Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
David1
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#16

Příspěvek od David1 »

Pri prechádzaní stránky "exoplanets.nasa.gov." som narazil na hviezdu HD115404A, pri ktorej boli v roku 2022 objavené dve nové exoplanéty. Po bližšom pátraní som zistil, že HD115404A je vlastne hlavnou zložkou dvojhviezdy Burnham 800. Zložky majú jasnosti 6,6 a 9,5 Mag so separáciou 7,7" , z čoho som usúdil, že by to mohla byť zaujímavá výzva pre 72mm refraktor. 21.4. 2023 som dvojhviezdu BU 800 pozoroval. 72mm si s touto dvojhviezdou hravo poradil, aj keď bolo potrebné niekoľko minútové koncentrované pozorovanie. Nakoniec sa ale spoločník ukázal ako slabá tmavošedá, s trochou fantázie tmavobordová bodka zreteľne oddelená od hlavnej naoranžovelej zložky. Ako už bolo spomenuté, hlavná zložka je hostiteľom dvoch exoplanét.
HD115404Ab je planéta Neptúnovského typu 30x hmotnejšia ako naša Zem obiehajúca svoju materskú hviezdu vo vzdialenosti 0,089 AU, čo je asi štvrtina vzdialenosti Merkúra od Slnka. Obehne ju raz za 10,5 dňa. Podľa stránky exoplanets.nasa.gov by táto planéta mala byť ľadový obor, ale neviem si to dosť dobre predstaviť vzhľadom k jej pekelnej blízkosti ku hviezde.
HD115404Ac by mal byť plynný obor Jupiterovského typu 3300x hmotnejší ako naša Zem, obiehajúci materskú hviezdu vo vzdialenosti 11.3 AU, čo je zase o trochu viac ako vzdialenosť Saturn - Slnko. Jeden obeh tohto plynného obra by mal trvať 15 319 dní (cca 42 rokov).

Druhým objektom pozorovania bola dvojhviezda STF 1722. Ide o fyzický pár oranžových hviezd s jasnosťami 8,38 a 9,26 Mag, vzdialenými od seba 2,6". Túto dvojhviezdu som vzhľadom k pomerne nízkym jasnostiam oboch zložiek považoval tiež za výzvu, ale nakoniec bolo ich rozlíšenie bezproblémové. Pri zväčšení 172x boli zložky zreteľne oddelené. Farebný nádych v tomto prípade nebol viditeľný, možno by sa ukázal vo väčšom priemere.
Přílohy
BU 800 + STF 1722 inv x.jpg
BU 800 + STF 1722 inv x.jpg (1.81 MiB) Zobrazeno 3465 x
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#17

Příspěvek od Jan77 »

Díky za další zajímavý příspěvek s mnoha poznatky a pěkným zpracováním!
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
David1
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#18

Příspěvek od David1 »

Zdravím, tentokrát som sa zameral na dva vizuálne veľmi atraktívne systémy.

STF 1877 (Eps.Boo, IZAR) je nádherný kontrastný pár. Zložka A je oranžový jasný obor spektrálnej triedy K0II. Je 4,6 krát hmotnejší (M=4,6Ms) a má 33 krát väčší priemer (R=33Rs) ako naše Slnko. Pravdepodobne už minul zásoby vodíka v jadre a dostal sa do pokročilejšej fázy svojho vývoja. Spoločník je biela hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy A2V, M=2,27Ms a R=2,7Rs. Zložka B je ako sa zdá sama spektroskopickou dvojhviezdou, takže tu ide o trojnásobný systém. Za posledných cca 200rokov sa takmer vôbec nezmenila separácia zložiek a pozičný uhol vzrástol o cca 30°z čoho vyplýva, že orbita by teoreticky mohla byť takmer kruhová s periódou cca 2800 rokov. Odhadované hmotností hviezd a binárny charakter zložky B ale určite výrazne ovplyvnia výslednú dráhu a periódu tohto systému. Doteraz nie sú tieto údaje jednoznačne potvrdené.
Rozdiel takmer troch spektrálnych tried medzi komponentami sa krásne ukáže aj pri pozorovaní. Ja som zložku A videl jasne oranžovú a B modrastú. Na rozlíšenie však treba použiť väčšie zväčšenie, čo sa prejaví na ostrosti a brilantnosti obrazu.

STF 1888 (Xi Boo): Zložka A je žltá hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy G8V o hmotnosti M=0,88Ms a priemerom R=0,82Rs, čiže veľmi podobná nášmu Slnku. B je oranžová hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy K5V, M=0,66Ms, R=0,61Rs. Keďže je tento systém od nás vzdialený len cca 22 svetelných rokov, stal sa vďačným terčom pre hľadačov exoplanét. Pozorovania vyzerali celkom nádejne, ale doteraz nebol potvrdený objav žiadnej planéty.
Na rozlíšenie tejto dvojhviezdy stačí stredné zväčšenie, v mojom prípade to bolo 86x. Ukáže sa nám naozaj nádherný pár s pekne definovateľnými farbami. Ja som ich videl ako žltú a tmavšiu oranžovú.

Aj keď je vo všeobecnosti IZAR považovaný za jeden z najkrajších párov, u mňa v tejto súťaži krásy zvíťazila Xi Bootis. Nevedel som sa od nej odtrhnúť a fascinovane som na ňu pozeral možno aj 20 minút.
Přílohy
STF 1877 + STF 1888 inv.jpg
STF 1877 + STF 1888 inv.jpg (1.58 MiB) Zobrazeno 3119 x
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#19

Příspěvek od Jan77 »

David opět moc pěkné! Díky za další inspirativní příspěvek!
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
David1
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#20

Příspěvek od David1 »

Jan ďakujem.

Súhvezdie "Severná koruna" neponúka veľa možností pozorovania DSO ( pre malé ďalekohľady vlastne nič), nachádza sa v nej ale zopár zaujímavých dvojhviezd a viacnásobných systémov. Tentokrát som pozoroval dva 5-násobné fyzické systémy. Každý z nich je trochu odlišný.

STF 1965 (Zeta CrB): Na prvý pohľad sa tento systém javí ako pekná jasná ľahko rozlíšiteľná dvojhviezda. V skutočnosti však ide o 5-násobný systém. Hlavná zložka (A,Zeta 2) je spektroskopickou trojhviezdou tvorenou dvomi modrobielymi hviezdami hlavnej postupnosti so spektrálnymi triedami B7V a ešte jednou hviezdou, ktorej spektrálna trieda je zatiaľ neznáma. Hviezdy sú 4.13, 3.73 a 3.78 krát hmotnejšie ako naše Slnko. Dve tesnejšie hviezdy obiehajú okolo svojho ťažiska s periódou 1,72 dňa. Okolo tohto páru obieha tretia hviezda s periódou 251 dní.
Spoločník (B,Zeta 1) je spektroskopickou dvojhviezdou spektrálnej triedy B9V, ktorej zložky obiehajú okolo svojho ťažiska s periódou 9,5 dňa. V prípade Zeta CrB teda ide o 5-násobný systém 3+2.
Dve zložky sú ľahko pozorovateľné už pri strednom zväčšení. Osobne sa mi javili obidve biele,no občas sa mi zdalo, že by tam mohol byť náznak modrastého nádychu.

STF 2032 (Sigma CrB) je trochu odlišný 5-násobný systém ako Zeta CrB. Viditeľné sú tri jednotlivé zložky. Hlavná zložka (A,Sigma 2) je spektroskopická dvojhviezda spektrálnej triedy G0V tvorená žltými hviezdami hlavnej postupnosti o hmotnostiach 1.14 a 1.09 hmotností Slnka z čoho vidieť že jeden z členov je hviezda takmer identická so Slnkom. Prvým spoločníkom (B,Sigma 1) je takisto žltá hviezda hlavnej postupnosti so spektrálnou triedou G1V s hmotnosťou rovnakou ako Slnko.Táto hviezda je ešte viac podobná Slnku ako predchádzajúca. Zložky A a B obiehajú okolo seba s periódou 726 rokov. Vo vzdialenosti 14000 AU (cca 0,22 sv.roka) obieha okolo páru A,B slabá nenápadná hviezda, spektroskopický dvojitý červený trpaslík (E) spektrálnej triedy M2.5V . Zložky tohto trpaslíka Ea a Eb obehnú okolo seba raz za 52 rokov. Perióda obehu zložky E okolo A,B nie je známa. V tomto prípade sa jedná o systém (2+1)+2.
Zložky A a B oddelíme od seba ľahko malým ďalekohľadom pri strednom zväčšení. Majú viditeľne žltý nádych. Keď som však chcel vidieť aj červeného trpaslíka, musel som siahnuť po väčšom priemere. 72mm refraktor ho pri daných podmienkach nezdolal. V kresbe som zložku E zakreslil jemne do červena, aj keď v ďalekohlade farbu nie je vidieť.

Možno by som ešte dodal malú poznámku pre nováčikov, spektroskopická dvoj, alebo trojhviezda je taká, ktorej zložky sa nedajú vizuálne rozlíšiť ani najlepšími a najväčšími ďalekohladmi. Jednotlivé zložky odhalili len merania.
Přílohy
STF 1965 + STF 2032.jpg
STF 1965 + STF 2032.jpg (1.81 MiB) Zobrazeno 2809 x
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
David1
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#21

Příspěvek od David1 »

V súhvezdí Draka sa nachádza viacero zaujímavých systémov. Tentokrát som pre pozorovanie zvolil štvornásobný systém 39 Draconis a v knihe
"An anthology of visual double stars" ma zaujal ďalší dvojitý červený trpaslík STF 2398.

39 Draconis je pekný štvornásobný systém nachádzajúci sa takmer v strede medzi hviezdami Xi a Omicron Draconis. Skladá sa z hlavnej zložky, ktorou je biela hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy A1V (podla WDS), 2,12 krát hmotnejšia ako Slnko a dvoch spoločníkov. Prvý je žltobiela hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy F5V (podla WDS) o 1,18 hmotností Slnka, ktorý obieha okolo hlavnej zložky s odhadovanou periódou 2455 rokov. Druhým spoločníkom je spektroskopická dvojhviezda HD238865 pozostávajúca zo žltobieleho podobra spektrálnej triedy F7IV (podla Stellaria) a červeného trpaslíka. Tieto obehnú okolo svojho ťažiska raz za 2,7 dňa. Je to teda systém (1+1)+2 a je pekne pozorovateľný už v malom ďalekohlade. Potrebné je však väčšie zväčšenie. V ďalekohlade sa mi zložka A javila ako slabo žltá a zložka B ako šedomodrá, čo nezodpovedá ich spektrálnym triedam. Zložka C mala oranžový nádych.

STF 2398, alebo Gliese 725 je dvojitý červený trpaslík vzdialený 11,65 sv.rokov od Slnka nachádzajúci sa cca 1°ZSZ od hviezdy Omicron Draconis. Vďaka jeho blízkosti ho vieme celkom dobre pozorovať aj v malých ďalekohladoch. Hlavnú zložku tvorí červený trpaslík spektrálnej triedy M4V (podla WDS) o hmotnosti cca 0,33 Slnka a spoločník je M4,5V (podla WDS) o hmotnosti cca 0,25 Slnka. Okolo svojho ťažiska obehnú za 408 rokov. Okolo zložky B boli objavené dve exoplanéty (cca 15 a 13 hmotností Zeme), objav je však ešte stále nepotvrdený. V ďalekohlade zložky rozdelíme pri strednom až väčšom zväčšení. Aj napriek pomerne nízkym jasnostiam hviezd je citeľný oranžový nádych hlavnej zložky a červený nádych spoločníka.
Přílohy
39-dra--stf-2398.jpg
39-dra--stf-2398.jpg (565.24 KiB) Zobrazeno 2550 x
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
hondero3
Příspěvky: 199
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#22

Příspěvek od hondero3 »

Rád si pročítám takovéhle podrobnější reporty, zvláště, když je zataženo a můžu se tak těšit na další jasnou noc.
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
David1
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#23

Příspěvek od David1 »

Hondero3: Ďakujem, tak nech sa páči ďalší report.

Necelého pol uhlového stupňa juhovýchodne od krásnej guľovej hviezdokopy M5 sa nachádza dvojhviezda STF 1930 (5 Serpentis). Hlavnou zložkou je žltobiela hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy F8V (podla WDS) o hmotnosti 1,16 Slnka. Iné zdroje (napr.Simbad) uvádzajú, že táto hviezda už pokročila vo svojom vývoji a stal sa z nej podobor spektrálnej triedy F8IV. Tak nech si každý vyberie :?: . Spoločníkom je pravdepodobne oranžová hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy K4? . WDS neuvádza jeho spektrálnu triedu, tak som použil údaj zo Stellaria. Takisto som nenašiel spoľahlivý údaj o perióde, Wikipedia uvádza odhadom 3371 rokov, ale neviem, nakoľko je tento údaj hodnoverný.
Rozlíšenie tejto dvojhviezdy v malom ďalekohlade by sa mohlo vzhľadom k separácii cca 11" javiť ako jednoduchá záležitosť, ale 5 magnitúd rozdiel medzi zložkami dokáže potrápiť. Hlavne keď pozorujeme pri nie moc dobrých podmienkach. O cca 23:30 17.6. keď som dvojhviezdu pozoroval a zakresloval nebola ešte ideálna tma a v 100mm som sa trochu trápil. O pol hodinku neskôr už ale bolo rozlíšenie bezproblémové. Hlavná zložka mala žltkastú farbu a spoločnik bol do šedomodra. Pri menšom zväčšení dostaneme do jedného zorného poľa aj hviezdokopu M5. Je to pekný pohľad.

Zhruba 7° východne od 5 Serpentis sa nachádza ďalšia zaujímavá dvojhviezda - Omega Serpentis. Niektoré zdroje uvádzajú, že je to sólo hviezda, podľa WDS je to ale jednoznačne fyzická dvojhviezda. Hlavnou zložkou je červený obor spektrálnej triedy G8III o hmotnosti 1,2 Slnka, ale polomerom 10 x väčším ako Slnko. Spoločníkom by mala byť žlto-oranžová hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy K0 (podla WDS). V prípade Omega Serpentis sa pravdepodobne jedná o CPM (Common proper motion) pár. To znamená, že períóda obehu zložiek je veľmi pomalá (tisícky, desaťtisíce a viac rokov), alebo sa tieto hviezdy len spoločne pohybujú priestorom vo vzájomnom gravitačnom pôsobení. V roku 2013 bola pri hlavnej zložke objavená exoplanéta - plynný obor o hmotnosti cca 540 zemí (1,7 Jupitera), ktorá obieha materskú hviezdu vo vzdialenosti 1,1AU raz za 277 dní.
Omega Serpentis je pomerne ľahký objekt pre malé ďalekohľady, aj keď je rozdial jasností zložiek cca 5 magnitúd. Separácia cca 75" je už dostatočne veľká na bezproblémové pozorovanie spoločníka. Hlavnú zložku som pozoroval žltú a spoločníka šedého s jemne modrým nádychom.
Přílohy
5 Ser + omega Ser x.jpg
5 Ser + omega Ser x.jpg (1.43 MiB) Zobrazeno 2383 x
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#24

Příspěvek od PetrK »

V malém achromatickém refraktoru o průměru 42mm s binohlavou :) je má oblíbená skoro troj-dvojhvězda 16/17 Dra (STF2078). Separace 90" a 3.1", magnitudy cca 5, 6.5 a 5.5. Vyžaduje vteřinku soustředění, ale vykouzlí úsměv na rtu.

Když jsou dobré podmínky, tak lze identifikovat souputníka Izar (epsilon Boo, STF1877). V menším průměru je při soustředěném pohledu vidět taková nenápadná čárečka mezi difrakčními kroužky. V průměru 80mm je to už vyloženě "snadný" cíl, při alespoň průměrném seeingu, ale ve větších průměrech už bývá Izar trochu oříšek a je potřeba výborný seeing.

A v neposlední řadě klasika epsilon Lyr (STF2382 a STF2383), není sice vidět černá mezera, ale dva kolmé buráky jsou v malém průměru dobře patrné při 90x zvětšení. Dokonce je identifikovatelná i různá velikost hvězd epsilon1 Lyra (5 a 6mag).
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#25

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj včera jsem pozoroval Dvojhvězdy refraktor Ts Sd Apo 102/714 s binohlavou Baader Max Bright II a zenitovým zrcátkem Baader BBHS Dvojhvězdy Polárka průvodce šel v binohlavě vidět při zvětšení 49 při větším zvětšení už jsem ho v binohlavě neviděl , v zrcátku BBHS byl vidět mnohem lépe než v binohlavě jak při malém zvětšení 55, tak i při větším zvětšení , seeing nebyl ideální optimální bylo 160. Polárka mi přišla žlutá a průvodce namodralý. Další Dvojhvězdy Izar žluto oranžový a slabší složka namodralá zvětšení 160 . Albireo oranžová a průvodce modrý velmi živé barvy stejné zvětšení . Gamma Del obě žluté . 61 Cyg obě složky oranžové . Zkoušel jsem i Antara, ale seeing byl špatný , barva byla sytě oranžová. V binohlavě mi přišli pozorované Dvojhvězdy hůře viditelné asi díky 102 mm objektivu .
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#26

Příspěvek od Alnitak »

Dnes velmi dobrý seeing Refraktor Ts Sd Apo 102/714 s Baader BBHS zrcátkem zvětšení 204 , Albireo oranžová a sytě modrá složka . Izar obě složky žluté zvětšení 160 a 204 moc krásné páry . Zkoušel jsem pozorovat binohlavou , ale seing byl oproti mono špatný , tak jsem pozoroval bez binohlavy Gamma Virginis dvě zlaté složky moc hezký pár zvětšení 160. Opět pokus o rozštěpení Antara který je sytě oranžové barvy neúspěšný seeing je díky výšce špatný . Beta Scorpii obě složky bílé barvy 160 . Delta Cephei žlutá a modrozelená zvětšení 204 . Sigma Crb obě složky žluté zvětšení 160. Zeta Crb obě složky bílé 160 . Čas pozorování 22 h až 23h35 .
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#27

Příspěvek od Sasa3 »

Moc hezke reporty a kresby. U zeta CrB se mi do zorneho pole 63mm Telementoru vesla jeste blizka dvojhvezda STF1964. Je jeste trochu sirsi nez zeta CrB. U sigma CrB jsem dal v 63mm refraku jen ty dve nejjasnejsi komponenty A+B.

Jinak v podobnych prumerech, ktere pouzivas na pozorovani dvojhvezd (refraky 100-127mm) nejake DSO v CrB je taky k videni. V110mm mam napozorovany 3 galaxie: NGC6137 a dve galaxie z kupy Abell 2162 (NGC6085 a NGC6086). Vsechno jsou to duchariny. Napr. u NGC6086 mam poznamku, ze zacala jednoznacne vylezat az po pul hodine pozorovani a to pri zvetseni 165x:

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/www_den ... C6086.html
David1 píše: 06. 06. 2023, 10:10 Jan ďakujem.

Súhvezdie "Severná koruna" neponúka veľa možností pozorovania DSO ( pre malé ďalekohľady vlastne nič), nachádza sa v nej ale zopár zaujímavých dvojhviezd a viacnásobných systémov. Tentokrát som pozoroval dva 5-násobné fyzické systémy. Každý z nich je trochu odlišný.

STF 1965 (Zeta CrB): Na prvý pohľad sa tento systém javí ako pekná jasná ľahko rozlíšiteľná dvojhviezda. V skutočnosti však ide o 5-násobný systém. Hlavná zložka (A,Zeta 2) je spektroskopickou trojhviezdou tvorenou dvomi modrobielymi hviezdami hlavnej postupnosti so spektrálnymi triedami B7V a ešte jednou hviezdou, ktorej spektrálna trieda je zatiaľ neznáma. Hviezdy sú 4.13, 3.73 a 3.78 krát hmotnejšie ako naše Slnko. Dve tesnejšie hviezdy obiehajú okolo svojho ťažiska s periódou 1,72 dňa. Okolo tohto páru obieha tretia hviezda s periódou 251 dní.
Spoločník (B,Zeta 1) je spektroskopickou dvojhviezdou spektrálnej triedy B9V, ktorej zložky obiehajú okolo svojho ťažiska s periódou 9,5 dňa. V prípade Zeta CrB teda ide o 5-násobný systém 3+2.
Dve zložky sú ľahko pozorovateľné už pri strednom zväčšení. Osobne sa mi javili obidve biele,no občas sa mi zdalo, že by tam mohol byť náznak modrastého nádychu.

STF 2032 (Sigma CrB) je trochu odlišný 5-násobný systém ako Zeta CrB. Viditeľné sú tri jednotlivé zložky. Hlavná zložka (A,Sigma 2) je spektroskopická dvojhviezda spektrálnej triedy G0V tvorená žltými hviezdami hlavnej postupnosti o hmotnostiach 1.14 a 1.09 hmotností Slnka z čoho vidieť že jeden z členov je hviezda takmer identická so Slnkom. Prvým spoločníkom (B,Sigma 1) je takisto žltá hviezda hlavnej postupnosti so spektrálnou triedou G1V s hmotnosťou rovnakou ako Slnko.Táto hviezda je ešte viac podobná Slnku ako predchádzajúca. Zložky A a B obiehajú okolo seba s periódou 726 rokov. Vo vzdialenosti 14000 AU (cca 0,22 sv.roka) obieha okolo páru A,B slabá nenápadná hviezda, spektroskopický dvojitý červený trpaslík (E) spektrálnej triedy M2.5V . Zložky tohto trpaslíka Ea a Eb obehnú okolo seba raz za 52 rokov. Perióda obehu zložky E okolo A,B nie je známa. V tomto prípade sa jedná o systém (2+1)+2.
Zložky A a B oddelíme od seba ľahko malým ďalekohľadom pri strednom zväčšení. Majú viditeľne žltý nádych. Keď som však chcel vidieť aj červeného trpaslíka, musel som siahnuť po väčšom priemere. 72mm refraktor ho pri daných podmienkach nezdolal. V kresbe som zložku E zakreslil jemne do červena, aj keď v ďalekohlade farbu nie je vidieť.

Možno by som ešte dodal malú poznámku pre nováčikov, spektroskopická dvoj, alebo trojhviezda je taká, ktorej zložky sa nedajú vizuálne rozlíšiť ani najlepšími a najväčšími ďalekohladmi. Jednotlivé zložky odhalili len merania.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
David1
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#28

Příspěvek od David1 »

Sasa3: Ďakujem, na ten komponent E u Signa Crb som musel použiť 125mm. V 72mm som ho pri daných podmienkach nevidel, aj keď som sa fakt snažil. V 63mm je asi ešte menšia šanca, aj keď človek nikdy nevie. Možno za ideálnych podmienok?

Na tie DSO v Crb ma s mojimi apertúrami a pri mojich podmienkach ani len nenapadlo pomyslieť. Možno niekedy vyskúšam, vďaka za tip.
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
David1
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#29

Příspěvek od David1 »

Nádherná dvojhviezda STF 2272, alebo 70 Ophiuchi sa nachádza cca 6° JV od jasnej hviezdy Beta Ophiuchi. Hlavná zložka je žltooranžovou hviezdou hlavnej postupnosti spektrálnej triedy K0V o hmotnosti cca 0,9 Ms a spoločník je oranžová hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy K4V o hmotnosti cca 0,7 Ms, čiže by to podľa všetkého mali byť celkom podobné hviezdy. Obežná dráha hviezd je silne eliptická a hviezdy sú od seba vzdialené od 11 AU do cca 35 AU. Už koncom 18.storočia si William Herschel všimol určítých nezrovnalostí v pohybe tejto dvojhviezdy, čo neskôr viedlo k teórii o existencii tretieho telesa v tomto systéme. Postupom času sa táto teória potvrdzovala a vyvracala a dnes je výsledok taký, že by okolo hlavnej zložky mohla obiehať planéta, alebo niekoľko planét o hmotnosti 0,46 až 12,8 hmotností Jupitera v max. vzdialenosti 5,2AU od materskej hviezdy. Žiadny konkrétny objav ale nie je potvrdený. Dvojhviezda sa dá rozlíšiť už pri strednom zväčšení a v zornom poli je viditeľných pomerne veľa ďalších hviezd. Prekvapil ma farebný kontrast tohto páru. Hlavná zložka bola v ďalekohlade sýto žltá a spoločník bol výrazne oranžový. Skrátka nádhera, pre mňa dvojhviezda "prvotriednej kvality".

STF 2262, alebo Tau Ophiuchi je už pomerne tesná dvojhviezda a nebol som si celkom istý úspechom pri pozorovaní so 100mm refraktorom. Horší seeing by mohol robiť problémy. Nachádza sa takmer v strede medzi dvomi guľovými hviezdokopami NGC 6539 a NGC 6517. Hlavnou zložkou je podobor spektrálnej triedy F4IV o hmotnosti 1,54 Ms, ktorý je zároveň spektroskopickou dvojhviezdou s periódou 184 dní. Prvým spoločníkom je žltobiela hviezda hlavnej postupnosti spektrálnej triedy F5V o hmotnosti 1,29 Ms. Gravitačné spojenie s komponentom C je neisté, ale Edward Shaya a Robert Olling v štúdii "Very Wide binaries and other comoving stellar companions" uvádzajú, že C je takmer na 100% fyzický člen tohto systému. Mohlo by teda ísť o systém (2+1)+1. Aj napriek počiatočným pochybnostiam bolo rozlíšenie zložiek AB bezproblémové, bolo však potrebné pomerne veľké zväčšenie. Pri 225x sa ukázala jasná a na počudovanie pomerne široká medzierka medzi zložkami A a B. Obidve zložky sa mi javili mierne žltkasté. C pri separácii cca 100" a 11,3 mag nie je problém vidieť, farbu tu už ale nie je možné rozlíšiť.
Přílohy
tau-oph--70-oph.jpg
tau-oph--70-oph.jpg (1.35 MiB) Zobrazeno 1827 x
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoj (a více) hvězdy v malých dalekohledech

#30

Příspěvek od Sasa3 »

Opet moc hezky report a kresby. STF2272 jsem jeste nepozoroval, zato tau Oph ano. Uz v 63mm refracku slo poznat, ze jde o dvojhvezdu (zaborene kulicky).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět