Doporučuji odkaz

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 1375
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Doporučuji odkaz

#4861

Příspěvek od Stanislavxyz »

Toto na mě vykouklo na Seznamu: https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-ce ... eed_filter článek o ničem, ale ta fotografie je pěkná! Často jsou "skřítci" chycení někde nad mrakem, mnohdy člověk neví, kde je nahoře a kde dole, tady s tou krajinkou se mi to líbí.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 1191
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 55

Re: Doporučuji odkaz

#4862

Příspěvek od armichael »

Krásna, premyslená kompozícia dnešného APOD:
https://apod.nasa.gov/apod/ap260612.html
Sluníčkomet dvojkanón v2.1: Lunt LS50THa & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
AZ-EQ6 + TS 125/975 SD, SW Flextube 300/1500
CZJ 50/540, Telementor 63/840
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 5269
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 59

Re: Doporučuji odkaz

#4863

Příspěvek od dvader »

Moc pěkné! V Avebury jsem byl, ten kamenný kruh je impozantní!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2821
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Doporučuji odkaz

#4864

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Recenze na POSECu :

https://posec.astro.cz/index.php/clanky ... tra-2-cast

Do první části jsem přidal ještě další odstavec, aby 2.část nebyla neúnosně dlouhá...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#4865

Příspěvek od MaG »

Ta recenze je velice zajímavá, určitě bych byl moc rád, kdyby šlo někdy udělat společný test Google Pixel 8 Pro a Vivo X300 Ultra. Neříkám, že jsou to srovnatelné mobily, ale Pixel beru zatím za nejlepší fotomobil ve své cenové kategorii, který podle mě předběhl dobu a šlape na paty mobilům o polovinu až dvojnásobek ceny dražším. A hlavně by mě zajímaly snímky za šera, za tmy a v nějakém manuálním módu i mnohadesíteksekundové snímky Mléčné dráhy. Do té doby je to pro mě jen velmi povedený fotomobil.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 880
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Doporučuji odkaz

#4866

Příspěvek od peto »

Vsimli ste si dnesny snimok dna na astrobine?... nadhera...
https://app.astrobin.com/i/b8qxg7

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#4867

Příspěvek od MMys »

500 hodin, to je masakr. Nejdřív jsem myslel, že je to kooperace. Ale je to dílo jednoho člověka. Na druhou stranu, je to na remote observatory, kde je asi jasno skoro pořád, a třeba 10 hodin tmy každou noc, pokud je to v jižnějších šířkách, a pak už je to "jen" 50 nocí :-) O tom si tady můžeme nechat zdát.

Ale zpět ke snímku, čekal jsem, že až to zvětším do detailu, bude to klasická AI patlanina, ale kdeže. Naprosto dokonale provedené, hezky spasované LRGB s H-alfa vrstvou, ukazuje to všechny fyzikální podstaty různých objektů. Tedy hnědo-béžový molekulární oblak + prach, msíat nasvícená maldými hvězdami (Plejády) a do toho velmi slaboučká vodíková emise (na ní padla půlka celkového času - 250h).

Za mě mistrovské dílo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12976
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#4868

Příspěvek od Psion »

Vůbec se mi to nelíbí, prostě vypadá to, jako výtvor malíře. Každopádně, když tomu obětuje někdo 5000 hodin, konečně dokáže, že celá obloha svítí a starověký problém bude vyřešen :).
Uživatelský avatar
Howking
Příspěvky: 1610
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02
Bydliště: Ostrava
Věk: 55
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#4869

Příspěvek od Howking »

Když už se strhla kritika. Taky z toho nejsem úplně nadšený. Rozložení detailů v mlhovinách není přirozené. Ostření kontra odšumování nedopadlo dobře. Taktéž lokální kontrasty snažící se nacpat tak brutální rozsah jasů do 8 bitů nedopadly úplně dobře (kolem některých jasných objektů je nepříjemná nepřirozená tma). Vůbec si často všímám jednoho majoritního jevu. Ti co mají méně schopnosti vidět chyby svého postprocesu obvykle mívají naopak obrovskou píli v kolekci dat. ("pilný blbec"). Mě je pak vždy akorát líto těch dat, které jistě mohly poskytnou něco fantastického, kdyby to zpracovával někdo kdo vidí a ne jen aplikuje "postupy". Z mého pohledu je to skoro zákon - čest výjimkám.
Odpovědět