Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7207
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#2071

Příspěvek od Artaban »

kuceraz: A co Baader Morpheus.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jaký koupit okulár?

#2072

Příspěvek od kuceraz »

To je také varianta.
Pokud bych měnil okuláry, viděl bych to na ES 82st. nebo právě Baader Morpheus - obojí mají na tomto i jiných fórech skvělé ohlasy.
Více jsem se klonil k ESkům, protože vyjdou o něco levněji, přitom ale kvalitou jsou na tom pravděpodobně obdobně (dle toho, co jsem načetl).

Nicméně, zajímá mě, jestli by to přineslo další benefity mimo širokého zorného pole - především mi vrtá v hlavě ta ostrost obrazu při vyšších zvětšeních.
Docela mě překvapilo, že jsem neviděl u těch 15ek žádný rozdíl, ale vykládám si to tak, že malé zvětšení není tak náročné (mimo zkreslení v kraji pole).
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#2073

Příspěvek od dvader »

To si chce ty okuláry vypůjčit a reálně vyzkoušet. A přibrat k tomu vhodné TeleVue nebo Pentaxe, abys viděl, jaký bude rozdíl proti opravdu špičkovým okulárům…

Pak třeba usoudíš, že nemá cenu jít jen o trochu výše. Že je lepší zůstat u TS a kdyžtak našetřit a jít opravdu nahoru.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1134
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#2074

Příspěvek od mike »

U menších zvětšení je samozřejmě jednodušší dosáhnout ostrého - nebo ostře působícího - obrazu. Čím větší zvětšení, tím víc se zvýrazní se nedokonalosti optiky (okuláru i objektivu), vliv seeingu a pokud se člověk začne blížit difrakčnímu limitu (což ale u průměru 254mm až tak moc nehrozí), budou jasnější hvězdy tvořit difrakční obrazce už z principu a bez ohledu na kvalitu optiky. Prakticky: když si porovnám, jak se 17.5 Morpheem působí bodově hvězdy ve 127mm achromatu a 155mm Apo (zvětšení 69x / 71x), tak tam nějaký zásadní rozdíl nevidím; s 5mm DeLitem (240x / 248x) je za slušných podmínek ten rozdíl nepřehlédnutelný. Navíc je při velkém zvětšení těžší i samotné fyzické zaostření; ve zvětšeních jako 39x nebo 69x celkem bez problémů zaostřím i větším kolečkem, ale ve 240x bych to bez jemného ostření nedal dostatečně přesně ani náhodou.

Čím širší zorné pole, tím je navíc těžší dosáhnout kvality v celém poli, proto jsou ty širokoúhlé okuláry buď hodně drahé nebo to s tou kvalitou ve vnějších částech není moc valné. Já naštěstí větší zvětšení (od 7mm / 177x) používám jen na menší objekty, takže mi na ně bohatě stačí "planetární" okuláry, které mívají 55-60° AFOV. (Měsíc a Slunce jsou velké, ale tam ve velkém zvětšení koukám vždycky jen na konkrétní detail.)

Ale jak už bylo řečeno, nejlepší by stejně bylo porovnat si konkrétní okuláry na konkrétním dalekohledu. Jestli mezi 15mm TS a 15mm ES nevidíš výrazný rozdíl, tak tam ta výměna nejspíš smysl nemá (pokud nestačí jako důvod to širší zorné pole). Ale u kratších okulárů to může být úplně jinak. Navíc je to dobré zkusit i kvůli ergonomii, třeba DeLite je (pro mé potřeby) opticky vynikající, ale je dost náročný na přesnou polohu oka, což někomu může vadit. (Mně to vadí taky, ale ne tolik, abych je kvůli tomu zavrhl. :-) )
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jaký koupit okulár?

#2075

Příspěvek od kuceraz »

dvader píše: 09. 04. 2024, 10:05 To si chce ty okuláry vypůjčit a reálně vyzkoušet. A přibrat k tomu vhodné TeleVue nebo Pentaxe, abys viděl, jaký bude rozdíl proti opravdu špičkovým okulárům…

Pak třeba usoudíš, že nemá cenu jít jen o trochu výše. Že je lepší zůstat u TS a kdyžtak našetřit a jít opravdu nahoru.
Zkoušení špičkových okulárů se bojím, protože pak nebude cesty zpět :)
Teď vážně, tohle je dobrý tip a jestli bude příležitost, vyzkouším je, určitě to pomůže v rozhodování a vyřeší případné budoucí pochyby, jestli nemá smysl zase udělat upgrade řady okulárů.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#2076

Příspěvek od dvader »

kuceraz píše: 10. 04. 2024, 09:58 Zkoušení špičkových okulárů se bojím, protože pak nebude cesty zpět :)
Tomu rozumím! Já takto dopadl při zkoušení hi-fi sluchátek na domácí poslech... :mrgreen: :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jaký koupit okulár?

#2077

Příspěvek od kuceraz »

mike píše: 09. 04. 2024, 10:27 Navíc je při velkém zvětšení těžší i samotné fyzické zaostření; ve zvětšeních jako 39x nebo 69x celkem bez problémů zaostřím i větším kolečkem, ale ve 240x bych to bez jemného ostření nedal dostatečně přesně ani náhodou.
Díky za tip, tohle mě ani nenapadlo.
Mám na okulárovém výtahu vysoustružené o polovinu větší kolečko, které znatelně s ostřením pomáhá, ale dvourychlostní výtah to rozhodně není.
Určitě by stálo za to prvně vytáhnout ze stávající sady okulárů maximum, ještě než je budu měnit.

dvader: se sluchátkama jsem dopadl úplně stejně, kvalita zvuku je návyková :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Jaký koupit okulár?

#2078

Příspěvek od duri_jk »

K 254/1200 dobsonu by som pokojne odporucil Morpheus 9mm, alebo APM XWA 9mm.
9mm Morpheus je moj najpouzivanejsi okular na 250/1200 dobsone. Pozeral som sa aj cez to APM-ko 9mm a pacilo sa mi co som videl. Nerobil som sice detailne porovnanie APM/Morph, ale ako univerzalny by bol urcite dobry. Ked je dobry seeing pozeram cez APM XWA 7mm a je to paradny pohlad.
Raz som si dal cas a porovnaval ES 8.5mm LER, Pentax XW 10mm a Morpheus 9mm tu su moje dojmy
https://www.cloudynights.com/topic/627367-the-pentax-xw-and-xl-ranges-rivals/?p=10841531

Teraz pozeram hlavne cez 350/1600 a hlavny okular je 13mm APM XWA, mam aj Morpheus 12.5mm, ale nejak som prepadol sirokemu polu :)
Mne to vychadza tak, ze idealne zvacsenie je pre mna okolo 120-130x. Pri takomto zvacseni vacsinu noci seeing nekazi pozorovanie, zorne pole je este ako tak siroke, ze sa da komfortne pozorovat objekt aj bez navadzanej montaze.

Ak pouzivas okuliare, tak ESka ani APM XWA na to nie su vhodne, v takom pripade Morpheus alebo Pentax XW/XL, Delos, Delite, ...

Juraj
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jaký koupit okulár?

#2079

Příspěvek od kuceraz »

Díky za pěkný srovnání.
Stejně jako tebe mě překvapilo, že vítězně vyšel Morpheus a ne Pentax, ale ulehčuje mi to výběr.

Jsem zvědavý, jestli se pro mě bude proti mým low end TSkům u této třídy okulárů konat wow efekt.
O víkendu bude snad možnost srovnání s Televue uživatele rys, tak uvidíme. ;)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#2080

Příspěvek od dvader »

Jak to může v reálu nakonec dopadnout je např. moje zkušenost s výběrem cca 30 mm okuláru k 11” SCT - zkoušel jsem tenkrát (cca 10 let), zda-li nepořídit něco lepšího než Hyperion Aspheric 31 mm, který jsem měl…

Měl jsem celkem asi 4 okuláry:
- nějaký WO, už si nepamatuji jaký
- toho Hyperiona
- TV Naglera 31
- Pentaxe 30

Nakonec jsem zůstal u Hyperionu:
WO byl celkově horší.
Nagler měl sice ostřejší obraz v celém zorném poli, ale měl kupodivu barevnou vadu, která mi vadila ( navíc to je fakt hovado).
No a Pentax byl sice ve všem nejlepší, ale ta jeho šroubovací očnice mě vůbec nevyhovovala.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#2081

Příspěvek od Zbych »

kuceraz: byla to ES 14, ne 15 :). Morpheusy mají výborný obraz, ale jsou velmi citlivé na polohu oka (několikrát ověřeno a nejsem sám), jinak "ledvinkuje". Ne každému to vyhovuje a určitě bych tento okulár předem vyzkoušel. Někdo s tím ale problém nemá, když se naučí do něj dívat.
Když klapne sobotní pozorování, vezmu velká ESka a mohu vzít i Pentaxy.

dvader: to je zajímavé, že ti očnice nevyhovovala. Pentaxy jsou mj. vyhlášené právě velmi pohodlným pozorováním. Navíc se dají očnice odšroubovat a dát jiné. Mám to tak na doporučení H.K. u dvacítek do bina.
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Jaký koupit okulár?

#2082

Příspěvek od duri_jk »

Ano chvilku som si na Moroheusa zvykal, ale nepovedal by som, ze je nejak moc citlivy. Skvele je ze funguje aj s okuliarmi, aj ked ich nepotrebujem, casto sa chce pozriet niekto kto ich ma.

Co sa tyka pentax ocnic, tak XL rada je pre mna ovela komfortnejsia ako XW.

Ja som hladal 30mm okular a z trojice GSO superview 30mm, Skywatcher Aero ED 35mm, APM UFF 30mm v F5 newtone jednoznacne vyhral APM, potom Skywatcher a nakoniec GSO. Predpokladam ze v F10 teleskope by tie rozdiely boli ovela mensie. To APMko ma wow efekt.
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jaký koupit okulár?

#2083

Příspěvek od kuceraz »

zbych: tak to jsem si špatně pamatoval, nicméně rozdíl je stejně naprosto zanedbatelný (nějakých 83x vs 89x) :)
Díky za ochotu, velmi rád ty okuláry okouknu.

Dnes budu muset očividně ještě vyjet pozorovat, protože od soboty mě koukání přes moje TSka po tolika srovnáních už neuspokojí :D
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 526
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Jaký koupit okulár?

#2084

Příspěvek od rys »

Já to měl s Morpheusem úplně stejně jako Zbyšek, s ledvinovým efektem. A ještě mi nejvíce vadilo, že byla očnice hodně nízká, teď se snad dodávají, nebo se dají dokoupit kroužky na očnice, přesně nevím. Jinak obraz byl výborný. U Delose 14mm, nejvíce ocenůji právě vysouvací očnici, která drží výborně. U Delite 9mm, co mám, je to asi na stejném principu, ale když sundavám krytku z barelu, tak se očnice lehce posune. Už tak dobře nedrží, samozřejmě to neutahuji na tvrdo. Ty okuláry TV jsou nepřekonatelné hlavně v Newtonech, cca f5. Ale chce to zkusit.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1134
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#2085

Příspěvek od mike »

rys píše: 12. 04. 2024, 11:58 A ještě mi nejvíce vadilo, že byla očnice hodně nízká, teď se snad dodávají, nebo se dají dokoupit kroužky na očnice, přesně nevím.
V současné době se ty prodlužovací kroužky dávají přímo k okuláru, už někdy v létě 2022 jsem ho tam měl. (Myslím, že se dá i dokoupit samostatně.) Chvíli jsem to s nimi zkoušel, ale zjistil jsem, že je mi to příjemnější spíš bez nich, tak jsem je zase dal pryč.
U Delite 9mm, co mám, je to asi na stejném principu, ale když sundavám krytku z barelu, tak se očnice lehce posune. Už tak dobře nedrží, samozřejmě to neutahuji na tvrdo.
Kombinace té vysouvací očnice a příliš těsné spodní krytky je hodně nešťastná. Ale už jsem si na to celkem zvykl a naučil se při sundavání krytky okulár držet tak, aby se mi to moc nestávalo, navíc už se u 7mm DeLite ta krytka častým používáním přeci jen trochu "ošoupala", takže už jde dolů trochu snáz. U 5mm a 4mm jdou ještě ztuha, ale časem snad taky trochu povolí.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět