USB-ST4 převodník

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24324
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#31

Příspěvek od MilAN »

Pete píše: 18. 04. 2024, 21:36 Původní dojem, že že "ST-4 je obsolete" bych upravil na "ST-4 bez PulseGuidingu je dead".;-)
Pěknou pitomost jsi napsal.
Nevím, co tě nutí psát takové bláboly.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#32

Příspěvek od Pete »

Tohle se mi za 15 let, co mám EQ6 nebo AZ-EQ6, nestalo nikdy. Používám ST4 a PHD2, a ovládání ať z ručky, nebo z PC přes ASCOM. Jediný problém byl, když jsem se snažil připojit montáž ne přes ST4, ale z PC přes pulse guide. Bylo to tehdy několik pokusů a protože ...
A mě to zatím dopadlo přesně naopak.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24324
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#33

Příspěvek od MilAN »

No, zatím ti žádná pointace nefunguje.....
Tím vůbec nechci tvrdit, že to celé nerozchodíš nebo že to nepůjde. Jen zatím píšeš svoje "chytrosti"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#34

Příspěvek od Pete »

Chápu, že někdo kdo dlouhodobě využívá pohodlí vestavěných zařízení (kamera, ST4 port) pointační kamery a jim dostupné SW podpory, nemusí mít vždy pochopení pro úsilí(frustraci) jiných. Ale napadat je proto?

Přeci pokud, někdo vyjádří subjektivní pocit/dojem byť jakkoli neodpovídající skutečnosti, není to přeci tvrzením. A nevím jak zde na Astronomickém fóru, ale venku smajlík mrknutí znamená, že se věta u něj nesmí brát moc vážně.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24324
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#35

Příspěvek od MilAN »

Píšeš : A mě to zatím dopadlo přesně naopak.
To je celkem jasné tvrzení a bez smajlíků ( které by tedy druhý měl brát vážně ) Jenže tobě to zatím nedopadlo nijak- takže ne opačně. Tobě to zatím nijak nefunguje. A ve výsledku to půjde stejně přes ST-4 - jiná možnost není
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#36

Příspěvek od Pete »

To bylo míněno jako vtip. Když jsem při pročítání zdejších cca 500+ příspěvků s "ST4" narazil na tento Váš prostě mi to nedalo.

Zatím jsem příspěvky k ST4 nepřečetl všechnny, ale i tak jsem již narazil na někoho (oslovil jsem jej SZ) kdo má se stejnou kombinací pozitivní praktickou zkušenost (cca před 10 lety). Nezdá se mi, že by ji měli ti co se k tématu nyní vyjadřovali.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3416
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB-ST4 převodník

#37

Příspěvek od hades »

Pánové, vraťte se prosím k věcné diskuzi a oprosťte se od osobního napadání.
Oddělil jsem diskuzi do samostatného vlákna, dávno už byla mimo téma Polárního ustavení EQ montáže
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: USB-ST4 převodník

#38

Příspěvek od Pete »

2 hades: Diky za oddělení topicu do samostatného vlákna. Při zkoumání problému jsem narazil na řadu informací a východisek, které myslím nejsou v širším povědomí a přesto by za to stálo je zmínit. Kontaminovat jimi původní vlákno by určitě nebylo vhodné.
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: USB-ST4 převodník

#39

Příspěvek od Pete »

Že ohledně ST-4 rozhraní je třeba být důkladný charakterizuje příspěvek na foru Cloudynights. Odkaz na historii vzniku a proměn ST-4.
I sometimes use the ST4 port between my SBIG camera and Atlas mount (same pinout as your Sirius). The cable went bad and I ordered a replacement from a vendor. The cable didn't work and I noticed it was wired straight through. The vendor told me that SBIG cameras are wrong and are wired backwards. The problem is that SBIG is the company that invented the ST4 interface.
Pro ERTL USB ST4 Guider adapter se mi nedodařilo sehnat SW podporu se kterou by si PHD2 rozuměl, tak jsem šel cestou stavby dobře zdokumentovaného Arduino ST4. K němu dostupné ASCOM ovladače jsou dostatečné, podařilo se v PHD2 "připojit montáž" a ovládat ručně pohyb v osách (to zatím ověřeno pouze dle změn výstupní pinů Arduino Micro).

Na Raspberry Pi 5 se mi také podařilo jako alternativu k ASCOM driverům zbuildovat jak INDI server, tak INDI driver pro Arduino ST4, ale při pokusu připojit se v PHD2 přes INDI montáž k INDI serveru síťově připojit něco k jeho spokojenosti v nastavení chybělo (prázdná volba výběr ovladače?). Autor INDI driveru v době vzniku deklaroval, že jde o zcela minimální požadovanou úroveň driveru a je otázkou zda se SW(API) požadavky za pět let (od jeho poslední změny) nezměnily.

K praktickým testům mi chybí připojit RJ12 zásuvku k optočlenům a zakrimpovat propojovací RJ12=RJ12 kabel. Teoreticky bych asi mohl místo tvorby propojovacího kabelu použít ovladač pohonu zakoupený přímo s montáží (s druhé ruky), který jak přepokládám prošel ST4 modifikaci (bílý kabel vynořující se z těla mezi částmi krytu bez popisu), ale o jeho zapojení nic bližšího nevím.
Odpovědět