Vadné expozice, artefakty, detaily
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Ari , já to mám FF 3sec. na obloze, bez chlazení. Termální proud je proti jasu oblohy při FF zanedbatelný několik tisíc k jedné. Totéž platí pro DF. Jak se ale vysvětlí ta rozdílnost s různými snímky?
To co popisuješ se mi taky párkrát stalo, jako by flat skoro vůbec nebyl. Vždy jsem to přikládal vlastním chybám.
To co popisuješ se mi taky párkrát stalo, jako by flat skoro vůbec nebyl. Vždy jsem to přikládal vlastním chybám.
SW 250/1000+EQ6 Pro, Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO , ASI 2600MM Pro
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
No ja sem tendle problem objevil taky az u galaxii, ktere jsou ve stredu a okolo neni nic..vsechny nastaveni jsou stejne (teplota, gain, offset). Ty darky jsem fotil jeste v dobe kdy bylo chladnejc, takze napajeni kamery bylo tak neco kolem 60-70% ( nejelo na 100%). Tedka k tomu nastaveni expozice - u FF boxu je to u L filtru v podstate nejkratsi moznej cas, ten panel sviti tak na 10%. Kdyz jsem zkousel fotit skyflat, tam je expo 0.5s. Na delsi cas se nemam sanci s timhle nastavenim kamery dostat. Nestih sem nafotit ani G filtr, protoze uz byly na snimcich hvezdy..tzn. ze bud bych musel zacit jeste driv a mel jeste kratsi casy a nebo je fotit treba az rano a vybrat lepe cast oblohy kam mirim, aby tam nebyly tak jasne hvezdy..
Je fakt, ze APSC kamerka a 2" korektor vignetuje taky hodne, ale ten flat mi prijde dost podobnej, jako kdyz sem mel jeste ASI 294, ktera ma vyrazne mensi chip..
1 skyflat frame vypada takhle.. Pokud by to nekdo vyzkousel zkalibrovat, aby mi potvrdil, ze mu to vychazi uplne stejne..tak tady jsou data na vyzkouseni..M51
A navic je to presne ten problem, kterej popisuje Adam Block , akorat on to ma jeste vyraznejsi..zkusim to jeste slozit mimo WBPP, treba je chyba tam..
Je fakt, ze APSC kamerka a 2" korektor vignetuje taky hodne, ale ten flat mi prijde dost podobnej, jako kdyz sem mel jeste ASI 294, ktera ma vyrazne mensi chip..
1 skyflat frame vypada takhle.. Pokud by to nekdo vyzkousel zkalibrovat, aby mi potvrdil, ze mu to vychazi uplne stejne..tak tady jsou data na vyzkouseni..M51
A navic je to presne ten problem, kterej popisuje Adam Block , akorat on to ma jeste vyraznejsi..zkusim to jeste slozit mimo WBPP, treba je chyba tam..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Ja prave hledam chybu vic u sebe a myho zpracovani..svalne testni ty moje dataastar píše: ↑27. 05. 2024, 20:49 Ari , já to mám FF 3sec. na obloze, bez chlazení. Termální proud je proti jasu oblohy při FF zanedbatelný několik tisíc k jedné. Totéž platí pro DF. Jak se ale vysvětlí ta rozdílnost s různými snímky?
To co popisuješ se mi taky párkrát stalo, jako by flat skoro vůbec nebyl. Vždy jsem to přikládal vlastním chybám.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
- Psion
- Příspěvky: 12969
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Mě ten Flat funguje při ručním zpracování v PixelMath.
- Přílohy
-
- L_L_3570_Bin1x1_300s_-10C.jpg (187.78 KiB) Zobrazeno 11251 x
- MMys
- Příspěvky: 18573
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Ještě mě napadá jeden důvod. Ta teplota senzoru. Je otázkou, kde ASI měří teplotu senzoru, a jak je vyřešen odvod tepla ze senzoru. Hlavně pokud je senzor v BGA pouzdře s vývody na spodku. Tam pak nelze nakontaktovat přímo peltiera na senzor, musí se chladit přes plošný spoj. A čím je tlustší, a pokud ještě teplotní čidlo měří teplotu na peltieru, místo na skutečném senzoru, tak teplota senzoru v SW už se může ukazovat OK, ale ve skutečnosti se senzor ještě tepelně vyrovnává. A ta doba do vyrovnání a ustabilizování tepelného spádu taky bude záviset na okolní teplotě.
A v reálu je ten problém ještě hlubší. Pokdu budeš mít venku 10 nebo 25° a pokud čidlo měří teplotu hliníkového bloku nebo peltiera pod plošným spojem, nikoli přímo senzor, tak teplota přední světlocitlivé strany senzoru bude pokožadé jiná (jiný teplotní spád). Rozdíl bude tím větší, čím větší bude tepelný odpor mezi peltierem a senzorem.
Z toho vyplývá jedno doporučení:
Zkus před snímáním DF a FF nechat chlazení zapnuté delší dobu, třeba 15minut. A pak teprve nasnímej všechny kalibrační snímky znova. Všechny v jeden okamžik, pokud možno za stejné teploty jako lighty. Tedy např. nepožívat DF ze zimy na lighty snímané v létě. Díky popsanému jevu nemus být identické.
A ještě mě napadá, při kalibraci ve WBP scriptu volbu Optimize Master Dark (pokud ji máš zapnutou) v PI určitě vypni, většinou to u chlazené stabilizované kamery nadělá víc škody než užitku.
A v reálu je ten problém ještě hlubší. Pokdu budeš mít venku 10 nebo 25° a pokud čidlo měří teplotu hliníkového bloku nebo peltiera pod plošným spojem, nikoli přímo senzor, tak teplota přední světlocitlivé strany senzoru bude pokožadé jiná (jiný teplotní spád). Rozdíl bude tím větší, čím větší bude tepelný odpor mezi peltierem a senzorem.
Z toho vyplývá jedno doporučení:
Zkus před snímáním DF a FF nechat chlazení zapnuté delší dobu, třeba 15minut. A pak teprve nasnímej všechny kalibrační snímky znova. Všechny v jeden okamžik, pokud možno za stejné teploty jako lighty. Tedy např. nepožívat DF ze zimy na lighty snímané v létě. Díky popsanému jevu nemus být identické.
A ještě mě napadá, při kalibraci ve WBP scriptu volbu Optimize Master Dark (pokud ji máš zapnutou) v PI určitě vypni, většinou to u chlazené stabilizované kamery nadělá víc škody než užitku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Zkousel jsem jak se zapnutym, tak vypnutym Optimize MASTER DARK a vysledek podobnej ( deafultne ho mam prave uz vypnutej..zkusim teda nafotit jeste jednu knihovnu pro leto, ale nedava me uplne smysl fotit pred kazdym focenim lightu novy darky..to sem doufal, ze s CMOS kamerkama mame za sebou..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
No jak rikam, zacinam mit podezreni na ten WBPP prave..zkusim to zintegrovat jeste ruco..
A pres ten pixel math si kalibroval az slozeninu, nebo vzdy vsechny snimky a pak normal integrace? A ten FF box flat nebo skyflat?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Pepo , taky jsem to zkoušel přes pixelmat , Símek -dark/ flat a to vycházelo dobře.
Martine ty to co navrhuješ sám u sebe děláš?
To stou teplotou platilo když jsem měl ASI294 MC , kde bylo velmi nevhodně umístěné to chlazení. Tam to dělalo jiné vzory.
Martine ty to co navrhuješ sám u sebe děláš?
To stou teplotou platilo když jsem měl ASI294 MC , kde bylo velmi nevhodně umístěné to chlazení. Tam to dělalo jiné vzory.
SW 250/1000+EQ6 Pro, Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO , ASI 2600MM Pro
- Psion
- Příspěvky: 12969
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Jak píše astar, udělal jsem standardní vzorec na jednom snímku se Skyflat: ($T-D_3431_Bin1x1_300s_10C)/F_L_4452_Bin1x1_0_50025s_10C
- Psion
- Příspěvky: 12969
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Ještě doplním, že ideální je udělat LinearFit Flatu se snímkem M51 a pak použít vzorec: $T*mean(F_L_4452_Bin1x1_0_50025s_10C)/F_L_4452_Bin1x1_0_50025s_10C
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Kdyby to bylo tim vycitanim teploty na kamere, tak by na to muselo narazit vic uzivatelu ASI2600MM, uz je jich tady hodne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Tak sem udelal jeste par testu a zjistil, ze se to deje jen ve chvili, kdy mam zapnutej u WBPP prave ten "Subframe Weightning"..ve chvili kdy ho uplne vypnu, tak to kalibruje tak jak bych ocekaval, dokonce i z FF boxu..
a ani sum se moc nezmenil, akorat pozadi je vic tmavy
Dokonce i kdyz jsem zkousel jiny nastaveni nez v default, tak to kalibrovalo tak jak melo, akorat se mirne zvysoval sum..
PS: zacinam si myslet, ze tahle diskuse konkretne nad myma flatama patri spise do vlakna o pixi..prosim adminy, aby zvazili, zda to ponechat tady nebo to presunout..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
- Psion
- Příspěvky: 12969
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Je to výrazně lepší, ale jak vidno, flat stále nesedí, když zatahám za křivky.
- Přílohy
-
- Subframe Weightning off.jpg (338.36 KiB) Zobrazeno 11228 x
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
no, jak pises, vyrazne lepsi..ale zamerim se vic na ten samotnej script WBPP anebo zkusim kalibrovat pres ten pixelmat..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Re: Vadné expozice, artefakty, detaily
Ešte vypni tú local normalization. Ak nemáš dôvod prečo ju mať zapnutú tak dokáže spraviť viac škody ako úžitku. Tá subframe weigting je v tom podľa mňa nevinne.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon R10, ASI220Mini, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač