Uchycení primáru - problém

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Uchycení primáru - problém

#46

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Jasne, spis jsem se chytnul toho, jak na rovny desce to lezi na trech bodech, ktery si to samo urci. Ulozeni na podlozkach je v poradku. ;)
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Uchycení primáru - problém

#47

Příspěvek od Slávek »

Ahoj, mám 254mm (3cm tlusté) zrcadlo SW s uchycením, jak vyšlo z továrny. Chtěl bych ale místo systému 6ti pacek a 3 korkových podložek primár přilepit. Jaký je nejlepší materiál pro přilepení? Silikon? Jaký? (myslím obchodní název - universální/sanitární...)  Mám tady jeden universální acetický, ale nezdá se mi, že by moc lepil, aby mi to pak neupadlo kdybych to nějak otočil.

Nebo mě napadla oboustraná lepící páska. Je asi 1mm tlustá, z "pryžového" materiálu a na 1cm2 je o dost silnější v lepivosti. Je na ní napsáno, že je mj mimořádně vhodná na koupenová zrcadla... co poradíte? Už jsem nevratně odstranil ty korkové podložky a opravdu tam nechci žádné packy přes přední stranu zrcadla. (chtěl bych to přilepit jen na místa původních korkových podložek, které měly 2cm průměr)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Uchycení primáru - problém

#48

Příspěvek od MMys »

Ne tak hrrr. ;)

Kam to chceš lepit ??? K podložce ? Z čeho je podložka ? A co rozdílné teplotní roztažnosti. V mrazu ti to bude kreslit vzorné trojúhelníčky, až se zrcadlo zdeformuje tím, jak se podložka smrskne.

Jediné, co bych připustil, je nechat to volně ležet na nějakých tvrdých podporách (3 budou stačit, třeba teflonové placičky) a přilepit to z boku, v místě těch pacek. Ale je třeba, aby ta vrstva lepidla byl asilnější a elastická. Já to mám tak, že mám v boku mísy provrtané dírky, a protlačil jsem jimi 3 bobky silikonu, který se rozlezl do šířky asi 15mm, a tlustý je kolem 3mm (mezera mezi bokem mísy a zrcadlem). Když do zrcadla z boku silněji zatlačím, tak se mírně hýbe, silikon pruží. A v mrazu je to OK.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Uchycení primáru - problém

#49

Příspěvek od Slávek »

Aha. No já nevím z čeho je ten držák primáru, ale je to stejný materiál jako ve všech dalekohledech SW (velký plát po obvodu, 3 ramena a pak menší disk asi 12cm). Už to asi chápu, je tedy lepší nefixovat primár k podložce vůbec a nechat podpěru ve třech bodech na volno, aby kov jinou roztažností netahal za zrcadlo? Z boku je to dobře centrováno, držák je tak akorát a na 6ti místech centruje primár nějaká tkanina, při bočním zatlačení je sice nějaký pohyb, ale je to sotva viditelné, to bude asi ok. Jak tedy nejlépe zajistit zrcadlo proti vypadnutí? Nemusí být silně, zatím s tímto dalekohledem necestuju, ale 6 pacek z přední strany se mi zdá moc. Navíc mají dost neostrý okraj a prostě mě tam bytostně štvou.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Uchycení primáru - problém

#50

Příspěvek od MMys »

Tak to nech jak to je, akorát místo pacek dej kruhovou clonu (prstenec), s průměrem o pár mm menším, než je zrcadlo. To zabrání vyklopení zrcadla a definuje aperturu, a zbavíš se difrakčních jevů od pacek. nejlépe duralový nebo nerezový plech si nech někde vyříznout na laseru, gravírce a podobně. Nastříkej na černo a našroubuj místo pacek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Uchycení primáru - problém

#51

Příspěvek od Edu »

Já sem ten prstenec udělal nůžkama z takové té tvrdé plastové podložky do sešitu. A jak píše Martin, nastříkal na černo a srtčil ho pod "packy" co drží primár a je po problému.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Uchycení primáru - problém

#52

Příspěvek od Slávek »

jo, o cloně jsem uvažoval taky, ale spíš jako poslední řešení, kdyby to nešlo jinak. Packa zasahuje 5,5mm, takže by mi clonka zastínila cca 1,2cm průměru, mě to přijde jako škoda toho světla :-)

ještě uvažuju o nějakém uchycení z boku, by't to nebude 100% jištění. Ale mám tu vlastně gravírovačku, že bych zkusil mírně navrtat z boku dírky do primáru a přes držák to jistit šroubkama s přítlakem přes něco měkého a utáhnout jen na dotek....

nebo bych vlastně mohl 2 packy nechat (ty proti sobě), to by primár jistilo dost a udělat malou polokruhovou podložku pod ně. To asi bude nejlepší.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Uchycení primáru - problém

#53

Příspěvek od MMys »

jakou dírku, do primáru ? Jako do skla ?

Nevymýšlej blbosti Udělej plechovou clonu o pár mm menší než zrcadlo, zruš packy, a místo pacek to aretuj tou clonou. Pár mm z okraje schovaných nemá vliv na zisk světla, naopak, mnohdy zlepší difrakční obrazec, pokud nejsou okraje dokonalé.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Uchycení primáru - problém

#54

Příspěvek od Slávek »

Ahoj, chtěl bych se optat na uchycení a skladování zrcadla u dalekohledu s kterým bych fotil 1-2-3x ročně.

1.Můžu mít zrcadlo (Skywatcher 10", 3cm hrubé) přichyceno na třech bodech velmi blízko jeho obvodu (tzn mimo ideální pozice) když to bude jen po dobu focení? (dalekohled budu stavět, chci mít otevřený tubus a maximálně lehké uchycení primáru)

2. Na jaké podložce ideálně skladovat zrcadlo mimo dalekohled? Když bude zrcadlo vodorovně a nebude se hýbat, musí mít stále systém nějakého 3 bodového uchycení, nebo je v takovém případě lepší měká podložka/nějaký molitan...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Uchycení primáru - problém

#55

Příspěvek od MMys »

Když pominu tu blbost mít u fotografického dalekohledu nějaké odlehčené poddimenzované uchycení zrcadla (budeš mít problémy s kolimací a pointací delších expozic), tak za dobu focení se mu určitě nic nestane. Ale to ho chceš fakt mimo focení pokaždé vyndávat ? Obvyklá praxe je postavit tubus svisle, a zakrýt ho proti prachu.

Uskladnění naplacato na kusu molitanu a podobně je ideální.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Uchycení primáru - problém

#56

Příspěvek od Slávek »

díky. Pokud je ideální podložka vodorvně třeba ten molitan a zrcadlo přežije třeba 1-2 noci bez deformace chyceno po obvodu, tak je to přesně to, co jsem potřeboval slyšet.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Uchycení primáru - problém

#57

Příspěvek od MilAN »

Slávku, klidně si to tak udělej, Nic tím nezkazíš, jen to potom vyhodíš a uděláš pořádně. . Tohle je nebetyčná blbost.
Generace před námi vytvořily empirické , praxí vyzkoušené vztahy, a ty doporučují zrcadlo tvého rozměru na minimálně 6, správně umístěných opěrných bodů
Zrcadlo umístěné na 3 body podle tebe se skutečně v žádném případě za 2 dny nevratně nezdeformuje, ale za to se ti po několika vteřinách po tom, co ho na ně položíš , zdeformuje zrcadlo a tím zmrší obraz.A to tak, že v každé poloze jinak. Ta podložka vypadá tak, jak má ,proto, aby podržela zrcadlo proti deformaci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Uchycení primáru - problém

#58

Příspěvek od Slávek »

Generace před námi vytvořily empirické , praxí vyzkoušené vztahy, a ty doporučujízrcadlo tvého rozměru na minimálně 6, správně umístěných opěrných bodůaha, a při tom má ten originální držák SW oporu zrcadla jen na třech bodech a říkají tomu speciál :-)

Já plánuju "stavbu" tubusu v zahraničí s tím, že hodně komponent bych sdílel s tubusem co mám tady. Celej tubus určitě tahat nemůžu, ale korektor, výtah, pavouka a prvky uchycení ano, takže až na holý tubus a držák zrcadla ostatní vzít můžu a to mi dost pomůže. Ještě nevím, jak tam dostanu zrcadlo a jestli nekoupit vlastně další zrcadlo výhradně na tam. Proto sem se i ptal na ideální podložku, jak skladovat zrcadlo mimo dalekohled, než vyrobím nějakej tubus a samozřejmě kdyby se prohýbalo, něco se mi nepovedlo já pak odjel, jaká je ideální "odpočinková" poloha v který bych se nemusel bát nechat zrcadlo ležet třeba půl roku, nebo víc. No a říkal jsem si, že když originál držák "inženýři" u SW spočítali, že mu stačí opora ve třech bodech, tak že by to mohlo v rámci toho focení udržet zrcadlo na třech bodech které budou jen posunuty víc na okraj. Dost by mi to ulehčilo výrobu...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Uchycení primáru - problém

#59

Příspěvek od michal.b »

3 spravne umistene body pro zrcadlo 250/30mm na bezne pouziti staci, ale to "spravne umisteni" je docela dulezite, je to zhruba ve 40% polomeru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Uchycení primáru - problém

#60

Příspěvek od MilAN »

Slávku, většina těch, co vlastní Newton od SW a chce s ním fotit, tak ho různě vyztužuje a zpevňuje, vylepšuje držení primáru a zajišťuje sekundár.
Nikdo ti nechce bránit opačnému snažení, to je jen jako námět na přemýšlení. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět