Taurus 500/2100 Dobson

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Kikidixi
Příspěvky: 132
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#91

Příspěvek od Kikidixi »

Ahoj,nechci zakládat nové vlákno tak to dám sem.Jedna se konkretne o Taurus T300 .Poprosil bych o vysvětlení druhů zrcadel u této značky ,konkrétně BK7 s93% vs Supremax33 96%odrazivostí do ktereho by jste šli. Spise to myslím tak ,jestli bude rozpoznatelny rozdíl v kvalite obrazu při pozorování, pokud budou obě zrcadla vytemperována na okolní teplotu.Tím ze je systém otevreny by to mohlo byt v radu desitek minut s ohledem na podminky.U10" to mam tak 1-2 podle rozdilu teplot.Take by mne jen ze zvědavosti zajímalo jakou mají zrcadla tloušťku,nikde jsem to nenašel. Zajímá mě to z důvodu, že o tomto dalekohledu uvazuji jako o svém finálním,dale už opravdu nepůjdu. A protože to už jsou na me dost velke penize ,snazim se zjistit maximum.Krasne to popsal zakladatel vlakna akorat u T500.Zajimalo by me jestli jeT300 svou lehci vahou náchylný na stabilitu. Jestli je potřeba i závaží vzhledem k nizke vaze UL ,pouzival bych na něm korektor ES a okulary ES1,25".Hledacek bych použil 9×50 stejny co mam na 10" a Rigel quickfinder.Kupoval bych jen s vyhrivanim sekundáru bez dalsich fičur.Vzhledem k situaci ,nechce se mi to rozpitvavat jenom v rychlosti proč se rozhoduji pro UL T300 kdyz mam 10"flex.Mám těžce postiženou dcerku TMR s autismem při převozu autem na výlety a víkendy mimo mesto (nejsem ridic)potřebuji bezpečný prostor v případě záchvatu,to s flexem na zadních sedačkách není možné ,všechny moje krámy zaberou dost místa to by UL snížil na minimum.To je můj primární důvod. No a druhý je, ze po práci vyčerpán i s ohledem na nemoc dcerky už není síla tahat 12kg tubus na zádech 2km tam a 2 zase zpět.Takhle bych UL naložil na karu a odvezl kam je potřeba v rámci bydliště . Při výjezdu mimo město to bude jiné kafe.Vim že tady radite přechod z 10"na 14"je znatelnejsi, taky jsem nad 14"uvazoval ale :je to o financích... i z toho důvodu se ptám na zrcadla....skok zvetseni okuláru na 14" by byl dost velký...delka vyhrivacích kabelů pro okulary ,hledacky by pasovala i na 12" u 14"uz by mi nedosahly k power bance na bocnici zakladny..výška okuláru 156cm plus nějaký podklad pod dobsona ,ať stojí na pevném a cistem místě to už je na hraně-spíš pod , moje výška k očím 156cm v zenitu by to bylo na knap. Myslel jsem že bude sw10"muj celoživotní a jsem s ním fakt spokojený,ale situace se změnila a já nechci o astronomii přijít je to můj "psycholog-terapeut" a ten pohled nahoru byť z okraje města je nepopsatelny. Bohužel nikoho kdo staví UL dobsony neznam a zde na fóru prectenych vláken už asi nikdo nestaví, tak mě napadl Taurus .Děkuji a za jakékoliv informace,srovnání vysvětlení kvality zrcadel budu nesmírně vděčný.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#92

Příspěvek od mnauprsk »

Ahoj, osobní zkušenost nemám, ale podle Taurusu je jednou z výhod prémiové optiky to, že se vytemperuje cca dvakrát rychleji než základní, což beru jako velké plus.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5406
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#93

Příspěvek od vla »

Měl jsem kvalitní zrcadlo o průměru 355 mm, tlusté 47 mm, nebylo z BK 7, ale z méně roztažného skla a v zimě byla temperace řekněme o 15-20°C zhruba 4-5 hodin. Zde je ke stažení kalkulačka, která odpovídala chování mého zrcadla: https://www.cruxis.com/scope/mirrorcooling.htm
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#94

Příspěvek od MilAN »

mnauprsk píše: 30. 01. 2023, 19:37 podle Taurusu je jednou z výhod prémiové optiky to, že se vytemperuje cca dvakrát rychleji než základní,
Při stejně silném zrcadle je naprosto jedno, z jakého materiálu to bude uděláno, temperace bude trvat vždy stejně dlouho ( součinitel tepelné vodivosti se v těchto materiálech liší v jednotkách procent)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#95

Příspěvek od mnauprsk »

Určitě na tom tvrzení výrobce může být dost marketingu. Ale není pravda, že by na teplotní roztažnosti materiálu nezáleželo. K dokonalé temperaci teoreticky nikdy nedojde, jen se jí stav zrcadla bude limitně blížit. Navíc reálně se okolní teplota při pozorování neustále mění, takže stav zrcadla bude od stavu dokonalé temperace neustále do jisté míry vzdálen.

Pokud by dva materiály měly stejný součinitel tepelné vodivosti a stejnou tepelnou kapacitu, bude za jinak stejných okolností tato odchylka od dokonalé temperace v průběhu času stejná, pokud budeme temperaci hodnotit rozdíly v teplotě jednotlivých částí zrcadla. Ale pro kvalitu zobrazení je určující odchylka geometrie od dokonalé, a ta (přesněji řečeno její část daná nedokonalou temperací) bude při stejných rozdílech v teplotě jednotlivých částí zrcadla menší v případě materiálu s menší tepelnou roztažností.
Naposledy upravil(a) mnauprsk dne 31. 01. 2023, 00:03, celkem upraveno 1 x.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#96

Příspěvek od MMys »

Ze zkušenosti a přímého porovnání BK7 vs. Pyrex
Temperují se samozřejmě stejně dlouho, jak píše MilAN, ale rozdíl je, za jak dlouho je to použitelné. Dá se tomu totiž různými způsoby pomoci, a pak už tam rozdíl je. Kombinují se dva vlivy, deformace zrcadla a proudění teplého vzduchu před zrcadlem.

BK7, pokud chladne samovolně a více z jedné (přední) strany, tak se prohne a dostane rušivou sférickou vadu. Skoro nepoužitelné tak 2h při velkých zvětšeních a na astrofoto (a to nebylo v zimě). Proces urychlí ofukování obou stran, nebo alespoň vystavení obou stran zrcadla vzduchu. Což by v otevřené, dobsonu mohlo být slušně splněno. Ale i tak to bude nějakou dobu trvat, závisle na počátečním rozdílu teplot.

Pyrex - bez sfukování teplé vrstvy a vyhánění teplého vzduchu z tubusu tam není významný rozdíl, prostě dokud to nevychladne na teplotu okolí, tak stoupající teplý vzduch před zrcadlem nadělá paseku. S aktivním odsáváním teplé vrstvy pryč z tubusu je Pyrexové (a zrovan tak i Supremaxové či Zerodurové) zrcadlo použitelné takřka hned, odchylky plochy nevytemperováním jsou významně menší než u BK7. Ale chce to fakt silný proud vzduchu hlavně z počátku, aby tekoucí vrstva teplého vzduchu před zrcadlem byla minimální.

Do otevřeného dobsona bych si dal zrcadlo z nízko-expanzního skla, a ještě udělal ofukování zrcadla. Pak to bude skoro ve stavu "vybalím a hned po sestavení koukám".
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#97

Příspěvek od mnauprsk »

Jo, už jsem si taky uvědomil, že to co jsem napsal se týká jen vlivu temperace na deformaci zrcadla, co se týká vlivu na proudění vzduchu před zrcadlem, bude mít MilAN pravdu.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Kikidixi
Příspěvky: 132
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#98

Příspěvek od Kikidixi »

Chlapi díky moc.Takze možností jsou 3:
1)Pořídit BK7 +ventilator -na stránkách taurusu s vykonem cca 200m3/h

2)Pořídit Supremax pro rychlejší použití velkých zvětšení

3)Pořídit Supremax + ventilator pro skoro okamžité použití v závislosti na podmínkách

Astroshop.eu
Bude zásadní rozdíl v kvalitě zrcadel?
BK7 povrchova kvalita 1/4 ...supremax 1/8
BK7 Přesnost povrchu 1/16 ...supremax 1/40

Co mě ještě zaujalo na tomto typu je uchycení sekundáru :tříramenné a dvouramenné obloukové zakřivení pavouka..u toho tříramenného jsi umím představit hvězdu jako mercedes,ale u té druhé varianty mě vůbec nenapadá jak by mohla vypadat...a jaký vliv by mohlo mít na kontrast,který zvolit nemáte někdo zkušenost?Děkuji
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#99

Příspěvek od hades »

Kikidixi píše: 31. 01. 2023, 18:48 ..u toho tříramenného jsi umím představit hvězdu jako mercedes,
tříramenný pavouk udělá 6 difrakčních paprsků, nebude to vypadat jako znak Mercedesu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#100

Příspěvek od MilAN »

Pokud přemítáš o temperaci a jak tedy s ní, tak je potřeba zvážit i to , jak budeš dalekohled skladovat. Pokud v obýváku a pak vyjíždět, je to úplně jiné, než když bude v garáži nebo v netemperované kůlně. pokud z obýváku, nepomůže ani borosilikát ani ventilátor ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2220
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#101

Příspěvek od juh »

Kikidixi
Příspěvky: 132
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#102

Příspěvek od Kikidixi »

Chlapi díky za objasnění .K té temperaci ,bydlím v paneláku takže obývák. Mám možnost před pozorováním jej dát na balkón a nechat jej tam částečně privyknout na okolní teplotu.Pote jenom zabalit a dopravit na místo cca 15-20 chůze. Dělám to tak pokaždé když se chystám na louku.Mohu tedy poprosit kterou variantu zvolit co týče toho zrcadla?Chtěl bych v tom mít jasno.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#103

Příspěvek od MMys »

Takhle jsem to dělal, když jsem astrofotil stylem výjezdů. Dalekohled jsem dal s předstihem na balkon, a pak ho jen rychle pronesl bytem ven do auta, a v autě už netopil (na stanoviště to bylo 15 minut).

Pak už je to asi skoro jedno. Ale pokud máš víc peněz, vezmi to supremaxové. V létě může být i na balkoně teplo, a po západu slunce začne rychle klesat teplota, takže se zrcadlem z nízkoexpanzního materiálu to prostě bude funkční rychleji.

Ale to BK7 s P-V na 1/4 vlny je fakt na minimální dolní hranici použitelnosti, z tohohle pohledu bych volil supremaxové na 1/8 vlny. A ta vyšší čísla, to je asi RMS hodnota odchylek celé plochy. A tam 1/16 taky není žádný zázrak. Běžně to bývá spíš tak 1/25-1/30. To Supremaxové už bude krásně hladké. Tedy pokud ty parametry nejsou vycucané z prstu a jsou reálné.

Na druhou stranu, dá se očekávat, že ze Supremaxu se to zracdlo vyrábí lépe (nemusí tak dlouho temperovat mezi figurací plochy a měřením) a celkově bych čekal, že výrobce to zrcadlo z drahého materiálu udělá přesněji, víc si s ním vyhraje, než s levným kusem z BK7.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Kikidixi
Příspěvky: 132
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#104

Příspěvek od Kikidixi »

Martine ještě jednou děkuji za perfektní vysvětlení. Tudíž volba je jasná pořídím to lepší.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Taurus 500/2100 Dobson

#105

Příspěvek od PetrŠ »

Kikidixi, na naše pozorování v Konojedech jezdí astrozraký, který má Taurus 406/1800, zkus se u něj poptat na zkušenosti. ;)
Odpovědět