Držák sekundáru

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Držák sekundáru

#1

Příspěvek od michal.b »

Dpokračování tohoto tematu.

FunTomas napsal: Podľa mňa sú tri ramená už moc. Ja mám tiež takýto systém uchytenia. Na jednom oblúku nevznikne toľko nepriaznivých ohybov svetla ako na troch. Aj tri rovné ramená sú veľa, lebo vznikne 6 cípa hviezda. Pri použití kríža vznikne 4 cípa hviezda (zamozrejme ak sú ramená naozaj rovné a nie lomené)
Kdyby to slo tak bych opet pouzil jediny oblouk, ale ten by u 250ky musel byt dost siroky. Vzhledem tomu, ze mam celou sekundarni cast tvorenou pouze jednim prstencem by se mi to dost spatne upevnovalo. Nejspis si udelam obe varianty - 3rameny zakriveny i 3rameny drateny a budu pouzivat ten ktery se lepe osvedci.
Jinak u krize sice vzniknou jen 4 paprsky, ale zato s dvojnasobnou intenzitou.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Držák sekundáru

#2

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ja jsem se rozhodl pro 4-paprskovy pavouk z pevneho a velmi tenkeho plechu. 4 paprsky hlavne proto, ze se to bude jednoduse serizovat
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Držák sekundáru

#3

Příspěvek od Listy3 »

michal.b napsal:

Sice tam nebudes mit "paprsky", zato tam budes mit jine difrakcni chutovky. Kazda clona, kterou das pred objektiv ti sebere trochu svetla z Airyho disku a umisti ho nekam jinam. Pak uz je jen otazka vkusu kde ti to bude vadit nejmene. Napriklad popularni zakrivene drzaky sekundaru jsou fajn na planety, ale kolem jasnych hvezd vytvareji jakesi "halo".
Z tohoto jsem pochopil, že to moc nedoporučuješ a jestli tak leda na planety
michal.b napsal: pokračování tohoto tematu.


Kdyby to slo tak bych opet pouzil jediny oblouk, ale ten by u 250ky musel byt dost siroky. Vzhledem tomu, ze mam celou sekundarni cast tvorenou pouze jednim prstencem by se mi to dost spatne upevnovalo. Nejspis si udelam obe varianty - 3rameny zakriveny i 3rameny drateny a budu pouzivat ten ktery se lepe osvedci.
Jinak u krize sice vzniknou jen 4 paprsky, ale zato s dvojnasobnou intenzitou.A tady čtu že na svůj další dalekohled, který asi kvůli planetám nestavíš, to plánuješ znovu.
Tak jak, je to podle Tebe lepší nebo ne. Taky stavím 250ku dobson a docela sem s něčím takovým počítal. Má případně někdo další názor.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Držák sekundáru

#4

Příspěvek od michal.b »

Listy napsal:

Z tohoto jsem pochopil, že to moc nedoporučuješ a jestli tak leda na planety
A tady čtu že na svůj další dalekohled, který asi kvůli planetám nestavíš, to plánuješ znovu.
Tak jak, je to podle Tebe lepší nebo ne. Taky stavím 250ku dobson a docela sem s něčím takovým počítal. Má případně někdo další názor.

Je to subjektivni vec. Me treba paprsky u hvezd (z estetickeho hlediska) nevadi, ale to "halo" se mi nelibi, pripadam si jako bych mel zamlzenou optiku. Na druhe strane paprsky u planet vypadaji neprirozene a zvlaste okraj planet ve smeru paprsku trpi snizenym kontrastem. Navic zakriveny drzak vypada "cool" Ale to jsou vicemene drobnosti, dulezite je, aby ta ramena byla co nejtenci.

Update: To "halo" vytvarene (tenkymi) zakrivenymi drzaky je pomerne slabe a patrne jenom u jasnych hvezd a planet.
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Držák sekundáru

#5

Příspěvek od PPos »

Ak vam vadi rozptyl a ohyb svetla na drziaku sekundarneho zrkadla, tak potom vidim uz len jedno vychodisko a to:
1. pouzit mimoohniskove dalekohlady typu Yolo
2. mat na dalekohlade meniskus alebo korekcnu platnu a na nej natmeteny uchyt vid. Schmidt-Newton http://www.teleskope.sk/dalekohlady.php

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Držák sekundáru

#6

Příspěvek od MilAN »

Já bych byl proti 3 ramennému ze dvou důvodů -
 1/ tuhost  : 4 paprsky se napínajé proti sobě a lze je udělat velmi tenké
 2/ paprsky jsou vidět pouze na jasných hvězdách - takže radši 4 paprsky než 6 (  o intenzitě bych nerad polemizoval - jedána i sílou paprsků držáku )

A jeěště k válcovým držákům :
u rovných držáků vadí výrazně  více difrakční kříže u planet než u hvězd. Pokud ten efekt bude podobný i u válcových držáků, potom pro ně není moc důvod.
Navíc, pokud se o tom uvažuje u Dobsona, vzhledem k  daleko větší váze u válcových bude nutno pro vyvážení Dobsona i značně byšší box, což opět kromě zvýšené váhy celku vede i k jeho menší tuhosti.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lac
Příspěvky: 32
Registrován: 25. 07. 2004, 16:24

Držák sekundáru

#7

Příspěvek od Lac »

Zkousel jsem 4 obloukova ramena a taky 4 ramena rovna mimoosova (Newton 250/1250).V obou pripadech nastal znatelny rozptyl svetla u jasnych objektu.Dalsi nevyhoda bylo chveni-nestabilita pavouka a komplikovane serizovani.Vratil jsem se k 4 symetrickym ramenum.Lepsi tuhost pri stejne tloustce a jednoduche serizeni.
Lac
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Držák sekundáru

#8

Příspěvek od PPos »

Ak je tubus dostatocne tuhy je mozne uchyt sekundara upevnit na siestich alebo osmich paroch ocelovych drotov. jeden z arov dat dalej od zrkadla a druhy blyzsie. tak bude zaucene ze uchytenie bude velmi tenke.
Inak z rusenia obrazu od ramien pavuka by som si velku hlavu nerobil pretoze je to zanedbatelne.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Držák sekundáru

#9

Příspěvek od igi »

Blavaci, potrebujem poradit kde sa da zohnat vhodny plech na vyrobu ramien pre drzak sekundaru? A aky hruby plech (asi ocel) potrebujem pre priemer tubusu 350mm?
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Držák sekundáru

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

igi napsal: Blavaci, potrebujem poradit kde sa da zohnat vhodny plech na vyrobu ramien pre drzak sekundaru? A aky hruby plech (asi ocel) potrebujem pre priemer tubusu 350mm?
Stara Vajnorska na konci taky sklad z hutnym mat., daju ti to na vahu, zaplatis a ides.
Cim tensie tym lepsie, najlepsie ziadne ale hrubka je specifikovana pekne napr. v povetron-1997-p3.pdf
najdes ho tu: http://sirrah.troja.mff.cuni.cz/~mira/a ... /download/

kedze do MHV chcem mat hotovy novy ultralight, vaham nad pavukom ala Mel Bartels (iba draty) - ale bojim sa kmitania (???)
alebo ten polkruhovy ako mal Funthomas na newtone, klasicky (3 alebo 4 ramena) uz nechcem , lebo difrakcia
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Držák sekundáru

#11

Příspěvek od igi »

To su fofry, diky moc ;)

Je to s tym kruhovym drzakom o tolko lepsie? A mas niekoho, kto ti to stoci?
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Držák sekundáru

#12

Příspěvek od FunTomas »

Pavuk_ napsal: ...kedze do MHV chcem mat hotovy novy ultralight, ...Fíha, ty si trúfaš... V akom to máš stave? Ako to bude vyzerať?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Držák sekundáru

#13

Příspěvek od Kami »

PPos napsal: Ak je tubus dostatocne tuhy je mozne uchyt sekundara upevnit na siestich alebo osmich paroch ocelovych drotov. jeden z arov dat dalej od zrkadla a druhy blyzsie. tak bude zaucene ze uchytenie bude velmi tenke.
Inak z rusenia obrazu od ramien pavuka by som si velku hlavu nerobil pretoze je to zanedbatelne.
Delší dobu už používám na pavouka dráty do kola.Je to 4-ramenný držák s 8 dráty.Krásně se to vypne jak tětiva a vůbec to nepruží.Samotné dráty jsem v jednom směru zůžil na 0.5mm a rozdíl od 1.5mm žebra je značný.Jen na těch nejsvítivějších hvězdách je vidět slabší kříž,jinak ne. Testoval jsem i zůžení drátu na 0.2-0.3mm a dá to dost práci přetrhnout. Samotné dráty si nechávám u nás dělat na míru.Elbi může povídat,dráty na svých dalekohledech má z naší cyklistické prodejny.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Držák sekundáru

#14

Příspěvek od PPos »

Kami napsal:

Delší dobu už používám na pavouka dráty do kola.Je to 4-ramenný držák s 8 dráty.Krásně se to vypne jak tětiva a vůbec to nepruží.Samotné dráty jsem v jednom směru zůžil na 0.5mm a rozdíl od 1.5mm žebra je značný.Jen na těch nejsvítivějších hvězdách je vidět slabší kříž,jinak ne. Testoval jsem i zůžení drátu na 0.2-0.3mm a dá to dost práci přetrhnout. Samotné dráty si nechávám u nás dělat na míru.Elbi může povídat,dráty na svých dalekohledech má z naší cyklistické prodejny.Akej farby su tie droty. Plechy sa vacsinou cernia, ale ako to urobis u 0.5mm pozinkovanom drote. Neolupuje sa ti farba?
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Držák sekundáru

#15

Příspěvek od Kami »

PPos napsal:
Akej farby su tie droty. Plechy sa vacsinou cernia, ale ako to urobis u 0.5mm pozinkovanom drote. Neolupuje sa ti farba?
Profil drátu je 0.5 x 2mm.Je to obyčejný drát na kolo zakrácený na potřebnou délku se závitem.Barva na tom je černá tabulovka,tak jako na vnitřku tubusu a clonách. Olupování barvy jsem si nevšimnul.
Jen připomenu k těm drátům.Profil je speciálně broušen ručně na malé brusce.Je to jemná práce s nebezpečím říznutí,či obroušení prstů. Za tu námahu to,ale stojí.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Odpovědět