Robotický dalekohled FRAM

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Robotický dalekohled FRAM

#16

Příspěvek od MilAN »

Klasický Cassegrain- tím jsem myslel opravdu jen dvouzrcadlový systém, žádný korekční člen ani deska. Tak, jak to má FRAM
to : VK : Myslíš Zeiss 15/2250 mm, že?
to : MMys : vůbec jsem nemyslel na tebe, ty už seš"deformovaný" na focení. Ale na vše ostatní je klasický Cassegrain dobrý ( jinak by nebyl aniMAK ani SCT - jsou jen trochu kraší a světelnější
to :michal.b. :Klevcov i Vixemn používají korekční meniskus a Manginovo zrcadlo coby sekundár.Výhodou je výroba. Ten korekční meniskus tam zase není žádné minus . Bez něho se neobejde ani Newton pro větší pole.

Je pravda, že klasický Cassegrain nemají v nabídce naši dovozci ( zřejmě se v Číně nevyrábí) , ale mají ho výrobci ( ATC i Drbohlav)- předpokládám že i p.Kamenický a VOD Turnov
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Robotický dalekohled FRAM

#17

Příspěvek od MP »

MilAN napsal: Klasický Cassegrain- tím jsem myslel opravdu jen dvouzrcadlový systém, žádný korekční člen ani deska.No, ale do toho se porad jeste vejde siroka paleta ruznych konstrukci. Ale predpokladam, ze mas na mysli neco takoveho, jako zmineni vyrobci : tedy neco kolem f/15 s malo asferickymi zrcadly. To by se dalo oznacit jako "klasika". Neni tomu co vytykat, pokud je to presne vyrobene a serizene a je to dostatecne masivni. Korektor to nepotrebuje, pokud nechceme velke zorne pole. A jsme zase u toho - jde o to, na co ten pristroj chceme pouzivat.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Robotický dalekohled FRAM

#18

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

Ja velmi dobre chapem, preco su rady kolegov na fore orientovane jednym smerom a nie na SCT.
Na zaciatok treba nieco lahsie a rychle. Rychla a jednoducha obsluha, plus pravdepodobnost uspechu je vacsia (aj na astrophoto).
SCT je narocnejsie na obsluhu a pociatocne neuspechy mozu zaciatocnika (ktory len otukava) rychlo odradit.
A cena hra tiez nemalu rolu. Hlavne v zaciatku.
Narocnejsie stroje si clovek obstarava alebo vyrobi neskorsie.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Robotický dalekohled FRAM

#19

Příspěvek od VK »

To MilAN: ano, měl jsem na mysli Carl Zeiss Jena, Cassegrain 150/2250.

Pro všechny: máte vpodstatě všichni pravdu.

Podle mě se v této otázce určitým způsobem projevuje také málo vyslovovaná skutečnost, že většina astronomů s amatérskými podmínkami trpí značnou hmotnou nouzí (vzhledem k astronomickým potřebám, přáním, snům, ...). Ve srovnání s tím lidové hvězdárny (a astronomické ústavy) jsou nepoměrně bohatší (ačkoli i ty si stěžují na nedostatek financí, jak je patrně už dnes dobrým zvykem). Uvědomme si například, že dnes si sice někteří amaréři už pořizují CCD-kamery, ale převážná většina je nemá. Lidové hvězdárny je téměř všechny měly už před 7 lety (viz článek Jiřího Duška Křemíkové prokletí české astronomie z roku 1999; BT, IAN). Stát je prostě mnohem bohatší, než většina občanů. Ale to už se dostáváme někam úplně jinam.

V. K.
vah

Robotický dalekohled FRAM

#20

Příspěvek od vah »

Zajimava uvaha o bohatosti státu a lidovych hvezdarnach, ale je hodne pritazena za vlasy. Vzdyt provoz státu hradime my vsichni, tak jak muze byt bohatsi? V okoli Prahy bydli mozna 100 lidi kteri by si mohli koupit Stefanikovu hvezdarnu i s vybavenim. Vybaveni rady hvezdaren je podstatne chudsi, nez vybaveni rady amaterskych astronomu. Takze nepodcenuj amatery :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Robotický dalekohled FRAM

#21

Příspěvek od MilAN »

to : VK : zrovna na dalekohledu pro FRAM se povedlo státu dost ušetřit. Dovolil bych si odhadnout, že minimálně 1000 amatérů inestovalo do optického systému - v obou případech uvažujme o OTA - výrazně vyšší prostředky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Robotický dalekohled FRAM

#22

Příspěvek od VK »

Příspěvky netýkající se probíraného tématu byly přesunuty [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1139927063]SEM[/link] - shodam.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Robotický dalekohled FRAM

#23

Příspěvek od VK »

MilAN napsal: to : VK : zrovna na dalekohledu pro FRAM se povedlo státu dost ušetřit. Dovolil bych si odhadnout, že minimálně 1000 amatérů inestovalo do optického systému - v obou případech uvažujme o OTA - výrazně vyšší prostředky.
Je možné, že stát opravdu v tomto případě ušetřil. Nemám zjištěno, kolik ho stál tento dalekohled.

Skoro mám chuť to vypátrat, protože je dobré znát konkrétní čísla ;)

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Robotický dalekohled FRAM

#24

Příspěvek od MilAN »

VK napsal:

Je možné, že stát opravdu v tomto případě ušetřil. Nemám zjištěno, kolik ho stál tento dalekohled.

Skoro mám chuť to vypátrat, protože je dobré znát konkrétní čísla  ;)

V. K.Kolik stojí Cassegrain 1:15 , D=200 mm OTA u pana Drbohlava není problém vypátrat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Robotický dalekohled FRAM

#25

Příspěvek od VK »

MilAN napsal:
Kolik stojí  Cassegrain  1:15 , D=200 mm OTA  u pana Drbohlava není  problém vypátrat.

Já jsem právě teď e-mailem vznesl dotaz majiteli, tak uvidím, jakou dostanu odpověď.

Oni mají ten Cassegrain 1:15 , D=200 mm OTA od Drbohlava? To jsem nevěděl.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Robotický dalekohled FRAM

#26

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Robotický dalekohled FRAM

#27

Příspěvek od VK »

To MilAN:

děkuji za hezký odkaz. Ale cenu OTA toho Cassegrainu, nebo vůbec jen konkrétně dalekohledu FRAM jsem tam nenašel. Je-li to tam, ukažte mi tu cenu. Ale já jsem tam tohle konkrétní nenašel.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Robotický dalekohled FRAM

#28

Příspěvek od MilAN »

VK napsal: Ale cenu OTA toho Cassegrainu, nebo vůbec jen konkrétně dalekohledu FRAM jsem tam nenašel.V. K.Není tam,ani já ji neznám .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Robotický dalekohled FRAM

#29

Příspěvek od VK »

Uvádím informaci, o kterou tady původně byl zájem, totiž, na kolik přišel robotický dalekohled FRAM. Tak OTA je skutečně od Drbohlava, cena 12 000 Kč.

Mám i informace o dalších komponentech, které jsou podstatně dražší. Zájemcům pošlu soukromě na e-mail.

V. K.
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Robotický dalekohled FRAM

#30

Příspěvek od GaN »

Pro MilAN, ty sám máš velkého Cassegraina, jaké s ním máš zkušenosti (bodovost hvězd v poli, kontrast..). Také jsem v minulosti uvažoval o Cassegrainovi 20cm od Drbohlava k pozorování Měsíce....
Odpovědět