Viděl jsem neidentifikovaný úkaz na obloze (UFO)

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
RNT
Příspěvky: 248
Registrován: 04. 05. 2004, 21:07

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#16

Příspěvek od RNT »

.... Pro některá pozorování je tu také jedno možné vysvětlení, které tu ještě nezaznělo.

Jako bývalý letecký modelář vím, že se v dnešní době i u nás rozmáhá noční létání. Modely letadel (motorové i bezmotorové) se pro tyto účely doplní o různá světla (např. vysocesvítivé LED, ...) tak, aby pilot mohl ve tmě identifikovat polohu letounu. Počet světel, barvy a jejich umístění záleží na zkušenosti pilota.

Dokážu si tedy představit situaci, kdy je například velký model větroně vybavený světly vlekán třeba na 150m šňůře a následně může ve vzduchu zdánlivě neslyšně (blízké průlety jsou i u modelů větroňů zvukově velmi efektní) létat třeba i desítky minut.....
Navíc můžou být něktará světla ještě pro efekt dálkově ovládána oním pilotem.... Může to být docela fajn zábava, ale náhodný pozorovatel to může vyhodnotit různě.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1831
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#17

Příspěvek od aquarius »

Pro RNT:
Souhlasím. S osvětlenými modely letadel je třeba v souvislosti s identifikací UFO počítat.
Sám jsem už zmátl svým modelem desítky cyklistů a několik policejních hlídek na loukách u Odry.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#18

Příspěvek od voko »

Souhlas, je to jedno z možných vysvětlení, ale jak daleko od řídící jednotky se v noci takový model může vzdálit, aniž by hrozil náraz do nějaké překážky, zvláště při nízkém letu? Předpokládám, že pilot by ho měl celou dobu pokud možno vidět. A tím si nejsem jist v případě, popisovaném mkcz (příspěvek na předchozí straně) - a navíc někde uprostřed lesů. ???
A potom - i kluzák je vždy slyšet. Ve dne je spousta rušivých zvuků, tam se to může přeslechnout, ale v noci je klid a ten svistot vzduchu kolem křídel je hezky slyšet na poměrně velkou vzdálenost (aspoň u větších modelů).
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
RNT
Příspěvky: 248
Registrován: 04. 05. 2004, 21:07

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#19

Příspěvek od RNT »

... Netvrdím, že se tím dá vysvětlit zrovna pozorování mkcz, ale je to jedna z možností kterou je nutné obecně brát v úvahu.

Dosah RC souprav je v řádu jednotek km a noční létání se obvykle provozuje v terénu, který pilot dobře zná z denního létání.

Co se týče pozorování mkcz nevím.... I dnes zkrátka existují jevy (a s tím spojené objekty), které zůstávají často neobjasněny.

Sám jsem cca před 25-ti lety viděl na noční obloze "kličkující družici" a rozhodně to nebyl jenom optický klam pozorování pohybu objektu v blízkosti hvězd apod. Muselo jít pravděpodobně o nějaký optický jev (klam), při kterém sehrálo svou úlohu rozvrstvení stmosféry tak, že při měnícím se úhlu pozorovaného objektu docházelo k výraznému lomu světla... Ale kdo ví...
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#20

Příspěvek od MIZ »

RNT napsal: ...
Co se týče pozorování mkcz nevím.... I dnes zkrátka existují jevy (a s tím spojené objekty), které zůstávají často neobjasněny.

Sám jsem cca před 25-ti lety viděl na noční obloze "kličkující družici" a rozhodně to nebyl jenom optický klam pozorování pohybu objektu v blízkosti hvězd apod.
Mě při jednom pozorování Perseid předloni jeden letící kolmo k převládajícímu směru ostatních 2x ostře zatočil během té chvilinky, kdy je vidět. Dodnes to taky nemám uspokojivě vysvětleno. Možná časem technika pokročí tak, že bude všechno zadokumentováno a budeme mít "jasněji".
:)
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#21

Příspěvek od Habl »

RNT napsal:

Sám jsem cca před 25-ti lety viděl na noční obloze "kličkující družici" a rozhodně to nebyl jenom optický klam pozorování pohybu objektu v blízkosti hvězd apod. Muselo jít pravděpodobně o nějaký optický jev (klam), při kterém sehrálo svou úlohu rozvrstvení stmosféry tak, že při měnícím se úhlu pozorovaného objektu docházelo k výraznému lomu světla... Ale kdo ví...

Mám též odpozorovaný zajímavý úkaz z pozorování družice na oběžné dráze okolo Země před téměř 28 léty. Ve večerních hodinách jsem pozoroval družici od níž se oddělila méně jasná část, která změnila trajektorii dráhy.
Později jsem zjistil, že se jednalo o 3 stupeň nosné rakety sondy ZOND a vlastní sondu na trajektorii k Měsíci. Oba komponenty byli 2 mag., samotný ZOND měl 3 mag.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#22

Příspěvek od Tomek »

Jednou (loni) jsem spatřil dva světelný body letící stejnou rychlostí souběžně vedle sebe asi 1° od sebe. Jeden byl jasnější než druhý, a od obzoru postupně zeslabovaly, proletěly Lyrou a zhasly kousek za ní. Na UFO samozřejmě nevěřim... ;)
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#23

Příspěvek od Cassi »

Tomek napsal: Jednou (loni) jsem spatřil dva světelný body letící stejnou rychlostí souběžně vedle sebe asi 1° od sebe. Jeden byl jasnější než druhý, a od obzoru postupně zeslabovaly, proletěly Lyrou a zhasly kousek za ní. Na UFO samozřejmě nevěřim... ;)
Možná by to chtělo připsat víc informací. O tom objektu už jsi mi říkal a pokuď vím, tak sis to zaznamenal i do astrodeníku... Připiš kdyžtak jasnost objektu, datum, čas pozorování a místo a (pro neznalé Libereckého kraje) i zeměpisné souřadnice místa...
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#24

Příspěvek od MaG »

a možná i rychlost letu.. aby to nebyly zas nějaké ty družice ve formaci, jak jsme je chytali myslím loni.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
micer
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 03. 2004, 03:59

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#25

Příspěvek od micer »

voko napsal: .... A potom - i kluzák je vždy slyšet. Ve dne je spousta rušivých zvuků, tam se to může přeslechnout, ale v noci je klid a ten svistot vzduchu kolem křídel je hezky slyšet na poměrně velkou vzdálenost (aspoň u větších modelů).Pokud je model dobře postavený a pohybuje se přiměřeně rychle (spíše pomalu), má téměř laminární obtékání křídel a létá skoro úplně tiše, něco se dá zaslechnout tak na 10, možná i 20 m, víc ne. Viditelnost ve světlech (osvětlení terénu pod ním) může být klidně na 30 m, viditelnost světel bez problémů 2 až 3 km. Vlastní, docela bohaté zkušenosti.  

Není to přímo k vysvětlení popsaného jevu, ale pokud chcete, podívejte se na tyto dvě fotky a pokuste se vysvětlit, co na nich vlastně vidíte.
www.micer.wz.cz/foto/obrazek1.jpg
www.micer.wz.cz/foto/obrazek2.jpg
... nechám tak 2 - 3 dny na udělání názoru a pak to přesně popíšu
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#26

Příspěvek od voko »

micer napsal: Pokud je model dobře postavený a pohybuje se přiměřeně rychle (spíše pomalu), má téměř laminární obtékání křídel a létá skoro úplně tiše, něco se dá zaslechnout tak na 10, možná i 20 m, víc ne. Blaník, Vosa atd mají také laminární proudění a jsou krásně slyšet z výšky 300m i výš. Pochopitelně záleží na velikosti modelu a rychlosti letu, měl jsem na mysli model o rozpětí 2m a větší.

Na té první fotce mi to připadá jako fotka letícího modelu s obrysovými světly v zatáčce a pak ve vývrtce, druhá něco podobného, ale nejsem si tím zcela jist.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#27

Příspěvek od MaG »

micer napsal:
Není to přímo k vysvětlení popsaného jevu, ale pokud chcete, podívejte se na tyto dvě fotky a pokuste se vysvětlit, co na nich vlastně vidíte.
www.micer.wz.cz/foto/obrazek1.jpg
www.micer.wz.cz/foto/obrazek2.jpgTo jsou zajímavé zkušenosti..

Jinak na obrázcích bych tipl letadélko na nějakém letišti, dokonce tam někdo stojí a sleduje ho :)
Druhý ukazuje spíš nějaké vznášedlo na vodě, nebo vzlet vodního letadélka? ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#28

Příspěvek od Martin Vyskočil »

To cerveny prerusovany na druhy fotce by mohla bejt blikacka na kolo
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#29

Příspěvek od Tomek »

Cassi napsal:

Možná by to chtělo připsat víc informací. O tom objektu už jsi mi říkal a pokuď vím, tak sis to zaznamenal i do astrodeníku... Připiš kdyžtak jasnost objektu, datum, čas pozorování a místo a (pro neznalé Libereckého kraje) i zeměpisné souřadnice místa...Ok, tak tady je to, co jsem vytáh z deníku:

Datum: 12.7.2005, čas: 23,10 - 23,12 SEČ, zeměpisná poloha: 50° 38´SŠ, 14° 55´VD (na jisté louce v Máchově kraji)

Od JZ horizontu jsem spatřil dva pohybující se objekty stejně daleko od sebe (cca 1°) - jeden o jasnosti Jupitera (- 2,5m) a druhý o jasnosti Arctura (0,0m). Pohybovaly se k souhvězdí Lyry, přičemž v 1/4 dráhy jsem zaregistroval, že začaly ztrácet na jasu, což pokračovalo až k 6. magnitudě, ale pořád jsem je viděl. V Lyře jsem najednou spatřil jasný záblesk jednoho z objektů a pak už jsem neviděl nic. Více dole na obrázku...

Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Viděl jsem nevysvětlitelný úkaz na obloze (UFO)

#30

Příspěvek od Cassi »

Tomek napsal:
Ok, tak tady je to, co jsem vytáh z deníku:

Datum: 12.7.2005, čas: 23,10 - 23,12 SEČ, zeměpisná poloha: 50° 38´SŠ, 14° 55´VD (na jisté louce v Máchově kraji)

Od JZ horizontu jsem spatřil dva pohybující se objekty stejně daleko od sebe (cca 1°) - jeden o jasnosti Jupitera (- 2,5m) a druhý o jasnosti Arctura (0,0m). Pohybovaly se k souhvězdí Lyry, přičemž v 1/4 dráhy jsem zaregistroval, že začaly ztrácet na jasu, což pokračovalo až k 6. magnitudě, ale pořád jsem je viděl. V Lyře jsem najednou spatřil jasný záblesk jednoho z objektů a pak už jsem neviděl nic. Více dole na obrázku...


Zkoušel jsem co umí Calsky.com Dával jsem tam ten víc, než rok starý datum a přesnou zeměpisnou polohu...
Jediná družice, která by vyhovovala (podle dráhy mezi hvězdama) je Cosmos 621, která měla mít 5,7mag. Ale co to, že byla nejdříve tak jasná a pak klesla na cca 6mag - asi náhodné odražení slunečního světla od solárního panelu...
Zajímavé je, že byla "dvojitá" a že ty dva objekty byly od sebe dost vzdáleny (1°). A co ten "výbuch" na konci a následné zmizení? Mohla to být vůbec nějaká družice, když ten objekt měl tak zvláštní "chování" a dvojitý vzhled?
Už jsem to před rokem s MaGem prodiskutovával a padl názor, že by to mohl být meteorologický balon, ale nevím, jak takový balon v noci na obloze vypadá a zda by mohl též předvést takové divadlo...
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Odpovědět