Planetární speciál

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
JaroslavJP
Příspěvky: 79
Registrován: 18. 02. 2023, 12:55

Re: Planetární speciál

#766

Příspěvek od JaroslavJP »

Rád bych se jako začátečník také podělil o své zkušenosti se systémem MT. Obloze jsem se začal věnovat cca před půl rokem. Jako neznalý problematiky mne oslovil Maksutov 90/1250 s GOTO systémem. Samozřejmě se mi líbil poměr cena/"výkon", u kterého jsem samozřejmě postupně došel k tomu, že to rozhodně dobrý výběr nebyl! Ale i tak, jsem na něm zkoušel své první afokální fotky pomocí telefonu. Díky jedné náhodné konverzaci, jsem se doslechl o MT speciálu, který by mi mohl údajně pomoci k opravdu slušným výsledkům, a to jak v live videích(což je pro mne priorita), tak fotkách. Patří se zmínit, že mi standartní pozorování skrze okulár nikdy nenadchlo, a tak jsem se uchýlil k použití telefonu za okulárem(afokálně). Důvod byl jednoduchý. Zkrátka jsem chtěl pozorovat oblohu se svoji rodinou, a to ideálně společně u TV, do které bych přenášel obraz z telefonu. Samozřejmě jsem z prvopočátku moc nevěřil povídání o tom, jak budu používat základní zvětšení 2,5D a vyšší(v tu chvíli jsem ani nevěděl, co 2,5D znamená). Nicméně jsem měl možnost v reálu vidět 4-5D jen tak na ukázku, že to není jen báchorka, ale realita. V tu chvíli jsem byl rozhodnutý! Postupně jsem si koupil montáž EQ5 s GOTO, a následně si nechal postavit MT speciál 200/1000 řešený dvěma okulár. výtahy, a možností výměny pavouka se sekundárem. Nutno podotknou, že zástin se pohybuje na úrovni cca 12%. Musím samozřejmě zmínit, že se s tímto dalokohledem stále seznamuji, a že kolimace je pro mne stále velkou výzvou. Nicméně díky všem parametrům, mi tento dalekohled přináší, pro mne dříve nepředstavitelný pohled na oblohu, a to s pro mne neuvěřitelně čistým obrazem, jak při live nahrávkách, tak při focení... Přesně takto jsem si pozorování představoval při procházení dostupných fotografií a videí na internetu! To jsem ještě ani netušil, že většina z nich jsou nějak poskládané a poupravované. Což samozřejmě není špatně. Každého prostě baví něco trochu jiného, a u mne zvítězily neupravované live nahrávky a fotky. Pro představu přidávám pár úplně prvních(neupravených) fotek, parametry systému, a podmínek při live natáčení a focení. Video, kvůli velikosti jsem nevkládal.

Dalekohled: Newton 200/1000
Ohnisko: 4000mm
Okulár: Omegon 8", 58°
Zvětšení: 500x
Použitý telefon(za okulárem): IPHONE MINI 13(bez úprav v nastavení)
- bohužel při focení i natáčení videa musím na telefonu nastavit 1,8mm optický zoom, abych se vůbec dostal k obrazu z okuláru. To samozřejmě způsobuje snížení kvality fotek i videí.
Pokud by někoho zajímaly jakékoliv detaily k mému systému, klidně napište SZ
Přílohy
stažený souborkkk.jpg
stažený souborkkk.jpg (87.82 KiB) Zobrazeno 1058 x
stažený soubor (6)eeesad.jpg
stažený soubor (6)eeesad.jpg (73.95 KiB) Zobrazeno 1058 x
image4mnbv.jpg
image4mnbv.jpg (135.42 KiB) Zobrazeno 1058 x
image0aavfr.jpg
image0aavfr.jpg (167.66 KiB) Zobrazeno 1058 x
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Planetární speciál

#767

Příspěvek od Achernar »

U kolegu na francouzském fóru se objevila tahle šílená potvora. Folded refraktor Lichtenknecker 200 mm / 4800.
https://www.webastro.net/forums/topic/244380-the-beast/
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět