Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#31

Příspěvek od Homer »

astar: Milane, já myslím, že to konec JH hvězdárny nebude. Bude to zřejmě konec její kvalifikované činnosti, ale pohodlné sesle v ní nepochybně zůstanou. O ty přece jde. A aby s nimi náhodou "necloumal" někdo s vyšší odborností, je třeba kolem sebe vyčistit prostor a potom už jen dokládat grafy o návštěvnosti, počtu akcí atd. Jednoduše obhajovat svoji existenci a své jisté. A tomu nějaké nákupní centrum nemůže vadit.
Není to jediná hvězdárna...
Artaban: Je. Tohle umíme - stavíme z peněz EU rozhledny, asfaltujeme v lese cyklostezky, tvoříme parčíky s cestami a lavičkami pro nikoho - ale dálnice nemáme. Vybavujeme draze hvězdárny, obklopíme je výstavbou a zaměstnáme tam ignoranty.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#32

Příspěvek od MMys »

Tohle mě ale neskutečně s prominutím sere. Nechal jsem na tom skoro rok práce, a tohle je výsledek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#33

Příspěvek od Homer »

Pokud se takové případy netransformují do veřejné debaty, nic se nestane.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#34

Příspěvek od Ekolog »

Jen malou připomínku: mám přezdívku EKOLOG, na patologii jsem se dosud zaplať bůh, nepropracoval.

Poslední zpráva z bojiště. Volala mi Jana, od zítřka je oficiálním šéfem hvězdárny Pepíček Čech. Osobně jej neznám, ale podle zpráv jiných, tento zaujímá čestné místo mezi Jindřichohradeckými vohnouty. Astronomii sice nerozumí, ale má za sebou studium na několika vysokých školách. Zatím bez titulu.

Jsem zvědav, co tohle jmenování učiní s posledními fungujícími astronomy v počtu 1 kusu.

Takže to vidím na poslední hřebíčky do rakve Jindřichohradecké hvězdárny. Další dějství bude směsicí antické tragédie a absurdní komedie. Rekonstrukce hvězdárny stála 57 MKč. Hodně by mne zajímalo, kdo je odpovědný za zmařenou investici a kdo bude za ní trestně odpovědný. Doufám, že rada města a starosta jednou nebudou nepříjemně překvapeni, že se včas pochlapí, zajistí včas nápravu a potrestání viníků. Pokud tak neučiní, mohou být odpovědní i oni.

Vždy jsem měl respekt před aktivními blbci. Z těch Jidřichohradeckých mám v současné době i strach.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11604
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#35

Příspěvek od Psion »

Jako vždy to dopadá už tisíce let stejně, tedy potrestání nevinných a odměnění nezúčastněných...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 994
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#36

Příspěvek od ok1in »

Ekolog píše: 04. 02. 2024, 20:51 Hodně by mne zajímalo, kdo je odpovědný za zmařenou investici a kdo bude za ní trestně odpovědný.
V dnešní době? Potrestaný? NIKDO! Naopak, provedou pár bezvýznamných akcí pro děcka ze sídliště, pár seansí pro politiky a budou oceněni za příkladnou aktivitu. Bohužel, smiř se s tím, že dnes se úspěch hodnotí jen a pouze podle hezky barevných tabulek v excelu. :roll:
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#37

Příspěvek od Homer »

Ekolog: Já bych tipl, že hvězdárna má nějakou zřizovací listinu, nebo jednoduše určen popis své činnosti. No a odhaduji, že to budou taková ta všeobecná slova o vzdělávací činnosti od dětí po seniory.
No a nebude asi nic jednoduššího, než toto nějak plnit a deklarovat, že se to jen stále ( proti minulosti ) lepší a lepší. Kdo to objektivně posoudí? Radnice? Laická veřejnost? Co bude záležet na tom, jak "odborný" výklad je poskytován, kdo objektivně posoudí, zda náhodou nelze drahé zařízení využít lépe?
Vše poběží dál, hřebíčky se zatlučou do rakve odbornosti a to téměř nikdo nepozná. Kdo zkoušel laikům ukázat něco v dalekohledu, ten to zná. Já si vždy vzpomenu na jeden z dílu Básníků, kde Štěpán Šafránek zaskočí jako průvodce na zámku a trousí nesmysl za nesmyslem. Stačí mu trocha šarmu, má to v kapse, návštěvník odchází spokojen. Takže ve výsledku to bude dobře investovaných 57 mil.Kč :-) Asi to zní skepticky, aly myslím, že docela reálně.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#38

Příspěvek od dvader »

Co na to upozornit Reportéry ČT?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#39

Příspěvek od peta62 »

Homer píše: 04. 02. 2024, 22:12 ......
No a nebude asi nic jednoduššího, než toto nějak plnit a deklarovat, že se to jen stále ( proti minulosti ) lepší a lepší. Kdo to objektivně posoudí?
......
To lze posoudit jednoduse, protoze to drahe zarizeni nebude pouzivano vubec.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#40

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

A jakym způsobem je tam vybíráno to vedení, to na vedoucí pozici (ať už se jí říká jakkoliv) nebylo výběrové řízení?

Podobná situace roky hrozila v Praze, kde Hvězdárnu a planetárium reálně řídil člověk, jehož priority skutečně s astonomií nijak nesouvisely. Když ale přišlo na to, aby ji vedl i formálně, tak výběrové řízení projel na celé čáře - porazil ho s jasnou vizí a programem dnešní ředitel, což je člověk, se kterým se sice na řadě věcí neshodnu, ale mám k jehoi práci velkou úctu a HaP - promiňte, Planetum - pod ním na otázku v názvu vlákna odpovídá jednoznačně "ano". Takže tady máme praktickou otázku, že systém někdy funguje.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#41

Příspěvek od Homer »

Ten majetek má někdo ve správě a ten za něj zodpovídá, myslím evidenčně konáním inventur. Majetek je ve správě municipality a ta se zodpovídá svým zastupitelům, nikomu jinému. Pokud je zařízení v chodu, nějak funguje, prochází jím návštěvníci, pak je opravdu k debatě, co je či není dostatečná odborná kvalifikovanost pracovníků, jak odborný výklad poskytují, zda je to vůbec v hlubší míře potřeba či zda je využíván plný potenciál vybavení. To má právo stanovit zřizovatel, který to může přenést např. na určeného ředitele ( vedoucího ). A zřizovatel je v naprosté většině zase jen laik, nic víc. Možná je laikem i určený vedoucí :-).
Chci tím naznačit, že tudy cesta dokazování, že je něco špatně, nepovede - určitě ne tam, kde to nebude na straně zřizovatele kompetentní osoby zajímat.
To, že se to někomu zvenčí zdá jako nevyužitá či zmařená investice je "jen" názor. Muselo by to rezonovat celým městem, muselo by to znít v zastupitelstvu, v regionálním tisku, jinak je to jen na debatu na AF.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#42

Příspěvek od MMys »

Honza Ebr:
Jen pro informaci, pokud to někomu nedocvaklo ze jména (nevěděl, jak se jmenovala bývalá paní ředitelka), tak nový vedoucí hvězdárny je její synáček.
Už tam jednou fungoval, po otevření hvězdárny, měl na starost IT. O schopnostech raději veřejně pomlčím, nebo mě ještě někdo zažaluje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#43

Příspěvek od peta62 »

Homer : Tim nefungujicim zarizenim jsem samozrejme myslel dalekohled s montazi. Z faktury je zjevna cena a po predpokladanem odchodu posledniho astronoma nebude nikdo, kdo by jej byl schopen ovladat, tudiz se nebude pouzivat.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#44

Příspěvek od Stanislavxyz »

Hvězdárna Fr. Nušla jistě nezanikne- jak napsal Homer, na tamních pohodlných seslích nepochybně někdo rád posedí. Činnost se vždy nějaká vykáže, to je to nejmenší. Jak podotkl ok1in, v barevných excelových tabulkách může vypadat dobře i naprosto mizerný program, na který povinně nahnali nějaké školáky...

Vcelku účinná metoda je Homerem zmíněná veřejná debata, medializace. Satrostové či starostky, jakožto i celé (volené) zastupitelstvo nevítá s povděkem, když se občané (voliči) ptají proč, a na co, a kdo to vymyslel. Pouze těch "kverulantů" musí být dostatečná síla.
Zkusil bych zprvu lokální periodika, buď článek kritizující změny na hvězdárně přímo napsat, nebo pobídnout nějakého regionálního pisálka, že bude mít téma/kauzu. Případně zkusit opozici (ať už je to kdokoliv, pod heslem- nepřítel mého nepřítele je můj přítel), ta se ráda chytne čehokoliv, co bude moct aktuálnímu vedení předhazovat. Též rozpoutat diskusi na vhodných sociálních sítích nemusí být ku škodě. Někteří politici dnes věnují těmto médiím až příliš pozornosti.

Poněvadž lamentací zde na A.F. to skutečně nezměníme.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#45

Příspěvek od Homer »

Stanislavxyz:
Jj, sdílím právě tento názor. Politik se bojí veřejné diskuze, která by mohla vést ke ztrátě jeho židle. Ale lehké to nebude. Pro většinu lidí, zastupitelů i občanů, to je odtažitý problém, kterému vůbec nerozumí. Navíc mají jiné starosti a mizivou kompetenci řešit míru užívání hvězdárny či odbornost pracovníků. Osazenstvo hvězdárny bude vždy dokládat a mnohomluvně obhajovat svoji činnost, nebude přeci sedět pasivně.
Přesto to ale vidím jako asi jedinou cestu.

Peta62:
Tudy cesta nepovede. Kdo rozhodne, že dalekohled s montáží je "nefunkční"? Jsou na svém místě? Jsou. Tedy inventura bude v pořádku. Zde nejde o to, že by to bylo nefungující ( dokonce snad rozbité ), ale o míru a způsob užívání, které lze očekávat na nižší úrovni, než by mohla u takového zařízení být. Toto objektivně doložit a dovodit, že to je způsobeno nekompetencí dosazených zaměstnanců, nebude věru snadné.
Je to prostě celé na vodě a nebude problém tvrdit opak. Kdo kvalifikovaně posoudí, kde je pravda? A i tak, bude to vlastně zřizovatele zajímat?
Formálně bude vždy vše v pořádku a to je ta potíž.
Odpovědět