NGC 4725 a NGC 4747

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1586
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#61

Příspěvek od hokle »

Mě se to líbí! Krásná práce.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2461
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 69

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#62

Příspěvek od astar »

Hokle, díky. Jsem rád, že se ti líbí.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO , ASI 2600MM Pro
Uživatelský avatar
postaba
Příspěvky: 509
Registrován: 05. 11. 2007, 03:57
Bydliště: Bratislava
Věk: 47

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#63

Příspěvek od postaba »

NGC 4725 spolu s NGC 4712 a NGC 4747
Bez guidingu, takze je tam vyrazny walking noise.
NGC4725_2025-03-21_123 x 20s_PI.jpg
NGC4725_2025-03-21_123 x 20s_PI.jpg (2.91 MiB) Zobrazeno 2223 x
Cas: 21.03.2025 22:34 - 23:18
Lokalita: Jablonove, Slovensko
Dalekohlad: Celestron C9,25 ST + Starizona HS ( 544 mm )
Montaz: SW EQ6R Pro
Kamera: ZWO ASI 585 MC PRO
Asiair: 123 x 20 s, GAIN 200 @ -10°C, 30 DARKS, 30 FLATS
Processing: PIXI, PS
Naposledy upravil(a) postaba dne 14. 04. 2025, 23:26, celkem upraveno 1 x.
Celestron C-9,25 SCT + HS
ZWO AM5
ZWO ASI 2600 MC PRO
ZWO ASI 585 MC PRO
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 883
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#64

Příspěvek od peto »

jj tak aj toto je parada... skus este urobit BackgroundNeutralization... ;)
Uživatelský avatar
postaba
Příspěvky: 509
Registrován: 05. 11. 2007, 03:57
Bydliště: Bratislava
Věk: 47

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#65

Příspěvek od postaba »

peto píše: 14. 04. 2025, 22:31 jj tak aj toto je parada... BackgroundNeutralization... ;)
Dakujem!

BackgroundNeutralization som robil aj 2x ...ale stale sa mi nedari trafit spravny odtien pozadia :mrgreen:
Celestron C-9,25 SCT + HS
ZWO AM5
ZWO ASI 2600 MC PRO
ZWO ASI 585 MC PRO
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 604
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 49
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#66

Příspěvek od altoz »

Do 350 mm ohniska se mi s přehledem vešly obě galaxie i ten zelený LoTr 5. Říkal jsem si, že v tomhle případě bude potřeba víc informací v barvách, takže jsem nafotil cca 28 hodin RGB a s luminancí se tentokrát nezdržoval.

Protože jde o zásadně odlišné objekty (planetární mlhovina vs. vzdálené galaxie), snažil jsem se při zpracovávání maximálně vyhnout selektivním úpravám, aby jejich rozdílný charakter vyniknul. Snažil jsem se i moc nedivočit s taháním za křivky, zachovat u nich pokud možno co nejplynulejší průběh, tedy přidat maximálně 1-2 body.

Postup zpracování byl zhruba takto:
1) vyvážení bílé (fotometrická kalibrace na spirální galaxii), vyrovnání pozadí
2) roztažení histogramu metodou Arcsinh
3) úprava křivky saturace
4) Noise XT 0.9 pro chrominanci a 0.8 pro luminanci
5) redukce barevného šumu pozadí přes masku
6) roztažení histogramu po redukci šumu
7) doostření přes masku (z luminance jsem nechal odstranit pomocí SXT hvězdy a výslednou masku rozmazal a roztáhnul tak, aby galaxie byly nemaskované a zbytek snímku maskovaný z cca 50%) - nechtěl jsem moc doostřit mrňavé galaxie na pozadí, to pak vypadá blbě
8) jemné zredukování zbylého šumu v NXT

Úplně jsem se vyhnul svému obvyklému použití SCNR na zelenou, takhle brčálová ta planetární mlhovina vyšla z barevné kalibrace a nerad bych ji kazil.


Obrázek
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ASI1600MM-C, ASI462MM, ASI220MM mini, Canon EOS600Dmod., SharpCap, PHD2, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 783
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#67

Příspěvek od stmare »

Z hlediska toho, co všechno je ve vesmíru se mi zdá že snímek toho hodně ukazuje. Též jsem fotil letos, již podruhé. Galaxie nejsou tak profláknuté. Ta větší, tam je pěkná příčka a ta rozfoukaná, interagující, tam jde krásně vidět ta dynamika vesmíru.
SW 100ED APO, ATR2600C
Uživatelský avatar
honza6
Příspěvky: 383
Registrován: 30. 04. 2003, 19:58
Bydliště: Kamenné Žehrovice
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#68

Příspěvek od honza6 »

Po deseti letech novější verze.. H.

n4725_1.jpg
n4725_1.jpg (281.15 KiB) Zobrazeno 377 x
NN Newton 192/800, Atik One 6 http://www.astrodvorek.cz
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 604
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 49
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#69

Příspěvek od altoz »

Pěkná práce!
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ASI1600MM-C, ASI462MM, ASI220MM mini, Canon EOS600Dmod., SharpCap, PHD2, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 12983
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#70

Příspěvek od Psion »

Pěkný, koukám zrovna kamerou, kterou nikdo nechce :)
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2531
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 49

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#71

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj, tady už je znám, že to taháš až z paty tj. je to už přeostřené a vznikají tam trochu ,,hadi,, v rámci Galexie. Hvězdy jsou už taky poměrně ,,ostré,, a malinko ztrácení ten profil...mám s tím sám někdy problém a přeženu to ...nedávno mě za to Martin Myslivec také ,,nepochválil,, :) No a na pár hvězdách je trochu zelený odstín.

David
Newton 200/600, NEXUS kk, ASKAR FRA 300, SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro, ASI 2600mm, ASI 290mm, ZWO EFW, Pegasus Falcon Rotator v2, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#72

Příspěvek od MMys »

jj, je to tak, jen jsem nechtěl bejt ten první prudič, co ti to přeostření zdrbne :-) Jinak je to pěkný, ale dal bych si zpracování ještě jednou, a ostřením šetřit, jinak v těch galaxiích vznikají přesně takovéhle červíkovité struktury.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
honza6
Příspěvky: 383
Registrován: 30. 04. 2003, 19:58
Bydliště: Kamenné Žehrovice
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#73

Příspěvek od honza6 »

No jo, pánové, oba máte nejspíš pravdu, ale i kdybych celé jaro nefotil nic jiného než jednu galaxii, tak nikdy nebudu mít data jako Martin - a pak jen dělám, co můžu a hodně lidí to tak bere. Na stránkách jsem to sice zkusil upravil, ale moc se to neliší.. H.
NN Newton 192/800, Atik One 6 http://www.astrodvorek.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 4725 a NGC 4747

#74

Příspěvek od MMys »

No je to lepší, ale ten zásah AI pluginem je stále drastický. Vidím i zvlněné difrakční kříže, což je jasný příznak toho, když se to s BxT přežene.
Jak ta data vypadají v reálu ? To je to tak hrozné, že na to doostření musíš až takhle agresivně ?

Co používáš jako váhy při skládání vážený, průměrem (pokud to vůbec děláš) ? Doporučuji použít místo S/N jako váhy FWHM snímku. To pak preferuje ostřejší snímky a výsledný snímek má lepší profil hvězdy a ostření funguje lépe.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět