Jizerské hory

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
ladin
Příspěvky: 991
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Jizerské hory

#61

Příspěvek od ladin »

Část včerejší mrazivé noci jsme strávili na Jizerce, na Mořině, hned na to velkém parkovovišti na začátku obce. Hospoda vedle parkoviště měla vypnuté venkovní osvětlení, takže jediným rušivým faktorem byli odjíždějící běžci na lyžích z počátku pozorování. Předchozí noc jsem strávil v nížině, jižně od Jičína u Kopidlna a byť SQM-W ukazovalo na Jizerce pouze o nějakých 0.15 více (20.80, SQM-L 21.0) , tak rozdíl na obloze byl evidentní. Hvězdy na jihu viditelné skoro až k obzoru, obloha jiskrná, Mléčná dráha viditelná téměř po celé své délce. Pokud máte při podobných podmínkách možnost vyjet do hor, tak vřele doporučuju, v nížinách zbytečně dělíte průměr 2.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
jantichy
Příspěvky: 14
Registrován: 03. 03. 2018, 23:40
Bydliště: Brandýs nad Labem
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerské hory

#62

Příspěvek od jantichy »

Ahoj všem, chtěl jsem poprosit o nějaké celkové zorientování se v možnostech pozorování a přespávání na Jizerce. Budu vděčný, pokud mi to stručně rozklíčuje někdo, kdo to tam má už prošlápnuté.

1. První možnost je parkoviště hned nahoře. S tím už mám zkušenost - přijet, rozbalit, pozorovat, zabalit, odjet. Není tam výhled do všech stran, protože stromy. A občas tam asi svítí ta hospoda poblíž? Chápu to dobře, že pokud chci zajet postavit dalekohled kamkoliv dál/níže, tak jen s ubytováním, protože bez ubytování někde na Jizerce je dál/níž za parkoviště zákaz vjezdu?

2. Takže ta moje hlavní otázka vede na zkušenosti s různým ubytováním dole v údolí. Pokud tam jedete, tak a) kde pak bydlíte, b) které z těch ubytování brát nebo nebrat a proč, c) kde je v pohodě a kde naopak problematické zaparkovat s autem, d) jaká je pak možnost postavení dalekohledu hned poblíž toho ubytování, hlavně co výhledu/nízkého horizontu všude kolem a do nějakého rušivého světla poblíž?

3. Obecně, jsou dole v údolí nějaká obvyklá konvenční místa, kam jít s dalekohledem, kde se třeba obvykle potkává víc astronomů? Nebo je to prostě úplně jedno, každý si to rozbalí na plácku vedle svého baráku? A jak je to vůbec s omezením, kam se dá vlézt, kam ne, kde je to povolené, kam se nesmí šlapat, něco je možná chráněné, odněkud mě možná vyžene majitel louky s brokovnicí apod.?

Díky moc!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11436
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerské hory

#63

Příspěvek od MaG »

Ano dolů mohou jen ubytovaní.

Nejzajímavější výhled mi přijde vzadu na Pešákovně. Lidé se mi tam jevili milí, mají to teď pár let noví majitelé. Nikdy jsem na Jizerce ubytování neměl, protože děláme akce pro veřejnost, tak tam zcela výjimečně mohu zajet jen tak díky povolení. Většinou tam ale nejezdím, je mi tam zima :-) Zajímavé je rovněž Rozdroze v polských Jizerkách mezi Swieradow a Porebou, Bulovka na Frýdlantsku, nebo místa blíž Jablonci, kam to nemám taky daleko.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět