EQ6 PRO SkyScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#751

Příspěvek od Karell »

Nevím, jestli správně rozumím několika málo posledním příspěvkům, ale moje zkušenost je jiná. Konkrétně s použitím módu PCdirect s programem PHDguiding. Naposledy dnes v noci jsem si ověřil, že pokud provedu star alignment na hvězdu, potom propojím montáž s řídícím software, celou noc pointuji a nad ránem přeruším přímé spojení, nejenom, že pozice jde uložit, zároveň ale montáž najede na objekty se stejnou přesností, s jakou jsem ji večer inicializoval.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24393
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#752

Příspěvek od MilAN »

Tomuhle bych rozuměl, ručka je nastartovaná, všechno zorientované.Ale z PC ovládáš jen pointaci. Ale určitě z PC nehledáš objekty, k tomu by to mělo jít přes ASCOM a EQ MOD, a ten má svoji iniciaci. A určitě nepřebere údaje z ručky. Nebo to je jinak ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

EQ6 PRO SkyScan

#753

Příspěvek od mich1 »

Mam to stejne jako Karel, jedine co to obcas udela, kdyz je to pripojene pres pc direct mode a ovladane z pc a clovek ma potrebu to nekam soupat primo ruckou, tak se obcas stane ze to ascom prestane ovladat(prestane jit najizdeni z pocitace i pointace), ale na to staci ascom znovu pripojit.
Milan: ono si to neco z ty rucky nacte kdyz se to pripojuje, jakmile dam pripojit ascom tak je uplne jedno kam dalekohled miri, nastavi to pozici spravne.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#754

Příspěvek od Karell »

Tomuhle bych rozuměl, ručka je nastartovaná, všechno zorientované.Ale z PC ovládáš jen pointaci. Ale určitě z PC nehledáš objekty, k tomu by to mělo jít přes ASCOM a EQ MOD, a ten má svoji iniciaci. A určitě nepřebere údaje z ručky. Nebo to je jinak ?Milane ano, jen pointuji. Ale to wezster, který o tomhle problému začal psát, taky.
Michale, to co popisuješ, taky neznám. momentálně fotím mozaiku, za noc jsem fotil 3 pole a vždycky z pole na další jedu pomocí šipek na montáži. Ty zůstávají celou dobu funkční. Jediné, na co nesmím zapomenout, je před propojením s PC snížit rychlost pohybu v ručce. Jen v takovém případě, kdy tam zapomenu nechat uložený třeba 8 násobek rychlosti siderické, ovládám pohyb montáže pomocí šipek v Ascom.
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

EQ6 PRO SkyScan

#755

Příspěvek od mich1 »

Jo jo sipky funkci porad, ale tak v 1 z 5 pripadu po tom co s tim soupnu prestane ascom ovladat. Jinak me jde menit rychlost na rucce i kdyz to mam pripojeny bez problemu.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#756

Příspěvek od MMys »

Abychom si rozuměli, jsou tři možné režimy ovládání:

1) nativní ovaldače pro EQ6/Celestron Nextar - SW používá přímo ovladač, řídí se příkazy Nexstar protokolu. Jde pouze z aplikací, pro které existuje nativní ovladač pro Nexstar.

2) ASCOM ovladač pro EQ6/Cel. Nexstar - ASCOM ovladač posílá do montáže Nexstar příkazy, Program komunikuej s ovladačem přes ASCOM rozhraní. Funguje ze všech SW, co podporují ASCOM montáž.

V těchto dvou případech NENÍ ručka přepnutá do Direct PC mode.

3) ASCOM ovladač EQMOD - EQASCOM - PC řídí přímo desky motorů v montáži, obchází ručku (ta nemá žádné info o zamíření, rychlosti montáže). Program využívá EQASCOM driver.

Pouze v tomto případě JE třeba Direct PC mode.

Weszter se ptal na stav, kdy to ovládá v PC direct mode - tedy EQMOD ASCOM driver, nikoli ASCOM driver pro EQ6/Celestron. Jak má Karel, mich1...
A pokud jede přes EQMOD, platí, co jsem psal výše.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#757

Příspěvek od Karell »

Tomuhle bych rozuměl, ručka je nastartovaná, všechno zorientované.Ale z PC ovládáš jen pointaci. Ale určitě z PC nehledáš objekty, k tomu by to mělo jít přes ASCOM a EQ MOD, a ten má svoji iniciaci. A určitě nepřebere údaje z ručky. Nebo to je jinak ?Ještě jednou budu reagovat na Milana, protože mně hned nedošlo, na co se ptá. A omlouvám se, spal jsem na dnešek 3 hodiny a podle toho i reguji :). Chci ale ještě upřesnit to, že po provedení star alingment a povelu PCdirect mode v ručce montáže mně EQmod Ascom načte údaje o poloze objektu z ručky. Potom mohu měnit polohu montáže buď šipkami na ručce a nebo šipkamii v SW Ascom. Při obojím použití si ručka změny poloh pamatuje a po přerušení PC direct mode je schopná najíždět opět na vybrané objekty. Takže tam musí docházet k oboustranné komunikaci. A to je možná něco, s čím se ještě ani Martin  nesetkal. Verzi firmware mám 3.27.  
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

EQ6 PRO SkyScan

#758

Příspěvek od weszter »

a ted je mi to uz uplne jasne. dekuji. pouzival jsem dle 3) jak píše MMys...
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#759

Příspěvek od MMys »

To co ale popisuje Karel, vypadá jako nějaká novinka. V prvopočátku byl Direct PC mód prakticky jen převodník úrovník úrovní, a procesor ručky data ignoroval, s deskami motorů nijak nekomunikoval a jen data přehazoval ze vstupního portu z PC na výstupní port do montáže.

edit: tak to je opravdu novinka. Od někdy (a klidně to už může být docela dlouho) se to údajně chová už takto:

http://eq-mod.sourceforge.net/docs/pcdirect.pdf

Tedy pokud se použije PC direct funkce, tak pokud byla ručka už předtím nastavená, měla by být i po vypnutí PC direct OK.  

Ale, pokud to má fungovat i po ukončení Direct PC režimu, měl by být udělaný alignment před jeho zahájením, z ručky. To si myslím, byť nikde se to nepíše. Jinak budou výsledku kdovíjaké.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#760

Příspěvek od alda »

Ano, je to tak jak píše Karel, včera jsem to ověřil, protože se mi to, co tu bylo napsáno nějak nezdálo a měl jsem za to, že s tím funguji jinak.

Můj postup je následující:
1) ustavím montáž alespoň na 1 hvězdu
2) dám PC Direct
3) spustím Ascom driver - EQ5/6 mod (nebo jak se to jmenuje :-)
4) počítač načte údaje o poloze a lze řídit pomocí počítače
5) pokud posunuji šipkami na ručce a můžu měnit i rychlost, PC to registruje
6) opačně pokud posunuji pomocí Ascom driveru, ručka to ví .

Někdy se mi stane, že že po bodu 3) že si ascom driver myslí, že je dalekohled zaPARKovaný, ale jen zřídka.

edit: mám NEQ6, fw: 3.27
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

EQ6 PRO SkyScan

#761

Příspěvek od mich1 »

Tak jsem si vcera nedobrovolne vyzkousel vyzkousel moznost c1 co tu zminuje Martin. Najednou z niceho nic po 5 letech bezproblemoveho chodu se mi nejakym zahadnym zpusobem totalne zhroutil EQASCOM driver. Dam pripojit montaz, naskoci eqascom a klasicka chyba ze to nenaslo montaz, hlava derava zapomela nastavit direct pc mode. Zapnu na rucce direct pc mod, dam znovu pripojit a v tu chvili zacly litat nejaky absurdni chybovy hlasky vetsinou jen oznaceny cislem chyba 52 chyba 53 apod + obcas nejaka hlasku typu cannot create socket apod. Restartoval jsem to snad 10 krat, delal s tim psi kusy, dokonce doslo na totalni reinstal driveru, ale proste jsem to nerozbehl.
Totalne vynervovanej po kruty zacpe na d1 s vysokou oblacnosti nad hlavou a vidinou blizici se hvezdy smrti (mesic), jsem to nakonec pripojil pres ten celestron nexstar driver, ale teda ovladat to pres to je strasna pakarna.
Nestalo se nekdy neco podobneho nekomu ? Rekl bych ze problem je ve win + driver, ale zaboha to nejsem schopnej nejak rozchodit at delam co delam.
jeste doplnim:
Typical Runtime Error codes and their meanings:
52 Bad file name or number
53 File not found
55 File already open
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

EQ6 PRO SkyScan

#762

Příspěvek od mich1 »

Tak si odpovim, problem jsem vyresil, windows nejakym zpusobem pri poslednim behu doprasily konfiguracni (eqmod.ini) soubory a eqascom je zcela evidentne pri odinstalaci nemaze, takze paklize se nekomu stane to same reinstal nepomuze, ale je potreba soubory rucne smazat, pripadne pouzit ten toolbox co u toho je a smazat je pres to.
newton 30 cm, eq6
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

EQ6 PRO SkyScan

#763

Příspěvek od Med »

Jednoduchá otázka:  :)
Ustavím polárně montáž, "zaparkuju" na domovskou pozici a dle návodu na kalibraci SynScan bych měl dalekohled namířit na polárku.
Jenže já jí mám vždy o kousek výš a v krátkých okulárech, které pro kalibraci SynScanu používám ji ani nevidím. Přijde mi to i celkem logické když jsou osy rovnoběžné, ale neměl bych správně poštelovat uchycení dalekohledu aby se osy v nekonečnu sešly? Myslím tedy, že na funkci to moc vliv nemá, protože mi vyhledávání funguje dobře (tedy krom první hvězdy, která je trochu mimo).
Díky.

EDIT: ještě doplním, že otáčením DEC osy toho ani nemohu dosáhnout, musel bych povolit i R.A. páčku a nastavit to do jiné polohy než ve které to mám (závaží směřuje přímo dolů)
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24393
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#764

Příspěvek od MilAN »

Proč by  nemělo jít namířit dalekohled na Polárku ?  Jedině v případě  kónické chyby   je plocha uvnitř této plochy vyloučena. Po jejím odstranění  a tím  nastavení osy dalekohledu kolmo na deklinační osu  to musí jít.
........
Edit : neznám tento návod, ale pokud je dalekohled v této parkovací poloze, tak to nemůže vyjít ( jen jeden okamžik za 24 hodin to jde). Polárka není na pólu a ani v meridiánu, takže je obecně potřeba pohnout oběma souřadnicemi.

Opravdu je to takhle popsané v návodu, jak uvádíš ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

EQ6 PRO SkyScan

#765

Příspěvek od Med »

Omlouvám se, moje chyba, přečetl jsem si znovu návod a zaměnil jsem NCP a polárku. Předpokládám tedy, že ta chyba při nájezdu na první hvězdu je způsobená něčím jiným... ale vzhledem k tomu, že to pak funguje docela dobře, to asi už nebudu řešit.
Nastuduju si ještě co je to kónická chyba a jak jí odstranit.
Díky.
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Odpovědět