MilAN : „…Jsou to nejjednodušší a osvědčené způsoby montáží DSC a je dobré pochopit, proč zrovna tato řešení doporučuje výrobce. A to dříve, než začneme vymýšlet něco " svého"…
To > MilAN
Porovnání snímků vede k závěru, že konstrukce CZ autorů je totožná s kontrukcí cizího autora.
Pokud naši CZ autoři - jejichž dílo je na horním snímku - měli nějaký vzor, myslím si, že ho pochopili naprosto a dokonale

, takže vlastně není co kritizovat.
Komentář
Milane, souhlasím plně s první částí Tvého citátu. Konstruktér stojící před úkolem řešit konstrukční problém se má nejprve rozhlédnout, jak je tento problém řešen jinde ve světě. Díky síti I-net má k tomu mnoho nebývalých možností. Z porovnání dvou snímků instalace DSC přímo na osu ALT Dobsona je však zřejmé, že naši CZ autoři uplatnili Tebou uvedenou zásadu a zvolili ve světě běžné řešení. Přitom vůbec není důležité, zda, nebo kdo a koho inspiroval – hodnotí se výsledek a ten je patrně optimální.
Obávám se však, aby Tvá poznámka nebyla chápána i tak, že ve svém podtextu odrazuje amatéry od originálního řešení technických úkolů. Taková interpretace by v důsledcích mohla znamenat přibrždění technické invence. Nelze totiž vyloučit případ, že náš člověk může nalézt vlastní a lepší řešení, aniž by kopíroval zahraniční tzv. osvědčené vzorové modely.. Znalost současných ve světě běžných řešení může sice zamezit objevování již objeveného, ale v opačném případě může svazovat fantazii…
Náš národ má ve světě zaslouženou pověst lidí tvůrčích a přemýšlivých (a to zejména, když jsme k tomu nuceni okolnostmi ). Dlouhá minulá desetiletí jsme byli k vynalézání nuceni hlavě tím, že potřebné (i astroamatérské) produkty nebyly dováženy. A právě v tomto „nouzném“ období u nás vznikaly zdařilé amatérské konstrukce, byla to ale spíše „z nouze cnost“. Kromě tohoto objektivního důvodu k „vymýšlení něčeho svého“, však existují i další – sice subjektivní, ale pádné - důvody, aktuální dodnes a fungující celosvětově. Mám na mysli radost amatérů z experimentování, spokojenost při dosažení (eventuálních) dobrých výsledků, nebo satisfakce při vylepšování a doplňování profesionálně vyráběných či dovážených zařízení. Každý kdo vymýšlí něco nového a svého riskuje neúspěch (to převážně), nebo bude mít úspěch (možná). Publikuje-li svůj „vynález“ pak určitě nese svou kůži na trh.. Přál bych si, aby těchto odvážlivců obdařených amatérským duchem a technickým talentem bylo co nejvíc.
Třetí snímek instalace DSC na osu ALT Dobsona
ilustruje jiné – méně běžné - konstrukční řešení:
Mezi snímač a osu ALT je vložen mechanický ozubený převod.
Dají se předpokládat dva logické důvody tohoto řešení:
* že převod slouží k dosažení vyšší rozlišovací schopnosti ve snímání polohy dalekohledu, nebo
* že konstruktér použil levnější inkrementální čidlo (mající méně než 1000 rysek /360°) – tudíž generující menší počet pulzů na 360°. Za podobných okolností by v našich podmínkách patrně bylo možné použít např. amatérsky vyrobitelná čidla DSC27 nebo DSC70 a výrobně náročný mechanický převod s vnitřním ozubením nahradit jiným typem mechanického převodu.
Rudy: „… NAVIGATOR je jednoduchý na výrobu a za cenu prijateľnú pre vačšinu amatérskych astronomov… NAVIGATOR som mal a bol som s ním spokojný …“To : Rudy
Rudko, vďaka za priaznivú referenciu - ktorá nepotrebuje ďalší komentár.
P.S. Ad „NEDOROZUMĚNÍ“
Chápu to tak, že v otevřené diskuzi se nedorozumění vyskytují poměrně často a z různých příčin. Pak záleží jen na tom, zda je dobrá vůle k jejich vysvětlení. V tomto případě jsem ani na okamžik nepředpokládal nevěcnou argumentaci – tudíž jsem rád, že je vše v pořádku.
Zdraví
Jan