Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
RedDragonsk
Příspěvky: 178
Registrován: 22. 01. 2023, 01:35

Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)

#16

Příspěvek od RedDragonsk »

Nie. Aj keď dám okulár 21mm do Barlow, tak nejde zaostriť. Keď namierim na mesiac, tak je vidieť iba rozmazané biele pole po celej ploche.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)

#17

Příspěvek od MMys »

Psion píše: 10. 06. 2026, 08:02 Zřejmě má tento koma korektor: https://tavcso.hu/en/product/Komakorr1506
Tak dík za info, vůbec nevím že tohle existuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)

#18

Příspěvek od MilAN »

RedDragonsk píše: 10. 06. 2026, 20:15 Nie. Aj keď dám okulár 21mm do Barlow, tak nejde zaostriť. Keď namierim na mesiac, tak je vidieť iba rozmazané biele pole po celej ploche.
Pokud to nejde s Barlowem a okulárem zaostřit na nekonečno, tak potom zkus nějaký bližší objekt. Postupuj od hodně vzdáleného blíže, až dosáhneš zaostření. Pak okulár zaměň za kameru a zkus to zopakovat v blízkosti toho objekru, kde bylo zaostřeno okulárem. Nech při tom okulárový výtah někde uprostřed ostření, a co nejpřesněji odhadni vzdálenost od zrcadla k tomu objektu, na který to jde zaostřit. Pak se dá spočítat, o kolik to nejde a určit, co s tím. (Protože parametry toho Barlowa nejsou nikde specifikované).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
duri_jk
Příspěvky: 211
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)

#19

Příspěvek od duri_jk »

Skus najst kde ti to ostri s tou barlowkou - a ci vobec :)
Predpokladam, ze bez barlowky vies zaostrit a problem nie je v kolimacii/zrkadlach.
Navrhujem:
Daj do barlowky okular alebo kameru, z vytahu vyber redukciu na 1.25" a len tak volne rukou najdi polohu kde mas ostry obraz.
Ak taku polohu najdes bude ti jasne ci potrebujes is barlowkou hlbsie ako ta pusti vytah, alebo naopak, ci potrebujes ist dalej od vytahu. Podla mna budes musiet ist dnu. Ak ti chyba len par mm, tak existuju nizke 1.25" redukcie, ta ta moze zachranit.
Ak sa ti nepodari zaostrit volnou rukou, moze byt chybna ta barlowka.

Ak potrebujes ist hlbsie
Na 3d tlacke si vytlac 2" valec do ktoreho vies zasunut hlbsie tu 5x barlowku a ten upnes do vytahu.
Alebo je moznost prehodit sosovky z toho 5x barlow do 1,25" puzdra a to vies vsunut hlbsie do vytahu. Ja mam takto vyskladane telo na APM 2.7x barlow. Kupil som obycajnu GSO 2x barlowku, dva 25mm dlhe predlzovacie kruzky. Dal som prec opticku cast GSO barlowky, dal som tam jedno predlzenie a nakoniec som dal opticky clen APM 2.7x barlow (vid foto). V tejto konfiguracii mi to dava cca 2.5x zvacsenie. Ak tam dam dalsie predlzenie som na 2.7x zvacseni. Ale podstatne, je ze je to cele 1,25" siroke a moze to zasunut do vytahu podla potreby. Nic ma nelimituje.
Z tej GSO 5x barlowky mozes vybrat optiku a pozri sa ci ju vies presypat to nejakho 1,25" obalu. Napriklad aj z toho 2x GSO barlowa.

Tu som kupoval tie 25mm predlzenia GSO 25mm extension tube
Gso_barlow.png
Gso_barlow.png (97.42 KiB) Zobrazeno 254 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Re: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)

#20

Příspěvek od MilAN »

Kolega ale nepotřebuje zvětšovat multiplikační faktor - 5x mu snad stačí. Jen potřebuje zjistit, kam to celé posonout a pak to buzde řešit konstrukčně. Prostě vezme Barlow s jednoduchým okulárem ( nějakou základní f 25 mm) do ruky a najde polohu, kde obraz půjde zaostřit. Už toho bylo tady napsáno dost, ale kolega nějak na návrhy nereaguje a nic, co by zjistil, nepíše.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
duri_jk
Příspěvky: 211
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)

#21

Příspěvek od duri_jk »

Ja nic o zvacsovani faktora nepisem. Ten barlow je na prvy pohlad dlhy, takze ak by z toho chcel mat 1,25" a zachovat 5x pri pouziti tela z 2x barlow tak bude potrebovat predlznia.
Uživatelský avatar
RedDragonsk
Příspěvky: 178
Registrován: 22. 01. 2023, 01:35

Re: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)

#22

Příspěvek od RedDragonsk »

No tak už viem kde je problém. Zistil som, ze pri zasúvaní výťahu dnu je obraz o trošku ostrejší, stále strašne rozmazaný, ale je vidieť, že sa to posúva správnym smerom. Takže problém je vo výťahu, že sa nedokáže dostatočne zasunúť. Snáď to vyrieši nízkoprofilový fokuser :)

Každopádne, moc ďakujem za každú radu :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Re: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)

#23

Příspěvek od MilAN »

No, je hezkéí, že po třech týdnech jsi zjitil, co ti tady v podstatě ostatní všichni tvrdily. Za tu doby jsi neodpověděl a nezkusil to, co ti tu ostatní navrhovali a jdeš koupit OV, o kterém nevíš , bude-li ti stačit. Co k tomu dodat ? Nepřeji ti nic zlého, ale je možné, že po výměně OV tu budeš řešit stejný problém znovu. Proto ti tu lidé radili, co zkusit a změřit. Místo jedné, několika málo minutové zkoušky, tu jsou jen kupy písmenek o ničem. :(
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět