DSO dobsonem
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Netradiční výbava a fantastické výsledky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Testujem novu kameru Touptek ATR2600C s mojim dobsonom 8" F6. Vcera, aj ked cez oblaky, sa podarilo zozbierat zopar zaberov. S mojou EQ pltaformou a 3D tlacenymi VNS segmentami som sa pri - 13 stupnoch trocha obaval, ako to zvladne, ale nastastie bez ujmy.
Pri F6 som sa nevyhol Kome a aj ked ju Blur X terminator pekne ucesal, vo finale z nej zostali artefakty.
M81 a M82
221 x 15s expozicia default gain v LCG (low conversion gain) mode
Stacking a uprava v Pixinsight
Pri F6 som sa nevyhol Kome a aj ked ju Blur X terminator pekne ucesal, vo finale z nej zostali artefakty.
M81 a M82
221 x 15s expozicia default gain v LCG (low conversion gain) mode
Stacking a uprava v Pixinsight
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Díky moc.
Tieto fotky sú hlavne o tej platforme (a učení sa v PixInsight-e). Sám nechápem, ako som mohol niečo také ako EQ platformu v súčasnej podobe postaviť. O sebe by som povedal, že nie som veľmi zručný a mám len krátke skúsenosti s astronómiou všeobecne (od októbra 2024).
V januári 2025 som sa pustil do stavby prvej platformy podľa Chosenovho návodu tu z fóra. Neskôr som vymenil motor z klasického DC 9 V za NEMA17 krokový motor, potom som drevené VNS segmenty nahradil 3D tlačenými, zahnutými presne podľa mojej zemepisnej šírky 49 stupňov (tzv. parametrické), a pridal som druhý motor na druhý hriadeľ. Elektroniku som navrhoval s pomocou Arduino fóra a ChatGPT mi doladil Arduino kód.
Práve tie segmenty sú výhra — presne opisujú pomyselný kužeľ, po ktorom by sa mala platforma otáčať okolo osi RA. Keď urobím s platformou dobrý polar alignment, objekt sa síce trochu hýbe, ale nezmizne mi zo zorného poľa po celý čas cyklu, ktorý trvá približne 65 minút.
Fotím pri f/6 a teraz už aj s novou APS-C kamerou pri ohnisku 1218 mm, s expozíciami dlhými 15 s. Skúšal som ísť samozrejme aj viac — aj 20 s by sa ešte dalo použiť, no pri 30 s už tým, že neviem vyrovnať mikropohyby (keďže logicky nemám žiadny guiding), začína to „lietať“, hviezdy nemajú dobré tvary a podobne.
Včera som testoval M81 a M82 (viď vyššie) pri −13 °C. Mal som obavy, či sa v tej zime VNS segmenty nezlomia, ale išlo to úplne v pohode. Mojich približne 26 kg Dobsona v plnej výbave to bez problémov unesie.
Ak by bol záujem, viem pridať aj zdroje, prípadne spísať nejaký rozumný návod, ako to celé postaviť v sekcii „Urob si sám“.
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Děkuji za krásný popis. Chtělo by to se ještě trochu rozepsat. Uveřejnit by se to dalo nejen v sekci fóra, kde se k tomu znalejší dostanou ale klidně i na astro.cz. Každopádně minimálně "dobsonaut" Peter Maier by toto velmi ocenil. Třeba to není tak složité k výrobě.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Re: DSO dobsonem
Já nevím, ale stále se jedná o klasickou Poncetovu plošinu. Na to tu je vlákno a není zde nic , co by vybočovalo z té klasiky. Spíše se často setkáváme s nějakým zjednodušením, které postačuje na vizuál nebo snímky Měsíce či planet. Tady pro DSO je potřeba mít jak pohon, tak ustavení, uděláno více "profesionálněnji" . Ale stále je to klasika, a stále to bude jen na snímky s expoziví řádově do 1/2 minuty .Tak tomu bylo a je vždy, pointaci a pohon v deklinaci ničím pro ohniska od 500 mm nenahradíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Je jasne, ze ta pointacia tam chyba, kedze neviem s Poncetkou robit dlhsie expozicie. Viem, ze dalej to uz v tomto stave nepotiahnem, len som v tomto vlakne chcel ukazat, co sa s tym da robit, ako pisem, sam sa ucim ako vytazit zo svojho dobsona co najviac. Ak by som pred rokom vedel, ze sa vydam na cestu EAA, resp. astrofoto, aj ked od toho mam este daleko, nekupoval by som si dobsona.
Pracujem s tym co uz mam, do buducna urcite planujem refraktor, niekde okolo 70mm / 350 na harmonickej montazi, pripadne pouzitej GEM montazi, ale tam este moje financne moznosti nesiahaju.
Pracujem s tym co uz mam, do buducna urcite planujem refraktor, niekde okolo 70mm / 350 na harmonickej montazi, pripadne pouzitej GEM montazi, ale tam este moje financne moznosti nesiahaju.
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Tak sa nam trocha vyjasnilo, podarilo sa mi 20.2. porobit nejake nove fotocky, tak tu nieco pridam.
M101 - 192x15s - Touptek ART2600C, nemal som dobre vycentrovanu galaxiu, tak som musel FOV orezat, aby bola vycentrovana
M1 - 55 minut integracia. Tu vidno, ze ten FOV IMX571 je uz trocha moc. Tu je este priblizena verzia
Leo triplet - M65+M66+NGC3268 len 20 minut dat, nakolko mi skoncila powerbanka a zrusilo mi trackin na platforme
M101 - 192x15s - Touptek ART2600C, nemal som dobre vycentrovanu galaxiu, tak som musel FOV orezat, aby bola vycentrovana
M1 - 55 minut integracia. Tu vidno, ze ten FOV IMX571 je uz trocha moc. Tu je este priblizena verzia
Leo triplet - M65+M66+NGC3268 len 20 minut dat, nakolko mi skoncila powerbanka a zrusilo mi trackin na platforme
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Skúšam kombináciu viacerých cyklov EQ platformy do jednej výslednej integrácie.
M101, použil som tri samostatné cykly platformy a každú sériu som zvlášť stackoval do troch samostatných masterov. Pôvodne som sa pokúsil tieto tri mastery priamo integrovať v PixInsight, no image integration nepriniesol očakávaný výsledok. Nakoniec som použil starý dobrý PixelMath, pomocou ktorého som tri mastery skombinoval do jedného obrazu, ktorý som následne ďalej postprocesoval do finálnej verzie.
Rotáciu kamery sa mi medzi jednotlivými sériami nepodarilo úplne presne zopakovať, takže som musel výraznejšie orezať zorné pole. Našťastie má IMX571 pomerne veľké FOV, čo túto stratu čiastočne kompenzovalo. Ďalšou výzvou boli Nwewtonove difrakčné špice (či ako sa to volá) – mierne rozdiely v rotácii medzi sériami vytvorili dodatočné hroty pod rôznymi uhlami.
Celkový integračný čas zo všetkých troch cyklov je 620 × 15-sekundových expozícií.
M101, použil som tri samostatné cykly platformy a každú sériu som zvlášť stackoval do troch samostatných masterov. Pôvodne som sa pokúsil tieto tri mastery priamo integrovať v PixInsight, no image integration nepriniesol očakávaný výsledok. Nakoniec som použil starý dobrý PixelMath, pomocou ktorého som tri mastery skombinoval do jedného obrazu, ktorý som následne ďalej postprocesoval do finálnej verzie.
Rotáciu kamery sa mi medzi jednotlivými sériami nepodarilo úplne presne zopakovať, takže som musel výraznejšie orezať zorné pole. Našťastie má IMX571 pomerne veľké FOV, čo túto stratu čiastočne kompenzovalo. Ďalšou výzvou boli Nwewtonove difrakčné špice (či ako sa to volá) – mierne rozdiely v rotácii medzi sériami vytvorili dodatočné hroty pod rôznymi uhlami.
Celkový integračný čas zo všetkých troch cyklov je 620 × 15-sekundových expozícií.
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Markarianová reťaz. Mozaika dobson 8 palcov a IMX571 kamera.
pravý panel 138x30 sekúnd
ľavý panel 79x30 sekúnd
Gradienty, čo tam hádže nie sú v pôvodnom obrázku, žiaľ neviem to v jpg verzii odstrániť.
Moja prvá mozaika s IMX571 kamerou, bez Nvidie mi len noisexterminator išiel 1hodinu 15 minút. Takže asi veľa tých mozaik s AMD grafikou robiť nebudem.
pravý panel 138x30 sekúnd
ľavý panel 79x30 sekúnd
Gradienty, čo tam hádže nie sú v pôvodnom obrázku, žiaľ neviem to v jpg verzii odstrániť.
Moja prvá mozaika s IMX571 kamerou, bez Nvidie mi len noisexterminator išiel 1hodinu 15 minút. Takže asi veľa tých mozaik s AMD grafikou robiť nebudem.
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Skúšam s platformou robiť 30 sekundové zábery, chcel som skúsiť, či sa mi podarí odfotiť niečo slabšie, tak som sa pustil do konskej hlavy.
Fotené 13. 14. a 15. marca. Postupne som zozbieral a poskladal 1. noc 89 x 30s, 2. noc 263 x 30s a 3. noc 410 x 30 sekúnd.
Asi tretinu fotiek som kvôli zlému trackingu vyhodil. Dokopy platforma urobila 5 cyklov po cca 65-70 minútach. Stacking software potom vyhodil ešte zo 443 mnou vyselektovaných fotiek na konečných 410, takže to robí celkovo 3 hodiny a 25 minút. Keďže rotáciu objektu viem kompenzovať, ale vnútorného pavúka sekundáru už nie, tak mi vo výsledku pri dvoch cykloch platformy v jeden večer, zdvojí na jasných hviezdach newtonovské špice. Preto s tým výsledkom nie som až tak spokojný, ale tak toto je maximum, čo som zatiaľ dokázal s môjho dobsona na eq platforme vytiahnúť.
Teda 410x 30s. Dobson 8ička, IMX571, SVBONY SV240 Multi narrowband filter.
Ešte pre zábavu som aj sprocesoval jednotlivé noci spolu, tak teda 89, 263 a 410 x 30sekúnd.
Fotené 13. 14. a 15. marca. Postupne som zozbieral a poskladal 1. noc 89 x 30s, 2. noc 263 x 30s a 3. noc 410 x 30 sekúnd.
Asi tretinu fotiek som kvôli zlému trackingu vyhodil. Dokopy platforma urobila 5 cyklov po cca 65-70 minútach. Stacking software potom vyhodil ešte zo 443 mnou vyselektovaných fotiek na konečných 410, takže to robí celkovo 3 hodiny a 25 minút. Keďže rotáciu objektu viem kompenzovať, ale vnútorného pavúka sekundáru už nie, tak mi vo výsledku pri dvoch cykloch platformy v jeden večer, zdvojí na jasných hviezdach newtonovské špice. Preto s tým výsledkom nie som až tak spokojný, ale tak toto je maximum, čo som zatiaľ dokázal s môjho dobsona na eq platforme vytiahnúť.
Teda 410x 30s. Dobson 8ička, IMX571, SVBONY SV240 Multi narrowband filter.
Ešte pre zábavu som aj sprocesoval jednotlivé noci spolu, tak teda 89, 263 a 410 x 30sekúnd.
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Cygnus wall - časť zo Severnej Ameriky NGC7000
Zaobstaral som si L-Synergy filter, teraz môžem robiť SHO paletu. Pôvodne som ten filter kúpil na Askar SQA55, ale nakoľko už 35 dní čakám na montáž z Číny, využil som posledné noci a zozbieral som nejaké tie dáta, chcelo by to ale omnoho viac času investovať do SOO dát, lebo je to veľmi slabý signál.
8"dobson
Touptek ATR2600C (IMX571)
L-Synergy SOO filter - z 3 cyklov EQ platformy 145 minút (20s expozície)
SVBONY SV240 HOO filter - z 2 cyklov EQ platformy 99 minút (20s expozície)
Dáta z oboch filtrov:
SHO
SHO + SCNR
Zaobstaral som si L-Synergy filter, teraz môžem robiť SHO paletu. Pôvodne som ten filter kúpil na Askar SQA55, ale nakoľko už 35 dní čakám na montáž z Číny, využil som posledné noci a zozbieral som nejaké tie dáta, chcelo by to ale omnoho viac času investovať do SOO dát, lebo je to veľmi slabý signál.
8"dobson
Touptek ATR2600C (IMX571)
L-Synergy SOO filter - z 3 cyklov EQ platformy 145 minút (20s expozície)
SVBONY SV240 HOO filter - z 2 cyklov EQ platformy 99 minút (20s expozície)
Dáta z oboch filtrov:
SHO
SHO + SCNR
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
M16 - SHO
teleskop: 8"dobson
Kamera: Touptek ATR2600C
Filtre:
SVBONY SV240 - 186x20s
L-Synergy - 177x20s
Chcelo by to viac dát, ale loviť tento objekt môžem len od okolo 0:30 - 3:00, tak som mal len jeden deň 30.5. kedy som mohol zozberať aspoň nejaké dáta.
teleskop: 8"dobson
Kamera: Touptek ATR2600C
Filtre:
SVBONY SV240 - 186x20s
L-Synergy - 177x20s
Chcelo by to viac dát, ale loviť tento objekt môžem len od okolo 0:30 - 3:00, tak som mal len jeden deň 30.5. kedy som mohol zozberať aspoň nejaké dáta.
- Pengi
- Příspěvky: 95
- Registrován: 15. 09. 2024, 09:29
- Bydliště: Prešov
- Věk: 43
- Kontaktovat uživatele:
Re: DSO dobsonem
Ešte si dovolím jeden návrat k Severnej Amerike, resp. Cygnus wall.
K môjmu L-Synergy som si zaobstaral párovú dvojičku L-Extreme a zmenil som trocha orientáciu. Nakoniec si myslím na druhý pokus celkom vyšlo.
Cygnus wall - Múr v Labuti (súčasť hmloviny Severná Amerika) - SHO paleta, 8"dobson
Fotené s mojou podomácky vyrobenou EQ platformou.
Toto bol dlhší projektík, ale celkom sa vydaril.
Dáta zozbierané asi zo 7 nocí.
Prvá skúčka tandemu L-Extreme a L-Synergy 7nm filtre.
481x20s HOO L-Extreme filter a 922x20s SOO L-Synergy filter.
K môjmu L-Synergy som si zaobstaral párovú dvojičku L-Extreme a zmenil som trocha orientáciu. Nakoniec si myslím na druhý pokus celkom vyšlo.
Cygnus wall - Múr v Labuti (súčasť hmloviny Severná Amerika) - SHO paleta, 8"dobson
Fotené s mojou podomácky vyrobenou EQ platformou.
Toto bol dlhší projektík, ale celkom sa vydaril.
Dáta zozbierané asi zo 7 nocí.
Prvá skúčka tandemu L-Extreme a L-Synergy 7nm filtre.
481x20s HOO L-Extreme filter a 922x20s SOO L-Synergy filter.