Úprava triedru pro koukání do zenitu

Otázky, rady, tipy, návody...
Fanobrel
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 04. 2024, 05:58

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#16

Příspěvek od Fanobrel »

biker.fm píše: 17. 04. 2024, 11:20 Po zkusenostech (a nejen mych) triedr neni na dlouhodobe pozorovani. K tomu uz je pak lomene bino.
To je možné.
Vtip je v tom, že ten triedr, na rozdíl od jiných - vhodnějších přístrojů, mám.
Fanobrel
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 04. 2024, 05:58

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#17

Příspěvek od Fanobrel »

Na každý pád dík za názory, myslím, že bylo řečeno vše podstatné.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#18

Příspěvek od Stanislavxyz »

Fanobrel píše: 17. 04. 2024, 11:36 (...)
Naopak jsem si uvědomil jeden problém s připojením zenitového udělátka - že totiž při každém přizpůsobení rozteče obou ramen binokuláru se vzájemně "roztočí" radiální osy - a tím se změní natočení pozorovací strany zrcátka/hranolu vůči oku... takže snad pevné nastavení pro jednoho pozorovatele, ale při každém vystřídání sáhodlouhé přeštelování.
Koukal jsem, že jednoduché zrcátko 90st. je záležitost kolem 1000, ale sofistikovaný hranol se vzpřímeným stranově zachovaným obrazem je tak 5 a více k. za jeden.
(...)
Ono je to ještě krapet složitější- zejména by bylo třeba zkrátit stavební délku celého přístroje (triedru), jelikož zenitový hranol/zrcátko má nějakou optickou délku a s tou výrobce triedru nepočítal. Ovšem u triedru není kde a jak snadno zkracovat- hned za okuláry jsou hranoly, přisunutí objektivů k hranolům zase může způsobit vinětaci, případně ořezání kužele světla, protože výrobce to většinou spočítá a vyrobí tak akorát (na co dávat větší a dražší hranoly, když s nimi drtivá většina uživatelů nebude chtít hýbat. Pootáčení os zrcátek je tedy zbytečné řešit, stejně jako stranovou a výškovou orientaci obrazu, protože celá snaha ztroskotá už na té nemožnosti protáhnout ohnisko dostatečně daleko (respektive přisunout zrcátko dost blízko objektivu), aby dosáhlo přes zrcátko/hranol.

Napíšu to tedy ještě jednou- věřte mi, že snadné řešení tento problém nemá. Buď použít objektivy a zbytek dalekohledu postavit nový, nebo používat triedr jak je a "dobastlovat" vše okolo- rovinné zrcadlo před objektiv, různé držáky k lehátkům a pod.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Fanobrel
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 04. 2024, 05:58

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#19

Příspěvek od Fanobrel »

Stanislavxyz píše: 17. 04. 2024, 12:07
Fanobrel píše: 17. 04. 2024, 11:36 (...)
Naopak jsem si uvědomil jeden problém s připojením zenitového udělátka - že totiž při každém přizpůsobení rozteče obou ramen binokuláru se vzájemně "roztočí" radiální osy - a tím se změní natočení pozorovací strany zrcátka/hranolu vůči oku... takže snad pevné nastavení pro jednoho pozorovatele, ale při každém vystřídání sáhodlouhé přeštelování.
Koukal jsem, že jednoduché zrcátko 90st. je záležitost kolem 1000, ale sofistikovaný hranol se vzpřímeným stranově zachovaným obrazem je tak 5 a více k. za jeden.
(...)
Ono je to ještě krapet složitější...
Jj, dík, byla to jen myšlenka...
Byl bych ale zavázán za radu, kde sehnat vhodné zrcadlo s přední odrazovou plochou. Testoval jsem firmu servisující kopírky, ale byl jsem ujištěn, že se v nich nachází zrcadlo ne více než 3cm široké - což není mnoho...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11611
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#20

Příspěvek od Psion »

Není mi jasné, jak by si k běžnému triedru přidělal nějaké další hranoly, to je nesmysl. Pro standardní pozorování je potřeba binokulár s lomenými hranoly nejlépe 90°. Nahradit to může klasický dalekohled s bino hlavou. Pozorovat přímohledným triedrem oblohu je únavné a otravné. To mnou zmiňované zrcadlo lze použít na běžném triedru a když se tam nějaký objekt nastaví, může se podívat kdokoli jiný a je zachován objekt v zorném poli a v zenitu si neulomí hlavu.

https://www.skyatnightmagazine.com/advi ... rror-mount
Naposledy upravil(a) Psion dne 17. 04. 2024, 13:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4150
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#21

Příspěvek od biker.fm »

Mne ted napadla otazka. Jak to bude s rozlisovaci schopnosti a ostrosti pri pouziti zrcadla, zustane vse stejne nebo dojde ke zmene ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11611
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#22

Příspěvek od Psion »

No musí se použít správné zrcadlo, např. https://opticalmirror.com/first-surface-mirror/, pak bude vše ok.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2241
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#23

Příspěvek od juh »

Fanobrel píše: 17. 04. 2024, 12:33 ... Byl bych ale zavázán za radu, kde sehnat vhodné zrcadlo s přední odrazovou plochou. ...
Napríklad na ebay, ja som to tam naposldy kupoval v tomto eshope: ebay - Lens Store, konkrétne toto zrkadlo Projector Front Surface Reflector Mirror DIY Accessories High Reflectivity. Mali by tam byť dostupné aj iné rozmery zrkadiel.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#24

Příspěvek od MilAN »

Pokud bych chtěl řešit triedr + rovinné zrcátko před ním, tak bych se nenechal inspirovat tím obrázkem. Tam totiž není možné jednoduše udělat hledáček a v tomhle provedení to bude opruz něco najít. Dal bych zrcátko pevně spojené s triedrem a celé to jako soustavu naklápěl . Tím mohu mít pevný hledáček
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 879
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#25

Příspěvek od Stanislavxyz »

To máte Milane pravdu, osobně nejsem velkým příznivcem této koncepce, to rovinné zrcadlo bude myslím hodně náchylné na rosení- je směrem nahoru a zcela nechráněné, ke všemu si na něj pozorovatel možná bude i dýchat (představme si, kde má pozorovatel hlavu, resp. nos/ústa a kterým směrem vydechuje při pozorování...) Avšak řeknu na rovinu, že je to pouze má úvaha- tuto koncepci jsem (zatím) osobně nezkoušel.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
kuceraz
Příspěvky: 587
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#26

Příspěvek od kuceraz »

Co se rosení týče, tak na to rovinné, odkryté zrcadlo lze velmi jednoduše udělat výhřev odporovým drátem.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
johny723
Příspěvky: 99
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Úprava triedru pro koukání do zenitu

#27

Příspěvek od johny723 »

Videl som raz tuto koncepciu a strasne sa mi to v principe pacilo. https://forum.astronomie.de/threads/gro ... er.334297/
Skusal to uz niekto z vas?
Odpovědět