pozorovani UX UMa webkamerou

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 264
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

pozorovani UX UMa webkamerou

#1

Příspěvek od KaPr »

I ja jsem se kdysi zajimal o promenky, sice ne intenzivne, ale trochu jo. Pozdeji jsem astronomie zanechal, abych se k ni opet vratil. Pred nejakym casem kvetla na tomto foru ziva diskuse o vhodnosti&nevhodnosti webkamer (dlouhe expozice) pro astronomicka pozorovani. Slo o problem hloubky 8bit a otazky kolem smysluplnosti skladani jednotlivych snimku. Tehda jsem uvedl, ze pozorovanim dokazu, ze to smysl ma. Nicmene je dlouha a trnita cesta od slov k cinum. Na konci cervna jsem konecne napozoroval UX UMa. Timto predkladam svetelnou krivku.

Jeste par poznamek: Podminky nebyly idealni: slaby promenlivy vitr, MHV asi 4.5, teplota okolo 18 deg. Celsia.
Kazdy bod grafu byl ziskan pomoci programu TeleAuto (4 srovnavaci hvezdy) ze slozeniny 4 snimku, kazdy 8s. Plne body odpovidaji magnitude ziskane pro magnitudy srovnavacich hvezd publikovanych AAVSO, prazdne pro magnitudy z katalogu GSC. Prerusovana cara odpovida meznim magnitudam z katalogu BRKA a udajum AAVSO, plna odpovida udajum, ktere jsem nasel na jedne z mapek BRNO K65=I.
Webkamera byla v primarnim ohnisku RL 203/800 GSO, byl pouzit IR filter, flat snimek a dark snimek, jde o kanal g kamery (kamera ma zabudovany RGB filtry). Mam jeste graf znazornujici magnitudu s chybou v zavislosti na poctu slozenych snimku. Ten ovsem uverejnim v rubrice o webkamerach. Teprve poydeji jsem si vsiml, ze v nekterych rqw snimcich doslo k saturaci nekterzch pixelu a vse jsem prevyhodnotil – tentokrate ze snimku 4s dlouhych. Jasnosti takto ziskane jsou v  grafu znazorneny hvezdickami a je videt, ze s predikovanymi hodnotami maximalni a minimalni jasnosti (prerusovane cary) koresponduji daleko lepe. Ve vsech pripadech mi vysel cas minima 22:17 UTC, coz je o dve minuty pozdeji nez cas predpovezeny.

Muj prvni zaver po predbeznem zpracovani byl, ze jsem nemeril dostatecne dlouho, protoze jasnost hvezdy po minimu je nizsi nez pred. Dalsi moznosti by bylo, ze by se jednalo o artefakt, at uz z jakehokoliv duvodu (extinkce, smeti na cipu, ktere tam nebylo pri porizovani dark a flat snimku, atd.) Uzavrel jsem tedy, ze musim pozorovat jeste jednou. To mi vydrzelo do te doby, nez jsem si za dlouhych mericich veceru neprecetl neco blizsiho o UX UMa a zjistil, ze jde o nova-like hvezdu s akrecnim diskem a horkou skvrnou. Takze zadny artefakt, ale skutecnost. Od te doby nosim v hlave plan na sesmoleni minimalniho pisemneho elaboratu, ktery bych mohl nekde "udat". Snad k tomu nekdy dojde ...
KaPr
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

pozorovani UX UMa webkamerou

#2

Příspěvek od QQ »

Ne ze bych byl v prom. hvezdach nejaky odbornik, od doby co jsem se jim trochu venoval uplynula uz dlouha doba, ale pripada mi to jako dobra krivka a celkove prima prace. Tot muj skromny nazor. Gratuluji.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

pozorovani UX UMa webkamerou

#3

Příspěvek od brat »

Ahoj KaPr,

gratuluju Ti k peknemu mereni, a to pomerne slabe hvezdy! Abys mel srovnani, jak presne se Ti podarilo urcit okamzik minima, tak jsem To mereni zanesl do O-C brany a vysledny O-C diagram je:



Jinak O-C brana je na http://var.astro.cz/ocgate

Tve mereni je znazorneno cervenou barvou a je videt, ze plne konkuruje pozorovani ziskanemu napr. robotickym dalekohledem 0,4m + ST7 na brnenske hvezdarne. Cili dobra prace a byl bych velmi rad, kdyby jsi sepsal sve zkusenosti s timto vybavenim i konkretnim pozorovanim do Persea - casopisu Sekce pozorovatelu promennych hvezd (viz http://var.astro.cz/perseus.php)

Chyba se pohybuje kolem 0,1 mag, coz je pro mnoho ucelu dostatecne. Jinak Ti muzu rict, ze chybu 0,1 mag muze i u 16ti bitove CCD kamery zpusobit treba nekvalitni flat, rozhozeny pohon nebo spatne zaostreni.

Takze vsechna cest a velice rad bych Tve zkusenosti videl ve forme clanku do Persea!

Cau Lubos
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 264
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

pozorovani UX UMa webkamerou

#4

Příspěvek od KaPr »

Diky za uznani. Potesi zejmena od odbornika. Musim dodat, ze hlavnim zamerem nebylo namereni UX UMa, ale overeni metody. Rad se se svou zkusenosti podelim na strankach Persea. Nejdrive to ale musim nejak sepsat .. rek bych, tak 3 stranky ?
KaPr
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

pozorovani UX UMa webkamerou

#5

Příspěvek od brat »

Na tom mereni je nejzajimavejsi prave ta metoda jeho porizeni. Sepis co vsechno jsi musel provest pro to, abys mohl s tou webkamerou merit, jaka je metodika samotneho mereni, skladani snimku, jak jsi snimky zpracovaval, na co je treba pri mereni davat pozor, financni naklady na porizeni takoveho vybaveni apod.

Mozna bychom mohli simultalne udelat nejake mereni stejne hvezdy ve stejnou dobu... ale to neni nutne. Popis i to konkretni mereni, ukaz jak vypada ccd policko merene hvezdy, apod.

Tri stranky jsou dobry rozsah - muze byt i vice. Je to velice zajimava a IN tematika.

Cau Lubos



Bc. Luboš Brát
Odpovědět