NGC 4725 a NGC 4747
Re: NGC 4725 a NGC 4747
Mě se to líbí! Krásná práce.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Re: NGC 4725 a NGC 4747
Hokle, díky. Jsem rád, že se ti líbí.
SW 250/1000+EQ6 Pro, Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO , ASI 2600MM Pro
Re: NGC 4725 a NGC 4747
NGC 4725 spolu s NGC 4712 a NGC 4747
Bez guidingu, takze je tam vyrazny walking noise. Cas: 21.03.2025 22:34 - 23:18
Lokalita: Jablonove, Slovensko
Dalekohlad: Celestron C9,25 ST + Starizona HS ( 544 mm )
Montaz: SW EQ6R Pro
Kamera: ZWO ASI 585 MC PRO
Asiair: 123 x 20 s, GAIN 200 @ -10°C, 30 DARKS, 30 FLATS
Processing: PIXI, PS
Bez guidingu, takze je tam vyrazny walking noise. Cas: 21.03.2025 22:34 - 23:18
Lokalita: Jablonove, Slovensko
Dalekohlad: Celestron C9,25 ST + Starizona HS ( 544 mm )
Montaz: SW EQ6R Pro
Kamera: ZWO ASI 585 MC PRO
Asiair: 123 x 20 s, GAIN 200 @ -10°C, 30 DARKS, 30 FLATS
Processing: PIXI, PS
Naposledy upravil(a) postaba dne 14. 04. 2025, 23:26, celkem upraveno 1 x.
Celestron C-9,25 SCT + HS
ZWO AM5
ZWO ASI 2600 MC PRO
ZWO ASI 585 MC PRO
ZWO AM5
ZWO ASI 2600 MC PRO
ZWO ASI 585 MC PRO
Re: NGC 4725 a NGC 4747
Dakujem!
BackgroundNeutralization som robil aj 2x ...ale stale sa mi nedari trafit spravny odtien pozadia
Celestron C-9,25 SCT + HS
ZWO AM5
ZWO ASI 2600 MC PRO
ZWO ASI 585 MC PRO
ZWO AM5
ZWO ASI 2600 MC PRO
ZWO ASI 585 MC PRO
Re: NGC 4725 a NGC 4747
Do 350 mm ohniska se mi s přehledem vešly obě galaxie i ten zelený LoTr 5. Říkal jsem si, že v tomhle případě bude potřeba víc informací v barvách, takže jsem nafotil cca 28 hodin RGB a s luminancí se tentokrát nezdržoval.
Protože jde o zásadně odlišné objekty (planetární mlhovina vs. vzdálené galaxie), snažil jsem se při zpracovávání maximálně vyhnout selektivním úpravám, aby jejich rozdílný charakter vyniknul. Snažil jsem se i moc nedivočit s taháním za křivky, zachovat u nich pokud možno co nejplynulejší průběh, tedy přidat maximálně 1-2 body.
Postup zpracování byl zhruba takto:
1) vyvážení bílé (fotometrická kalibrace na spirální galaxii), vyrovnání pozadí
2) roztažení histogramu metodou Arcsinh
3) úprava křivky saturace
4) Noise XT 0.9 pro chrominanci a 0.8 pro luminanci
5) redukce barevného šumu pozadí přes masku
6) roztažení histogramu po redukci šumu
7) doostření přes masku (z luminance jsem nechal odstranit pomocí SXT hvězdy a výslednou masku rozmazal a roztáhnul tak, aby galaxie byly nemaskované a zbytek snímku maskovaný z cca 50%) - nechtěl jsem moc doostřit mrňavé galaxie na pozadí, to pak vypadá blbě
8) jemné zredukování zbylého šumu v NXT
Úplně jsem se vyhnul svému obvyklému použití SCNR na zelenou, takhle brčálová ta planetární mlhovina vyšla z barevné kalibrace a nerad bych ji kazil.

Protože jde o zásadně odlišné objekty (planetární mlhovina vs. vzdálené galaxie), snažil jsem se při zpracovávání maximálně vyhnout selektivním úpravám, aby jejich rozdílný charakter vyniknul. Snažil jsem se i moc nedivočit s taháním za křivky, zachovat u nich pokud možno co nejplynulejší průběh, tedy přidat maximálně 1-2 body.
Postup zpracování byl zhruba takto:
1) vyvážení bílé (fotometrická kalibrace na spirální galaxii), vyrovnání pozadí
2) roztažení histogramu metodou Arcsinh
3) úprava křivky saturace
4) Noise XT 0.9 pro chrominanci a 0.8 pro luminanci
5) redukce barevného šumu pozadí přes masku
6) roztažení histogramu po redukci šumu
7) doostření přes masku (z luminance jsem nechal odstranit pomocí SXT hvězdy a výslednou masku rozmazal a roztáhnul tak, aby galaxie byly nemaskované a zbytek snímku maskovaný z cca 50%) - nechtěl jsem moc doostřit mrňavé galaxie na pozadí, to pak vypadá blbě
8) jemné zredukování zbylého šumu v NXT
Úplně jsem se vyhnul svému obvyklému použití SCNR na zelenou, takhle brčálová ta planetární mlhovina vyšla z barevné kalibrace a nerad bych ji kazil.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ASI1600MM-C, ASI462MM, ASI220MM mini, Canon EOS600Dmod., SharpCap, PHD2, triedr Helios 7x50
- stmare
- Příspěvky: 783
- Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
- Bydliště: Praha 4
- Věk: 52
- Kontaktovat uživatele:
Re: NGC 4725 a NGC 4747
Z hlediska toho, co všechno je ve vesmíru se mi zdá že snímek toho hodně ukazuje. Též jsem fotil letos, již podruhé. Galaxie nejsou tak profláknuté. Ta větší, tam je pěkná příčka a ta rozfoukaná, interagující, tam jde krásně vidět ta dynamika vesmíru.
SW 100ED APO, ATR2600C
- honza6
- Příspěvky: 383
- Registrován: 30. 04. 2003, 19:58
- Bydliště: Kamenné Žehrovice
- Kontaktovat uživatele:
Re: NGC 4725 a NGC 4747
Po deseti letech novější verze.. H.
NN Newton 192/800, Atik One 6 http://www.astrodvorek.cz
Re: NGC 4725 a NGC 4747
Pěkná práce!
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ASI1600MM-C, ASI462MM, ASI220MM mini, Canon EOS600Dmod., SharpCap, PHD2, triedr Helios 7x50
- Psion
- Příspěvky: 12983
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Re: NGC 4725 a NGC 4747
Ahoj, tady už je znám, že to taháš až z paty tj. je to už přeostřené a vznikají tam trochu ,,hadi,, v rámci Galexie. Hvězdy jsou už taky poměrně ,,ostré,, a malinko ztrácení ten profil...mám s tím sám někdy problém a přeženu to ...nedávno mě za to Martin Myslivec také ,,nepochválil,,
No a na pár hvězdách je trochu zelený odstín.
David
David
Newton 200/600, NEXUS kk, ASKAR FRA 300, SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro, ASI 2600mm, ASI 290mm, ZWO EFW, Pegasus Falcon Rotator v2, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
- MMys
- Příspěvky: 18579
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Re: NGC 4725 a NGC 4747
jj, je to tak, jen jsem nechtěl bejt ten první prudič, co ti to přeostření zdrbne
Jinak je to pěkný, ale dal bych si zpracování ještě jednou, a ostřením šetřit, jinak v těch galaxiích vznikají přesně takovéhle červíkovité struktury.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
- honza6
- Příspěvky: 383
- Registrován: 30. 04. 2003, 19:58
- Bydliště: Kamenné Žehrovice
- Kontaktovat uživatele:
Re: NGC 4725 a NGC 4747
No jo, pánové, oba máte nejspíš pravdu, ale i kdybych celé jaro nefotil nic jiného než jednu galaxii, tak nikdy nebudu mít data jako Martin - a pak jen dělám, co můžu a hodně lidí to tak bere. Na stránkách jsem to sice zkusil upravil, ale moc se to neliší.. H.
NN Newton 192/800, Atik One 6 http://www.astrodvorek.cz
- MMys
- Příspěvky: 18579
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Re: NGC 4725 a NGC 4747
No je to lepší, ale ten zásah AI pluginem je stále drastický. Vidím i zvlněné difrakční kříže, což je jasný příznak toho, když se to s BxT přežene.
Jak ta data vypadají v reálu ? To je to tak hrozné, že na to doostření musíš až takhle agresivně ?
Co používáš jako váhy při skládání vážený, průměrem (pokud to vůbec děláš) ? Doporučuji použít místo S/N jako váhy FWHM snímku. To pak preferuje ostřejší snímky a výsledný snímek má lepší profil hvězdy a ostření funguje lépe.
Jak ta data vypadají v reálu ? To je to tak hrozné, že na to doostření musíš až takhle agresivně ?
Co používáš jako váhy při skládání vážený, průměrem (pokud to vůbec děláš) ? Doporučuji použít místo S/N jako váhy FWHM snímku. To pak preferuje ostřejší snímky a výsledný snímek má lepší profil hvězdy a ostření funguje lépe.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM