Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0" u SCT

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0" u SCT

#1

Příspěvek od HTx »

Mám SCT Celestron NexStar 8“ SE, který má vše v základu udělané na 1.25 okuláry. Chtěl jsem si zjednodušit výměnu okulárů a využít možnost mikroostření. Zašel jsem do supry s tím, že bych pořídil 1.25 Baader ClickLock. Pan Zahajský mi doporučil, abych si to dobře rozmyslel, protože mu to přijde velmi nesystémové. Kvůli malým zvětšením dřív, nebo později dojdu k nutnosti použítí 2.0“ okuláru s delším ohniskem. Navrhuje pořídit rovnou Baader ClickLock 2” s redukcí 1.25, který by tam měl jít použít (asi nutná redukce), a až později pořídit pořádné 2.0“ zrcátko. SCT mám na vizuál a fotit s ním nehodlám, ostatně s touto montáží to ani moc nejde.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#2

Příspěvek od peta62 »

Zaprve jeste jsem nezazil ani neslysel o situaci, kdy by se vyplatilo nesouhlasit s panem Zahajskym :D
Za mne, kdyz jsem kdysi kupoval svuj prvni dalekohled, take SCT C9.25, dost jsem na tom setril. Ale kdyz mi do nej dali 2" okular, prislo mi to jako by mi prave dali TV plazmu misto stare bedny, kterou jsme meli v detstvi. Je to uplne neco jineho. Samozrejme financni dopad znamena postupne i zenitove zrcatko, ale dobra vec je, ze to jde postupne. Muzete to udelat jako ja a nekde se podivat. Na obloze je to silnejsi, ale myslim ze rozdil Vas uchvati i pri dennim testu. Za mne silne doporucuji prave na visual.

Z Prahy zapad urcite muzete do Konojed, pokud ne na MHV nebo se domluvit s nekym. Kdyby se Vam chtelo az do Plzne, ozvete se.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#3

Příspěvek od Yarkho »

2" ClickLock je štandardné riešenie na výstup zo SCT. Mal som ho na všetkých SCT, čo som kedy vlastnil. Škoda sa obmedzovať na 27mm vnútorný priemer 1,25" okulárov, keď to v pohode pôjde s 2".

Ostatne aká veľká "diera" je na výstupe z 8" SCT sa môžete presvedčiť sám tak, že odmontujete VisualBack.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 703
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#4

Příspěvek od armichael »

No a k tomu pripočítajte ešte filtre. Ak pôjdete touto cestou tak rovno kupujte dvojpalcové verzie. A áno, oplatí sa to.
A len tak mimochodom, k mikroostreniu. Ten Baader 1,25 palcový ClickLock síce poskytuje akési mikroostrenie, ale moc praktické to s ním nie je. Na tento účel by som pohľadal vylepšenie fokusera stavané priamo na SCT.
Naposledy upravil(a) armichael dne 28. 03. 2023, 00:44, celkem upraveno 1 x.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#5

Příspěvek od Nicholas »

Mám 9,25" s 1,25" Baader Zeiss hranolem s volnou aperturou 35mm, f/6,3 reduktor a s 1,25" 24 mm 68° okulárem s 1,1° polem nemám pocit, že bych byl něčím omezený, nebo že by mi 2" okulár s 1,2-1,6° polem ukázal víc, vzhledem k šířce té vnitřní trubky je tam prý už docela znatelná vinětace. To radši nějaký malý širokoúhlý refraktor než 2" s velkým SCT. Ale je to mé vědomé rozhodnutí, že ty těžké drahé granáty nechci a vyhovuje mi to takhle :D Někdo jiný to bude cítit jinak.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#6

Příspěvek od MilAN »

Cokoliv s 1 1/2 " na vstupu má max. volnou aperturu do 28 mm. Optická délka hranolu a okulárů to navíc dál vinětuje. Takže okulár F 35 mm s 70°FOV na vstupu za 2" je určitě něco jiného než okulár F 35 mm s 45°FOV Naví, tyhle teleskpy snesou i použití 70° 40 mm okulárů. ( průměr pole cca 42 mm, oproti 28mm u 1 1/4".)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#7

Příspěvek od dvader »

Přidám praktické zkušenosti, které jsem získal díky svému SCT...

Hlavní věc, na kterou je potřeba u příslušenství dbát, je nízká stavební délka. Kromě 2“ zrcátka či hranolu si třeba časem budeš chtít pořídit ještě filtrové kolo nebo filtrový šuplík a třeba i binohlavu. To pak vede k tomu, že zajednak je to všechno těžké a je nutné tubus dovyvážit a zadruhé se ti to nemusí vejít do montáže a nenajedeš do zenitu a okolí.

Proto je potřeba pořizovat všechny prvky co nejnižší/nejkratší - Honza Zahajský tohle ví a správné příslušenství ti poradí. Co se týče výstupu z tubusu, tak si tam můžeš dát v nízkém provedení 2“ šachtu, do které pak můžeš vložit 2“ nosem zrcátko nebo filtrové kolo (do kterého pak teprve přijde zrcátko). Pokud se nebude pořizovat filtrové kolo, tak je možná varianta taková, že si pořídíš na tubus výstup s 2“ SCT závitem (UNC) a k tomu 2“ zrcátko, které má na vstupu 2“ UNC převlečnou matici a rovnou zrcátko našroubuješ na výstup z tubusu. A můžeš to tam nechávat natrvalo...

Z toho, co jsem napsal výše, nedoporučuji pořizovat doplňkové mikroostření, které se dává do optické cesty. Dost totiž prodlouží tu stavební délku a hmotnost/páku. Na vizuál doporučuji vyměnit stávající ostření za FeatherTouch:
https://www.baader-planetarium.com/en/a ... -8-c8.html

Výrazně ostření vylepší a i sníží to „překlápění“ zrcadla, i když jej zcela neodstraní. Nicméně dle mého je celkový přínos (klady/zápory) větší, než to mikroostření v optické cestě (pokud se jedná o SCT 12“ a menší).
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#8

Příspěvek od dvader »

MilAN píše: 28. 03. 2023, 01:00 Cokoliv s 1 1/2 " na vstupu má max. volnou aperturu do 28 mm. Optická délka hranolu a okulárů to navíc dál vinětuje. Takže okulár F 35 mm s 70°FOV na vstupu za 2" je určitě něco jiného než okulár F 35 mm s 45°FOV Naví, tyhle teleskpy snesou i použití 70° 40 mm okulárů. ( průměr pole cca 42 mm, oproti 28mm u 1 1/4".)
Milane, ta 8“ SCT je schopná poskytnout něco pod 1,1° reálného pole - na ní bude už ten okulár 70° 40 mm moc a bude to vinětovat, ne?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#9

Příspěvek od HTx »

Děkuji za názory. Nicméně ClickLock tady asi používá víc lidí a mikroostření je bonus navíc ne? Mikrostření FeatherTouch je určitě lepší volba, ale ta cena. Opravdu mi nedošlo, že pořízení dalekohledu za 50 litrů musí mít člověk dalších 50 aby "to bylo ono". Rozumné mi přijde začít tím, jak píše dvader - zrcátkem zasazeným nakrátko na tubus.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#10

Příspěvek od MilAN »

dvader píše: 28. 03. 2023, 08:59 Milane, ta 8“ SCT je schopná poskytnout něco pod 1,1° reálného pole - na ní bude už ten okulár 70° 40 mm moc a bude to vinětovat, ne?
To máš pravdu, nějak jsem navazoval na předcházející příspěvky s větším průměrem dalekohledu a neuvědomil jsem si původní dotaz = na 8" aperturu.
Tam bych asi zůstal u 1/14/" příslušenství, zvláště , pokud jde o klasický SCT. A pro vizuál bych klidně vynechal clickLock ( který se používá jen posledních několik roků a to hlavně z důvodu upnutí foto příslušenství) a i i mikroostření FT.T oto ostření neodstraní hlavní problém SCT při ostření a tím je vakl na vodící trubce.
Takže se omlouvám za dezinformaci vyplývající z mé nepozornosti a jen bych dodal, že do dalekohledu není potřeba navíc investovat 50.000 aby se s ním dalo dobře pozorovat vizuálně. Protože ten rozdíl v komfortu je zanedbatelný a na optiku má nulové přínos- Dalekohled je 100% použitelný ve stavu, jak je dodáván výrobcem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#11

Příspěvek od BertCZ »

HTx píše: 28. 03. 2023, 09:17 Děkuji za názory. Nicméně ClickLock tady asi používá víc lidí a mikroostření je bonus navíc ne? Mikrostření FeatherTouch je určitě lepší volba, ale ta cena. Opravdu mi nedošlo, že pořízení dalekohledu za 50 litrů musí mít člověk dalších 50 aby "to bylo ono". Rozumné mi přijde začít tím, jak píše dvader - zrcátkem zasazeným nakrátko na tubus.
Nesouhlasím s Milanem. Vzhledem k mechanice pohybu primárního zrcadla je u SCT mikroostření naprostou nutností. Jinak se s tím budeš víc trápit, než radovat.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#12

Příspěvek od dvader »

Jen doplním:
U mého kusu SCT 11“ mě výměna ostření za FT výrazně vakl snížila, nejspíš tím, že se lépe vymezily vůle. Takže v kombinaci s tím jemných pohybem je to pro mne subjektivně mnohem lepší. Ale přes 10 let jsem používal to standardní z výroby a jde si na to zvyknout. Jak píše Milan, je to jen o komfortu...

K okulárům:
Pokud se u 8“ SCT použije např. ES 24mm 68°, tak bude zvětšení cca 84x a zorné pole 0,8°. To je asi maximum, co se dá z 1,25“ vyždímat. To jsou téměř ty samé parametry, která mám já u 11“ s okulárem Hyperion Aspheric 31mm. A tohle já používám ze všeho nejvíce a větší zorné pole mi nechybí - Měsíc i Slunce se do toho vejde pohodlně a třeba pěkné dvojice/trojice galaxií či jiných objektů se stejně do toho max. zorného pole 1,1°nevejdou, takže není důvod jít až na maximum... I když mám ještě Vixena 42mm 65°, tak jej používám minimálně a schovávám si jej hlavně proto, že to je dobrý okulár.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#13

Příspěvek od Nicholas »

Z hlediska komfortu je ClickLock úžasná věc. Mikroostření na něm ale nepoužívám, stačí mi cit (a větší kolo z 3D tiskárny pomáhá).
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#14

Příspěvek od MilAN »

BertCZ píše: 28. 03. 2023, 10:09 Nesouhlasím s Milanem. Vzhledem k mechanice pohybu primárního zrcadla je u SCT mikroostření naprostou nutností. Jinak se s tím budeš víc trápit, než radovat.
Jde o to, jestli myslíš mikroostření od FT, nebo okulárový 2 rychlostní výtah. Okulárový výtah odstraní problémy, ale vede k prodloužení ohnisky . U mikroostření FT zůstává shift zrcadla, což je asi největší problém.Čili jde o to , jestli si za nem,alé peníze pomůžeš v něčem podtatném, nebo to je jen další značková "bižuterie" na dalekohledu. U 6" klasického SCT Celestronu jsem měl originální ostření více než dobré a na 10" Meade ACF používám originální ostření i pro fotografování v ohnisku 1800 mm bez větších problémů. Vychvalovaný OV od Baaderů dělá již při zatížení s kamerou problémy s vaklem 2" vnitřního tubusu. Takže univerzální rada a jednoznačné konstatování jako rady moc nepomohou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Je rozumný přechod z 1.25" na 2.0"

#15

Příspěvek od BertCZ »

Není, ale cokoli nováčkovi pomůže zvýšit komfort je fajn. Sám dobře víš, co dokáže primární zrcadlo na SCT udělat za neplechu.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Odpovědět