Co mě zaujalo

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Co mě zaujalo

#1

Příspěvek od sandor »

Tu a tam na obloze přeletí pěkný bolid. Něškdy jen tak koutkem oka zahlédneme část jeho dráhy. V životě jsem jich několik zahlédnul, leč zastihlo mě to zcela nepřipraveného a bez časoměrné techniky. To, že se člověk nemůže připravit, je zcela logické, proto je dobré mít vžité pod kůží základní reflexy meteorického pozorování, a to se získává pouze praxí. Třeba i jen individálním nácvikem při pozorování významných meteorických rojů.
Spíše jsem se chtěl podělit o dva zážitky: První byl zhruba před sedmi lety, kdy na soumrakové letní obloze nad severním obzorem prolétlo něco, co jsem si pojmenoval hořícím polenem. Opravdu: jako když letí polínko delší stranou napříč k dráze lezu, z náběhové strany šlehají červené plameny srážené vzápětí dozadu. Nebyl to jen prostý bod velké jasnosti, byl to prostorový objekt o úhlové vcelikosti snad čtvrt stupně. Dojem polínka vzbuzovala hlavně linie, odkud plameny počínaly svou dráhu: rovná linie. Žádná zaoblenina, jak by se dala očekávat. To snad sám Zeus rozmetal na Olympu ohniště a jedno poleno z něj jsem spatřil. Nebo žeby šlo o zanikající stupeň nosné rakety, který se napříč vřítil do atmosféry Země? Nevím, ale zážitek je trvalý a silný.
Druhý byl nedávno, když jsme se s dorůstající dcerou a odrostlým psem večer toulali po polních cestách a já vyhlížel, zda neuvidím pouhýma očima právě se jasnící Ikeyu-Zhang. A když jsem získal pocit, že jsem ji spatřil a dcera mi můj pocit potvrdila, vypravili jsme se domů. Sotva jsme se otočili čelem ke směru chúze, přelétl ON, krásný bolid měnící v průběhu letu jasnost i barvu. Oba jsme zírali na nebeskou podívanou. "Máš hodinky?" ptám se. "Ne." Tak zase bez času. Smůla, dráha je jasná, jasnost je jasná, jen ten čas ... Jen naší kokří čubině to bylo úplně jedno.
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Co mě zaujalo

#2

Příspěvek od shodam »

Jó to se tak někdo má .....  Já kdybych si třeba hlavu vykroutil, tak nic takovýho v životě neuvidím. Prostě mě "smetí" z vesmíru vůbec nemá rádo. :'(

Asi mi budeš muset někdy půjčit tu dorůstající dceru nebo odrostlého psa, když ti nosí takový štěstí  ;D ;D ;D

P.S.: ale radši tu dceru :rotflmao:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co mě zaujalo

#3

Příspěvek od MaG »

Viděl jsem pouze jasnou leonidu v roce 1998. Vím že to zdaleka nebylo totéž, ale také mi tehdy připomínala oranžovou kouli, která jakoby prskala kolem sebe. Takže jestli tohle "poleno" vypadalo tak jak tu je popsáno, byl to opravdu jasný bolid. Popis se podobá bolidu z 6. května 2000.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Marian
Příspěvky: 19
Registrován: 04. 04. 2002, 22:04

Co mě zaujalo

#4

Příspěvek od Marian »

shodam napsal: Jó to se tak někdo má .....  Já kdybych si třeba hlavu vykroutil, tak nic takovýho v životě neuvidím. Prostě mě "smetí" z vesmíru vůbec nemá rádo. :'(

Asi mi budeš muset někdy půjčit tu dorůstající dceru nebo odrostlého psa, když ti nosí takový štěstí  ;D ;D ;D

P.S.: ale radši tu dceru  :rotflmao:
Pozor, takymi navrhmi riskujes, ze jeden taky bolid mozes konecne uvidiet, ale velmi blizko svojej hlavy. A presne cieleny :-).
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Co mě zaujalo

#5

Příspěvek od sandor »

shodam napsal: Jó to se tak někdo má .....  Já kdybych si třeba hlavu vykroutil, tak nic takovýho v životě neuvidím. Prostě mě "smetí" z vesmíru vůbec nemá rádo. :'(

Asi mi budeš muset někdy půjčit tu dorůstající dceru nebo odrostlého psa, když ti nosí takový štěstí  ;D ;D ;D

P.S.: ale radši tu dceru  :rotflmao:
Pro tvcou vlastní bezpečnost radši psa, neboť ten neštěká a nekouše. :-X
Uživatelský avatar
hurá hvězda
Příspěvky: 56
Registrován: 27. 01. 2012, 17:56

Co mě zaujalo

#6

Příspěvek od hurá hvězda »

Já si vzpomínám ,že jsem jeden velký bolid také viděl.Bohužel ,už jsi nevzpomenu přesně ani rok ,kdy to bylo.Mohlo to být 2006 nebo snad 2007.Tenkrát jsem dělal nočního hlídače a tak jsem při každý obchůzce,když byly hvězdy, pozoroval noční oblohu.Myslím,že to bylo v létě Byl jsem tenkrát ohromě překvapený, z toho co jsem viděl.
Ta ohnivá čára byla nezvykle dlouhá ,oproti tomu co jsem viděl dřív.
Připadala mi,že je snad přes půl nebe.Fakt pěkný zážitek.Na to jsem si ted vzpoměl ,při přečtění zdějších příspěvků :)
SW 254/1200 ,malokuk 80/400 na AZ3, triedr 15x70 , kukátko 15x30 , hypíci 13mm a 8mm,  setové
okuláry,Radian 6mm.
Uživatelský avatar
karelP
Příspěvky: 6
Registrován: 07. 02. 2012, 21:19

Co mě zaujalo

#7

Příspěvek od karelP »

zravím. To jsem kdysi v roce 2000 hrál s kamarádem venku stolní tenis, Dvě hodiny po poledni, jasná obloha, teplo. Najednou vidím, jak vedle nás sedící jeho přítelkyně vytřeštěně hledí na oblohu. Nezmohla se na slovo /potvora:-)/ Když jsem se ohlídl, po pár vteřinách, viděl jsem jen konec - dvě kouřové dost výrazné stopy, z jedné se - nahoru dolů docela pomalu, pohybovala ohnivá koule. Bolid Morávka. To byl jen poslední viditelný úlomek. Po googlení teď jsem na to našel nějaké videa, můžete mrknout,, nejde mi to totiž vložit. :-). Ale viděl jsem to trochu jinak, než jsou ty videa. Pozorováno ze Zlína.
Uživatelský avatar
karelP
Příspěvky: 6
Registrován: 07. 02. 2012, 21:19

Co mě zaujalo

#8

Příspěvek od karelP »

cituju Aldebaran.cz:
Bolid Morávka - Bolid na Severní Moravě ze dne 6.5.2000. Viditelný po celých Čechách, Moravě, Slezku a Polsku. Původní těleso mělo rozměr přibližně 1 metr a hmotnost asi 2 tuny. Na základě pozorování a tří pořízených videí byly nalezeny 3 úlomky. Jde o jeden z šesti na světě nalezených meteoritů na základě pozorování (2 ČR, 2 USA, 2 Kanada). U nás byl v roce 1959 ještě nalezen slavný meteorit Příbram.

1. záznam: Jindřichov ve Slezku, Jiří Fabig, délka záznamu 1 s, zorné pole 8×11° , zachycuje bolid v době, kdy vypadá jako jedno těleso s ohonem.

2. záznam: Velká Javorina, Jiří Gurňák, délka záznamu 0,8 s, zorné pole 35×45° , zachycuje bolid v době po rozpadu, je vidět jen jako bod.
Odpovědět