M15

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

M15

#31

Příspěvek od MP »

Zkus si opravdu pohrat se vzdalenosti korektoru od chipu. Treba pro zacatek udelat nejakou podlozku do zavitu, staci treba vystrihnout z nejake plastove folie, tak 0.5mm silne, uvidis, jestli se to zmeni a jakym smerem. MPCC je optimalizovany pro f/4.5 a udajne funguje od f/4 do f/6, ale nic nikdy neni tak univerzalni ...

Ja jsem si po par pokusech nechal vyrobit ponekud nestandardni T-krouzek, ktery 1) zapadne i s korektorem do vytahu, krome asi 3mm osazeni u fotaku a 2) nema vysku standardnich 11mm ( pro Canon ), ale asi 12.

"fotograficky" korektor s T-krouzkem je vlevo, vpravo je "vizualni" s 2" nastavcem a redukci na 1.25".
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

M15

#32

Příspěvek od KDan »

To vlastofka:

Omlouvám se za OT, ale nemohl bys prosím Tě vyfotit nebo přesněji popsat balkón, z něhož fotíš - a hlavně pak jeho okolí? Zajímá mě hlavně rozmístění lamp a jejich typ. Vidím v Tvém popisu, že používáš Astronomic CLS, ale i tak mi připadá výsledek Tvého focení velmi pěkný, vzhledem k prostředí, v němž byl pořízen. Ptám se, protože já mám balkón orientovaný velmi vhodným směrem, ale bohužel to do něj "pere" vysokotlaká sodíková výbojka asi z 20 metrů, která je od osy dalkohledu úhlově vzdálená v nejhorším případě kolem 40 stupňů. Žádný filtr eliminující LP jsem si ještě nepořizoval, protože raději putuju dál za přirozeným světlem, ale někdy bych rád zkusil fotit přímo z balkónu a tak přemýšlím nad tím, jestli by mně třeba CLS filtr umožnil udělat tak slušnou fotku, jako Tobě.
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

M15

#33

Příspěvek od honza.ho »

KDan napsal: To vlastofka:

Omlouvám se za OT, ale nemohl bys prosím Tě vyfotit nebo přesněji popsat balkón, z něhož fotíš - a hlavně pak jeho okolí? Zajímá mě hlavně rozmístění lamp a jejich typ. Vidím v Tvém popisu, že používáš Astronomic CLS, ale i tak mi připadá výsledek Tvého focení velmi pěkný, vzhledem k prostředí, v němž byl pořízen. Ptám se, protože já mám balkón orientovaný velmi vhodným směrem, ale bohužel to do něj "pere" vysokotlaká sodíková výbojka asi z 20 metrů, která je od osy dalkohledu úhlově vzdálená v nejhorším případě kolem 40 stupňů. Žádný filtr eliminující LP jsem si ještě nepořizoval, protože raději putuju dál za přirozeným světlem, ale někdy bych rád zkusil fotit přímo z balkónu a tak přemýšlím nad tím, jestli by mně třeba CLS filtr umožnil udělat tak slušnou fotku, jako Tobě.
S CLS filtrem nezáleží na tom, jestli máš lampu 3 metry daleko, nebo 20 metrů. Pokud máš jinak dobrou oblohu a zamezíš přístup světla z lampy přímo do tubusu, nepoznáš na expozici kdy je lampa zhasnutá/rozsvícená rozdíl. Až se dostanu z práce domů, můžu ti to poslat jako SZ abys to viděl přímo na snímcích. Sám teď fotím doslova vedle lampy, než dostavím pozorovatelnu.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

M15

#34

Příspěvek od KDan »

honza.ho napsal:
S CLS filtrem nezáleží na tom, jestli máš lampu 3 metry daleko, nebo 20 metrů. Pokud máš jinak dobrou oblohu a zamezíš přístup světla z lampy přímo do tubusu, nepoznáš na expozici kdy je lampa zhasnutá/rozsvícená rozdíl. Až se dostanu z práce domů, můžu ti to poslat jako SZ abys to viděl přímo na snímcích. Sám teď fotím doslova vedle lampy, než dostavím pozorovatelnu.

To je filtrace CLS vážně tolik účinná? Myslel jsem, že spektrum těch proklatých výbojek je tak široké a spojité, že ve snímku po něm vždycky něco výrazného zůstane.

Na ty zkušební snímky se těším, moc mě zajímají, díky!
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

M15

#35

Příspěvek od Konihlav »

KDan napsal: To je filtrace CLS vážně tolik účinná? Myslel jsem, že spektrum těch proklatých výbojek je tak široké a spojité, že ve snímku po něm vždycky něco výrazného zůstane.Myslim, ze zasadni je nepustit to prime svetlo z lampy do tubusu, to je pak vymalovano. Jinak verim, ze to funguje, taky mam LPS filtr :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

M15

#36

Příspěvek od MMys »

Ne, tady nejde o tu účinnost filtru, ale o rozptýlené světlo v tubusu. Když nejsi ve městě, ale na vesnici, kde těch pár desítek lamp nepokazí oblohu, stačí skutečně dalekohled zastínit nějakou zástěnou, nebo umístit někde za roh, za dům, či do kopule kam nesvítí přímo světla a jde fotit v pohodě. Jediné, co opravdu vadí, je přímé světlo z lamp do tubusu, stačí i hodně zešikma. Prostě žádná část vnitřku tubusu ani rosnice nesmí být osvícená světem z lampy. Ať je sebelépe vycloněná, vyčerněná, za tu dlouhou dobu expozice to stejně závoj a gradient udělá. Bez ohledu na filtr. Jenom s filtrem není oranžová, ale spíš do šedo-zelena. Ve stínu to jde dokonce i bez toho filtru, pokud je obloha jinak kvalitní.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

M15

#37

Příspěvek od vlastofka »

KDan napsal: To vlastofka:
...nemohl bys prosím Tě vyfotit nebo přesněji popsat balkón, z něhož fotíš...Tak jsem na disku nasel starou fotku z balkonu. Foceno primo z mista, kde byva pri foceni dalekohled. Jih je zhruba mezi schodisti toho domu vpravo. Jako svoji nejvetsi vyhru beru to, ze balkon mam az ve tretim patre a lampy sviti prevazne dolu. Nade mnou jsou dalsi ctyri patra.
Nejvetsi problem mam, kdyz v zime jde soused pode mnou na cigaro a nezavre za sebou dvere, to pak vypada, jako bych fotil pod rozbourenou vodou.

Canon EOS 400D, 18mm, F/3,5, ISO-800, 1/15sec
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

M15

#38

Příspěvek od GaP »

vlastofka napsal:
Tak jsem na disku nasel starou fotku z balkonu. Foceno primo z mista, kde byva pri foceni dalekohled. Jih je zhruba mezi schodisti toho domu vpravo. Jako svoji nejvetsi vyhru beru to, ze balkon mam az ve tretim patre a lampy sviti prevazne dolu. Nade mnou jsou dalsi ctyri patra.
Nejvetsi problem mam, kdyz v zime jde soused pode mnou na cigaro a nezavre za sebou dvere, to pak vypada, jako bych fotil pod rozbourenou vodou.

Canon EOS 400D, 18mm, F/3,5, ISO-800, 1/15sec


Neuvěřitelné, tak to už můžu opravdu fotit kde mě napadne ;)
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

M15

#39

Příspěvek od achromat »

[quote author=vlastofka link=board=snimky;num=1126342327;start=30#36 date=09/09/08 - 14:36:08]
Tak jsem na disku nasel starou fotku z balkonu. Foceno primo z mista, kde byva pri foceni dalekohled. Jih je zhruba mezi schodisti toho domu vpravo. Jako svoji nejvetsi vyhru beru to, ze balkon mam az ve tretim patre a lampy sviti prevazne dolu. Nade mnou jsou dalsi ctyri patra.
Nejvetsi problem mam, kdyz v zime jde soused pode mnou na cigaro a nezavre za sebou dvere, to pak vypada, jako bych fotil pod rozbourenou vodou.

Canon EOS 400D, 18mm, F/3,5, ISO-800, 1/15sec


to:vlastofka: Mna by zaujimalo, pri akej mhv este fotis ? U nas v BA vcera bola mhv tak 2,4 - som z balkona vo velkom voze volnym okom videl akurat tax max. obcas merak...
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

M15

#40

Příspěvek od vlastofka »

To MMys, MP:
S tou vzdalenosti korektoru od senzoru to bude asi spravna cesta. Zjistil jsem, ze muj T-krouzek dokonce nema ani 11mm, ale jen 10mm. Na korektoru je jeste jeden zavit s krouzkem, kterym se da cca o 2mm oddalit T-krouzek od korektoru. Trosku jsem si s tim hral a zda se mi, ze vada se meni. Ovsem sachoval jsem s tim tak dlouho, ze uz nevim, ktery fotky byly s jaky posuvem, takze priste to zkusim znovu a lepe :] Dekuju za dobrej tip.

stryko napsal: to:vlastofka: Mna by zaujimalo, pri akej mhv este fotis ? U nas v BA vcera bola mhv tak 2,4 - som z balkona vo velkom voze volnym okom videl akurat tax max. obcas merak...O MHV vetsinou pri foceni moc nepremejslim a kdyz nejsou videt mraky, tak fotim :]
Shodou okolnosti jsem ale pri foceni M1 koukal po obloze a s urcitosti muzu rict, ze v Pegasovi jsem jeste videl bocnim pohledem Homan (3,4m), ale Sadalbari (3,5m) uz ani naznakem.
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

M15

#41

Příspěvek od Roman (Rick) »

Zo včerajšej noci:



8"/f5 Newton, QHY5, 100x2s, gain 90
Uživatelský avatar
vlkoid
Příspěvky: 181
Registrován: 01. 02. 2008, 19:04

M15

#42

Příspěvek od vlkoid »

Zkouska se zapujcenym komakorektorem. Bohuzel pocasi nepralo, spousta cirru a posledni snimky foceny se zarosenym sekundarem, jak jsem posleze zjistil :-/ M15 6.9.10, C40Da, SKW200/1000, ISO 400, 15x3min, EQ6, pointace SKW70/500+QHY5, komakorektor MPCC. Poprve jsem taktez vyzkousel Mraw + Registar + PS3



Vetsi verze : http://www.vlkoid.euweb.cz/images/M15zari10.jpg
NTW 200/800, EQ6 PRO (SkyScan), Paracorr, SW 70/500, SKYMASTER 12x60, Canon 40Dm
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

M15

#43

Příspěvek od Oko1 »

Zkoušel jsem oblohuv jižní Francii (rezervace Grandes Causses, podle mapy světelného znečištění snad nejlepší oblast ve Francii). Bohužel nepřálo počasí, z pěti jasných nocí za dva týdny byly tři tak vlhké, že po dvou hodinách byl dalekohled i montáž jako kdybych je pokropil z konve. K tomu moje tradiční technické problémy s ujížděním snímků, takže celkově výsledek nevalný. Takže jsem nakonec zaměřil na tuto hvězdokupu a zkusil exponovat 45x1 minutu.



Detaily na astrofotkách:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 312873.png
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

M15

#44

Příspěvek od Bíba75 »

Zdravím na foru ;)
dovolím si vykopat toto zapadlé téma.
Snímek vzniknul jako test kolimace newtona zdá se že by to mohlo být v pořádku ale stále letí levej dolní roh ,nějak se mi nedaří to pořádně seštelovat myslíte žě by k přesné kolimaci pomohl kolimátor z usa co nabízí Supra http://www.supra-dalekohledy.cz/hledej.html?co=HOTECH
Dosti bylo písmenek zde je výsledek. :)


25x5min iso 800 Canon 40Da lehce mlžno ;)
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11547
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M15

#45

Příspěvek od Psion »

Kolimací na hvězdu dosáhneš větší přesnosti. Ta fotka letí směrem do levého dolního rohu celá, podle mě jsi tam zregistroval i foto, kde někde trochu strčil do montáže a vytvořilo to všude "dvojhvězdy"
Odpovědět