Epsilon v LYŘE

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
ladan
Příspěvky: 25
Registrován: 29. 09. 2005, 17:19

Epsilon v LYŘE

#1

Příspěvek od ladan »

Jsem astro začátečník a chci se optat.

Již vícekrát jsem pozoroval Epsilon v LYŘE, mám reflektor 150/750, ale teprve večer 27.9. se mi podařilo rozlišit dvojitou dvojhvězdu v LYŘE - ÚŽASNÉ!!!, okulár F6 a 2x Barlow (250x. Už jsem se bál, že mám něco s dalekohledem (četl jsem, že je to dobrý test dalekohledu)

Je Epsilon opravdu tak náročná na pozorování?
V jakém dalekohledu a zvětšení jí rozlišíte vy?

Díky za odpověď
Reflektor SW 150/750 a Bresser 10x50
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Epsilon v LYŘE

#3

Příspěvek od Mates »

Já mám Newton 150 /890 a rozliším ji tak od zvětšení (záleží na podmínkách, hlavně neklidu vzduchu) 100x, pak mám amatersky broušený 125/930 a je to zhruba to samé, někdy se mi zdá dokonce lepší.
Uživatelský avatar
ladan
Příspěvky: 25
Registrován: 29. 09. 2005, 17:19

Epsilon v LYŘE

#4

Příspěvek od ladan »

Jestliže se mi Epsilon rozpadne na 2 a 2 až při 250x, znamená to, že mám špatně zkolimovaný reflektor, nebo něco jiného?
Reflektor SW 150/750 a Bresser 10x50
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Epsilon v LYŘE

#5

Příspěvek od Pavuk_ »

ladan napsal: Jestliže se mi Epsilon rozpadne na 2 a 2 až při 250x, znamená to, že mám špatně zkolimovaný reflektor, nebo něco jiného?To je naozaj velmi vysoke zvacsenie. Ja v 350mm dobsone ich vidim ako stvoricu uz pri 114x.
z akeho miesta pozorujes ? pokial je to asfaltovy chodnik alebo balkon moze to sposobovat neklud okoliteho vzduchu, idealna je luka...
mozes popisat ako si ich videl ? (aky bol obraz tych hviezd pri tom zvacseni ?)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Epsilon v LYŘE

#6

Příspěvek od michal.b »

eps. Lyrae je docela snadny cil, ale musis mit dobre zkolimovano, vychlazene zrcadlo a alespon trosku slusny seeing. Ja ji vidim rozlozenou standardne pri zvetseni 125x. Kdyz je dobry seeing, tak pri 250x je krasna - 2x2 disky s 1. difrakcnimi krouzky a mezerou mezi nimi. Doporucuji zkusit neutralni filtr - tim ze odstranis prebytek svetla se obraz krasne procisti. Jinak za vynikajiciho seeingu jsem se svoji 150kou pomerne dobre rozlozil 0,9" dvojhvezdu a dalo by se jit i dal, omezenim se zdalo byt male zvetseni (vetsi nez 250x nemam) a kvalita montaze (u 6mm okularu musim mit oko nalepena az na cocce a dalekohled se klepe jak sulc). Casem uvidis, ze ze sveho dalekohledu vytahnes mnohem vic, nez se na 1. pohled zda :)
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

Epsilon v LYŘE

#7

Příspěvek od M.Adamovsky »

ja pokud si pamatuju..naposled jsem na ni koukal v Men-Cassegrainu 150/2250 a bez problemu..mensi prumery jsem ale nezkousel..
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Epsilon v LYŘE

#8

Příspěvek od alex.sky »

S refraktormi by som to neporovnával ;)
Spočiatku som s tým rozlíšením mal tiež problémy - NW 130/1140 - ale len pokiaľ som používal vlastný tubus na vlastnom Dobsone - to sa jednoducho nedalo nastaviť, zaostriť. Veľa závisí od okulárov, kvality Barlow-u; pri NW aj od turbulencií, teplotných rozdielov okolia (v lete sa ovzdušie ukludní niekedy až po polnoci...). Treba si všímať čistotu vzduchu, jas hviezd, napr. blízko horizontu...

Pokiaľ máš niektorý komponent podomácky vyrobený, zrejme to bude najslabší článok (u mňa to boli postupne PVC-tubus, drevený stojan, "okulárové prichytenie" - nie výťah...), a je načase pouvažovať nad jeho výmenou.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Epsilon v LYŘE

#9

Příspěvek od MaG »

Kolimace, neklid vzduchu, nezkušenost - ano to vše zde mohlo sehrát roli. Nevidím nic špatného na tom, pokud si to pořádně zvětšil, aby je dobře viděl. Nicméně, nyní to zkoušej Ladane tak, že až je uvidíš při 250x, dej tam pak menší a zkus je vidět i při tomto zvětšení. Budeš-li mít klidný vzduch, povede se to :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladan
Příspěvky: 25
Registrován: 29. 09. 2005, 17:19

Epsilon v LYŘE

#10

Příspěvek od ladan »

Velké díky za názory.

To Pavuk_: pozorovací místa mám dvě, jedno doma na zahradě, není nejhorší ale na mlhovinky ideální není no, ale mléčnou dráhu vidím docela dobře a druhé místo na chatě tam je světelné znečištění podstatně menší, dostanu se tam tak ob víkend. Paradoxně jsem je ale rozlišil doma v Liberci. Viděl jsem na sebe kolmé dvě dvojhvězdy při tom zvětšení 250x mezi nimi byla jasně vidět mezera, při 125x, tedy bez Barlow členu se už jakoby spojovaly a utikal z nich jakoby paprsek, nevim jak to líp popsat.

To Michal: bohužel žádný filtr, tedy kromě měsíčního nemám. Říkal jsem si že bych nějaký asi potřeboval, protože i Mars mám takový přesvětlený a všechno mi splívá do rozmazaného fleku oranžovožluté barvy.
Zkuste mi nějaký dostupný poradit.

To Alex: Mám všechny komponenty z prodejny Supra Praha - SkyWatcher 150/750 s okuláry Super 10 a 20, dokoupil jsem okulár 6mm a Barlow 2x, pak ještě ten Moon filtr a sluneční folii - toť vše.

To MaG: o menším zvětšení jsem psal výše a pokud jsem tam dal 70x tak jsem je viděl už jen dvě jednoduché. Určitě máš pravdu s tím seeingem, ten byl onoho večera myslím ale výborný, protože rozostřená hvězda měla několik difrakčních kroužků a vůbec se neklepaly. Jo a kolimaci dělám na hvězdě, protože ve dne to neumim, nebo se mi to ještě nikdy nepovedlo tak abych měl kvězdu uprostřed těch kroužků.
Reflektor SW 150/750 a Bresser 10x50
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Epsilon v LYŘE

#11

Příspěvek od michal.b »

ladan napsal: Velké díky za názory.


bohužel žádný filtr, tedy kromě měsíčního nemám. Říkal jsem si že bych nějaký asi potřeboval, protože i Mars mám takový přesvětlený a všechno mi splívá do rozmazaného fleku oranžovožluté barvy.
Zkuste mi nějaký dostupný poradit.


Moon filtr by mohl stacit, potrebujes pouze ubrat trochu svetla. Jinak muzu doporucit dvojity polarizacni filtr (da se menit propustnost), je to vyborna vec.

o menším zvětšení jsem psal výše a pokud jsem tam dal 70x tak jsem je viděl už jen dvě jednoduché. Určitě máš pravdu s tím seeingem, ten byl onoho večera myslím ale výborný, protože rozostřená hvězda měla několik difrakčních kroužků a vůbec se neklepaly. Jo a kolimaci dělám na hvězdě, protože ve dne to neumim, nebo se mi to ještě nikdy nepovedlo tak abych měl kvězdu uprostřed těch kroužků.

Seeing se posuzuje podle obrazu zaostrene hvezdy, nikoliv rozostrene. Pro hodnoceni seeingu se pouziva mimo jine tzv. Pickeringova stupnice: http://uk.geocities.com/dpeach_78/pickering.htm
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Epsilon v LYŘE

#12

Příspěvek od MaG »

ladan napsal:
To MaG: o menším zvětšení jsem psal výše a pokud jsem tam dal 70x tak jsem je viděl už jen dvě jednoduché. Určitě máš pravdu s tím seeingem, ten byl onoho večera myslím ale výborný, protože rozostřená hvězda měla několik difrakčních kroužků a vůbec se neklepaly. Jo a kolimaci dělám na hvězdě, protože ve dne to neumim, nebo se mi to ještě nikdy nepovedlo tak abych měl kvězdu uprostřed těch kroužků.

Jo, díky :-)

Dneska jsem četl tvou odpověď a bylo mi to jasné, že víš co a jak vidíš a hlavně myslím, žes to dokázal dobře opsat.

MilAn je teď někde ve Španělsku, nebo na cestě tak budem muset počkat raději na něj. On má kolimátor i zkušenosti, já mám tak laserové ukazovátko a to je vše. Prostě mysli na nás, po zatmění se ozvi, sejdem se, pokecáme a případně zkouknem kolimaci.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Epsilon v LYŘE

#13

Příspěvek od Cassi »

Pavuk_ napsal:
To je naozaj velmi vysoke zvacsenie. Ja v 350mm dobsone ich vidim ako stvoricu uz pri 114x.
z akeho miesta pozorujes ? pokial je to asfaltovy chodnik alebo balkon moze to sposobovat neklud okoliteho vzduchu, idealna je luka...
mozes popisat ako si ich videl ? (aky bol obraz tych hviezd pri tom zvacseni ?)
Já ve svém 300/1700mm dobsonu rozlišil všechny 4 hvězdy již při zvětšení 85x a to ješte za světla..
Pozoroval jsem ze zahrady na okraji městečka Hodkovice - cca 15Km jižně od Liberce
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Epsilon v LYŘE

#14

Příspěvek od Cassi »

Cassi napsal:

Já ve svém 300/1700mm dobsonu rozlišil všechny 4 hvězdy již při zvětšení 85x a to ješte za světla..
Pozoroval jsem ze zahrady na okraji městečka Hodkovice - cca 15Km jižně od Liberce
Ještě bych chtěl doplnit:
obraz nebyl optimální a rozlišení bylo docela obtížné
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Epsilon v LYŘE

#15

Příspěvek od SKLP »

ladan napsal: Jsem astro začátečník a chci se optat.

Již vícekrát jsem pozoroval Epsilon v LYŘE, mám reflektor 150/750, ale teprve večer 27.9. se mi podařilo rozlišit dvojitou dvojhvězdu v LYŘE - ÚŽASNÉ!!!, okulár F6 a 2x Barlow (250x. Už jsem se bál, že mám něco s dalekohledem (četl jsem, že je to dobrý test dalekohledu)

Je Epsilon opravdu tak náročná na pozorování?
V jakém dalekohledu a zvětšení jí rozlišíte vy?

Díky za odpověďJá jsem obě, za dobrých podmínek, rozlišil se 60mm dalekohledem při 175x zvětšení.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Odpovědět