Planetární okulár

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 518
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární okulár

#211

Příspěvek od stmare »

Já mám jen 100/900 ED, takže pro 2D mám 4.5mm abych měl 200x a 6mm v záloze pro horší seeing. Mám ten TS Planetary (a navíc jen klon), což mi ale postačuje.
Takže bych extrapoloval pro 120/900, že 4mm varianta bude ok, ale je potřeba mít i tu zálohu na horší seeing, třeba 5 nebo 6mm.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Planetární okulár

#212

Příspěvek od mike »

Určitě jsem to nemyslel tak, že by 4mm měl být jediný, koneckonců sám mám (nejen) na planety 4, 5, 6 i 7mm a každý se hodí na něco (ten 4mm jsem zatím zkusil jen jednou, ale taky jsem ho kupoval jako mimořádnou výhodnou nabídku s výhledem do budoucna). Spíš jsem chtěl říct, že ke 120/900 ED by mi přišla dvojice 5mm a 8mm na pozorování planet zbyteně omezující a pokud bych chtěl pro začátek dva planetární okuláry, spíš bych uvažoval o něčem jako 4mm a 6mm. Ale zároveň jsem upozornil, že spousta jiných lidí nemá s pozorováním planet ve zvětšení podobném těm 113x žádný problém. Takže nakonec asi stejně skončíme u obvyklého konstatování, že vůbec nejlepší by bylo, kdyby tazatel vzal dalekohled někam, kde bude víc lidí (třeba MHV), pár okulárů si zkusil a rozhodl se podle toho, co mu bude nejvíc vyhovovat, jak z hlediska ohniskové vzdálenost, tak konkrétního modelu.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 518
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární okulár

#213

Příspěvek od stmare »

Já myslím, že jsem nijak neodporoval, snad jen doplnil ;)
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Psyko1_CZ
Příspěvky: 23
Registrován: 21. 02. 2019, 11:21
Bydliště: Nové Sedlo
Věk: 37

Re: Planetární okulár

#214

Příspěvek od Psyko1_CZ »

Děkuji za rady. Chtěl bych se na nějaké setkání vypravit, ale dvě malé děti mi to zatím moc neumožňují. Jinak mi jde i spíše o to, jestli třeba okuláry Omegon LE nebo TS-Planetary jsou k tomuto ÉDÉČKU vhodné. Jak jsem pročítal fórum, tak mi z toho vyšlo, že né každý okulár je vhodný ke každému teleskopu.
Ohniska 8 a 5mm jsem si vybral jako takový základ. Poté mám v plánu dokoupit i další.
Případně i k těmto dokoupit Barlow.
Sky-Watcher EvoStar ED 120/900 PRO + ASI533 MC + SW GEQ6-R SynScan Go-To;
Sky-Watcher EvoStar ED 80/600 + ASI Mini Guider + ASI120MM mini + ASIAIR PRO + SW AZ-GTi WiFi (EQ-mod) + SW Heavy Duty; SW AZ-5; Binokulár HELIOS Mistral ED WP6 10x50 + stativ.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 518
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární okulár

#215

Příspěvek od stmare »

Může to být individuální, mně se kouká do TS Planetary dobře, ale do jiných moc dobře ne. A nějaký z těch profláknutých, nevím jestli ne dokonce Morpheus, mi i vadí, nebo jsem se nenaučil do toho koukat.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Planetární okulár

#216

Příspěvek od mike »

Asi by se to mělo rozdělit na několik samostatných otázek. Za prvé vhodnost z hlediska parametrů, tady je důležitá ohnisková vzdálenost objektivu (900mm), protože zvětšení je podíl ohniskové vzdálenosti objektivu a okuláru (např. s 5mm okulárem bude zvětšení 180x). Orientační limit je "2D", tj. dvojnásobek průměru v milimetrech, v tomto případě 240x. Při větším zvětšení už je potřeba počítat s tím, že žádné další podrobnosti vidět nebudou, spíš bude obraz působit méně ostře a méně kontrastní detaily můžou být vidět dokonce hůř. I tohle je ale individuální a jsou lidé, kteří za dobrých podmínek a s kvalitní optikou jdou třeba až na "4D" a mají z toho lepší pocit.

Druhá otázka je, jestli konkrétní okulár svou kvalitou odpovídá dalekohledu. Nemá smysl platit několikanásobek za "zbytečně dobrý" okulár, který stejně další zlepšení obrazu nepřinese, protože limitujícím faktorem je kvalita objektivu. Toho bych se tady ale nebál, protože i na 127mm achromatu jsem dokázal poznat, že DeLite kreslí lépe než Omegon LE Planetary, i když to paradoxně v některých případech pocitově spíš uškodilo, protože se tím zvýraznily optické vady objektivu, které Omegon tak trochu maskoval. 120/900 ED by měl být opticky lepší, takže tam kvalitní okulár bude IMHO dávat smysl ještě víc - ale samozřejmě to není (zdaleka) zadarmo, zmíněný DeLite je sice opticky skvělý, ale oproti tomu Omegonu stojí asi trojnásobek.

Třetí je subjektivní dojem a komfort a tady už se podle mne nedá radit vůbec. Já třeba nedám dopustit na Baader Morpheus, kterým z hlediska pozorovacího komfortu nemůžu vytknout naprosto nic, ale vím o lidech, kterým nesedí vůbec, dokonce i do té míry, že se ho zbavili a místo něj používají okulár, o kterém sami uznávají, že je opticky horší, ale prostě se jim do něj kouká lépe. Takže tady už skutečně jediná dobrá rada je zkusit si to sám. Jen bych k tomu dodal, že ideální je zkoušet na tom dalekohledu, na kterém ho člověk chce používat, a při plnohodnotném pozorování. V praxi je obrovský rozdíl kouknout k někomu narychlo "na stojáka" nebo v klidu dvacet minut (a déle) zírat na Jupiter nebo Měsíc a snažit se vykoukat drobné detaily.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Planetární okulár

#217

Příspěvek od Yarkho »

Komfort pozorovania sa naozaj musí vyskúšať. Tiež nedám dopustiť na Morphey napriek tomu, že mám aj "kvalitnejšie" okuláre. Vyskúšanie môže prebehnúť v Supre v Prahe, čo je najlepšia varianta, alebo sa okulár proste kúpi a predá, čo je drahšia varianta.

Okuláre skúšam pri nákupe bez ďalekohľadu - priložím na oko a všímam si poľnú clonu. Tým sa dozviem vzdialenosť výstupnej pupily, jej prípadnú sférickú aberáciu ("čierne fazule"), ale najmä komfort pozorovania.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět