Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: P75 - JTW astronomy

#16

Příspěvek od Pavebo »

To, že RHčko nepotřebuje guiding je jasný, ovšem z amatérského “mobilního” focení se rázem stane záležitost pevného a řádně “vydriftovaného” stanoviště, pokud je toto cíl, budiž. Ne každý má takové možnosti a chce-li fotit, musí tahat techniku kamsi.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: P75 - JTW astronomy

#17

Příspěvek od astrolama »

Pavle jestli se ty označuješ za amatéra, tak já jsem superkokot. Fotím sotva rok, tedy pokud to jde. Měl jsem EQ6ku 20cm newton a co jsem naposledy fotil M16 5min expozicemi na ASI1600 nebyla dobře ani jediná. Všechno hnuté, hvězdy čáry, na každém snímku jinak. Pointace pointovala ale montáž nic nedělala, respektive dělala ale až když chyba přerostla 4 arcsec a z hvězd knedle. Vypěstoval jsem si možná až nesmyslně chorobný odpor ke všemu co má šnek a ozubený kolo. Určitě nefotím a ani nechci fotit něco v ďábelským rozlišení, ale když řada lidí svojí EQ6 všelijak upravuje asi ví proč, což naznačuje, že ona tak uplně super není. Mě se to dělat nechtělo a ani bych to nezvládl.

PS: Milane, je klidně možné, že se mi prohýbal stativ. Ale když na grafu od pointace vidím, jak se mi postupně (cca 20-30s) zvětšuje odchylka od ideálního trackingu a pointace začne posílat kontra pulzy a montáž na to stejně nereaguje tak nevím co si o tom mám myslet. Začla reagovat až když byla chyba brutální. Průběh na grafu PHD vypadal jako střídavá pila se strmou sestupnou hranou. Pointér (50/200) jsem měl vždycky přidělaný na kruzích blízko sáněk montáže. Beru to tak, že jen s velikosti těch odchylek které jsem měl, jsem už před dokončením sub-expozice veděl, jestli bude dobrá nebo blbá. Bez ohledu na to jestli mi tam tancuje zrcadlo nebo prohýbá pavouk, což by tu chybu pochopitelně ještě zvětšilo na výsledném snímku ale tyhle věci pointace nevidí, leda by to byl OAG.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#18

Příspěvek od MilAN »

Ta moje poznámka ale nebyla určena tobě, ale tvrzení od nou. Ani sebedokonalejší montáž neudělá bodovou hvězdu, pokud není splněno to ostatní, o čem píšu.
Ale k té tvé EQ6 jsem se vyjadřoval už dávno, když jsi se rozhodl, že se jí zbavíš. A není zcela pravda, že by většina předělávala EQ6 a měla problémy s motory, šneky, .... A tvoje problémy vůbec nesouvisí s vrtkavou montáží , ani průhyby ani cestováním zrcadla. To co ukazuje graf PHD je pouze to, co dělá montáž. Pokud jsou na grafu skoky, je v principu závada pouze v nastavení vůlí a vyvážení. To je obecná vlastnost všech montáží se šnekovými převody- vůle je potřeba seřídit. Měl jsem EQ6, mím AZ EQ6 a honím s tím ohnisko 2m- vím o čem píšu . Umím si samozřejmě představit dražší a kvalitnější montáž, ale s těmito montáží se dají zvládnout i dost náročné věci a není to věc náhody. A daleko větším problémem je seeing než tyhle montáže
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#19

Příspěvek od Pavebo »

astrolama: neskromně řečeno, ano jsem amatér v plném toho slova smyslu, své astrofocení miluju a jsem kvůlivá němu schopen udělat maximum.😉
S EQ6 jsem také fotil, nijak jsem ji neupravoval, fotil jsem s Meade ACF10” a dělal řádově minutové expozice na ohnisku asi 1,7 m, v té době s celkem rozumným výsledkem. Poté jsem měl štěstí a z druhé ruky pořídil montáž snů, Gemini G42+ s naprosto minimální PE, pak jsem už EQ6 nepoužíval (eště ji mám schovanou…). Přechod na EQ8 (ideově obšvihnutá G42+ s vyšší nosností) byl dán vyšší hmotností SW flex-tube OTy 16”. Každý krok přinesl boj s vlastní blbostí, nedotažeností sestavy, prostě učení. Nemyslím, že averze vůči kombinaci šnek/kolo je správný závěr, funguje jiným, musí fungovat i tobě! Samozřejmě, poohlížet se po novějších montážích je také cesta, harmonická převodovka, ddm, …, ale ani tady to nebude bez vlastního úsilí.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#20

Příspěvek od DaveOne »

Velice zajímavá diskuse...musím potvrdit z vlastní několikaleté zkušenosti, že EQ6 konkrétně tedy EQ6-R montáž je velice povedený kousek a dají se s ní dělat poměrně pěkné snímky. Zkus se podívat např. na můj Astrobin..vše co tam je foceno EQ6-R na klasickém stativu a k tomu z mojí zahrady ve městě s oblohou Bortle 5. Za 4 roky co ji mám jsem tam pouze před pár měsíci trošku vymezoval vůli v DEC oso..a to byla záležitost 10minut podle YouTube videa. Ano montáž má svoje chyby a někdy řekl bych i dny :) , ale za tyto peníze je to jak bych řekl ,,super kauf,, :) Ovšem 300 Newtona bych na ni také nedával...ta 200 (250 za bezvětří) je rozumné maximum pro solidní focení.
Jinak samozřejmě člověk není z podstaty tak nějak pořád spokojený takže hledáme lepší, přesnější montáže eventuálně alespoň s větší nosností to je jasné..sám už se poměrně dlouho tímto také v hlavě zabývám. No, ale než vymyslím co a také za co :) tak zatím se na svou EQ6 mohu celkem v klidu spolehnout. Jinak kdybych ty peníze měl tak jdu určitě do 10micron montáže...Astrophysics je také fajn, ale jsou tam brutální (několikaleté) čekací lhůty. ASA DDM je taky určitě super jenomže ty menší (DDM60,85) už nevyrábí takže jedině bazar a ty větší už samozřejmě stojí taky pěkný ranec :(
Naposledy upravil(a) DaveOne dne 22. 01. 2023, 14:17, celkem upraveno 1 x.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#21

Příspěvek od DaveOne »

Jinak je samozřejmě veliká škoda, že zemřel ten majitel a hlavní konstruktér frikčním montáží Gemini..tam byl poměr kvality/přesnosti/ceny velmi dobrý...no co už.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#22

Příspěvek od DaveOne »

Jo a když tu EQ6..konkrétně verzi AZ-EQ6 dotáhneš společně s 200 Newtonem někam do tmy..jako tady Standa tak Ti vznikne třeba něco takového příspěvek č.779 :)
viewtopic.php?p=495166#p495166
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#23

Příspěvek od astrolama »

Našel jsem možná dobrou alternativu https://ensoptical.co.uk/index.php?rout ... t_id=14599
Jaký na to máte názor?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#24

Příspěvek od DaveOne »

Je to AP takže jestli vše funguje opravdu jak má (což se dá těžko z fotek poznat :) ) tak je to parádní montáž tzv. na celý život. Výhodou je určitě i ten updatovaný controler. Škoda, že to není někde blíže k vidění.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#25

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, jen tak čistě náhodou mě zajímá jedna věc. Byť už UK (Anglie) není členem EU a ENS Optical prodává použitou montáž kterou dost možná tady někdo koupil když ještě UK členem byla a zaplatil DPH při dovozu z USA a teď jí chci já, tak nějak si říkám, že bych to DPH platit nemusel (cca 50k se mi fakt ale nechce). Proč to danit dvakrát, žejo? ENS mi sice ještě neodpovědělo ale chápete mojí úvahu? Jaký máte názor?
Díky za odpovědi.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#26

Příspěvek od MMys »

Pokud si dobře vybavuji, tak při obchodu na nějakém bazaru mezi dvěma fyzickými osobami se žádné DPH neplatí. Pokud by se tedy dalo spojit s původním majitelem na přímo, tak je to nejlepší. Pokud prodává použitou, bazarovou věc firma (typicky nějaký obchodník s použitým zbožím, což je asi tenhle případ), tak se DPH platí pouze z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Říká se tomu myslím obchod ve zvláštním režimu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#27

Příspěvek od Psion »

Pokud to je nákup mimo EU, je DPH vždy bez ohledu od koho to je (např. eBay jsou převážně fyzické osoby). Pokud to nakoupí plátce DPH mimo EU, tak dostane fakturu bez DPH. V každém případě mu úřad vyměří DPH, které si následně uplatní při vyúčtování DPH. Tedy zboží, či věc má nakoupené bez DPH. Dnes se dokonce již při mimo EU objednávkách vybírá automaticky DPH (a další poplatky) pro ČR. Já objednávám každý měsíc řadu věcí ze zahraničí pro firmu nebo sebe, takže komunikace s celnicí je můj skoro "denní" chleba. Kdyby šlo nějak DPH očůrat, dělají to všichni Češi, mimochodem daňový únik je trestný čin a řada těch podvádějících končí u soudu.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#28

Příspěvek od BertCZ »

MESU 200?
Naposledy upravil(a) BertCZ dne 13. 04. 2023, 13:16, celkem upraveno 1 x.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#29

Příspěvek od Psion »

Jak říkáš, MESU 200 MKII je asi nejlepší náhrada, co se týká technologie pohonů a nosnosti. Cena je podle mě ještě rozumná.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Jakou montáž misto P75 - JTW astronomy

#30

Příspěvek od astrolama »

Ale to není chtít očůrat. Je to o tom nebýt jeliman a nenechat si líbit dost možná dvojí zdanění. Pokud to někdo dříve kupoval a DPH platil (což nevím, jen to říkám jako příklad) tak mi příjde sakra nefér, že bych to DPH platil znova, za stejnou věc já jen proto, že jsem další zájemce. Ještě chápu to co napsal MMys, ale tohle je mimo moje chápání :lol:
Nemusí tu hned být zmínky o ojebávání státu a trestném činu, je to jen o tom zjistit co je mým právem. Vůbec si nedělám iluze o tom, že by stát byl tak etický a nic takového si nedovolil na druhou stranu (občana), když je blbej že jo?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Odpovědět