Bino nástavec Baader Maxbright

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#46

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak mi to nedalo a dnes jsem vyzkoušel binohlavy Maxbright a Binovue na hvězdách v Orionu a kolem Síria a tak..a uvedený problém jsem v ani jedné z binohlavic nenašel..Zkoumal jsem i všelijaké vzdálené žárovky a pod. a pořád čisto. Zatím jsem to zkoumal v Maksutovu 180/2700, bez prodlužovače a s okuláry s co nejv.vstupní pupilou - tj. TV Plössly 25mm a TV Panoptiky 24mm. Ještě zkusím v ED100..
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Bino nástavec Baader Maxbright

#47

Příspěvek od Peťa »

Tak mi to nedalo a dnes jsem vyzkoušel binohlavy Maxbright a Binovue na hvězdách v Orionu a kolem Síria a tak..a uvedený problém jsem v ani jedné z binohlavic nenašel..Zkoumal jsem i všelijaké vzdálené žárovky a pod. a pořád čisto. Zatím jsem to zkoumal v Maksutovu 180/2700, bez prodlužovače a s okuláry s co nejv.vstupní pupilou - tj. TV Plössly 25mm a TV Panoptiky 24mm. Ještě zkusím v ED100..  

Taky jsem se na to znova podíval, bohužel nebyl čas na detailní zkoumání ale aspoň něco: V Super 25mm má Jupiter "ducha", který je několik zorných polí vzdálený (asi dvě), a viditelný při posuvu v jednom směru (tuším doleva-doprava). Když jedu nahoru-dolů, tak se duch neobjeví, ale zato se objeví reflexy na kraji pole jakmile Jupiter zmizí za okrajem, jsou to takové slabší obloučky. Vzhledem k tomu, že když pozoruji Jupiter kolem středu pole, tak tyto reflexy nevidím, tak mne to nijak neruší. Násobič 1.7x, ED100 f/9, Baader T2 prizma (mimochodem výborná kombinace, zaostřím bez problémů vše co mám a mechanicky to taky stabilně drží). Když jsem přejížděl bez násobiče a zrcátka napřímo kolem protějšího domu, tak se taky vedle osvětleného schodiště dal najít jeho odraz, ale vždy minimálně o zorné pole vzdálený. Ale vzhledem k tomu, že v kritické oblasti pár stupňů kolem Jupiteru nic jasného není si myslím, že to nevadí, kdyby tam byl Měsíc tak stejně nejde rozumně pozorovat. Až bude horší seeing, tak to zkusím zopakovat s 9mm BGO, ale včera byly tak skvělé podmínky, že jakmile jsem tam ty BGO dal a zaostřil, tak jsem na testování rázem zapoměl a jenom se kochal...než se zase zatáhlo.
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 12
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Bino nástavec Baader Maxbright

#48

Příspěvek od rummanji »

Poprvé jsem měl možnost vyzkoušet Maxbright na Měsíci a je to horší než jsem doufal. Duch je velmi výrazný, posunutý o cca půl zorného pole, takže je vidět zároveň s reálným obrazem - což víceméně znemožňuje rozumné pozorování, protože oko/mozek neví, který obraz má zaostřovat. Jenom při maximálním úsilí se dá mozek přinutit soustředit se pouze na reálný obraz, ale vydrží to jen pár sekund. Zajímavé je, že na levé straně zasahuje duchový obraz pouze do půlky zorného pole (z vnějšku), kdežto na pravé je přes celé - stačí trošku přeostřit a je tam Měsíc jak vyšitý (mírně tmavší). Jelikož jsem to kupoval především kvůli Měsíci, jsem z toho poněkud rozladěný. Nepřijde mi to normální a přestávám věřit, že je to mým dalekohledem. Není tu někdo z okolí Uh. Hradiště, kdo by byl ochoten nechat mě to vyzkoušet na jeho dalekohledu?
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Bino nástavec Baader Maxbright

#49

Příspěvek od Fabo »

Zdravím Vás.to co píšete je opravdu divné,mám lacinějši bino od Ts a opravdu nemám žádný problém,měsíc nádhera a to koukám třeba hodinu a jupiter taky paráda.není to jen špatným seštelováním ???Škoda že jste z takové dálky.Nejdříve jsem chtěl koupit bino také od Baaderu,ale pak mi tady kolega sirius psal,že by šel do Ts a jsem rád,že jsem ho poslechl,možná je to kus od kusu,nevím.Milan
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bino nástavec Baader Maxbright

#50

Příspěvek od Regulus »

Rummanji-poslal jsem SZ.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Bino nástavec Baader Maxbright

#51

Příspěvek od dora »

ahoj,

poridil jsem si maxbright a chci dokoupit do paru okular.
mam televue plossl 25mm nebo explore scientific 68serie 20mm.

zaostrim i bez korektoru (wo megrez a flt110). mate nekdo zkusenost s temito okulary na bino? pokud ne koupim oba, vyzkousim a jeden vratim. diky

SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Bino nástavec Baader Maxbright

#52

Příspěvek od Peťa »

Doporučuju ten TV Plössl, pokud jsi doteď s binohlavou nepozoroval, tak jsou okuláry s menším zorným polem pro začátek vhodnější - je mnohem snažší do toho koukat, i ve dne. Navíc u TeleVue prý pasují do binohlavy společně okuláry i z různých sérií (mám vyzkoušeno s Panoptiky a tvrdil to kdesi i SIRIUS_758), což u ostatních výrobců nemusí být pravidlem.
Uživatelský avatar
rummanji
Příspěvky: 12
Registrován: 21. 12. 2012, 15:34
Bydliště: okr. Uherské Hradiště
Věk: 47

Re: Bino nástavec Baader Maxbright

#53

Příspěvek od rummanji »

Ahoj,

nevím, zda to ještě někdo bude číst, ale konečně (po tolika letech) jsem zjistil, co ty duchy způsobuje...

Zkusil jsem bino nástavec na SCT, a jelikož je tam prodlužovač 2,6x (nutný pro newton) zbytečný, dal jsem ho pryč.

A všichni duchové zmizeli! Málem jsem brečel dojetím.

Na bino pozorování jsem kvůli tomu málem zanevřel - ale teď si to užívám.

Clear Skies
SW Dobson 254/1200, Celestron Nexstar Evolution 9.25
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Bino nástavec Baader Maxbright

#54

Příspěvek od dvader »

Ahoj, to je divné…
Já ho používám na SCT 11” jak s násobičem 1,25x, tak bez něj a obojí zcela bez problémů. Na malém ZenithStaru s násobičem 2,6x a také bez problémů.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Bino nástavec Baader Maxbright

#55

Příspěvek od peta62 »

Myslim ze to bude ovlivnovat uhel paprsku, vychazejici ze svetlosti dalekohledu. Proto muze byt ve svetelnem Newtonu citlivejsi nez v refraktorech.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět