16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#31

Příspěvek od Dansemacabre »

Zatim jsem z praktickych duvodu nakloneny spis uzavrenemu 400p, k tomu "ultralightu" neni kam pridelat madlo s kolecky na transport z boudy na stanoviste. Ta tycova konstrukce na presuny v celku neni delana.

Milane, koukal jsem i pres 500mm, ty stafle jsou pro me zkratka diskomfort.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#32

Příspěvek od BertCZ »

MilAN píše: 29. 07. 2023, 11:43 Chlapci, hezky o tom diskutujete, ale už si to jednou zkuste. Je nás dost, co už nějakých 30 let pozorujeme podobnými Dobsony, běžně na louce se štafličkami, a tak nějak bez problémů v jakémkoliv terénu. Ale asi na to nejdeme dost teoreticky , jen jdeme pozorovat :)
Milane, jsme v prostředí internetové diskuze, takže nezbývá než diskutovat. Praktická ukázka jaksi přes www není možná. V tomto vlákně vznesl dotaz člen Dansemacabre. Snaží se mu poradit tito členové: Alamrob, dvader, PetrŠ, nosuh, vla, biker.fm, Bert. Milane, pokud máš dojem, že kdokoli z výše jmenovaných je internetový tlachal, nechodící pozorovat, nepraktikující, klidně to sem napiš. Ten výčet lidí je úplný a já jej udělal záměrně. Podle toho, jak tyhle borce znám a vnímám, nikdo z nich si nezaslouží onu Tvou poznámku: "Chlapci, hezky o tom diskutujete, ale už si to jednou zkuste".

Milane, je šábes, a já mám tím pádem vstřícnou náladu. Budu tedy relativně slušný. Stejně tak, jak máš ve svém podpisu: "lepší rada žádná, než špatná", by mohlo být Tvým druhým mottem: "mluviti stříbro, mlčeti zlato".
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#33

Příspěvek od biker.fm »

Kdysi jsem mel 450P StarGate a z vlastni zkusenosti pro mne pozorovani ze stafli (koupil jsem si takove 3 schudkove male) bylo hodne nekomfortni. Sedet na vysoke barove stolicce by bylo jen ocekavani kdy se i se stolickou vyvratim. Moje zkusenosti jsou me vlastni a nemusi korenspondovat se zkusenostmi nekoho jineho.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#34

Příspěvek od MilAN »

Děkuji Bertovi za vynikající radu, jen mám tušení, že mnoho z těch co radí, s touto velikostí dalekohledu nemají praktické zkušenosti. A pro ty by mohla platit tvoje rada =" mlčeti zlato ", protože to je pak jen tlachání bez zkušeností. Tím mám na mysli bez zkušeností přesně s touto technikou, byť jinak mohou být vynikající v mnoha oborech . Není mým cílem někoho urážet , zkus to dělat také.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#35

Příspěvek od Zbych »

Do budoucna bych chtěl něco většího na stálé stanoviště (500 mm minimálně), ale stále zvažuji jiné optické systémy, u kterých by člověk nemusel "balancovat na štaflích." I když se i ve výšce sedět dá. Ale to je na samostatné vlákno.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#36

Příspěvek od Dansemacabre »

Jsem rad, ze diskuze proudi, beru si z ni spoustu podnetu. A jak je videt, nejsem sam, koho odpuzuji stafle :)

Za me je pozorovatelsky komfort (pohodli a stabilita po dlouhy cas neprerusovaneho sledovani objektu) dulezitejsi nez par cm prumeru navic.

Co pise Zbych o jinych typech optickych systemu je velmi relevantni, ovsem zaroven pro tenhle prumer zaroven nedosazitelne v cene "kolem sto tisic".

Jeste me napadla varianta spis pro pobaveni: dat vysokemu dobsonu do vytahu kvalitni dvoupalcove 90* zrcatko a nasmerovat si okular pekne k zemi :D (nekamenujte me hned)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#37

Příspěvek od LaH »

Používám přes sedm let Stargate 450P - bez GoTo. Možná je ještě příliš brzo na rady, ale zkusím to.
1. Jsem s ním velmi spokojen (viz. Vla). Lze jednomužně transportovat, i když na hraně. U Goto verze bych už s transportem v jednom váhal. Na uchovávání a transport dílu s primárem mám bednu, ale ta teď odpočívá- viz dále.
2. Bydlí teď zhruba dva roky sestavený na poncetce s kolečky (okulár je tedy ještě min. o 20cm výše) v altánu a nevidím problém. Balím dolní část do plachty kvůli větrným lijákům. Do dvou minut to celé vytáhnu na zahradu. Takže nižší vozík s kolečky místo poncetky rozhodně nemůže být problém.
3. Pozoruji výhradně!! vsedě, převážně i s opřenýni zády, tedy v pohodlí. Používám Al štafle doplněné o zarážky a spec. sedačku vlastní konstrukce, respektující různou šíři štaflí nahoře a dole. Posuv po cca 8cm lze i zjemnit. Rozsah - prakticky celé štafle. Funkce štaflí je zachována. Už jsem to sem jednou dával, obrázky ale asi už nebudou. Když tak doplním.
4. Okulárový výtah mám v původní poloze, ne tedy horizontálně. Zkoušel jsem dříve i jiné polohy OV na Dřeváku 12'' s rotačním nosem a NE!

Stát hodiny na štaflích je, alespoň podle mne, sebezničující nesmysl.
Osobní názor ze zkušeností s Meade LB 12'' - ten SW 16'' musí být opravdové monstrum, na ten průměr. Ale každý rád něco jiného.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#38

Příspěvek od Zbych »

Další věc na zvážení je, že pro někoho může být slézání - přesouvání štaflí - nalézání už nepřijatelné, než když si pod sebou přesunu židličku, či pozoruji zcela bez podpěry. Je to prostě o preferencích...
Pablo
Příspěvky: 134
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 67

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#39

Příspěvek od Pablo »

Možno by sa nejakě cm dali eliminovať zapustenìm do terénu.
Bresser 150/750 ,Montáž Explore Scientific iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,SV Bony zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4511
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#40

Příspěvek od dvader »

Zbych píše: 29. 07. 2023, 14:48 Do budoucna bych chtěl něco většího na stálé stanoviště (500 mm minimálně), ale stále zvažuji jiné optické systémy, u kterých by člověk nemusel "balancovat na štaflích." I když se i ve výšce sedět dá. Ale to je na samostatné vlákno.
Tady je bohužel pořád ta známá pravda, že “jednoduché” řešení pro hodně velké průměry je jen ten Dobson…
Cokoliv jiného znamená nejen jiné peníze, ale i nutnost kopule/hvězdárny.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#41

Příspěvek od MMys »

Dá se udělat nízká EQ montáž, kde ten dalekohled v zenitu líže zrcadlem podlahu, a pak Newton 500mm f/3.8 (to zrcadlo jde sehnat ve špičkové kvalitě, a na rozdíl od f/3 lze ještě ukorigovat komerčně dostupnými komakorektory) po zalomení do boku bude mít výtah tak okolo 1.7m nad zemí. To je maximálně na jeden stupínek.

A pokud to nemá být na žádné pokročilé astrofoto, tak AltAz Newton 500mm utopený spodkem ve zvýšené podlaze je v pohodě.

Problém je, že jakýkoli jiný optický systém 0.5m+ než newton je šíleně drahý.

Až budeš mít finance, dej vědět :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#42

Příspěvek od Dansemacabre »

Pablo píše: 29. 07. 2023, 16:49 Možno by sa nejakě cm dali eliminovať zapustenìm do terénu.
Čistě pragmaticky: nechceš mít dalekohled v bazénu :)

Pro transport z místa uskladnění na pozorovací stanoviště mi nejpraktičtější přijdou takováhle šroubovací madla, protože nezvedají výšku už tak vysokého dalehohledu. Pro 400p těch 90kg půjde vcelku uzvednout docela v klidu. (výpůjčka obrázku z cloudynights)
https://www.cloudynights.com/uploads/mo ... 967339.jpg

Co je další bonus pro 400p oproti 450p je možnost snadného snížení ohniska kvůli binohlavě i bez nutnosti GWK.
Přílohy
dobs.jpg
dobs.jpg (84.91 KiB) Zobrazeno 5846 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Pablo
Příspěvky: 134
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 67

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#43

Příspěvek od Pablo »

Ten napustený bazén pre refraktor s veľkým uhlom na plošine je dobrý nápad.Ale aj to nešťastné żivé GoTo,ktoré hľadá správnu polohu nie je na zahodenie.
Bresser 150/750 ,Montáž Explore Scientific iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,SV Bony zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 831
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#44

Příspěvek od PetrŠ »

Dalším řešením u velkého dobsona je tohle. Jestli se časem dostanu ke stavbě většího stroje, udělám to přesně tak.
https://www.optiquesfullum.com/telescopes/
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: 16“ GoTo Dobson Sky-Watcher Flextube 400P

#45

Příspěvek od BertCZ »

Naprostý souhlas. Tuhle firmu mám uloženou v oblíbených :-) V případě tohoto šikmého řešení je dost mazec velikost sekundáru. Takže se to vyplatí až od velkých apertura. S čímž ovšem hoši od Optiques Fullum zřejmě nemají problém.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Odpovědět