Meopta HA-70  Hermes 1

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
3j

Meopta HA-70  Hermes 1

#1

Příspěvek od 3j »

Podobná otázka již sice zazněla v astrofoto.... , ale pro jistotu:
Má někdo zkušenosti ??? s tímto dalekohledem a jeho použitím v astronomii ? Ani zde ani jinde na NETU j :-/ jsem nenašel nic než recenzi od výrobce . Rád bych znal nezávislý názor.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Meopta HA-70  Hermes 1

#2

Příspěvek od Medved »

Nemám Hermes, ale jemu předcházející Meopta Sport v podstatě se stejnými parametry. Mimo základní zvětšení 25x mám i okulár pro zvětšení 40x. Kupoval jsem ho za asi 3600Kč/Kčs? přímo v Přerově a byl to můj první pořádný dalekohled. Za dva roky jsem s ním odpozoroval co se jen dalo. Teď ho téměř nepoužívám, bohužel. V dosahu jsou všechna eMka snad jen M76 se mi nikdy nepovedla a samozřejmě i další NGC a IC. Ideálním průvodcem pro pozorování s ním je Karkoschkův atlas. Měsíc je parádní (jako v každém přístroji), na Merkuru a Venuši viditelná fáze, Mars - bez podrobností, Jupiter - měsíce a pásy jako dvě šmouhy, Saturn - prstenec a měsíce (mám dojem, že za výborných podmínek na horách byly viditelné čtyři nejjasnější). U Měsíce a Jupiteru je patrná barevná vada, ale žádná katastrofa to není. Toš, asi tak...
Toš tak na světě...
3j

Meopta HA-70  Hermes 1

#3

Příspěvek od 3j »

[glb][/glb]Faj moc díky.

Jde mi o to, že velký dalekohled ( Ruský Newton ) mám.
Ale v Praze zrovna moc ideální podmínky na pozorování nejsou :-[. A tahat v baťohu, na kole nebo na raftu takle veliký kus je i na Varlete Fryštenckého :-/ troch moc a k rodičům na chalupu se dostanu tak čtyřikrát ročně :'(.
Optice moc nerozumím , ale podle selského rozumu by monokulár za stejnou cenu měl mít lepší vlastnosti (a nemá hranoly  ;) )
Navíc Supra Praha ho má za přijatelných 4950 Kč  ;) s okulárem HA-25xWA.

Praktičtější ,nad nímž srdíčko plesá je TGA75
http://www.meopta.cz/index.php?id=113&lang=cz

ale ten přijde na 12660 Kč bez okuláru. :(
a to už je trochu moc.....

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Meopta HA-70  Hermes 1

#4

Příspěvek od MilAN »

[glow=red,2,300Praktičtější ,nad nímž srdíčko plesá je TGA75
http://www.meopta.cz/index.php?id=113&lang=cz
le ten přijde na 12660 Kč bez okuláru. :(
a to už je trochu moc.....
Na obrázku možná ano, ale ten dalekohled zase není o nic kompaktnější než typy se střechovým šikmým hranolem. Převracecí soustava ten dalekohled stejně prodlužuje, navíc je celá výsuvná  a pro pozorování ve větší výšce  se díky neexistenci šikmé / lomené/  hranolové soustavy dostáváš do nepříjemné pozorovací polohy. V ruce na mě moc dojem neudělal
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Meopta HA-70  Hermes 1

#5

Příspěvek od GaN »

zvolil bych ED 80 za 9tis. Kč (pokud uvažuješ o vyšší ceně) nebo 80/400 achromát (pokud zůstaneš u astronomie - v jiném případě je Meopta výborným výběrem (mým názorem)..
3j

Meopta HA-70  Hermes 1

#6

Příspěvek od 3j »

a pro pozorování ve větší výšce se díky neexistenci šikmé / lomené/ hranolové soustavy dostáváš do nepříjemné pozorovací polohyDěkuji za rady. Ohlížím se po něčem přenosném a použitelném nejen v astro. ::) Problém s s pozorováním ve větší výšce bude stejný jako při použití triedru. Naopak mám pocit, že by lomené usazení okuláru bylo nepřirozené při sledování horizontu a níže ( teda bez použití stativu :-/ při sledování z ruky ).
Znovu dík za informace
Já stále váhám zda Hermes http://www.meopta.cz/index.php?id=78&lang=cz
nebo ??? triedr 15x70 SKYMASTER http://www.celestron.cz/obrazek.php?men ... &vyska=264
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Meopta HA-70  Hermes 1

#7

Příspěvek od Medved »


Problém s s pozorováním ve větší výšce bude stejný jako při použití triedru. Naopak mám pocit, že by lomené usazení okuláru bylo nepřirozené při sledování horizontu a níže ( teda bez použití stativu  :-/ při sledování z ruky ).

Teda nevím co chceš při 25x pozorovat "z ruky". I 16x je hodně na udržení. Na pozorování doporučuji stativ. Lomení je, dle mého názoru, výhodou. Při pozorování ve větší výšce nemusíš zalézat tak moc pod dalekohled a motat s u/ve stativu a při pozorování horizontu jsi nad dalekohledem jen zlehka nakloněn. Rozhodně to není to samé jako u triedru, kde jsi při pozorování v nadhlavníku zvrácen. Schválně si zkus stoupnout tak 1,5m od zdi a podívat se na styk stěny se stropem a potom přímo na strop nad tebou. V každé pozici vydrž tak 20vteřin, lépe déle a vnímej co to dělá s krkem a tělem vůbec. Zjistíš co je přirozenější.

K přenosnosti jen to, že ani jeden není moc skladný a tahání se snimi tě brzy přestane bavit. Hermes je záležitost pro pozorovatele přírody, sportovní střelce a astronomy. Pokud myslíš použitelnost mimo tyto čninnosti typu sbalím se na výlet, jdu a sem tam se podívám, tak mnohem lepší službu udělá menší triedr, nebo nic - kam se dívám tam dojdu/můžu dojít a ještě sebou nic netáhnu. U mě to tak bylo vývoj 7x50, 8x21, a teď nenosím nic.
Toš tak na světě...
3j

Meopta HA-70  Hermes 1

#8

Příspěvek od 3j »

Pokud myslíš použitelnost mimo tyto čninnosti typu sbalím se na výlet,  jdu a sem tam se podívám, tak mnohem lepší službu udělá menší triedr
Dal jsem na vaše rady.
Dnes jsem si pořídil
triedr 10×50 BRESSER.
V Lidlu je v akci za 590,- .
Pečlivě jsem ho v rámci svých schopností zkontroloval.....
souosost, rovnoměrné zaostření v celém zorném poli,
barevnou vadu - duhu (jsem v rámci možností v prodejně nenašel vůbec) atd.
Jsem s ním spokojený a dále uvidíme.
Tak všem děkuji za usnadnění nesnadné volby.

Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Meopta HA-70  Hermes 1

#9

Příspěvek od MIZ »

Slíbil jsem se podělit o své první zkušenosti s Hermes 1 od Meopty, ale zatím jich je docela málo - počasí, různé chřipky... >:(
Na "velikém" Měsíci je patrná markantní barevná vada v okrajích zorného pole, jindy [např. Saturn] jsem si jí ale nevšiml.
Takhle nějak to vypadá v okuláru neostré z ruky:
http://www.a-contact.cz/zimam/fotky/Moon20060114d.jpg

Používám std. okulár 25x.
Chtěl jsem zkusit i nějaká denní pozorování např. místních zasněžených kopců - jak by tam vypadala barevná vada a ostrost v okrajích, ale zatím nebyl čas...
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
3J

Meopta HA-70  Hermes 1

#10

Příspěvek od 3J »

Barevná vada se dala předpokládat, ale udivuje mě že je až tak výrazná. Jsem zvědavý jak se projeví u menších - méně světelných - objektů. :P
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Meopta HA-70  Hermes 1

#11

Příspěvek od GaN »

Měl jsem Meoptu sport 40x70 a barevná vada byla při tomto zvětšení malá. Zvětšení barevné vady mohlo dojít tím, že dalekohled s fotoaparátem nebyl v "ose". Barevná vada je také zapřičiněná možnou polohou objektu v nízké výšce nad obzorem a neposledně seeingem. Viděl jsem na někde na webu snímky obdobným (lepším ?) 40x70 ATC monarem s foto nástavcem a byly výborné. Na Saturnu se prakticky barevná vada neprojevuje. Nejhorší z planet za dráhou Země je Mars. (pouze z mých zkušeností..)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Meopta HA-70  Hermes 1

#12

Příspěvek od Pavuk_ »



Dal jsem na vaše rady.
Dnes jsem si pořídil
triedr 10×50 BRESSER.
V Lidlu je v akci za 590,- .
Pečlivě jsem ho v rámci svých schopností zkontroloval.....
souosost, rovnoměrné zaostření v celém zorném poli,
barevnou vadu - duhu (jsem v rámci možností v prodejně nenašel vůbec) atd.
Jsem s ním spokojený a dále uvidíme.
Tak všem děkuji za usnadnění nesnadné volby.

Mam ho tiez z Lidla. Na Slovensku stal (tusim) 890,-Sk
Logo ma Meade (Meade kupil Bresser tusim), bude to asi ten isty kus.
Spokojnost maximalna: pohodlny ocny reflief, zdanl.pole 70st., pogumovany, kompakty, lahky ... nosim ho skoro vsade. Doporucujem.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meopta HA-70  Hermes 1

#13

Příspěvek od MMys »

Uvedený snímek je jako důkaz o kvalitě HA-70 podle mne neprůkazný. Vždyť je to přidržené rukou u okuláru, navíc evidentně našikmo nebo mimo optickou osu, a značnou míru barevné vady může způsobovat i objektiv fotoaparátu. Výsledek při správném provedení musí být VÝRAZNĚ LEPŠÍ.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
3J

Meopta HA-70  Hermes 1

#14

Příspěvek od 3J »

MMys napsal: Uvedený snímek je jako důkaz o kvalitě HA-70 podle mne neprůkazný. Vždyť je to přidržené rukou u okuláru, navíc evidentně našikmo nebo mimo optickou osu, a značnou míru barevné vady může způsobovat i objektiv fotoaparátu. Výsledek při správném provedení musí být VÝRAZNĚ LEPŠÍ.Ale to určitě, mě jen překvapilo, že je to tak výrazné.
Když jsem si koupil SONY DSC-U30 takové to suši do dlaně-minikompakt a zkoušel s ním fotit přes
monakulár 8×20 z NDR (vypadá jak půlka triedříku a dá se pootočením narovnat ) tak mi vycházely různě mizerné neostré foto ale takle výrazná duha se mi "nepovedla" proto říkám že mě to překvapilo.
Osobně se mi Hermes líbí a stále o něm uvažuji - nechávám prozatím zdát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Meopta HA-70  Hermes 1

#15

Příspěvek od MilAN »

Ten snímek se nedá vůbec použít k jakémukoliv hodnocení. Znám Hermes,vím, jak dobře je v něm vidět např. Saturn. Vždyť na tom Měsíci není vůbec nic vidět, je to evidentně nedoostřeno . Tohle není vůbec barevná vada objektivu- to je šikmo a necentricky postavený fotoaparát. V tom Hermesu bude barevná vada vidět při zvětšení tak 60x a více, do té doby nebude vůbec rušit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět