Sloupek pro astrofoto na balkon

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11627
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#16

Příspěvek od Psion »

Jojo rozumím, myslím, že to myslel tak, že balkon je směrem na jih a těsně u střechy a tedy vidí 180° plus něco málo od zenitu na sever skoro těsně pod Polárku :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4522
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#17

Příspěvek od dvader »

Balkon s výhledem na všechny strany se jmenuje ochoz. :mrgreen: :mrgreen:
.
IMG_3208.jpeg
IMG_3208.jpeg (1.3 MiB) Zobrazeno 617 x
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2265
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#18

Příspěvek od peta62 »

Jasne Martine, ale potom musis mit vsechny dalekohledy jako Robert dvojmo, jenze Ty kvuli dvema rohum ;) Ale na obou stanovistich uvidis bez problemu Polarku.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#19

Příspěvek od Homer »

Peta62: Soudy bez jediné fotografie, obrázku jsou zbytečné. To, čemu stavaři říkají balkon, je obyčejně konzola zhotovená ze železobetonu, kovu či dřeva a už z principu samého není tuhá. Zvláště pak, když bude nutně zatížená na konci svého vyložení.
Vyjádřil jsem svůj názor a vyzval ke zveřejnění bližších informací, bez nich je to jen další zbytečná debata. Právě tak o případné okolní zástavbě či stromech.
Pokud se tazatel pevně rozhodl pro balkon prosím, je to jeho volba a jeho peníze. Možná to ani z dalších ( např. vlastnických ) důvodů nelze jinak, uvádím jen svůj obecný pohled na situaci, kterou zná nejlépe tazatel.
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 16
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#20

Příspěvek od rummanji »

Ahoj,
přikládám fotky (omlouvám se za primitivní kreslení), snad to bude nyní jasnější:

Sever
Sever.jpg
Sever.jpg (937.95 KiB) Zobrazeno 356 x
Ten komín není funkční, seeing zhoršovat nebude.

Panorama
Panorama.jpg
Panorama.jpg (2.02 MiB) Zobrazeno 356 x
Špička smrku je v cca 30 stupních, je to omezení, ale nic závažného (dle mého názoru).

Balkon
Balkon.jpg
Balkon.jpg (1.6 MiB) Zobrazeno 356 x
Ta sekce zábradlí kolem sloupku (šířka 1900 mm) bude nižší, aby nemohlo dojít ke kolizi s dalekohledem/protizávažím.

Balkon není konzola - jsou to poctivé zdi od základu až nahoru (jinak bych o tom ani neuvažoval).

Bude to sloužit pouze k focení, takže jak bych se dostal k okuláru při pohledu na sever naštěstí řešit nemusím.

Peta62 píše, že beton mu přijde zbytečný - je to možné, ale ten "adaptér" pod montáž je z nerezky, a vařit to na standard ocel by asi byla trochu komplikace (můžu se zeptat Esabu, je to náš dodavatel ve firmě). Asi bych tam raději měl i nějaký beton...

Jiné umístění zatím nechci z několika důvodů (i když je mi jasné, že to není ideální řešení), beru to jako dočasné řešení na pár let. Pak se uvidí.

Dík všem.
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2265
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#21

Příspěvek od peta62 »

Tedy takoveto reseni na par let bych bral vsemi deseti a jiste nejsem sam.

Nechci tlacit sve reseni, vzhledem k tomu ze na fotkach je presne co jsem si myslel, ale ja za sebe bych se pokusil vymyslet nejake profilove Tcko ( nebo dokonce spise Pi ) prisroubovat do podlahy balkonu, k nemu privarit sloupek. Problem je, ze o ty profily by se zakopavalo, pokud se pres ne neda nejaka drevena podlaha nebo se nezabetonuji, ale to asi nemate v planu

Porad mi prijde, ze betonovy sloupek je na takovy balkon zbytecny slon, ze by trubka vetsiho rumeru se slusnou stenou mela stacit. Kdysi jsem takovy sloup delal na zahradu, ale ted uz mam balkon. Trubka je urcite tuzsi nez original nohy EQ6.

Esab urcite bude vedet. Nedalo by se i prisroubovat ?

Mate to moc pekne, tesim se na fotky.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 307
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#22

Příspěvek od BertCZ »

Já to mám na EAA takto.
IMG_20230328_123640_887_copy_504x1008.jpg
IMG_20230328_123640_887_copy_504x1008.jpg (180.64 KiB) Zobrazeno 328 x
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#23

Příspěvek od Homer »

Pak se ale nejedná o balkon ale o terasu uloženou na obvodovém zdivu. V takovém případě je například řešení BertaCZ či jeho modifikace určitě kvalitní a vyhoví.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2265
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#24

Příspěvek od peta62 »

Homer : hovorove se tomu balkon bezne rika, protoze jakmile tazatel napsal charakteristiky, tak jsem presne toto predpokladal.

BertCZ : Roberte za sebe bych si nedovolil toto navrhnout, bal bych se o pevnost pridelani k podlaze, proto jsem psal o tech T ci Pi, ale pokud to unese toto delo, tak je C9.25 na EQ6 zcela v pohode.

Jen ze zvedavosti, proc to mas tak vysoko, take kvuli pohledu pres dum ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 307
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#25

Příspěvek od BertCZ »

Petře, to mám takhle kvůli možnosti tam dát i jinou montáž.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#26

Příspěvek od Homer »

Peta62: Tak takhle bystrý já nejsem. Jako celoživotní stavař si při termínu "balkon" nepředstavuji terasu. Ale nemá smysl zde hnidopišit - je to prostě daleko příznivější situace, přeji úspěšnou instalaci pilíře.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2265
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#27

Příspěvek od peta62 »

BertCZ píše: 28. 04. 2024, 21:19 Petře, to mám takhle kvůli možnosti tam dát i jinou montáž.
Rozumim, zvyseni nad zabradlim, diky za vysvetleni.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 881
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#28

Příspěvek od Stanislavxyz »

rummanji píše: 21. 04. 2024, 18:21 (...) nelze je nějak připevnit k zemi - bude tam ta izolace (...)
Kolegové, čtěte pozorněji zadání- tazatel nechce vrtat do podlahy kvůli izolaci, tzn. že jinak poměrně elegantní řešení jako má Robert nepůjde použít.

Jinak ta zamýšlená konstrukce, pakliže jsem si dle popisu z prvního příspěvku zde vytvořil správnou představu, mi přijde nejen komplikovaná, ale nutně velmi dimenzovaná, jinak hrozí chvění. (Ovšem je možné, že jsem to špatně pochopil, výkres, nebo alespoň náčrtek uvažovaného řešení by byl velmi vhodný, stačí i rukou na papíře bez měřítka, jen základní rozměry a koncepce té konstrukce by pomohla.)

Mě napadla varianta přichytit vhodný (kovový) profil prostě podél té svislé stěny (tedy přichytit ho k té svislé stěně). Tím bych se vyhnul izolaci podlahy, i obešel zábradlí. Jedině by se muselo vymyslet řešení okapu, který by sloup přerušil. Taktéž vystrčení objektivu co nejvíce z terasy je žádoucí, kvůli teplému vzduchu nad ní a podél stěn stavení. I na terase by zbylo více místa...
Ovšem střílím od boku, jelikož neznám situaci a většinu si pouze domýšlím. Nákres, náčrtek, či alespoň fotografie inkriminované části objektu (tedy té terasy) by řekly více.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#29

Příspěvek od Homer »

Já bych kotvení do podkladu nezatracoval. Je otázkou, jaká je tloušťka materiálu nad izolací. Pokud to není známo, lze udělat opatrně malou sondu hrncovým vrtákem.
Hloubku kotvení lze zmenšit větší plochou plotny sloupku. Vidím tam připravené lišty a nějakou fólii, to bude příprava na konečnou pochůzí vrstvu, takže další vrstva izolace proti vodě.
V této variantě by se kotvilo do materiálu nad izolací ( chtělo by to tak 10cm tl.) na větší plotnu.

Další variantou by mohlo být kotvení do obvodového zdiva. Shora vyvrtat i přes případnou izolaci tak cca 40mm díru a na chemickou kotvu osadit nerezovou kulatinu. Kulatinu opatřit vnitřním závitem, konec tohoto dílu by byl pod úrovní nášlapné vrstvy. Do něj by se shora našrouboval druhý díl kotvy k centrálnímu kotvení sloupku. Větší spodní plotna pilířku by poskytla dostatečnou oporu. Tato úprava by umožnila posléze dodatečnou demontáž kotvy a podlaha by se jen doplnila do vrchní úrovně - vrchní část kotvy by se při demontáži vyšroubovala.
Tako centrální kotva by mohla mít kolem sebe v mazanině větší díru zhotovenou hrncovým vrtákem, ta by se vyplnila kolem kotvy hydroizolací. Vrch by potom překryla tam připravená lišta. Pro naprostý sichr by se při montáži sloupku dala spodní plotna zespodu namazat opět tekutou hydroizovací a maticí přitáhnout k podkladu. Při pečlivém provedení tam nemůže zatékat.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 881
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Sloupek pro astrofoto na balkon

#30

Příspěvek od Stanislavxyz »

Já bych tuto variantu také nezatracoval, zatratil ji tazatel sám. (Ano, možná to ještě přehodnotí.)

Domnívám se, že tazatel měl na mysli právě tu folii, kterou patrně plánuje na terasu položit, coby hydroizolaci. Tu zřejmě nechtěl následně perforovat vrtákem... Pak by varianta "větší plotna" padla.

Druhá možnost Vámi nastíněná se mi jeví jako přinejmenším zajímavá. Nicméně je už poměrně sofistikovaná a náročnější na vybavení- diamantová korunka/hrncový vrták, 40mm vrták do zdiva, stroj který s těmito nástroji dovede točit (SDS max vrtací kladivo), na vyfukování takového otvoru bude pumpička pro chem. kotvení k ničemu, takže kompresor, etc...

Ale jak jsem napsal- pálíme naslepo, v našich úvahách je příliš mnoho neznámých...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět