INDI, KStars a Ekos

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#301

Příspěvek od mirkovacik »

hades píše: 28. 04. 2023, 09:27 biker.fm: na to už ti odpovídal :)
mirkovacik: interní guider má taky PPEC, jen se to jmenuje GPG RA a je to trochu schované v nastavení guidingu a mám dojem, že je to ve výchozím stavu vypnuté. Určitě to vyzkoušej.
To určite vyskúšam. Ale keď mi niečo ide, nerád skúšam, lebo tie pokusy niečo trvajú, dobrých nocí je málo, času je tiež málo...
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#302

Příspěvek od mirkovacik »

juh píše: 28. 04. 2023, 09:40 Funguje to tak, že PHD2 sa z pohľadu jeho riadenia z iných programov správa ako server a je možné, že ak sa Ekos pri spustení nevie napojiť na PHD2,
...
Ja som len písal, že treba PHD2 spustiť. Nesťažoval som sa, že sa nepustí automaticky, toto nie je vôbec problém. :)

Ja to spúšťam tak, že spustím KStars, potom Ekos, potom INDI server a conectnem zariadenia v Ekos profile. Mám tam aj guiding kameru. Následne spustím PHD2 a pripojím guiding cameru, mám tam nastavenú ASI120 ako INDI kameru (takže ekos aj PHD2 ju zdieľa) a montáž mám cez ST-4 on camera.

Potrebujem ešte zistiť nastavenia pre DEC guiding.
Tiež potrebujem vyriešiť nastavenia pre dithering. Zatiaľ mi to robí psie kusy (ešte ditheruje ale už aj fotí). Ale to viem, kde je pes zakopaný, len to treba ponastavovať.
Ďalej ešte chcem vyskúšať interný guider s tým PPEC algoritmom a pripojenie cez USB kábel.

Keď to všetko budem mať vyskúšané, nastavenia vyladené, vrátim sa k foteniu. :) Vidím to na september/december :).
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: INDI, KStars a Ekos

#303

Příspěvek od MartinT »

Ahoj,

dneska jsem poprvé na radu Hadese pustil místo N.I.N.A na Woknech Ekos na Macu, připojil ONSTEP, kameru si to připojilo samo..
Pátral jsem jak zadat objekt (M27), našel a pro legraci dal "Center on telescope".

K mému úžasu na ní fakt najel a vystředil.. Dal jsem další objekty a vše se vycentrovalo parádně.

Nechápu jak to má Ekos udělané, když jsem nikde nezadal ohnisko dalekohledu. Můžete mi to někdo vysvětlit ?

Teda ne že by mi vadilo, že to funguje. Jen to nechápu. V AsiAiru si Platesolving bez ohniska ani neškrtne a v N.I.N.A se mi to nepovedlo ani úspěšně spustit (pořád to čekalo na Atrometry.net odpověď, nebo to spadlo na blbém driveru pro QHY268)..

Díky,

Martin
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2220
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: INDI, KStars a Ekos

#304

Příspěvek od juh »

Ja robím platesolving cez APT a ten k tomu používa externé programy, do ktorých som rovnako nikdy nezadával ohnisko a ani iné parametre fotografickej zostavy. Po tom, ako sa spraví anaýza obrazu, mi okrem iného zobrazí aj parametre fotografickej zostavy. Ak niektorý z tých programov dokáže spraviť Solve (blind, alebo near), tak z obrázku a jeho metadát (z hlavičky fits - je tam uložená veľkosť pixelu kamery) dokáže vyčítať všetko, čo k tomu potrebuje.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#305

Příspěvek od Psion »

Dokážu si představit, že na základě znalosti kamery si software dokáže z pohybu hvězd v poli spočítat ohnisko, stačilo by vypnout na montáži posun a počkat na rychlost pohybu hvězd. Možná to dělá jinak, nestudoval jsem to.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2220
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: INDI, KStars a Ekos

#306

Příspěvek od juh »

Ak sa dá z ohniskovej vzdialenosti a veľkosti obrazového čipu vypočítať uhol záberu, tak to musí ísť aj opačne. Ak mám uhol záberu a veľkosť obrazového čipu (prípadne ROI), tak z toho musím vedieť vypočítať ohniskovú vzdialenosť. Uhol záberu poznám z analýzy fotky, veľkosť obrazového čipu (ROI) si vypočítam ako "počet px" x "veľkosť px" a z toho vypočítam ohniskovú vzdialenosť.
Angle of view
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#307

Příspěvek od hades »

Ekos vyžaduje pro platesolving mít stáhnuté katalogy (nebo jak se to jmenuje). Pokud je tam máš, tak je schopný při platesolvingu přesně spočítat ohniskovou vzdálenost. Z ovladače kamery si automaticky vytáhne jeho velikost a velikost pixelu.
Ve výchozím stavu ale ty katalogy nainstalované nejsou, takže se mi to poněkud nezdá.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: INDI, KStars a Ekos

#308

Příspěvek od MartinT »

Ale máš pravdu, neb ty katalogy jsem naistaloval spolu se SW všechny co mi dávaly smysl.. Takže to bude ono.

Díky, Martin

PS. Teda oproti AsiAiru GUI Ekosu nicmoc, ale chodí to báječně + milion detailních voleb, takže max. spokojenost.
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#309

Příspěvek od biker.fm »

Jestli chces podobne gui jak ma AsiAir, podivej se na StellarMate.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 512
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#310

Příspěvek od stmare »

Zdravím. Chci se zeptat, jestli se vám při konfiguraci INDI, KStars, Ekos a EQ6, zapojení pulse guid, stává, že vám kstars najíždí mimo (a podle ručky správně)?
Popravdě, nevím jestli v tom hraje roli kstars či ekos, nebo je to záležitostí indi a nebo vadí současně připojená ručka.
Postupuji následovně. Ustavím polárně a na hvězdy za pomocí ručky. Pak spouštím raspberry, kstars, nahodím pomocí ekos montáž. Vlastně to asi na chvíli tím ekosem zastavím a chyba vznikne po dobu, než dám unpark a spustím.
A tak se chci zeptat, jak to používáte? Není současné ovládání ručkou a počítačem hloupost? Ustavujete jen pomocí kstars? Neměl bych dávat unpark jen z home pozice?
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#311

Příspěvek od hades »

Mám tam EQmod kabel, ručku vůbec nepoužívám, je to zcela zbytečné. Ekos si to sám odřídí, a když někam najíždí, tak vždy provede (nebo já manuálně) platesolving
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#312

Příspěvek od mirkovacik »

Predpokladam, ze asi stale skladas zostavu dokopy, ci? Potom ta parkovacia pozicia nie je presne ta ista ako pri predchadzajucom raze. Potom goto ide trocha mimo. Ak mas pripojenu aj kameru, tak si to vie odfotit, analyzovat snimok, ako mimo je, a posunut sa presnejsie, atd, kym to nie je ok. Ale ak to pozeras na vizual, tak neviem. Ale tam sa robi ruckou kalibracia na niekolko bodov a potom to bude fungovat z rucky. Ale ten model je ulozeny zrejme v rucke resp. v Ekose, takze si to navzajom nebude asi rozumiet.

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 512
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#313

Příspěvek od stmare »

Diky za odpovedi. Nekterou z noci opet "obetuji" na zkouseni tohoto. Nastesti mam kdykoliv k dispozici moznost nepouzit to takhle a zapojit si to s st4, coz fu guje, takze stres neni :-)
Zatim co mi v ekosu funguje je foceni. A je to velky pokrok, protoze si chodim s mobilem po stanovistich kolegu ci sedim v aute a muzu pritom vzdalene kontrolovat sve expozice (aniz bych hybal fotakem a rozhodil pointaci) na mobilu pres vnc.
Ten platesolving v ekosu bude ale cil, protoze asi umoznuje si pekne najet na cil a mit pozadovany vyrez oblohy na fotce.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#314

Příspěvek od mirkovacik »

Treba si uvedomiť, že montáž sama nevie, kam ukazuje ďalekohľad. Vie to tá rúčka alebo Ekos ale treba im to povedať.

Keď sa to zostaví, niekam to ukazuje. Ekos si zrejme podľa mojich skúseností myslí, že ukazuje tam, kde ukazoval naposledy v okamihu vypnutia. Preto je potrebné pred balením montáž zaparkovať, tj. pri novom zostavení bude ukazovať aspoň približne tam, kde to ukazovalo naposledy. Potom Ekos cez platesolving pochopi, kam pozera a updatne si v sebe údaje a donastavi sa kam treba. Ďalšie goto bude presnejšie, ale tiež nie 100%, zasa to isté opakovať. Postupne si upravi v sebe údaje (model) tak, že to už potom funguje spoľahlivo.

Cez rúčku je to to isté, akurát po goto to musíš okom nasmerovať na cieľový objekt. Postupy sú v manuáli k montáži. Pre vizuálne pozorovanie ani nemusí byť montáž úplne ideálne nastavená na polárku.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 512
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#315

Příspěvek od stmare »

No já to chápal tak, že jak ručka tak i ten ekos mohou mít pozici dalekohledu, kterou tam nastavil ten druhý klient. Proto např. PHD2 přes pulse guiding má kratší čas kalibrace, protože si dokáže zjistit aktuální pozici (kdežto přes ST4 vždy znovu kalibruje).
Ten ekos asi nebude takto navržen a bude předpokládat, že se používá jen on. Tedy žádná interoperabilita s ručkou. A navíc, jak píšeš, si to může pamatovat poslední pozici od minula a na ní pokračovat. Zkusím to vychytat.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Odpovědět