Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Loleckicke
Příspěvky: 4
Registrován: 27. 05. 2023, 19:59

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#16

Příspěvek od Loleckicke »

Omlouvám se, pokud jsem svými předchozími příspěvky někoho rozčílil. Nikdy jsem neměl v úmyslu někoho naštvat. Co se týče mého požadovaného životního stylu, snažím se prostě dosáhnout takové úrovně finanční nezávislosti, abych se mohl živit sám a nebyl závislý na peněžní pomoci rodičů. Kromě toho bych si rád našetřil nějaké prostředky pro případ nepředvídaných okolností.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#17

Příspěvek od biker.fm »

Mozna to pak byla zbytecna otazka s tim zivotnim stylem. Financni nezavislost ma ruzne podoby. Ve tvem pripade to bylo zbytecne. Zjistim si kolik stoji podnajem v danem miste (pripadne v okoli a k tomu pripocitat cenu dopravy), kolik stoji jidlo se taky vi. A + B = kolik potrebuji na "preziti" a to co je navic, je bonus se kterym muzu operovat jak potrebuji. Neber to spatne, co se tady psalo.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#18

Příspěvek od peta62 »

mike píše: 30. 05. 2023, 12:58 Po tom, jak se tu na něj všichni takhle sesypali, bych se vůbec nedivil, kdyby se na další diskusi radši vykašlal. Co když tím prostě myslel jen to, jestli je ten příjem dostatečný na to, aby z něj vyžil a nemusel místo soustředění se na studium vymýšlet, čím se nějak uživit?
No pod terminem "zajištění pohodlného životního stylu" si asi predstavujeme kazdy neco uplne jineho.
Loleckicke píše: 30. 05. 2023, 13:02 Omlouvám se, pokud jsem svými předchozími příspěvky někoho rozčílil. Nikdy jsem neměl v úmyslu někoho naštvat. Co se týče mého požadovaného životního stylu, snažím se prostě dosáhnout takové úrovně finanční nezávislosti, abych se mohl živit sám a nebyl závislý na peněžní pomoci rodičů. Kromě toho bych si rád našetřil nějaké prostředky pro případ nepředvídaných okolností.
Pokud je to i na mne, tak mne jste rozhodne nerozcilil. Snaha o nezavislost na rodicich je jiste chvalyhodna, ale na druhe strane si myslim, ze oni to jiste berou jako investici do Vas, podporuji Vas v tom a pokud by se neco necekaneho stalo, urcte by jim nevadilo Vam pomoci. Ze zkusenosti kamarada pracujiciho v Nemecku je nejvyssi polozka ubytovani. Proto bych, byt Vami, kontaktoval skolu s otazkou na moznosti poskytovane jimi nebo v okoli.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#19

Příspěvek od Homer »

Ono to bylo tazatelem myšleno evidentně vážně, jednoduše přemýšlel, zda mu dají při studiu dost, aby samostatně bez starostí vyžil. Možná kdyby hned domyslel, že to nejdražší ( prestižní vzdělání ) dostává zdarma, tak by se takto naivně neptal. Kdysi mi například americký učitel ze střední školy ( bakalář ) řekl, že chce pokračovat v magisterském studiu, ale že roční školné na univerzitě stojí víc, než je jeho roční plat učitele.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#20

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

vla píše: 29. 05. 2023, 09:49 .....zda je tento plat dostatečný k pokrytí životních nákladů a zajištění pohodlného životního stylu....... Tohle mě tedy vytočilo. Buď chci pracovat na karieře a holt zkousnu nějaké příkoří a nebo si chci pohodlně žít. Vzdělání v renomovaném zařízení je vklad do budoucna. Nevím kdo tě rozmazlil a proč tady brečíš. Taky existují brigády atd. Dneska chce každý všechno pokud možno zadarmo, docela mě to štve.
Mě zase vytáčí tohle. KAŽDÝ zaměstnání má člověku poskutovat plat dostatečný k zajištění pohodlnéhno života. Nikdo nemá být nucen pracovat ještě někde bokem na bějakých "brigádách". Nikdo nemá být nucen "zkousknout příkoří" kvůli kariéře. Proč by měl?

Tyhle "názory", který tady prezentuješ, nejsou nic než propaganda, a jejich šířením nepomáháš nikomu, kromě hrstky nejbhoatších, kteří díky tomu můžou zaměstnávat lidi za almužnu, protože ty pomáháš vytvřoit prostředí, kde je to "normální".

Fujtajbl.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#21

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Mimochodem, vykořisťování doktorandů je dneska velký téma a po celym světě si lidi v tomhle ohledu pomalu vyndavaj hlavy ze zadků. Pokud očekávám od doktoranda práci v rozsahu plnýho úvazku, tak je prostě zaměstnanec na plný úvazek. Není to otrok, není to někdo, komu prokazujou nějaký megadobro - pokud mi poskytuje svůj čas a mojí práci, jsem ho povinen zaplatit.

Naštěstí pracuju na ústavu, kde tohle chápou i naši nadřízení, a tak se u nás můžeme doktorandům podívat přímo do očí a nestydět se - ano, nejsou to vysloveně soutěživý peníze ve srovnání s nějakym komerčnim zaměstaním, ale věříme tomu, že skutečně nemaj problém přežít, a to ani v Praze, která dneska už patří těm dražším městům v Evropě. Ale ano, jsou u nás v republice i pracoviště, kde si myslej, že pro ně bude doktorand pracovat za 10 tisíc stipendia měsíčně .... a pak se bude někdo divit, že u nás chybí "špičková věda" - lidi s potenciálem jí dělat, by museli bejt na hlavu padlý to zkoušet tady!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#22

Příspěvek od vla »

Já to beru podle sebe, když mám málo peněz a potřebuji víc, přidám si práci, nebo si zvýším kvalifikaci. A přijde mi to normální. Ne fujtajbl. Možná jsem měl štěstí, ale pokud mi někdo nabízel práci za dle mě málo peněz, tak jsem ji nebral. Když tam byl nějaký benefit ve smyslu něco zajímavého se naučit, stačilo mi i méně peněz, ono se to časem vyplatilo. Ale každý jsme jiný. A ohledně tvého rozhořčení, jsi si jistý, že začínající doktorand bez dostatečné praxe podává výkon stejný jako zavedený vědecký pracovník s třeba desetiletou praxí?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#23

Příspěvek od Homer »

Já jsem si dosud myslel, že doktorandské studium je studium, nikoliv zaměstnání. Tedy zvyšuji si kvalifikaci, mám i nějaký pracovní úvazek a za něj jsem jako nehotový elév honorován. Dá rozum, že nemohu být honorován jako hotový vědecký pracovník.
Už i učeň v učňáku se v rámci praxe podílí na výrobě a pobírá za to odměnu. Ovšem není to zdaleka plnohodnotná mzda, tak jako ani jeho výkon není plnohodnotný.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#24

Příspěvek od dvader »

Pokud tě zajímají vývoje aplikací pro nějaké modelování, tak se podívej po IT firmách - AI a ML je v současné době žádané zboží a nejsou lidi, kteří by právě uměli ty věci okolo modelování apod.
A tam budou úplně jiné peníze…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#25

Příspěvek od dvader »

A teď začala velká poptávka na lidi pro quantum computing...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Obavy ohledně nabídky platu pro doktorandské místo v Německu

#26

Příspěvek od Yarkho »

České doktorandské štipendiá sú extrémne nízke aj bez minuloročnej inflácie. Doktorandi musia kdesi bývať, stravovať sa, nevraviac o tom, že časť z nich zakladá rodiny.

Keď som v r. 2009 končil doktorát na Slovensku, moje štipendium bolo na úrovni nástupného platu. Nebolo to veľa, ale dalo sa potom vziať aj menšiu hypotéku. A s trochou prídavku z grantu (malý čiastočný úväzok) aj normálne žiť. Bez tohto začiatku by som dnes nebol tam, kde som.

Čakať, že doktorand má niečo obetovať a žiť za almužnu je nezmysel. Doktorand musí makať na viac ako 100% a publikovať, aby vôbec dostal šancu vo vede prežiť. Podvyživení ľudia to neurobia a nie všetci môžu počas doktorátu bývať u maminky.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět