Ahojec!...taky bych chtel prispet udalosti, co se mi stala vcera!...vytahl jsem svuj maly refraktorek 60/700 ven, a rekl jsem si, ze i kdyz vubec nejsou idealni podminky pro pozorovani, zajdu kousek dal, kde jsem jeste nebyl sel jsem zhruba 400 metru do strmeho kopce, kde se nachazela zahradkarska kolonie!...uz se mi nechtelo jit dal, a tak jsem dalekohled postavil cirka 7 metru od jedne z chatek....miril jsem zrovna na kulovku M13 v Herkulu...kdyz jsem si vsiml, jak se v chatce, kterym smerem jsem miril rozhrnuly zaclony, a ze tmy na mne koukala nejaka babca s natackama s evidentne vytrestenyma ocima, a otevrenou pusou ;D ikdyz byla tma, tak z nejakych 5 metru jsem ji krasne do obliceje videl...bylo videt, ze se pani urcite hodne casto kouka na detektivky(zrejme si myslela, ze ji chci sniperovat) ;Dtakhle koukala asi 5 minut, pak zmizela.....po dalsich 5-ti minutach prisla s mobilnim telefonem, vytocila nejake cislo...a volala!....tak jsem radsi sviznym krokem odesel dom!!8) ;D
Lefty
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Kuriozity

#42

Příspěvek od VK »

Takovíhle staří lidé bývají úplně mimo. Člověk je zvyklý "mít úctu ke starým lidem" - což nám vtloukali do hlavy ve škole - a nás potom ani nenapadne možnost, která u některých starých lidí je reálná, že dotyčný(á) se v určitých běžných situacích vůbec neorientuje.

Pak se jeden může dostat i do problémů.

V. K.
Uživatelský avatar
Lefty86
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 09. 2006, 22:27

Kuriozity

#43

Příspěvek od Lefty86 »

jeste, ze nebylo dobre pocasi...jiank bych se na onu pani vykaslal, a pozoroval dal!!...jenze toho vysvetlovani potom, kdyby prijeli policajti!. ::)
Lefty
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

Kuriozity

#44

Příspěvek od eastman »

Myslím, že šlo spíš o možnost napadení při pozorování venku ne o zabezpečení nemovitosti.
Já u sebe jako Pražák nosím plynovou pystoli ráže 6 mm, malinkatý šestiraný bubiňáček co se vejde do dlaně. Funguje to jako sprej se slzákem a navíc to dá ránu. Teda koupil jsem si ho když jsem dojížděl do práce přes celé město, upřímně řečeno do přírody ho nenosím . Vůbec mě to nenapadlo cítím se tam mnohem bezpečněji.
Ano, přesně tak to bylo myšleno. Jenže když ta banda, co tam krade zastaví třeba ve tři ve čtyři ráno za vesnicí a pak tam v noci chodí a rozhlíží se, tak přeci jenom existuje možnost, že bych je někdy mohl potkat. Navíc naše zahrada sousedí s kolejemi, kudy také rádi chodí. Sice je oplocená, ale pomoci se tam jen tak nedovoláte. Když ukradnou ženský na baráku hromosvod, ačkoli je doma a nikdo si toho nevšimne, to je pak těžké. Ale takové to tam nikdy nebylo. Přemýšlel jsem právě o plynovce, nechci po nich kdyžtak házet dalekohled Jinak objekt pojištěný byl, takže peníze za dalekohled už mám zpátky.
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
3J

Kuriozity

#45

Příspěvek od 3J »

..malá rada ,lepší než plynovka je dobře vycvičený pes. Slyší i když je našinec zaujatý úplně něčím jiným než sledováním okolí a jako zvukový " alarm " je nenahraditelný  ;D
A stačí i jezevčík. Ve tmě stejně není vidět jak je veliký, ale zato je pořádně slyšet. A děti si mají s kým hrát....
Odpovědět