@duchman
Většina fotek vznikala za úplňku popř. na konci soumraku, takže na dlouhé expoziční časy to nebylo a stačil stativ. Pokud je někde fotka krajiny a komety a je tam uvedeno třeba 10×5 sekund, jako u
mé fotky, tak jde o složení snímků na hěvzdy výše uvedeným procesem (např. v Pixinsight, Sequator, popř. v nouzi i DeepSkyStacker). Potom záleží kolik snímků bylo složeno a jak moc se rozmaže krajina, tedy buď to nechám jak je, což jsem udělal já, nebo se pak složí zvlášť na krajinu, aby klesl i v ní šum a pak se to proloží do sebe, což se dělá spíš, když se fotí za větší tmy.
Pokud jde o foťák, tak modifikovaný není potřeba (komety září většinou v barvách, na které je dobře citlivý každý foťák). Teoreticky by v hodně tragické oblasti, co se světelného znečištění týče, mohl hodit nějaký filtr na potlačení toho znečištění, ale pokud možno bych je nepužil. Výhodu mají ti, co mají modernější zrcadlovky. Dobrý snímek pořídíš už starou Canon 60D, ale lepší poskytne Canon 6D, který se tehdy vážně povedl a na krajinářskou astrofotografii je ultimátní. Po mé zhruba půlroční zkušenosti od nákupu Canonu R6 MkII mohu říct, že i tento foťák patří mezi to nejpovedenější na snímání hvězd a krajiny.
Pokud jde o to, co nejvíc nakonec rozhoduje, tak v první řadě je to tmavost vybrané lokality (to zrovna v tomto týdnu nehrálo roli, protože se fotilo za soumraku a při úplňku) a potom světelnost objektivu. Ty nejlepší širokoúhlé objektivy dávají bodové hvězdy až do krajů i při clonách kolem 2 až 2,8. To však neznamená, že se nedá fotit při f4, ale chce to už trpělivost a raději skládat expozice. Výhoda Canonu 6D oproti jiným APS-C zrcadlovkám je v možnosti používat vysoká ISO a tím i zkrátit expozice. V extrému se dá použít i ISO10000, ale častěji se snažím nejít přes 3200, výjimečně 6400.
Závěrem k těm mým skládaným expozicícm - ten
detail přes dalekohled to už je úplně jiná disciplína astrofotografie, především co do ceny vybavení a náročnosti na zkušenosti. Je tam použita těžká montáž, drahý apochromatický refraktor a chlazená barevná kamera. Někde mezi je ten
snímek přes teleobjektiv. Ten je z levného trackeru Star Adventurer a objektivem Samyang 135 mm při F2 (tento objektiv je asi na trhu výjimka, protože je použitelný i tzv. na plnou díru, tedy při výrobně nejnižší cloně 2). Takový snímek tedy zvládne i relativně pokročilý začátečník s dostupnou technikou i finančně. V mém případě jde o dražší verzi Star Adventureru za 9, objektivu 135 mm za 9 a fotoaparátu Canon 6D za 12 tisíc z bazaru. Ovšem pro studenta tedy pořád poměrně rychle dostupné a nikdo neříká, že si nemůžeš koupit zmíněný 60D a třeba Sigmu 24 mm a tracker v základní verzi za polovic uvedené ceny. Chce to jen štěstí na cenu v inzerátech. A učit se mohu i se setovým objektivem a dokoupenou Canon 50/1,8 za 5000 komplet a stativem.