Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#16

Příspěvek od biker.fm »

Dekuji za info.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#17

Příspěvek od Pidrman »

Hezká montáž, do batohu jako dělaná. Na cestování s rodinou perfektní :-)

Mam ještě původní Star Adventurer bez wifi. Viz foto. Absence DEC pohonu za chvilku začala vadit :-(

Tohle se mi zamlouvá :-) A vešla by se do stejného kufříku :-)
Přílohy
20170915_164529.jpeg
20170915_164529.jpeg (788.57 KiB) Zobrazeno 44994 x
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#18

Příspěvek od Pidrman »

Nemáte už někdo praktické zkušenosti s tímto prckem ? :-)
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#19

Příspěvek od Jan Kučera »

Ahoj, montáž mám doma uz skoro měsíc, ale prostě jsem neměl možnost ji ještě vyzkoušet, je u nás "imrvere" zataženo. 😁 Včera jsem si říkal, že už by se snad mohlo poštěstit, když se večer vyjasnilo. Vytáhl jsem nakonec montáž na zahradu, ustavil a zkusil prozatím alespoň 2 minutové expozice jen se zrcadlovkou a 50mm objektivem. Bohužel se během chvíle přihnala mlha a delší expozice neměly smysl. Věřím, že to dá i 5 minut, byť na tak krátké ohnisko. Testovat chci pak i s malým refráčkem, až mi přijde (snad během příštího týdne) a mám připraveno i Asiair. Nicméně, vše je o počasí a to je tady na Vysočině poslední měsíc úplně katastrofální. 😁
Co můžu ale na první pohled říci, že polární ustavení je u gti skvělé, rozhodně lepší, než u klasického Star adventurer, hlavně díky tomu zabudovanému polárnímu hledáčku. U původního SA, totiž stačilo po zarovnání Polárky jen slabounce ťuknout do stativu či montáže a lítala v polárním hledáčku docela dost, bylo to dosti nestabilní. U gti jsem si nevšiml, že by se hla, za použití stejného, průměrného, foto stativu. Větší stabilita je tady rozhodně znát.
Jak bude "zase" jasno, hned vyrážím do terénu. Zkusím ještě, jak přesně funguje goto, na to včera nebyl čas, když jsem viděl jak se valí ta mlha a chtěl udělat alespoň nějaké expozice. Ale podle všeho by mělo stačit po polárním ustavení najet na 1 hvězdu a pak by to mělo navádět přesně, ale to samozřejmě musím vyzkoušet.
Jinak s WiFi jsem za tu chvíli nezaznamenal žádné problémy. Připojení vždy ok. Co se mi hodně líbí, je ruční posuv v obou osách (přes aplikaci). Původní SA sice posuv měl (přímo na těle montáže), ale velice pomalý. Tady je to úplně někde jinde. Je možnost vybrat rychlý i pomalý posuv v několika krocích a na ten rychlý to "jede", alespoň za mě, velice slušně.
Hned jak bude počasí a výjezd, dám pak vědět.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#20

Příspěvek od biker.fm »

Honzo, jestli pri "tuknuti" do hlavy montaze nebo stativu lita polarka v hledacku ... to prece neni o te hlave.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#21

Příspěvek od Jan Kučera »

Asi jsem to špatně napsal, myslel jsem to v tom smyslu, že když člověk tu montáž polárně ustavuje, tak se to neklepe jako původní SA. Tam to při ustavování bylo citlivé na sebemenší dotek, tady i když se lehce dotknu, či ťuknu do stativu, či hlavy montáže, se to nehýbe, ne jako u toho původního SA. Je to celkově stabilnější, myslím celkovou tuhost celé sestavy.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#22

Příspěvek od biker.fm »

Kolik vazi hlava te nove montaze ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#23

Příspěvek od Pidrman »

Já myslím že určitě bude přínos v EQ klinu. Původní klín SA postrádal tuhost. I když se na to dala Canon 7D + širokáč, tak původní klín se musel dost utáhnout.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#24

Příspěvek od Jan Kučera »

biker.fm: Váha, čistě jen samostatné hlavy beze všeho, by měla být u původního Star adventurer (novější verze 2i), nějakých 1,2 kg. Gti váží 2,6 kg. Ten rozdíl při polárním ustavování je fakt hodně znát, je to vše mnohem tužší.

Pidrman: Ano, jednoznačně. Pamatuji na původním SA na tu malou kličku, kterou člověk musel docela dost rvát. Tady se nic rvát nemusí a navíc to je řešené trochu jinak, lépe. Není to již na jednom šroubu, ale jsou tam dva, které stačí s citem dotáhnout a drží to.
BackPa
Příspěvky: 1
Registrován: 29. 01. 2023, 10:15

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#25

Příspěvek od BackPa »

Zdravím, asi je nepravděpodobné, že se GTi objeví v nějakém českém obchodě? Do cca Června?
Uživatelský avatar
martbad
Příspěvky: 191
Registrován: 20. 01. 2014, 20:32

Re: Star Adventurer Gti, with 2 axes motorized, guiding, and Goto

#26

Příspěvek od martbad »

BackPa píše: 29. 01. 2023, 10:19 Zdravím, asi je nepravděpodobné, že se GTi objeví v nějakém českém obchodě? Do cca Června?
Ahoj, bavil jsem se o tomto s p. Zahajským a ten mi řekl, že možná na vánoce.

Otevřel jsem tedy TS, 3ks in stock a za čtyři dny jsem ji měl doma :D

K montáži - jsem zní doslova nadšený, měl jsem staré SA a absence vyhledávání a dec osy je naprd.

GTI je o trošičku větší a malinko težší, nicméně benefity, jako je najíždění na objekty a dec osa tohle spolehlivě smáznou.
Montáž se dá ovládat mnoha způsoby, jde kní připojit klasická synscan ručka, jde ovládat i pomocí stellarmate na raspi, já osobně ji v terénu ovládal pomocí appky v mobilu, která je parádní a má vše potřebné.
Polarní ustavení je otazkou 10sec. Nádsledný aling jsem většinou dělal na dvě hvězdy (Vega + Deneb) a překvapilo mě, jak spolehlivě montáž najíždí a objekty centruje přesně na střed a to jsem jezdil po celé obloze. Tohle to čínani opravdu vychytali. Oproti starým eq6, kde ani aling na 3 hvězdy různě po obloze nezaručil, že hledané objekty budou vždy přesně v centru pole, je najíždění GTI zcela přesné.

Jediný co ještě musím poladit je napájení. Montáž se dá napájet pouze 12v což mě trošku zklamalo, protože staré SA se dalo napajet pomocí 5v powerbanky. Je zde i možnost napájení 8x AA baterky, ale ty vydrží při častém přejíždění a hledání objektů zteží dvě noci.

Na 135 mm ohnisko jsem dal bez pointace i 300sec expozici a hvězdy byly protažené pouze o pár pixelů :-)

marta
Odpovědět