EQ6 PRO SkyScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bartik
Příspěvky: 125
Registrován: 16. 05. 2008, 17:26

EQ6 PRO SkyScan

#466

Příspěvek od Bartik »

Zdravim, v navaznosti na toto bych se chtel zeptat, menite pritlak sneku v zavislosti na rocnim obdobi (teplo/zima)? Mam montaz celorocne na balkone a ted jak byly ty mrazy v unoru tak to bylo dost na hrane, parkrat mi to dokonce preskocilo, ale ted jak je teplo, tak mi zase vule v DE dost narostla, i kdyz ta pointace jednim smerem je asi docela dobre reseni.
Vixen 130sf mod, GSO 200/800 mod, SW100/500, EQ6 Skyscan, EOS450Dmod, ATIK16
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#467

Příspěvek od MMys »

Ne, nešahám na to. Prostě se s vůlí smiř, bez ní to u EQ6 nejde. Prostě rozvážit proti směru otáčení oblohy, aby to tlačil pohon "do kopce" a je to.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

EQ6 PRO SkyScan

#468

Příspěvek od mich1 »

Tady je ukazka rozdilu pointace v deklinaci jen jednim smerem a obema smery na moji eq6. Je to zvyraznene velkym stocenim pole vzhledem k pointaci velmi daleko od foceneho objektu. Snimek vlevo je pointovan jen na sever a vpravo obema smery.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#469

Příspěvek od alda »

Tuším, že se to tu někde řešilo, ale nemůžu to najít, natož abych si vzpoměl, jestli se to vyřešilo.
Jde o dva šrouby pro nastavení polární osy. Pokud montáž dobře ustavím bez dalekohledu, tak následným nasazením se to pohne. S dalekohledem je to vzhledem k jeho váze nemožné (šrouby bych strhnul nebo zlomil). Ty šrouby nejsou nic moc.Navíc pokud bych je vyměnil,což nebude problém, připadá mi, že je nedobře vyřešeno jejich dosedání v hlavě montáže.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#470

Příspěvek od Karell »

Zřejmě myslíš ty dva šrouby pro nastavení zeměpisné šířky. Ano, to řešení je nešťastné. Přesto jsem se naučil i s nasazeným N305/1500 a protiváhami 6x5,2 kg nastavit ji do požadované pozice. Jde to vhodným uchopením na protilehlé straně nadlehčit a ten šroub utáhnout/povolit. Dřív jsem používal velkou sílu, tím jsem ohnul jeden za šroubů a byl donucený celé to následně převrtat na M10. Teď už jsem chytřejší, sice ti to tímto způsobem asi nepopíšu, ale opravdu to jde i bez použití hrubého násilí v jednom člověku nastavit.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#471

Příspěvek od alda »

JJ, ty přesně myslím, myslel, jsem, jestli třeba někdo neupravoval vnitřek, ty dosedací plochy.
Ale když vidím, že píšeš 6x5,2???!!! tak já jsem slabčák.
OT: Kolik ten bojler váží?

Zřejmě myslíš ty dva šrouby pro nastavení zeměpisné šířky. Ano, to řešení je nešťastné. Přesto jsem se naučil i s nasazeným N305/1500 a protiváhami 6x5,2 kg nastavit ji do požadované pozice. Jde to vhodným uchopením na protilehlé straně nadlehčit a ten šroub utáhnout/povolit. Dřív jsem používal velkou sílu, tím jsem ohnul jeden za šroubů a byl donucený celé to následně převrtat na M10. Teď už jsem chytřejší, sice ti to tímto způsobem asi nepopíšu, ale opravdu to jde i bez použití hrubého násilí v jednom člověku nastavit.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#472

Příspěvek od Karell »

Ne, nijak jsem je neupravoval, nejsem si teď ani jistý, jestli je možné se na ně nedestruktivním způsobem dostat. Ale je to materiál doslova jak z bláta, jak tady jednou někdo trefně poznamenal. Nevím přesně, ale s kruhy a horní výztuhou pod pointér a s pointérem samotným to bude okolo 30 kg.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#473

Příspěvek od MilAN »

Osvědčila se mi následující  úprava hlavy montáže. Problém není jen ve šroubech, problémem je i blátivý materiál, v němž je říznut závit i další vůle a vakly  mezi  vnitřní a vnější částí hlavy. Celý postup úprav je na 13 snímcích i s poznámkami úprav. Od prvního snímku  šipkami k dalším

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... 1.jpg.html

Pozn.:
1/ v našich zeměpisných šířkách je enormě zatěžován jižní šroub. Severní šroub stačí jen lehce dotáhnout, aby dosedl a nebyla vůle. Tam není potřeba nic upravovat.
2/ umím si představit složitější i řemeslnější úpravy. Ale ten, kdo by se k takovým úpravám dal,má jižtakové nároky, že by si spíš koupil již takto vyrobenou = dražší montáž, než je EQ6
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#474

Příspěvek od alda »

Tohle je přesně toco jsem hledal, moc děkuji.

Jestli můžu měl bych nějaké dotazy.
- úpravě nosu tomu rozumím  :)
- co se týká aretačních šroubů a úpravy s přítlačnou vložkou a vrtání nových aretačních šroubů, tady nechápu důvod úpravy (ani jsem nevděl, že ty aretační šrouby tam jsou)  :-/

Jinak ta úprava hlavy je super, náhodou nějaký nákres rozměrů navařeného nosu by asi nebyly. ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#475

Příspěvek od MilAN »

To výškové otáčení je bočně vymezeno plastovými měkkými podložkami a stahuje to bočně příložka tlačená 3 červíky M5. Měkké podložky tam jsou kvůli tření a havně se tím obešlo přesné frézování bočních ploch. Ty nové aretační šrouby se použijí po nastavení výšky a dosedají na kov a zamezí jakémukoliv pružení a vaklu v bočním směru.( Dalekohled v původním provedení kroutí montáží nejen výškově , ale i bočně - stačí lpoložiti lehce ruku a odchylka je okamžitě kolem 20")
Ten nos není přivařen, materiál montáže je jakýsi Al materiál ke vstřikování- je to hrozné bláto. Ocelový nos je přišroubován a přilepen.
Rozměry nosu jsem opravdu neměřil, nechal jsem si vůli na posuv nějakých 10 mm, protože montáž je na pevném stanovišti. Do terénu by to chtělo určitě víc.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#476

Příspěvek od alda »

No popřemýšlím o této úpravě, mám to na pevném stanovišti. S tím přivařením by snad nebyl problé, mám velmi šikovného souseda, co vaří snad všechny materiály.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#477

Příspěvek od Karell »

Osvědčila se mi následující  úprava hlavy montáže...
Nedá mně to se nezeptat, není možnost nechat si udělat takovou úpravu na zakázku?
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#478

Příspěvek od alda »



Nedá mně to se nezeptat, není možnost nechat si udělat takovou úpravu na zakázku?
Myslím, že by nás bylo více, co by o to stáli Sám bych se postavil do fronty.
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1488
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

EQ6 PRO SkyScan

#479

Příspěvek od hokle »

Vyšel nový beta fw.

EQ SYSCAN FIRMWARE V3.28 BETA 20 (385KB) [ DOWNLOAD ]

Notes: This is not SynScan EQ official firmware release, but for beta-site test only. A new feature of Polar Re-alignment is added under Alignment sub-menu of the hand control in the firmware. User may use this feature to do the polar alignment without aligning Polaris in the polarscope for an EQ mount. The instruction of Polar Re-alignment is included.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Maro
Příspěvky: 60
Registrován: 31. 12. 2007, 17:43

EQ6 PRO SkyScan

#480

Příspěvek od Maro »

Zdravím ,
chci se zeptat na ustavení této montáže při ovládání přes PC a program Cartes du Ciel .
Nastavujete polárku na středový kříž polárního hledáčku , nebo do kroužku na kružnici po natočení RA osy podle vyznačených souhvězdí v hledáčku ?
Děkuji .

Marian
Odpovědět