Komplet výbava pro foceni DSO

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
pobrezi_kocoviny
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 05. 2024, 10:21

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#46

Příspěvek od pobrezi_kocoviny »

Ještě bych se rada zeptala na radu ohledně fotaku: jak poznám který objektiv sedi k danému fotaku? Příklad: myslela jsem, že objektivy pod 35mm jsou sirokouhle a půjdou na full frame fotaky…ale teď jsem zjistila ze je to jinak, ale moc nevim jak na tu kompatibilitu vždy přijít…poradi někdo?
Příklad: šel by nikon 5200 s objektivem sigma 20mm 1.8.?
Nebo nikon d5300
Hledala jsem objektivy s co nejmenším ohniskem a zároveň co nejmenším f, ale když hledám na internetu, zda k fotaku jde, ukáže mi to že ne…pak ale koukam na fotky tady a použitou techniku a často to tam takhle je…
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 697
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#47

Příspěvek od Tharos »

Mezi základní parametry každého objektivu patří jeho ohnisková vzdálenost, světelnost, bajonet a formát snímače, pro který je určený. Tím formátem je myšlen fyzický rozměr snímače, jeho šířka a výška. Obraz, který objektiv vytváří v rovině snímače, musí být tak velký, aby osvítil celý snímač. Jinak by počas expozice na okraje snímače nedopadalo světlo (nebo jen velmi málo) a snímek by v těch místech zůstal černý.

Pokud objektiv osvítí větší plochu, než je rozměr snímače, nevadí to. Jen takový objektiv bude typicky zbytečně velký, nevyužije se jeho potenciál.

Pokud je objektiv určený pro menší formát, než na jaký se fotí, je to problém. Okraje snímku budou úplně černé.

-----

Zažitým referenčním formátem je takzvaný full-frame formát (alias kinofilmový formát). Nikon (který zmiňuješ v otázce) takový formát označuje FX, jiní výrobci například FF… Další používané formáty mají typicky menší rozměr a mezi populární patří například APS-C, který Nikon značí jako DX.

Objektiv, který je ve světe Nikonů určený pro formát FX můžeš použít spolu s těly se snímačem formátu FX (pochopitelně), ale i s těly se snímačem formátu DX. Objektiv, který je ve světě Nikonů určený pro formát DX, nelze na těle se snímačem formátu FX uspokojivě použít – obraz nebude v okrajích snímku proexponovaný.

-----

Co se širokoúhlosti týče, každá kombinace nějaké ohniskové délky objektivu a formátu snímače pokrývá nějaký úhel záběru. Například 35mm objektiv na formátu FX pokryje horizontálně nějakých zhruba 54°. Ten samý objektiv na formátu DX pokryje jen nějakých 37°, protože takový senzor je prostě menší. Scéna je jakoby oříznutá (proto se o takových formátech hovoří jako o crop-senzorech). Dá se spočítat, že ten ořezový faktor je v případě Nikonů nějakých 1.53x, a proto abys pokryla na formátu DX úhel záběru 54°, potřebuješ objektiv s kratší ohniskovou délkou. Potřebuješ objektiv s ohniskovou délkou 35mm/1.53, tedy nějakých zhruba 23 mm.

Nikon D5200 i D5300 jsou foťáky s formátem snímače DX. S nimi bude fungovat jakákoliv Sigma 20 mm s bajonetem Nikon F, ať už určená pro formát FX nebo DX. Záběr takové kombinace bude zhruba 60° horizontálně. To už spadá do kategorie širokoúhlého záběru, ale stále to bude méně, než například 24 mm na formátu FX (se záběrem nějakých 74°).

-----

Pokud rozumíš psané angličtině, doporučuji studium například tohoto zdroje, který tyto základní pojmy skvěle vysvětluje: https://www.cambridgeincolour.com/learn ... ncepts.htm
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2338
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#48

Příspěvek od juh »

Použiteľnosť objektívov s telami fotoaparátov je kapitola sama o sebe. Funguje to zhruba tak, že telo fotoaparátu je opatrené nejakým mechanizmom, pomocou ktorého sa dá telo spojiť s objektívom. Problém je v tom, že každý výrobca fotoaparátu má svoje štandardy a tie väčšinou nie sú kompatibilné s inými výrobcami. Dokonca aj jeden výrobca môže mať (používať) viac štandardov, ktoré nie sú vzájomne kompatibilné! Základný prehľad je na wikipedii: Lens mount. Veľkí výrobcovia, ako je Nikon, Canon vyrábajú objektívy pre svoje fotoaparáty. Potom sú výrobcovia, ktorí sa označujú ako "third party", napríklad Sigma, Tamron, Tokina, ... a tí vyrábajú svoje objektívy tak, že na objektívy montujú tie spojovacie mechanizmy s telom fotoaparátu podľa toho, pre aké telo fotoaparátu má byť daný objektív určený. Napríklad Sigma má na svojich stránkach základný prehľad objektívov a jedným z filtračných kritérií je možnosť voľby "Mount" a to je ten spojovací mechanizmus, ktorým sa daný objektív pripája k telu fotoaparátu. Ak sa má použiť objektív Sigma s fotoaparátom Nikon D5200, alebo D5300, tak u nich je použitý spojovací mechanizmus označovaný ako "Nikon F mount". Čiže pre APS-C zrkadlovky Nikon sa dajú použiť objektívy Sigma s bayonetom "Nikon F mount" alebo skrátene "Nikon F". Zoznam aktuálne vyrábaných objektívov Sigma je tu: SIGMA DSLR Nikon F mount. Použiť sa dajú aj staršie objektívy, ktoré výrobca už nemusí uvádzať na svojich stránkach, ale základ je, že ak sa majú použiť pre niektorý z týchto dvoch Nikonov, tak musia byť opatrené bajonetom Nikon F.

Napríklad objektív Sigma 20mm F1.4 DG HSM sa vyrába tak, že môže mať namontovaný na strane tela kamery:
  • Leica L-mount
  • Sony E-mount
  • Sigma SA-mount
  • Canon EF mount
  • Nikon F mount
Ak je daný objektív opatrený bajonetom "Leica L-mount", tak sa potom takýto objektív môže použiť len s telom fotoaparátu od výrobcu Leica.
...
Ak je daný objektív opatrený bajonetom "Canon EF mount", tak sa potom takýto objektív môže použiť len s telom fotoaparátu od výrobcu Canon.
Ak je daný objektív opatrený bajonetom "Nikon F mount", tak sa potom takýto objektív môže použiť len s telom fotoaparátu od výrobcu Nikon.

Samozrejme že príslušné telo fotoaparátu musí mať tiež totožný bajonet, alebo závit, alebo zámok podľa daného štandardu výrobcu.
Přílohy
Sigma lenses.jpg
Sigma lenses.jpg (61.36 KiB) Zobrazeno 3383 x
MikeMike
Příspěvky: 47
Registrován: 10. 09. 2023, 06:33

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#49

Příspěvek od MikeMike »

Ještě nezapomeň na intervalometer, který ti bude dělat expozice dle tvé libosti za sebou a ideálně aplikace do mobilu, co kde v jaké části oblohy je (SkySafari,..).
pobrezi_kocoviny
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 05. 2024, 10:21

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#50

Příspěvek od pobrezi_kocoviny »

Díky, to asi koupim normalne v obchodě s foto vybavením ne?
Koupila jsem si stativ, co mi někdo nahoře doporučil, nicméně bohužel sky adventurer montáž teď není skladem na Supře a na novedalekohledy je sada o 2tis dražší…je nějaká alternativa?
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4244
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#51

Příspěvek od biker.fm »

Ano, je (Vixen, Ioptron ...). Nejen i zde na foru je jiz odpoved na tvou otazku. Dokonce i na supre je nabidka obdobnych malych montazi.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 697
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#52

Příspěvek od Tharos »

MikeMike píše: 02. 06. 2024, 19:43 Ještě nezapomeň na intervalometer, který ti bude dělat expozice dle tvé libosti za sebou a ideálně aplikace do mobilu, co kde v jaké části oblohy je (SkySafari,..).
Určitě je možné použít intervalometr, ale v případě StarAdventurer to nemusí být nezbytně nutné. Alternativně lze totiž jen dokoupit propojovací kabel mezi montáží a daným typem foťáku a řídit expozice přes montáž. StarAdventurer tohle umožňuje.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1526
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#53

Příspěvek od Yarkho »

A čo StarAdventurer GTi? Je o niečo drahší, ale má GoTo.

Skladom je na vyskúšaných zahraničných eshopoch, napr. Astroshop.eu, teleskop-express.de a podobne. Prípadne ho iste objednajú aj v Supre.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#54

Příspěvek od stmare »

Vzhledem k ohnisku 20mm (což tady nikdo tazatelce nerozporoval, ale podle mě je to vhodné na snímky typu v popředí zajímavá skála, či strom a kdesi v pozadí pruh Mléčné dráhy) si myslím, že goto není potřeba, že požadovaný objekt snadno najde a zamíří vizuálně :D
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
pobrezi_kocoviny
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 05. 2024, 10:21

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#55

Příspěvek od pobrezi_kocoviny »

stmare píše: 03. 06. 2024, 12:38 Vzhledem k ohnisku 20mm (což tady nikdo tazatelce nerozporoval, ale podle mě je to vhodné na snímky typu v popředí zajímavá skála, či strom a kdesi v pozadí pruh Mléčné dráhy) si myslím, že goto není potřeba, že požadovaný objekt snadno najde a zamíří vizuálně :D
Proč by mi to někdo rozporoval, vždyť přesně to chci fotit :-)
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#56

Příspěvek od stmare »

Pro takové účely je goto zbytečné, protože lze namířit tam kam potřebuji i ručně.

Jinak, goto je velice užitečné tam, kde nejsem schopen vidět objekt v hledáčku, protože je velmi slabý. Foťák s delší expozicí ale bez problémů zachytí. To mi připadá, že není ten případ, protože při ohnisku 20mm to namířím plus minus na nějaké souhvězdí a trefím se.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
pobrezi_kocoviny
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 05. 2024, 10:21

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#57

Příspěvek od pobrezi_kocoviny »

stmare píše: 03. 06. 2024, 17:53 Pro takové účely je goto zbytečné, protože lze namířit tam kam potřebuji i ručně.

Jinak, goto je velice užitečné tam, kde nejsem schopen vidět objekt v hledáčku, protože je velmi slabý. Foťák s delší expozicí ale bez problémů zachytí. To mi připadá, že není ten případ, protože při ohnisku 20mm to namířím plus minus na nějaké souhvězdí a trefím se.
Jasný, Však ja nemluvím o GoTo; ale cituji “Vzhledem k ohnisku 20mm, což tazatelce nikdo nerozporoval”
Tak jen říkám, proč by mi to někdo rozporoval, když přesně tu krajinku chci fotit, tím pádem je tohle ohnisko ideál :-)
Nakonec jsem koupila ten staradventurer, ale myslim že časem stejně koupim i montáž na foceni DSO, když uz tak rovnou s GoTo…
Díky za rady, těším se na první foto :-)
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Komplet výbava pro foceni DSO

#58

Příspěvek od stmare »

Dobrá. Tam někdo radil goto, což mi nesedělo na to co jsem četl před tím, tak jsem nevěděl, jestli nedošlo k myšlenkovému posunu, který mi utekl ;)
Věřím, že to bude fungovat a fandím! Bude hodně učení se, ale to k tomu patří a máme to tak všichni.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Odpovědět